Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ε όχι βρε Κώστα και δεν έχει διαφορά στην ανάκρουση η αδράνεια με τα αέρια. Ειδικα τα αερίων της fn και η a400 kick off είναι αεροβόλα φίλε. Εριχνα με την maxus και λιγότερο θόρυβο έκανε γενικά το όπλο αλλα και αισθανόσουν γλυκιά την ανάκρουση. Σ αυτό της βαζω 10 όπως και στο speed load της. Άλλα πράγματα δε μου άρεσαν στη maxus.
Την στιγμη της εκπυρσοκροτησης το κλειστρο σε ολες τις καραμπινες ειναι κλειδωμενο, στη maxus το πιο πιθανο για την αισθηση μειομενου λακτισματος ειναι να οφειλεται στο διευρυμενο αυλο.
 
Last edited:
Η becacia την πρώτη την είχα και είναι το μοναδικό όπλο που μετάνιωσα που πωλησα.Την δεύτερη την έχει φίλος είναι όπλα καταπληκτικά και ξεκούραστα αρκεί να μην ρίχνεις περισσότερα από 32 γρ που είναι υπεραρκετά για να κυνηγήσεις ότι θέλεις εάν ρίχνεις σωστά.Εαν είσαι λίγο χειροδυναμος εύκολα ρίχνεις και με το ένα χέρι.
Αγοράζεις ένα κοντάκι comfort και μπορείς να ρίξεις μέχρι 36γρ ανετα
 
Όσον αφορά στην ανάκρουση, εγώ που έχω δοκιμάσει καμιά 15 όπλα (δικά μου), η διαφορά σε αυτό που ένιωθα οφειλόταν κατά κύριο λόγο σε λάθος μέτρα κοντακίου και συγκεκριμένα στο πίτς και το ντρόπ. Διαφορά μεταξύ αδρανείας και αερίων που να είναι αισθητή δεν έχω παρατηρήσει. Πάντως οφείλω να ομολογήσω ότι η winchester sx4 ήταν το πιο γλυκό απ' όλα μαζί με τη rem 1100. Όμως η πιο βαριά γόμωση που χρησιμοποιώ είναι 32γρ και σπάνια 34. Και μια φορά είχα ρίξει με μια beretta A400 xplor light χωρίς kick off και ήταν απόλαυση. Αυτό που με ενοχλεί αφάνταστα είναι το χτύπημα στο ζυγωματικό. Δεν το μπορώ με τίποτα, είναι άκρως ενοχλητικό και επίπονο.
Ήταν ανάγκη να πεις για το sx4 πες κάτι άλλο είμαι στο Τσακ να πάω να το πάρω 😂😂😂
 
Την στιγμη της εκπυρσοκροτησης το κλειστρο σε ολες τις καραμπινες ειναι κλειδωμενο, στη maxus το πιο πιθανο για την αισθηση μειομενου λακτισματος ειναι να οφειλεται στο διευρυμενο αυλο.
Ναι αλλά κάποια απο τα αερια περνανε απο τις τρύπες για να λειτουργήσει ο μηχανισμος, άρα δεν βγαίνουν όλα απο μπροστά κι επίσης το βάρος κλειστρου της αδράνειας ειναι πολύ μεγαλύτερο κι οταν χτυπά πίσω νομιζω το αισθάνεσαι περισσοτερο γιατί γίνονται όλα τόσο γρηγορα. Παρακολούθησε ολο το οπλο πως ανασηκώνεται στο βίντεο και ποτε αρχίζει να κατεβαίνει. Οταν το κλείστρο φτάνει πίσω εχει φτάσει στο πικ της οπισθοδρόμησης.
 
Ναι αλλά κάποια απο τα αερια περνανε απο τις τρύπες για να λειτουργήσει ο μηχανισμος, άρα δεν βγαίνουν όλα απο μπροστά κι επίσης το βάρος κλειστρου της αδράνειας ειναι πολύ μεγαλύτερο κι οταν χτυπά πίσω νομιζω το αισθάνεσαι περισσοτερο γιατί γίνονται όλα τόσο γρηγορα. Παρακολούθησε ολο το οπλο πως ανασηκώνεται στο βίντεο και ποτε αρχίζει να κατεβαίνει. Οταν το κλείστρο φτάνει πίσω εχει φτάσει στο πικ της οπισθοδρόμησης.
Για το βαρος του κλειστρου υποθετω οτι ειναι πιο βαρυ(δεν εχω πιασει ο ιδιος στα χερια μου για να ειμαι σιγουρος), αλλα τα αερια που περνανε απο τις τρυπες δεν εχουν σχεση διοτι αυτο γινεται ελαχιστα πιο μετα απο την εκπυρσοκροτηση.Το οπλο που ανασηκωνεται ειναι κατι αναμενομενο λογω του κλειδωμενου κλειστρου.Η browning το αναφερει οτι ο διευρυμενος αυλος εχει χαμηλοτερη ανακρουση και ειναι κατι που ειχαν δει οι οπλουργοι απο παλια οταν κανανε honing στα οπλα με προβλημα στις καννες.
 
