Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τι ποσοστά και πράσινα άλογα, κάθομαι αχαραγο στα νερά έχω ξυλιασει θα το δω στα 45-50 μέτρα και θα σκεφτώ τα ποσοστά ;; μου κάνετε πλάκα ;; μη θέλετε να έρθει να κάτσει πάνω στην κάνη ;;
Άμα αχαραγα το δεις στα 50 μέτρα να τα κάνουμε 15-20❓❓😆😆😆έλα ρε φίλε είπαμε να λέμε καμία μλκ αλλά όχι κ έτσι....μας βλέπουν κ μικρά παιδιά‼️
 
Φίλοι μου, ότι γράφω το γράφω για να προσθέσω την δική μου εμπειρία στη συλλογική εμπειρία που απαρτίζει το φόρουμ. Δεν γράφω ούτε για να στεναχωρεσω αλλά ούτε και για να στεναχωρεθω. Βλητικος δεν είμαι, άλλη είναι η ιδιότητα μου: Να διδάξω όσους με εμπιστεύονται πώς να στέλνουν τα σκάγια στο στόχο, όχι τι θα συμβεί όταν φτάσουν εκεί. Ότι καταθέτω είναι από προσωπική εμπειρία. Χαρτόνια έχω τουφεκισει εκατοντάδες άλλα ότι και να λέτε, δεν λένε ποτέ όλη την αλήθεια. Ξέρω πώς να χρησιμοποιήσω τον πίνακα για να πάρω μία καλή ιδέα τι θα κάνει το συγκεκριμένο όπλο και φυσίγγι στο κυνήγι, αλλά την τελική εικόνα θα την δώσει η ίδια η χρήση στο κυνήγι.

Δεν διεκδικώ το αλάθητο, εξάλλου ξαναλέω, δεν είναι η βλητική η ειδικότητα μου, αλλά το να δω κάποιον να ρίχνει 3-4 τουφεκιές σε κινούμενο στόχο και να γνωρίζω ΑΚΡΙΒΩΣ πώς να τον βοηθήσω σε εύκολα και κατανοητά βήματα να βελτιωθεί στη σκόπευση. Και αυτό το κάνω πάρα πολύ καλά και πάρα πολύ γρήγορα. Αυτός είναι και ο λόγος που μέχρι πρότινος έγραφα μόνο στα σκοπευτικά θέματα. Έχω ξαναφάει πίκρα στο παρελθόν από αντίστοιχα θέματα σε αυτό το φόρουμ αλλά και σε άλλα.

Ούτε φυσικός είμαι ή χημικός ή μαθηματικός, για να εξηγήσω με φόρμουλες και τύπους τι παρατηρώ στο κυνήγι, αλλά έχω δει πράγματα που γνωρίζω με βεβαιότητα ότι ισχύουν. Δεν ξέρω να τα εξηγήσω επιστημονικά και ούτε με ενδιαφέρει εξάλλου, διότι και να προσπαθούσα θα αποτύγχανα. Δεν έχω το επιστημονικό υπόβαθρο.

Επίσης γνωρίζω την διαφορά ανάμεσα στην πλάκα και στην ειρωνεία, όπως και την διαφορά ανάμεσα στο πείραγμα και στην προσβολή, αλλά ο γραπτός λόγος θέλει πολλή προσοχή για να αποφευχθούν παρεξηγήσεις. Απολαμβάνω την παραμονή μου στο φόρουμ και δεν θέλω να "αυτοεξοριστω" ξανά για τους ίδιους ανόητους λόγους. Κανείς δεν είναι περιττός, όπως βέβαια κάνεις δεν είναι και αναντικατάστατος.
 
