Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Κοίτα Παναγιώτη, πέρα από την πλάκα, είναι καλό το τουφέκι. Αν βρείς κανά γνωστό που το έχει ζήτα να το δοκιμάσεις φίλε. Αν σου κάνει το κοντάκι προχώρα. Να ξέρεις ότι το κοντάκι της δεν παίρνει τίποτα, δεν έχει καθόλου ανοχές. Μόνο με το μήκος θα παίξεις. Τώρα κάτι γιατροσόφια με λύγισμα ή φάγωμα στις εφαρμογές δεν παίζει με τίποτα. Στο δικό μου κατέληξα να αγοράσω καινούργιο κοντάκι και σωλήνα ελατηρίου, με τις μαλακίες. 230 ευρώ οι παπαριές και τα γιατροσόφια. Είναι τέτοιες οι διαστάσεις του κοντακίου, που αν δουλέψεις λίγο με την επώμιση, ακόμα και αν δεν σου ταιριάζει απόλυτα, θα είσαι ok.
Μεγάλο φάουλ της Winchester το 2024 να δίνουν όπλα χωρίς φλάντζες αλλαγής κλίσεις...... είναι αδιανόητο να προσαρμόζεται ο κάτοχος στα μέτρα του όπλου, το αντίθετο πρέπει να συμβαίνει.......προσωπικα όταν έφτασα ένα βήμα πρίν την αγορά της, είχα επωμισει μια sx4 και μου καθόταν καλά.....μεσα στο κατάστημα βέβαια γιατί στο κυνήγι αλλάζει η ιστορία.... οποίος αγοράσει αυτό το μοντέλο με πλαστικό κοντάκι παίζει και λίγο τζόκερ πιστεύω..., γιατί στο ξύλο μπορείς ενας κοντακας να επαιμβει.....στο πλαστικό ζοριζει το πράγμα......
 
Κώστα ο καθένας μας την βλάβη του την έχει. Αν την παραδέχεσαι δεν είναι βλάβη. Είναι ιδιαιτερότητα που έμαθες να ζεις μαζί της :cool:. Επειδή μάλλον είμαι μεγαλύτερος (63) , θα σου πω πως, όταν βγεις στην σύνταξη θα φιξάρεις αυτά που σε ενδιαφέρουν και θα κατευθύνεις πιό εύκολα τα μεράκια σου -άρα και τις δαπάνες σου- . Και τότε θα ησυχάσεις. Τουλάχιστον σε μένα έτσι έγινε. Υπογραμμίζω ότι είναι καλή η ανησυχία. Αν δεν τα δοκιμάσεις όλα πως θα αποφασίσεις;

Τωρα όσον αφορά τα περί αίσθησης ανάκρουσης το παν είναι τα σωστά μέτρα στο κοντάκι. Κι όταν λέμε "μέτρα" εννοούμε και το πιτς. Αν τα μέτρα είναι σωστά , ενδεχομένως να υπάρχει μιά αίσθηση πιο δυνατής ανάκρουσης σε παραπάνω γραμμάρια αλλά δεν έχουμε ιδιαίτερες ενοχλήσεις πχ σε ζυγωματικά.

Το πέλμα είναι και αυτό μέσα στις διαστάσεις του κοντακιού. Προσωπικά πιστεύω ότι, αν τα μέτρα είναι σωστά, το υλικό του δεν προσφέρει τίποτα στην αίσθηση της ανάκρουσης. Πχ το πέλμα από ένα ελαστικό υλικό, δεν σου κάνει πιό γλυκιά την τουφεκιά απ' ότι ένα πέλμα από βακελίτη. Απλά προστατεύει το ξύλο του κοντακιού αν αυτό πέσει και γι αυτό πρέπει να υπάρχει.
Μην μαρτυράς χρόνια ρε σειρά .my man.
 
Τοσο είναι και αυτό που έχω δεν κερδίζω τίποτα
Μη κοιτας σαν αριθμο ειδικα η καραμπινα ειναι ενα οπλο που δυσκολα θα το ζηγησεις, τα περισοτερα light οπλα εναι χαλια απο ζηγησμα
βαλε στο καδρο οτι αν πας σε ενα πολυ ελαφρη οπλο κ ειχες μαθει με ενα βαρη θες αρκετη περιοδο προσαρμογης το ελαφρη(θα το τιναζεις στον αερα σε αξαφνα ξεπεταγματα στις μπεκατσες )
το μηκος καννης σε καραμπινα κοιτατο σε 61, η δικια σου αν ηταν με τετειο μηκος θα ηταν πολυ ποιο αμεσω οπλο
 
Το πέλμα είναι και αυτό μέσα στις διαστάσεις του κοντακιού. Προσωπικά πιστεύω ότι, αν τα μέτρα είναι σωστά, το υλικό του δεν προσφέρει τίποτα στην αίσθηση της ανάκρουσης. Πχ το πέλμα από ένα ελαστικό υλικό, δεν σου κάνει πιό γλυκιά την τουφεκιά απ' ότι ένα πέλμα από βακελίτη. Απλά προστατεύει το ξύλο του κοντακιού αν αυτό πέσει και γι αυτό πρέπει να υπάρχει.
Τελείως λάθος άποψη.
Ρίξε με μπαϊκάλ δίκαννο, με βακελίτη στο κοντάκι, πολλές τουφεκιές να δεις αν έχει διαφορά με το πέλμα από σφουγγάρι.
 
