Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
μωρε ξερω εγω με τι κυνηγαει! ,αλλα δεν μαρτυραω!την αλλη μερα θα εξαφανιστω!
Μαρτύρα το, μυστικό είναι; Μόνο Outlander! Κάθε χρόνο παίρνω κι από μία "καλή καραμπίνα" που την πουλάω τον επόμενο. Της Outlander της έχω πιει το αίμα και δεν έχει πει κιχ!
 
Κατανοητό, αλλά ακούω σκορποσκαγιάστρες να τα ανεβάζουν σκορποσκαγιάστρες να τα κατεβάζουν :)
Μπορεί να κάνουν πλάκα ... αλλά τουφεκιά με perazzi δεν υπάρχει στο internet.
Όποιος έχει καμία να βάλει, ... όχι ότι περιμένω να δω κάτι εξωφρενικό από απλή περιέργεια.
Μην ξεχάσει να βάλει απόσταση, φυσίγγι και τσοκ.
Έχει αρκετές το ίντερνετ όπως και κυνηγετικά βίντεο αλλά δεν ψάχνεις σωστά🙂 Σκορποσκαγιάστρες το νο1 τραποντούφεκο, αποκλείεται!
Έχω κάποιες που θα ανεβάσω προσεχώς απλά περιμένω να κάνω άλλες λίγες δοκιμές να τις ανεβάσω ολες μαζί. Θα το κάνω για χάρη σου!
 
Βαγγέλη δεν είπα πως τα πολύ σκληρά ατσαλια δεν τα επεξεργαζονται ,αλλά πόσο πιο δύσκολο γίνεται για τα κοπτικα, και ότι σφυρηλατηση βάσεων δεν υφίσταται, μόνο χυτευση ή κατεργασία συμπαγούς μπλοκ από cnc. Πριν μερικές μέρες έφτιαξα τελικά ένα στροφειο για να κλείνω με έναν δικό μου ασυνήθιστο τρόπο, ο ένας τορναδορος που του ζήτησα να τροποποιήσει ένα στροφειο από ανοξείδωτο δυσκολεύτηκε και τελικά αρνήθηκε να το δουλέψει γιατί απαιτούσε πολύ λεπτό και μακρύ μαχαιράκι και φοβόταν πως θα σπάσει, ένας άλλος τα κατάφερε, αφού μου κατέστρεψε πρώτα δύο στροφεια και στο τέλος το αποτέλεσμα δεν με ικανοποίησε , ευτυχώς είχα και ένα του Λαναρα που είναι αλουμινένιο και το τελείωσα εγώ με τα λιγα μέσα που διαθέτω και κάνει τώρα την δουλειά που θέλω.
υπαρχουν μηχανουργεια που εχουν και την πειρα και τον μηχανολογικο εξοπλισμο για να δουλεψουν δυσκολα ατσαλια εαν θελεις μπορω να σου συστησω καποιο αλλα να ξερεις οτι δεν ειναι φθηνος
 
Σκορποσκαγιάστρες το νο1 τραποντούφεκο, αποκλείεται!
Ξέρεις ... όσα δεν φτάνει η αλεπού ...
Έχω κάποιες που θα ανεβάσω προσεχώς απλά περιμένω να κάνω άλλες λίγες δοκιμές να τις ανεβάσω ολες μαζί. Θα το κάνω για χάρη σου!
Σε ευχαριστώ προκαταβολικά !!!
 
Μαρτύρα το, μυστικό είναι; Μόνο Outlander! Κάθε χρόνο παίρνω κι από μία "καλή καραμπίνα" που την πουλάω τον επόμενο. Της Outlander της έχω πιει το αίμα και δεν έχει πει κιχ!
που να πιάσεις στα χέρια σου και καμια Μπραου ή Μπενέλλα δηλαδή!!!!! (μην πω καμια SX3) .yelling. .yelling. .yelling. .yelling.

ακους εκεί να κυνηγάς κοτζαμ δάσκαλος σκοποβολής με ακατανόμαστες νεροσωλήνες!!!!! .hair..yelling..hair..yelling..hair.


