Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Γιαννη το προβλημα του κλικ στα βενελλι εχει να κανει καθαρα με το συστημα αδρανειας ΄Το περιστροφικο κλειστρο ειναι και αξιοπιστο και ποιο ασφαλες απο τους αλλους τυπους κλειδιων Σε ατυχηματα με φουρνελα οσα οπλα ειχαν περιστροφικο κλειστρο επαθαν αβαριες επισκευασιμες ομως .τα υπολοιπα απλα εξατμιστηκαν
Βάγγο,δεν αμφισβητώ την αντοχή του κλειδώματος!
Άλλο πράγμα το κλείδωμα ακριβώς στη βάση του κάλυκα κι άλλο να κλειδώνει 2-3 πόντους πιο πίσω!
Για την αξιοπιστία μιλούσα.
 
Πολυ γνωστη μαρκα οπλων εχει μεγαλο προβλημα με της αφλογιστιες, εχει αρχισει τις αλλαγες του κλειδιου κλειστρου εδω και 20 χρονια περιπου και δεν το εχει εξαλειψη τελειως .Μεχρι στιγμης εχει αλλαξει 6 locking bolt.Εχω μαθει οτι κανει καποια σχεδια για περιστροφικο κλειστρο στα οπλα της
 
Last edited:
Δηλαδή,είναι πιο στιβαρό το κλείδωμα της περιστροφικής κεφαλής.
Γιαννη θα μου επιτρεψεις να διαφωνισω μαζι σου η περιστροφικη κεφαλη εινα απειρως ποιο στιβαρη απο τον τορμο σφηνωσης Πχ τα 612 δεν ειχαν κλικ (δεν μιλαμε για τον σιδηροδρομο) Α 400 δεν εχει κλικ Το προβλημα στην βενελλι ,εαν ειναι προβλημα εχει να κανει με το συστημα της
 
Γιαννη θα μου επιτρεψεις να διαφωνισω μαζι σου η περιστροφικη κεφαλη εινα απειρως ποιο στιβαρη απο τον τορμο σφηνωσης Πχ τα 612 δεν ειχαν κλικ (δεν μιλαμε για τον σιδηροδρομο) Α 400 δεν εχει κλικ Το προβλημα στην βενελλι ,εαν ειναι προβλημα εχει να κανει με το συστημα της
Προσπαθώ να δω που διαφωνούμε!🙂
 
Τάσο σε ενδιαφέρει αποκλειστικά με αδράνεια?
Οχι ιδιεταιρα(αν και βολευτηκα με την es100 που εχω,πριν ειχα την 390).Απλα σαν κρητηριο,που τεινω προς την αφινιτη,ειναι οτι μου πεφτει τελεια.Επωμισα και την A300,την 350,την μαξους,την Μ2,την ραφαελο,τον μαυρο αετο,την lite....καποιες μου επεφταν καλουτσικα,αλλες οχι.Η αφινιτη(που δεν την υπολογιζα),μου εκατσε τελεια ή τουλαχιστον ετσι νομιζω!Αλλα επειδη δεν την εχει κανενας γνωστος μου,κανω δευτερες σκεψεις...
 
Τάσο έχει ο Σαλαπάτας στο Ναύπλιο την affinity 3 συνθετική στα 850ευρώ. Πολύ καλή τιμή. Από Κόρινθο είσαι νομίζω?
Πολυ σωστα Γιωργο.Απο Κορινθο.Εκει πηγα,την εχει και σε συνθετικη και ξυλινη και παραλλαγη,ειδα και αρκετα αλλα οπλα!
 