Ένα περιστατικό που έγινε πρέπει να ήταν το 92 , ήταν ένας χωριανός πάρα πολλά χρόνια στην Αμερική, όταν ήρθε στο χωριό για να μείνει μόνιμα, έφερε και μια ρεμηκτον 1100 , κάποια στιγμή συναντηθήκαμε απόγευμα σε ένα χωράφι μέχρι να περάσει η ώρα για να πάμε στα καρτερία, είμαστε 7 άτομα ήταν μια σωλήνα ποτίσματος χαλασμένοι του λέμε ρίξε με την ρεμηκτον στην σωλήνα για να δούμε αν την τρυπάει δεν θυμάμαι ακριβώς τα μέτρα,η κατάληξη αυτός να την περνάει διαμπερές τα φυσίγγια του τα δίναμε εμείς με φυσίγγια του Ρουμελιώτη τα πράσινα με την σοκολ μπαρούτι, εμείς από τα ίδια μέτρα έριχνε αυτός, ρίξαμε με δίκανα, με επαναληπτική, με μαύρο αετό 3.5 ιτζες με 3.5 άρια φυσίγγια τίποτα εμείς, αυτός διαμπερές, το παιδί που είχε το μαύρο αετό, την άλλη μέρα πάει Αμαλιάδα σε ένα κατάστημα και παραγγέλνει ρεμηκτον, έρχεται το όπλο πάει στο σημείο που ρίχναμε ρίχνει τίποτα δεν μπορούσε να την τρυπήσει, κάποια πράγματα δεν εξηγούνται ποτέ, αυτό δεν πρόκειται να το ξεχάσω την νιλα που πάθαμε, το όπλο το έχει ακόμα, και δουλεύει μια χαρά χωρίς κανένα πρόβλημα. :)

Δε λέω αυτό το φυσίγγι που φτιάχνεις και στη 390 εχει απόδοση 90% αν είχες 5 διαφορετικα όπλα και το ριχνες πουθενά δε θα έβρισκες τίποτε ίδιο ούτε ταχύτητα ούτε διάτρηση ούτε ποσοστό αλλά για το ντουφέκι σου είναι κορυφή.Τωρα εμπορικό φυσίγγι αν ρίξουμε σε καταλόγους 30 διαφορετικα φυσίγγια με 2 διαφορετικα όπλα κάποιο από τα δύο σε περισσοτερα φυσίγγια θα δώσει μεγαλύτερη διάτρηση αυτό σημαίνει πως αποδίδει καλύτερα η κανη του σε μεγαλύτερη γκάμα φυσιγγίων άρα είναι καλύτερο βλητικα που βλέπεις το ρόλο αποκλειστικά του φυσιγγίου .Θα μου λέτε μετά για τη διαφορά φυσιγγίων μεταξύ τους ?

Καλημερα παλικαρια μου !!! Καλο μηνα να εχουμε με υγεια....και τα ''αλλα' τα βρισκουμε !!

Γιαννη μου για να καταλαβω , Μιλαμε για αποδοση διατρησης....και αυτην την εχουν ορισμενα
οπλα ???
Εννοω μια εταιρεια...η οποια εταιρεια ....βγαζει οπλα που αλλες καννες της ''κεντανε'' σε διατρηση και αλλες ειναι φολα ??
Και εαν συμβαινει κατι τετοιο ( που ειλικρινα δεν μπορω να το ''φαω'' ) σε τι ποσοστο επι τοις % συμβαινει
αυτο ???
Αυτο γραφει ποιο πανω ο Τριανταφυλλος.. η μια Ρεμι κενταγε....και η αλλη οχι !!!!

Και εσυ στο ποιο κατω ποστ σου το ιδιο εαν καταλαβα καλα γραφεις!!

Δεν είπα ότι το βλέπεις στο κυνήγι αλλά με δύο ολόιδια όπλα ολόιδιο φυσίγγι διαφορά θα δεις στο πίνακα στάνταρ.

Πως το εξηγεις αυτο φιλε ??
Δυο ολοιδια οπλα με ιδιο φυσιγγιο θα εχουν διαφορα στον πινακα ??
Δλδ. στην ''τυχη'' βγαινουν τα οπλα και οι καννες τους ???

Γιαννη και εσυ και ο Τριανταφυλλος το ξερετε οτι δεν γραφω για αντιπαραθεση....απλα ρωταω...Γνωσεις
απο οπλα δεν εχω....ουτε βλητικος ειμαι....Δεν αμφισβητω αυτα που λετε...αλλα πρεπει να υπαρχει και
μια λογικη απαντηση σε ολα αυτα.

Να πω και αυτο....Στο δικο μου οπλο...φυσιγγιο απο μενα φτιαγμενο κλεισμενο σε 2 σταδια η αποκλιση
που μπορει να εχω στον στοχο ( η μεγαλυτερη ) μπορει να ειναι και ενα 7-8 % .Εχω βγαλει και πολυ
μεγαλυτερες αποκλισεις....αλλα απο λαθος δικο μου και οχι του οπλου.
Σε 5σταδιακο κλεισιμο βγαζω φυσιγγια καρμπον με μηδενικη αποκλιση και με την μεγαλυτερη
στο 1-2% Δλδ. το 2% σημαινει 5 σκαγια λιγοτερα στον κυκλο του στοχου απο τα 255 - Ν5 που εχει
το φυσιγγιο. Και το ιδιο με τις ιδιες ταχυτητες...μηδενικες αποκλισεις εως και 2-3 μ/δ .
Εαν εννοειτε και λετε για τετοιες διαφορες οκ αλλα για μενα δεν υπαρχει λογος συζητησης φιλε !!!
 