Στο σκοπευτήριο πέφτουν οι τουφεκιές αβέρτα. Εκεί το βλέπεις καλά το θέμα ανάκρουση
καμμια σχεση η ηρεμη σκοπευση και την ξαφνικη σε θηραμα και χωρις να ξερεις απο που σου ερχεται.[και στην τσιχλα ειδικα φετος πεφτουν ασταματητα η τουφεκιες]
 
Απο πέλμα σε πέλμα κ βλέπουμε πολύ διαφορά στην ανάκρουση..πόσο δε από οπλο σε όπλο.
Υπάρχει πέλμα απλο τύπου κικ εζ made in japan 230ε+ και τα αξιζει τα λ7 του .Τρομερη αποδοση σε συγκριση με το κικ εζ που θεωρείται κορυφη.
Tο εχω δει στη πράξη και το έχω δοκιμάσει.
 
Last edited:
Απο πέλμα σε πέλμα κ βλέπουμε πολύ διαφορά στην ανάκρουση..πόσο δε από οπλο σε όπλο.
Υπάρχει πέλμα απλο τύπου κικ εζ made in japan 230ε+ και τα αξιζει τα λ7 του .Τρομερη αποδοση σε συγκριση με το κικ εζ που θεωρείται κορυφη.
Tο εχω δει στη πράξη και το έχω δοκιμάσει.
Ποιο είναι το γιαπωνέζικο ;
 
Γενικά η SX4 ήταν υποβάθμιση από sx3

Με μια 2 πινελιές μπορούσαν να βελτιώσουν ενα πολύ καλό όπλο και τελικά τι κάνανε
Μάλλον οικονομία... Τουλάχιστον να βαζανε τα invector ds να λέγανε βελτιώσαμε τα τσοκ...
Τί στραβό έχει η SX4 ρε παιδιά και είναι χειρότερη από την SX3? Δεν είχα SX3 και δεν μπορώ να συγκρίνω. Εκτός από τις φλάντζες, που και κάποιες SX3 δεν είχαν. Ίσα ίσα που είναι και φτηνότερο. Ίδιος μηχανισμός, ίδια κάννη, ίδια τσόκ.
Έχετε δεί κάποιο συγκριτικό τεστ? Βάλτε link να δώ κι εγώ.
Δεν το λέω για αντιπαράθεση, προς Θεού. Περίεργος είμαι.
 
Τί στραβό έχει η SX4 ρε παιδιά και είναι χειρότερη από την SX3? Δεν είχα SX3 και δεν μπορώ να συγκρίνω. Εκτός από τις φλάντζες, που και κάποιες SX3 δεν είχαν. Ίσα ίσα που είναι και φτηνότερο. Ίδιος μηχανισμός, ίδια κάννη, ίδια τσόκ.
Έχετε δεί κάποιο συγκριτικό τεστ? Βάλτε link να δώ κι εγώ.
Δεν το λέω για αντιπαράθεση, προς Θεού. Περίεργος είμαι.
Η Sx3 δεν είχε αντιοξειδωτική επίστρωση εξωτερικά;
 
Εκτός αν είσαι βλαμένος σαν κι εμένα.

Υπάρχουν κι άλλοι μην αγχώνεσαι...:D:D:D:D
Πέρασαν πολλά αδράνειας απο τα χέρια μου αλλά σαν την Remington 1196 που έχω δεν γουστάρω καμία (και ας την καθαρίζω και ας καπνίζει και ας έχει μπλιμπλίκια και ας και ας .... αφού δίνω και την Α400 που είναι κι αυτή φοβερό όπλο γιατί θέλω να κυνηγάω μόνο με αυτή και το δίκαννο.
 
Όχι όλες Παναγιώτη. Άντε και όλες να είχαν, so what?
Καλύτερη συμπεριφορά σε δύσκολες συνθήκες ,οι πρώτες ήταν αχρωμιωτες εσωτερικά , κάποια στιγμή άρχισε να τις χρωμιωνει και σταμάτησε την επίστρωση εξωτερικά;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top