Το μπενελι κλικ είναι όταν αφήνεις απαλά το κλείστρο και δεν κλειδώνει,η μπορεί να ξεκλειδώσει από πιάσιμο σε κλαδί ,η από τράνταγμα μπορεί να ξεκλειδώσει . Είναι ευθύνη του κατόχου να ελέγχει και να ξέρει τη θέση του κλείστρου, όπως ελέγχεις τη κάννη αφού αδειάσεις τη θαλάμη σε επαφή με χιόνι ,κλαριά , φύλλα.
Το εχω παθει 2-3 φορες,με την es-100,σε γρηγορη καθετη ντουφεκια μιας και το οπλο δεν κουμπωσε καλα.Θεωρειται το ιδιο;
 
Αγόρασε οποίο αδράνειας σου αρέσει και μην κοιτάς πίσω,εγώ λόγο ότι με κουραζαν τα αέρια στο καθάρισμα,λόγο ότι μετά πάντα καθαρίζω το όπλο....Ακόμα και το επανατατικό ελατήριο αν το όπλο έχει ρίξει στη βροχη.Εδωσα δύο οπλαρες την 391 και sx3,για να επιστρέψω στην αδράνεια ολοκληροτικα.Αν υπήρχε θέμα Μπενελλι κλικ,λες να έκανα ένα τέτοιο πράγμα?Πάρε λοιπών οποίο από αυτά τα εύκολα καθαρά αυτογεμη κανείς κέφι .Η μόνη ένσταση είναι οι σιδηρόδρομοι σε αυτά που έχουν το ελατήριο εμπρός.Ενα τουφέκι φτιαγμένο όμως για αυτούς που κυνηγάνε σε βροχές.
Ακριβως και εμενα αυτη ειναι η μονη μου αμφιβολια,οι σιδηροδρομοι μπροστα.Εχω ακουσει διαφορα για τους σιδηροδρομους της Franchi,σε παλιοτερα μοντελα,αλλα δεν εχω κανεναν γνωστο να εχει ωστε να εχω εικονα.Απο την αλλη μου εκατσε τοσο καλα,που δεν νομιζω να χρειαστει να παρεμβω και η τιμη της ειναι πολυ καλη(για την τσεπη μου) και προβληματιζομαι...
 
Καλο και τιμιο οπλο παρτο αφοβα Τα παλια αδρανειας της Φρανκι εκτος το μοντελο ασσος ειχαν παρα πολλα προβληματα Στα καινουργια που τα φτιαχνει η Μπενελλι αυτα τα προβληματα δεν υπαρχουν
Σε ευχαριστω Βαγγελη!Αυτα τα προβληματα εχω ακουσει κι εγω,γι αυτο και 'ζοριζομαι'...
 
Ακριβως και εμενα αυτη ειναι η μονη μου αμφιβολια,οι σιδηροδρομοι μπροστα.Εχω ακουσει διαφορα για τους σιδηροδρομους της Franchi,σε παλιοτερα μοντελα,αλλα δεν εχω κανεναν γνωστο να εχει ωστε να εχω εικονα.Απο την αλλη μου εκατσε τοσο καλα,που δεν νομιζω να χρειαστει να παρεμβω και η τιμη της ειναι πολυ καλη(για την τσεπη μου) και προβληματιζομαι...
Το πρόβλημα Τάσο με τους σιδηρόδρομους στις παλιές franchi αερίων πράγματι υπήρχε αν έφερνες το όπλο συχνά στα όρια του με φυσίγγια δυναμίτες. Είχα την 610vsgl και ήταν μιά χαρά. Απλά την έδωσα μόνο και μόνο για να πάρω το όπλο που έχω τώρα ένα σουπερποζέ
Browning 325. Αν σου αρέσει πάρτην άφοβα και μην ακούς τίποτα. Δεν σου κρύβω ότι και εγώ την καλοβλέπω για όταν πάρω την σύνταξη. Οποτε και αν θέλεις πίνουμε ένα καφέ στην Κόρινθο γιατί και εγώ εδώ μένω.
 
Το εχω παθει 2-3 φορες,με την es-100,σε γρηγορη καθετη ντουφεκια μιας και το οπλο δεν κουμπωσε καλα.Θεωρειται το ιδιο;
Θεωρητικά τα αδρανείας θέλουν κόντρα για να δουλεύουν χωρις εμπλοκή αλλά, πόσα βίντεο έχουμε δει επιδείξεις σε πιατακια να σπάνε με το όπλο πάνω από το κεφάλι.
 