Για το βαρος του κλειστρου υποθετω οτι ειναι πιο βαρυ(δεν εχω πιασει ο ιδιος στα χερια μου για να ειμαι σιγουρος), αλλα τα αερια που περνανε απο τις τρυπες δεν εχουν σχεση διοτι αυτο γινεται ελαχιστα πιο μετα απο την εκπυρσοκροτηση.Το οπλο που ανασηκωνεται ειναι κατι αναμενομενο λογω του κλειδωμενου κλειστρου.Η browning το αναφερει οτι ο διευρυμενος αυλος εχει χαμηλοτερη ανακρουση και ειναι κατι που ειχαν δει οι οπλουργοι απο παλια οταν κανανε honing στα οπλα με προβλημα στις καννες.
Εχω xlr5 με βάρος 3300 και benelli elite με ιδιο βάρος περίπου. Πως εξηγείς οτι ενιωθες λιγότερο την ανάκρουση στην xlr5; Κοντάκια ίδια μέτρα εγώ δεν πιστευω οτι ειναι ο αύλος. Η browning στις διαφημίσεις της έλεγε οτι το power piston μείωνε την ανάκρουση.
 
Εχω xlr5 με βάρος 3300 και benelli elite με ιδιο βάρος περίπου. Πως εξηγείς οτι ενιωθες λιγότερο την ανάκρουση στην xlr5; Κοντάκια ίδια μέτρα
Σιγουρα ενας λογος ειναι ο αυλος, ο αλλος ισως ειναι αυτο που ειπες με το κλειστρο αλλα αυτο γινεται σε δευτερο χρονο.
 
Ε όχι βρε Κώστα και δεν έχει διαφορά στην ανάκρουση η αδράνεια με τα αέρια. Ειδικα τα αερίων της fn και η a400 kick off είναι αεροβόλα φίλε. Εριχνα με την maxus και λιγότερο θόρυβο έκανε γενικά το όπλο αλλα και αισθανόσουν γλυκιά την ανάκρουση. Σ αυτό της βαζω 10 όπως και στο speed load της. Άλλα πράγματα δε μου άρεσαν στη maxus.
Τάσο έχει διαφορά, αλλά όχι τόσο σημαντική. Τα 3 που είπα όμως ναι το καταλάβαινες.
 
Μιας και εχεις αδρανειας με διευρυμενο αυλο, απο ανακρουση τι βλεπεις σε σχεση με αλλα οπλα που ειχες, εχεις?
Με πρόλαβες Γιώργη. Ναι είναι πιο γλυκό από τα μπενελι βιτόρια και φράνκι. Όχι όμως τρελά πράγματα. Βέβαια βοηθάει και το πέλμα μάλλον. Στα άλλα αδρανείας που είχα ήταν πιο οξύ το κλώτσημα, πιο απότομο κάπως. Διαφορές όχι τραγικές όμως ξαναλέω. Το κοντάκι της Α5 δεν έχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στη μικρή και μεγάλη κλίση και μπορεί να οφείλεται και σ' αυτό το ελαφρύτερο κλώτσημα, δεν ξέρω.
 