Άμα αχαραγα το δεις στα 50 μέτρα να τα κάνουμε 15-20❓❓😆😆😆έλα ρε φίλε είπαμε να λέμε καμία μλκ αλλά όχι κ έτσι....μας βλέπουν κ μικρά παιδιά‼️
Δηλαδη ρε γιαννη αν ριξεις αχαραγα όπως λες και πεσει το παπι δεν θα πας να το παρεις και να μετρήσεις με βηματα ετσι απλα στο περίπου που εριξες?ακριβως επειδή διαβάζουν και μικρα παιδια στο λεω.
 
"Πίστευε και ρίχνε" δηλαδή....
"Πίστευε, αγόραζε, βελτίωνε = ξόδευε" θα έλεγα εγώ.
Το τετράπτυχο της επιτυχίας.

Η ερώτηση που έκανες είναι καίρια ...
Η απάντηση είναι προφανής γι αυτό και η Remington δεν βασίζεται στις "τρομερές και φοβερές" κάνες της για τα σκοτώματα και τις σφιχτές κατανομές που βγάζουν για σκοτώματα πέρα από τα όρια, αλλά στα φυσίγγια της.
Εδώ περιγράφει ακριβώς πως το καταφέρνει.
Γίνεται και με άλλους τρόπους (όχι αλλάζοντας κάνες) αλλά αυτοί εδώ έχουν καταλήξει.

1667285917287.png
 
"Πίστευε, αγόραζε, βελτίωνε = ξόδευε" θα έλεγα εγώ.
Το τετράπτυχο της επιτυχίας.

Η ερώτηση που έκανες είναι καίρια ...
Η απάντηση είναι προφανής γι αυτό και η Remington δεν βασίζεται στις "τρομερές και φοβερές" κάνες της για τα σκοτώματα και τις σφιχτές κατανομές που βγάζουν για σκοτώματα πέρα από τα όρια, αλλά στα φυσίγγια της.
Εδώ περιγράφει ακριβώς πως το καταφέρνει.
Γίνεται και με άλλους τρόπους (όχι αλλάζοντας κάνες) αλλά αυτοί εδώ έχουν καταλήξει.

View attachment 59199
Σκέφτομαι πολλές φορές όταν θέλω να αγοράσω λαγοφυσιγγο, να πάρω Winchester ή federal... Αλλά όταν απλώσω το χέρι πάει κατευθείαν στα Remington. Γιατρέ, είναι σοβαρό; Θα γίνω ποτέ καλά; :p
 
Καλημερα παλικαρια μου !!! Καλο μηνα να εχουμε με υγεια....και τα ''αλλα' τα βρισκουμε !!

Γιαννη μου για να καταλαβω , Μιλαμε για αποδοση διατρησης....και αυτην την εχουν ορισμενα
οπλα ???
Εννοω μια εταιρεια...η οποια εταιρεια ....βγαζει οπλα που αλλες καννες της ''κεντανε'' σε διατρηση και αλλες ειναι φολα ??
Και εαν συμβαινει κατι τετοιο ( που ειλικρινα δεν μπορω να το ''φαω'' ) σε τι ποσοστο επι τοις % συμβαινει
αυτο ???
Αυτο γραφει ποιο πανω ο Τριανταφυλλος.. η μια Ρεμι κενταγε....και η αλλη οχι !!!!

Και εσυ στο ποιο κατω ποστ σου το ιδιο εαν καταλαβα καλα γραφεις!!



Πως το εξηγεις αυτο φιλε ??
Δυο ολοιδια οπλα με ιδιο φυσιγγιο θα εχουν διαφορα στον πινακα ??
Δλδ. στην ''τυχη'' βγαινουν τα οπλα και οι καννες τους ???

Γιαννη και εσυ και ο Τριανταφυλλος το ξερετε οτι δεν γραφω για αντιπαραθεση....απλα ρωταω...Γνωσεις
απο οπλα δεν εχω....ουτε βλητικος ειμαι....Δεν αμφισβητω αυτα που λετε...αλλα πρεπει να υπαρχει και
μια λογικη απαντηση σε ολα αυτα.