Το πρόβλημα Τάσο με τους σιδηρόδρομους στις παλιές franchi αερίων πράγματι υπήρχε αν έφερνες το όπλο συχνά στα όρια του με φυσίγγια δυναμίτες. Είχα την 610vsgl και ήταν μιά χαρά. Απλά την έδωσα μόνο και μόνο για να πάρω το όπλο που έχω τώρα ένα σουπερποζέ
Browning 325. Αν σου αρέσει πάρτην άφοβα και μην ακούς τίποτα. Δεν σου κρύβω ότι και εγώ την καλοβλέπω για όταν πάρω την σύνταξη. Οποτε και αν θέλεις πίνουμε ένα καφέ στην Κόρινθο γιατί και εγώ εδώ μένω.
Ωραια Γιωργο σ ευχαριστω.Θα μιλησουμε την Δευτερα!
 
Σε ευχαριστω Βαγγελη!Αυτα τα προβληματα εχω ακουσει κι εγω,γι αυτο και 'ζοριζομαι'...
Δεν εχει καμια σχεση η νεα αδρανεια της φρανκι με τα ποιο παλια μοντελα ,το εγραψα και σε παραπανω ποσταρισμα .Εχει κανει πολλες αλλαγες στον μηχανισμο προς το καλυτερο Να ξερεις οτι ειναι ενα βιομηχανοποιημενο προιον πως ολα τα αλλα ,Το οτι το κατασκευαζει η μπενελλι λεει πολλα
 
Δεν εχει καμια σχεση η νεα αδρανεια της φρανκι με τα ποιο παλια μοντελα ,το εγραψα και σε παραπανω ποσταρισμα .Εχει κανει πολλες αλλαγες στον μηχανισμο προς το καλυτερο Να ξερεις οτι ειναι ενα βιομηχανοποιημενο προιον πως ολα τα αλλα ,Το οτι το κατασκευαζει η μπενελλι λεει πολλα
Σε ευχαριστω πολυ Βαγγελη!Νομιζω μου ελυσες τις αποριες....
 
Οχι ιδιεταιρα(αν και βολευτηκα με την es100 που εχω,πριν ειχα την 390).Απλα σαν κρητηριο,που τεινω προς την αφινιτη,ειναι οτι μου πεφτει τελεια.Επωμισα και την A300,την 350,την μαξους,την Μ2,την ραφαελο,τον μαυρο αετο,την lite....καποιες μου επεφταν καλουτσικα,αλλες οχι.Η αφινιτη(που δεν την υπολογιζα),μου εκατσε τελεια ή τουλαχιστον ετσι νομιζω!Αλλα επειδη δεν την εχει κανενας γνωστος μου,κανω δευτερες σκεψεις...
Το ότι νιώθεις ότι σου ταιριάζει γάντι, είναι το σοβαρότερο κριτήριο. Την affinity την έχω αγοράσει 2 φορές. Δεν έχει κανένα πρόβλημα. Ο καινούργιος τρόπος που έχουν κολλήσει το σιδηρόδρομο με το δαχτυλίδι του που περνάει στην αποθήκη φυσιγγίων, έχει εξαλείψει όλα τα θέματα. Το κοντάκι της όντως ταιριάζει σε πολλούς. Εγώ την άλλαξα με μια browning A5, η οποία έρχεται στο μάτι αμέσως. Αν θες πήγαινε να τσεκαρεις κι αυτή.
 
Το πρόβλημα Τάσο με τους σιδηρόδρομους στις παλιές franchi αερίων πράγματι υπήρχε αν έφερνες το όπλο συχνά στα όρια του με φυσίγγια δυναμίτες. Είχα την 610vsgl και ήταν μιά χαρά. Απλά την έδωσα μόνο και μόνο για να πάρω το όπλο που έχω τώρα ένα σουπερποζέ
Browning 325. Αν σου αρέσει πάρτην άφοβα και μην ακούς τίποτα. Δεν σου κρύβω ότι και εγώ την καλοβλέπω για όταν πάρω την σύνταξη. Οποτε και αν θέλεις πίνουμε ένα καφέ στην Κόρινθο γιατί και εγώ εδώ μένω.
Ελάτε Αθίκια για γκιοσα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top