Ήταν ανάγκη να πεις για το sx4 πες κάτι άλλο είμαι στο Τσακ να πάω να το πάρω 😂😂😂
Κοίτα Παναγιώτη, πέρα από την πλάκα, είναι καλό το τουφέκι. Αν βρείς κανά γνωστό που το έχει ζήτα να το δοκιμάσεις φίλε. Αν σου κάνει το κοντάκι προχώρα. Να ξέρεις ότι το κοντάκι της δεν παίρνει τίποτα, δεν έχει καθόλου ανοχές. Μόνο με το μήκος θα παίξεις. Τώρα κάτι γιατροσόφια με λύγισμα ή φάγωμα στις εφαρμογές δεν παίζει με τίποτα. Στο δικό μου κατέληξα να αγοράσω καινούργιο κοντάκι και σωλήνα ελατηρίου, με τις μαλακίες. 230 ευρώ οι παπαριές και τα γιατροσόφια. Είναι τέτοιες οι διαστάσεις του κοντακίου, που αν δουλέψεις λίγο με την επώμιση, ακόμα και αν δεν σου ταιριάζει απόλυτα, θα είσαι ok.
 
Παιδιά εγώ κυνηγούσα με δικαννο, με καραμπίνες αερίων και με επαναληπτική. Όταν πήρα τη μπενελα έβαλα ένα χαρτοκουτο που βρήκα πεταμένο και έριξα την πρώτη τουφεκιά. Κατάλαβα τη διαδρομή του κλείστρου λες και έριχνα με επαναληπτική. Αμάν,τι μ@λακια είναι αυτή σκέφτηκα. Ε δεν το ξανά ένιωσα. Κανένα πρόβλημα μέχρι τα 34 γραμμάρια σκάγια που έχω ρίξει με το όπλο. Ούτε κλωτσιμα ούτε τίποτα παράξενο. Βέβαια δεν έχω πιάσει αερίων πολύ καιρό. Αλλά και γιατί να το κάνω; Για να λύνω και πιστόνια. Μια χαζογκομενα που ήξερα έλεγε if you go black you never go back. Αυτό ισχύει και στις ημιαυτόματες. Αν πιάσεις αδράνεια τα ξεχνάς τα άλλα. Τώρα τι να πω; Είμαι 103 κιλά, αν ήμουν 65 ίσως και να είχα θέμα
 
Αυτό που με ενοχλεί αφάνταστα είναι το χτύπημα στο ζυγωματικό. Δεν το μπορώ με τίποτα, είναι άκρως ενοχλητικό και επίπονο.
Οτι χειροτερο... μονο σε ενα οπλο που εχω μου συμβαινει αυτο δοκιμασα με τις φλατζες αλλαγης κλισεων αλλα τα ιδια δεν ξερω ισως να θελει αλλαγη το pitch...απο χτενια και απο τετοια δεν γνωριζω...αλλα δεν ασχολουμε και τελειωσε, ετσι και αλλιως δεν το κυνηγαω το οπλο...
 
Εκτός αν είσαι βλαμένος σαν κι εμένα.
Κώστα ο καθένας μας την βλάβη του την έχει. Αν την παραδέχεσαι δεν είναι βλάβη. Είναι ιδιαιτερότητα που έμαθες να ζεις μαζί της :cool:. Επειδή μάλλον είμαι μεγαλύτερος (63) , θα σου πω πως, όταν βγεις στην σύνταξη θα φιξάρεις αυτά που σε ενδιαφέρουν και θα κατευθύνεις πιό εύκολα τα μεράκια σου -άρα και τις δαπάνες σου- . Και τότε θα ησυχάσεις. Τουλάχιστον σε μένα έτσι έγινε. Υπογραμμίζω ότι είναι καλή η ανησυχία. Αν δεν τα δοκιμάσεις όλα πως θα αποφασίσεις;

Τωρα όσον αφορά τα περί αίσθησης ανάκρουσης το παν είναι τα σωστά μέτρα στο κοντάκι. Κι όταν λέμε "μέτρα" εννοούμε και το πιτς. Αν τα μέτρα είναι σωστά , ενδεχομένως να υπάρχει μιά αίσθηση πιο δυνατής ανάκρουσης σε παραπάνω γραμμάρια αλλά δεν έχουμε ιδιαίτερες ενοχλήσεις πχ σε ζυγωματικά.

Το πέλμα είναι και αυτό μέσα στις διαστάσεις του κοντακιού. Προσωπικά πιστεύω ότι, αν τα μέτρα είναι σωστά, το υλικό του δεν προσφέρει τίποτα στην αίσθηση της ανάκρουσης. Πχ το πέλμα από ένα ελαστικό υλικό, δεν σου κάνει πιό γλυκιά την τουφεκιά απ' ότι ένα πέλμα από βακελίτη. Απλά προστατεύει το ξύλο του κοντακιού αν αυτό πέσει και γι αυτό πρέπει να υπάρχει.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top