* για τους μη γνωρίζοντες: ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ!!!
** ο Λεο έχει "πιάσει" στα χέρια του ότι λειόκαννο κυκλοφορεί!!!! για να καταλήξει στην ακατανόμαστη - μπλιαχ!!!!! κάτι θα είδε...... ;)
 
που να πιάσεις στα χέρια σου και καμια Μπραου ή Μπενέλλα δηλαδή!!!!! (μην πω καμια SX3) .yelling. .yelling. .yelling. .yelling.

ακους εκεί να κυνηγάς κοτζαμ δάσκαλος σκοποβολής με ακατανόμαστες νεροσωλήνες!!!!! .hair..yelling..hair..yelling..hair.


* για τους μη γνωρίζοντες: ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ!!!
** ο Λεο έχει "πιάσει" στα χέρια του ότι λειόκαννο κυκλοφορεί!!!! για να καταλήξει στην ακατανόμαστη - μπλιαχ!!!!! κάτι θα είδε...... ;)
Είναι 2 οι ακατανόμαστες ... με ποιά κυνηγάει ο @leo ?
Με αυτή που σκοτώνει ή με αυτή που τραυματίζει ?
.sarcastic.
 
Ο άνθρωπος έχει δώσει τα χαρακτηριστικά μέσω του άρθρου που σας έβαλα κανη αχρωμιωτη μεγάλο κώνο και όλα εξαιρετικά λειασμενα είναι ο μπουσουλας και εγώ θα βάλω έναν μεσαίο αυλό που για μένα είναι ο καλύτερος 18.5 .Το πλησιέστερο σε αυτά είναι η Ρεμί με κανη v3 και μηχανισμό 1100 πράγμα ασύμβατο.
 
που να πιάσεις στα χέρια σου και καμια Μπραου ή Μπενέλλα δηλαδή!!!!! (μην πω καμια SX3) .yelling. .yelling. .yelling. .yelling.

ακους εκεί να κυνηγάς κοτζαμ δάσκαλος σκοποβολής με ακατανόμαστες νεροσωλήνες!!!!! .hair..yelling..hair..yelling..hair.


* για τους μη γνωρίζοντες: ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ!!!
** ο Λεο έχει "πιάσει" στα χέρια του ότι λειόκαννο κυκλοφορεί!!!! για να καταλήξει στην ακατανόμαστη - μπλιαχ!!!!! κάτι θα είδε...... ;)
Δεν άκουσε καλά βρε μερέντα άκουσε και είπε ναι αυτή και τελικά του έφεραν beretta ε τι να κάνει και αυτός ντράπηκε και την κράτησε .yel. .yel. .yel. .yel. .yel. .yel.
 
Μπορεί να είστε πολλοί που δεν πιστεύεται την υπεροχή της αχρωμιωτης ,αλλά να ξερεται ότι η εμπειρία δεν νικιέται από την πίστη και η εμπειρία χρόνων όπως του δασκάλου ειδικά.
Θεωρείς τόσο τεράστια την διαφορά χρωμιωμένης-αχρωμιωτης Γιάννη;
Γιατί πολλοί που μπορεί να θεωρούν ότι διαφορά υπάρχει αλλά δεν είναι και τόσο τραγική θα προτιμήσουν μία αχρωμίωτη λόγω ευκολότερης συντήρησης
 
Θεωρείς τόσο τεράστια την διαφορά χρωμιωμένης-αχρωμιωτης Γιάννη;
Γιατί πολλοί που μπορεί να θεωρούν ότι διαφορά υπάρχει αλλά δεν είναι και τόσο τραγική θα προτιμήσουν μία αχρωμίωτη λόγω ευκολότερης συντήρησης
Την θεωρώ καλύτερη βλητικα το θέμα καθαρισμού έχει πάρει τεράστια έκταση χωρίς λόγο στην αχρωμιωτη δεν είναι τίποτα τραγικό ούτε χαλάει έτσι όπως ακούγεται εκτός αν τη καθαρίζεις 1 φορά τα δύο χρόνια και πάλι δε ξέρω αν θα χαλάσει.Ειναι το θέμα ότι δε θα ψάχνεις κάθε φορά 10 φυσίγγια για να βρεις κάποιο αξιόλογο το φυσίγγι θα το ρίχνει με μεγαλύτερη σταθερότητα στις μεταβαλλόμενες καιρικές συνθήκες και πιστεύω ακράδαντα ότι οι αχρωμιωτες κανες φτιάχνονται από καλύτερα μεταλα.
 