Να πω και αυτο....Στο δικο μου οπλο...φυσιγγιο απο μενα φτιαγμενο κλεισμενο σε 2 σταδια η αποκλιση
που μπορει να εχω στον στοχο ( η μεγαλυτερη ) μπορει να ειναι και ενα 7-8 % .Εχω βγαλει και πολυ
μεγαλυτερες αποκλισεις....αλλα απο λαθος δικο μου και οχι του οπλου.
Σε 5σταδιακο κλεισιμο βγαζω φυσιγγια καρμπον με μηδενικη αποκλιση και με την μεγαλυτερη
στο 1-2% Δλδ. το 2% σημαινει 5 σκαγια λιγοτερα στον κυκλο του στοχου απο τα 255 - Ν5 που εχει
το φυσιγγιο. Και το ιδιο με τις ιδιες ταχυτητες...μηδενικες αποκλισεις εως και 2-3 μ/δ .
Εαν εννοειτε και λετε για τετοιες διαφορες οκ αλλα για μενα δεν υπαρχει λογος συζητησης φιλε !!!
Βρες μια άλλη 390 ιδια και ρίξε με τα καρμπον φυσίγγια και θα δεις ότι έχει διαφορά αυτό ακριβώς λέω ότι οι εταιρίες δεν μπορούν να βγάλουν δύο ολόιδιες κανες βλητικα μικρή διαφορά στη πλειοψηφία και σε κάποιες μεγαλύτερη θα δεις της ίδιας εταιρίας εννοειται.Ότι και να ψάχνεται αυτό ισχύει και αφού δεν μπορούν να το στανταρουν οι κατασκευαστές θα το συανταρουμε εμείς ,με χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης συμπέρασμα χωρίς βίωμα δε βγαίνει και επειδή πόλλοι δεν έχουν βιώσει έχουν λανθασμένη άποψη σε πολλά επάνω στα ντουφέκια και το θέμα είναι ότι λένε εμένα ισχυρογνώμων που έχω αλλάξει 15 και έχω κυνηγήσει τα πάντα εκτός γουρούνι και με όλες τις συνθήκες και τα χω ζησει και τα καλά και τα χουνερια και των φυσιγγίων και των κανών .
 
Νίκο θα το αποδείξεις και με το παραπάνω σίγουρα αλλά με ιδιογομωση που δυστυχώς εμπλέκεται μέσα ενώ δεν πρέπει στη σύγκριση όπλων .Εάν πάτε με εμπορικά στις συνθήκες που λέει κάποια όπλα θα σκοτώνουν και κάποια θα ψάξεις τη μισή αγορά για φυσίγγι και αν βρεις θα σκοτώσεις και πάλι με ζόρια.
Τι λες βρε Γιάννη τώρα ?
Εδώ ψάχνονται όλοι για φυσίγγια για τσίχλες στους 25 βαθμούς, πέφτει 5 βαθμούς η θερμοκρασία και αλλάζουν φυσίγγια και προσκοπεύσεις (επειδή έτσι έχουν ακούσει), για παπιά στο κρύο λες να μην ψάχνονται ?
Οι άνθρωποι με τις φαρμακερές κάνες μια κρύα μέρα θα πάνε με ότι να ναι φυσίγγι για παπιά ? Αυτό λες ?
Βρε πάτε καλά τώρα ή να βάλω τις φωνές 🤣
 
Βασίλη νομίζω ότι δεν έχεις ιδέα πώς κυγιγετε το υδρόβιο, δεν θα πας στο καρτέρι πριν χαράξει ;; Δεν θα περιμένεις να φωτίσει για να έρθουν δε βλέπεις για να το δεις ;; Μετά εαν θα κάτσεις ημερισιο δεν βλέπεις ;; Δύο πράγματα έχω απορία η δεν ξέρετε, η με δουλευται ψιλό γαζί.
Καλημέρα, ... Είπα δεν έχω την δική σου εμπειρία που κυνηγάς αποκλειστικά υδρόβιο από μικρό παιδί.
Έριχνα και αχάραγα στα 15 20μ, απέναντι φροντίζαμε να έχουμε πάντα κάποια πηγή φωτός από χωριό ή πόλη.
Ρίχνεις σε πολύ περιορισμένο πεδίο.
Αν φωτίσει καλά φαίνονται και μακρυά.
Απλά με εντυπωσίασε η χρήση του "αχάραγα" (κάθομαι αχαραγο στα νερά έχω ξυλιασει θα το δω στα 45-50 μέτρα) γιατί "πολύ αχάραγα" δύσκολα βλέπεις παπί ειδικά στα 50μ (με συννεφιά, βροχή, χιόνι, ομίχλη κτλ) και αν καταφέρεις να το δεις δεν μπορείς να εκτιμήσεις απόσταση, απλά ρίχνεις σε σκιές.
Εγώ ποτέ δεν έχω δει τόσο μακρυά πολύ αχάραγα.

Τριαντάφυλλε προσπαθούμε να καταλάβουμε τι παίζει ... αλλά αν μου λες εγώ δεν ασχολούμαι με ποσοστά (ούτε κατ εκτίμηση) και τα βλέπω όλα στο πεδίο ... προσπαθώ να καταλάβω και εγώ τι είναι αυτό που βλέπεις.
 
Καταλαβαίνω πως το εννοείς εξαλου ποιος είναι γκουρού σε κάτι όλοι ψάχνοντας πάμε.
Όχι όλοι ... μην τα ισοπεδώνουμε όλα 😂

Εξήγησέ μου τώρα πως βρίσκεις την φαρμακερή κάνη ανάμεσα σε μοντέλα που ακόμα και μεταξύ τους έχουν τόσο μεγάλες διαφορές (παράδειγμα ο τύπος με την Rem του Τριαντάφυλλου) το υποστιρίζουν όμως αρκετοί αυτό.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Σκέφτομαι-να-αγοράσω.4538/page-40#post-790176

Μήπως το ψάξιμο είναι ουσιαστικά άσκοπο και πολυέξοδο.
Μιλάμε για κάνες με τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά !!!

Ο τύπος ξηλώθηκε και η Rem του δεν τρύπαγε τον σωλήνα διαμπερή ... έπεσε λες σε μη φαρμακερή κάνη ?
 
Last edited:
Δηλαδη ρε γιαννη αν ριξεις αχαραγα όπως λες και πεσει το παπι δεν θα πας να το παρεις και να μετρήσεις με βηματα ετσι απλα στο περίπου που εριξες?ακριβως επειδή διαβάζουν και μικρα παιδια στο λεω.
Αν είναι ζωντανό και ψοφήσει μετά από 5 λεπτά μπορεί να βρεις απόσταση 100μ. (Υπερβάλλω)
Είναι αυτή η απόσταση βολής ?
 
Δεν είναι θέμα θεωρητικού υποβάθρου η βλητική απόδοση.
Είναι θέμα απλής λογικής.
Αν 2 παρόμοιες κατανομές, με παρόμοια συγκέντρωση, έχουν παρόμοια διάτρηση θα σκοτώνουν παρόμοια ΑΝ και η απόκλιση από το κέντρο είναι η ίδια (δεν έχει να κάνει όμως το τελευταίο με την βλητική).
Τι πιο απλό από αυτό.

Αν το δεχόμαστε αυτό έχει νόημα να κάνουμε μετρήσεις και να βγάζουμε αδιαμφησβήτητα συμπεράσματα.
Αν είναι λάθος δεν κάνουμε καμία μέτρηση και δοκιμάζουμε στο πεδίο με άγνωστες παραμέτρους και τα προσωπικά μας κριτήρια αποδοχής.

Φυσικά και τα χαρτιά λένε το 1/3 της αλήθειας γιατί α) δεν μετράμε διάτρηση και β) δεν βάζει κανένας το κέντρο της τουφεκιάς στον κινούμενο στόχο.
 
Σκέφτομαι πολλές φορές όταν θέλω να αγοράσω λαγοφυσιγγο, να πάρω Winchester ή federal... Αλλά όταν απλώσω το χέρι πάει κατευθείαν στα Remington. Γιατρέ, είναι σοβαρό; Θα γίνω ποτέ καλά; :p
Ποτέ ... .very funny.
Πάρε και μια φωτό από μπροστά.

με 370m/s λογικά δεν πρέπει να σκοτώνουν :rolleyes:
Αυτοί οι Αμερικάνοι δεν ξέρουν να φτιάχνουν φαρμακερά φυσίγγια.