Ποια η διαφορα της σφυρηλατης βασης απο αυτης που εχει γινει με χυτευση ακριβειας?
Υπαρχει καποιος γνωστης να μας δωσει τα φωτα του?
Μιλάμε για την βάση και όχι για τις κάννες.
Υπάρχουν 2 ειδών σφυρήλατης όσο και χυτής βάσης. Για να δούμε τις διαφορές.
Χύτευση ακριβείας, συμαίνει ότι όλη η βάση όπως και τα περισσότερα μέρη αυτής και του μηχανισμού, καταδκευάζονται σε υπάρχοντα καλούπια με πίεση ώστε να δημιουργιθούν όλα τα μέρη αλλά και η βάση και το μονομπλόκ των καννών έτοιμα για να συναρμολογιθούν χωρίς καμία επέμβαση από φρέζες ή άλλου είδους κοπτικά εργαλεία. Η επιφάνεια που αφήνει είναι πορώδες και εφαρμογές όχι τέλειες μεταξύ των τμημάτων. Μόνο εξωτερικό φινίρισμα γίνεται στο όπλο.Πολύ σωστά ανέφερε συνάδελφος τα όπλα της Ρούγκερ. Προσφέρεται σε χαμυλής αξίας όπλα.
Χύτευση βάσης και άλλων μερών του όπλου, μερική. Εδώ έχουμε χύτευση των τμημάτων του όπλου αλλά η διαμόρφοση όλων των μερών του γίνεται με κοπτικά εργαλεία ακριβείας. Συνήθως το κάνουν εταιρείες που κατασκευάζουν τα πάντα μέσα στο εργοστάσειο και θέλουν να δώσουν το δικό τους κράμα μετάλου και ιδιότητες αυτού στα όπλα τους. Μία από αυτές είναι η σύχρονη Perazzi και πολλες άλλες μεγάλες εταιρίες του χώρου.
Κατασκευή βάσης και μέρη του όπλου από μασίφ μπάρα ατσαλιού. Για να δημιουργιθούν η βάση και τα άλλα μέρη του όπλου πέρνεται μασίφ μπάρα ατσαλιού διαφορετικής σκληρότητας και για το κάθε μέρος του όπλου και δημιουργούνται με διάφορα κοπτικά εργαλεία, φρέζες, τόρνους κτλ. Χρησιμοποιήται συνήθως από κατασκευαστές ποιοτικών δικάννων. Καταχραστικά μπορεί να αποκαλούνται και ως σφυρίλατα μέρη, απλά για να κατασκευαστούν στα εργοστάσεια μεταλουργείας αυτές οι ράβδοι, μπάρες ή ντάκοι ατσαλιού περνάνε από μηχανήματα εξέλασης και σφυριλάτισης.
Και η κατεξοχήν σφυρήλατη βάση είναι αυτή η οποία ο κατασκευαστής της πέρνει την μασίφ μπάρα ατσαλιού όπως είδαμε παραπάνω και την σφυριλατεί ο ίδιος εν μέρη για να της προσδώσει κάποιες ιδιότητες αντοχής ή ελαστικότητας που ο ίδιος θεωρεί ότι θέλουν να έχουν οι κατασκευές του. Αν εξακολουθούν να το κάνουν καποιοι κατασκευαστές είναι ελάχιστοι.
Κάπως έτσι έχουν τα πράγματα και κάπως πολύ διαφορετικά τα διαφημίζουν. Ολα τα παραπάνω είναι για την κατασκευή δικάννων. Τα αυτογεμή έχουν πολύ πιο απλή διαδηκαδία κατασκευής
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top