IMG_20221101_111108.jpg
 
Βρες μια άλλη 390 ιδια και ρίξε με τα καρμπον φυσίγγια και θα δεις ότι έχει διαφορά αυτό ακριβώς λέω ότι οι εταιρίες δεν μπορούν να βγάλουν δύο ολόιδιες κανες βλητικα μικρή διαφορά στη πλειοψηφία και σε κάποιες μεγαλύτερη θα δεις της ίδιας εταιρίας εννοειται.Ότι και να ψάχνεται αυτό ισχύει και αφού δεν μπορούν να το στανταρουν οι κατασκευαστές θα το συανταρουμε εμείς ,με χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης συμπέρασμα χωρίς βίωμα δε βγαίνει και επειδή πόλλοι δεν έχουν βιώσει έχουν λανθασμένη άποψη σε πολλά επάνω στα ντουφέκια και το θέμα είναι ότι λένε εμένα ισχυρογνώμων που έχω αλλάξει 15 και έχω κυνηγήσει τα πάντα εκτός γουρούνι και με όλες τις συνθήκες και τα χω ζησει και τα καλά και τα χουνερια και των φυσιγγίων και των κανών .

Και εαν βρε Γιαννη μου το κανω αυτο που λες....Βρισκω ενα ιδιο οπλο...ριχνω τα καρμπον φυσιγγια μου
και εχω τα ιδια αποτελεσματα και στα δυο οπλα...Τοτε τι θα μου πεις φιλε ???
Νικο απλα ετυχε ??

Και σου ξανα λεω....εαν οι αποκλισεις απο οπλο σε οπλο ειναι στο 1-2% δεν υπαρχει λογος ουτε για
δοκιμες ουτε για συζητηση.
Τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω φιλε!!! :)
 
Και εαν βρε Γιαννη μου το κανω αυτο που λες....Βρισκω ενα ιδιο οπλο...ριχνω τα καρμπον φυσιγγια μου
και εχω τα ιδια αποτελεσματα και στα δυο οπλα...Τοτε τι θα μου πεις φιλε ???
Νικο απλα ετυχε ??
Όταν πρωτοποστάρησα τα συγκριτικά 1187-m2 μου είπαν ότι έπεσες στην χειρότερη 1187 και την καλύτερη m2 🤪

Νίκο έχεις κάνει τις περισσότερες δοκιμές διάτρησης από το καθένα μας εδώ μέσα.
Και ο Μάριος @Prowler® έχει κάνει επίσης πολλές.
Μπορείτε να γράψετε 2 λόγια για το τι συμπεράσματα έχετε βγάλει ?
 
Όταν πρωτοποστάρησα τα συγκριτικά 1187-m2 μου είπαν ότι έπεσες στην χειρότερη 1187 και την καλύτερη m2 🤪

Νίκο έχεις κάνει τις περισσότερες δοκιμές διάτρησης από το καθένα μας εδώ μέσα.
Και ο Μάριος @Prowler® έχει κάνει επίσης πολλές.
Μπορείτε να γράψετε 2 λόγια για το τι συμπεράσματα έχετε βγάλει ?

Προς το παρων δεν γραφω τιποτα....
1ον. Γιατι δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν φιλο ή' συναδελφο !!
2ον . Για αλλη μια φορα θα γινω κακός....Ασε λοιπον να πεφτουν τα θηραματα σαν φθινοπωρινα φυλλα
στα οσα μετρα γουσταρει ο καθε ενας Βασιλη μου !!!
Εχεις ανεβασει τον ''αδη με λειψανα'' απο πινακες....ειδες να εχεις αλλαξει την γνωμη καποιου ??
 
Προς το παρων δεν γραφω τιποτα....
1ον. Γιατι δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν φιλο ή' συναδελφο !!
2ον . Για αλλη μια φορα θα γινω κακός....Ασε λοιπον να πεφτουν τα θηραματα σαν φθινοπωρινα φυλλα
στα οσα μετρα γουσταρει ο καθε ενας Βασιλη μου !!!
Εχεις ανεβασει τον ''αδη με λειψανα'' απο πινακες....ειδες να εχεις αλλαξει την γνωμη καποιου ??
Όταν έχεις σχηματίσει άποψη μέσα από βιώματα μιας ζωής, δεν αλλάζεις γνώμη με πίνακες. Όπως και αυτός που χρησιμοποιεί τους πίνακες δεν θα αλλάξει γνώμη με διηγήσεις. Δεν είναι κακό να διαφωνούμε συνάδελφε, δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται τόσο μεγάλο θέμα...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top