Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Πόσες φορές θα πρέπει να αναφερθεί ότι οι Αμερικάνοι δεν ενδιαφέρονται για την βλητική απόδοση; Τα υδρόβια τα κυνηγούν με ομοιώματα και κραχτες, φασσες δεν κυνηγούν παρά περιστέρια που χέζουν τις αγελάδες και τα γουρούνια τους στις φάρμες, βαράνε και για δύο τρεις μέρες κάτι δικά τους τρυγόνια που έρχονται σαν στραβά στις φιντες και τα μοτζο. Τα υπόλοιπα κυνήγια είναι "upland", δηλαδή περπατητα με σκύλο για φασιανό, πέρδικα, ορτύκι κλπ. Και τέλος κάνα κοράκι οι μερακλήδες, που και αυτά αν δεν απλώσουν κάτω τρεις ντουζίνες φιντες δεν ασχολούνται καν.

Τι να συγκρίνουμε με εμάς;
Δεν νομίζω οτι δεν τους αφορά αν ηταν ετσι δεν θα έφτιαχναν τσοκ με το κιλο ουτε θα εκαναν βλητικές δοκιμές που βλέπουμε σε βίντεο απο πολλούς. Εκείνο ομως που τους ενδιαφέρει για αυτο και εχουν σαρώσει σε πωλήσεις τα benelli,beretta και τα browning σιγα σιγα ειναι η αξιοπιστία για να κυνηγήσει ο Αμερικανος κανει ταξιδι μπορεί και 3 και 4 μερες και πηγαίνει σε μέρη που αν τον προδώσει το οπλο του τελος χάνει ολη την κοστοβορα εξορμηση του.
 
Στα βιντεο που εχω δει, καραμπινα σε Άγγλο εχω δει μονο σε κατι τυπους που πανε να καθαρισουν χωραφια αγροτων απο επιβλαβή πουλια.
Το κανουν και με αεροβολα (για αυτο βγαζουν ειδικη αδεια νομιζω).
Πεστ κοντρολ Γιάννη ;)
οταν φτιάχνεις τοσα και αξιολογα δικανα τι να της κανεις της καραμπινες :)
 
Εμενα τι να μου κάνει? Εγώ δεν ασχολουμε με τέτοια προβληματικά όπλα κάτι φίλοι που έκαναν το λάθος και εμπιστευτηκαν τον μαγαζάτορα και αγόρασαν βρήκαν τον μπελά τους
προβληματικα οπλα τα benelli απο ποτε!!!! εχω παρει παρα πολλα οπλα μπορείς να πεις πολλά για το οτι ταχα δεν κόβουν και λοιπά αλλα προβλήματα δεν βγάζουν!
 
Δεν το αμφισβητώ, αλλά ούτε τον εαυτό μου μπορώ να αμφισβητήσω!
συμφωνώ εσυ εκανες το βήμα που εγω δεν μπόρεσα να κανω γιατι η διαφορά μας ειναι οτι εγω ημουν παθών ενω εσυ ειχες ακούσει η διαβάσει αν ήσουν και εσυ παθών πιστεύω θα το έβλεπες διαφορετικά.
 
Όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά!!! Το πρώτο μου όπλο ήταν μία fabarm eurolion με κάνη 71 εκατοστά!!! Εμπλοκές σε κάθε κυνήγι μία με δύο!!!
Τουφεκιές πολύ καλές!!!Παρασυρόμενος από τη μόδα εκείνης της εποχής και μιας και είχαμε γερά πόδια και περπατάγαμε ασταμάτητα πούλησα την κάνη και πήρα 61 εκατοστά και σε συνδιασμό με το πορτινγκ κατέστρεψα τ'αυτιά μου!!!
Ο ξάδερφός μου πήρε μεταχειρισμένη πριν τρία χρόνια την 368 και εκτός από την κάνη όλο το υπόλοιπο όπλο έβγαλε ζημιές!!!!Σιδηρόδρομος σπασμένος η σκανδαλοθήκη έσπασε στο σημείο που περνάει ο ένας πίρος.... ξαναπήρε benelli και βρήκε τη υγεία του!!!
Ο μόνος λόγος που θα ξανάπερνα fabarm θα ήταν αν μου την κάνανε δώρο!!!
Όλα τα άλλα όπλα θα ήθελα να τα αποκτήσω γιατί δεν έχω κόλλημα με μία μάρκα γιατί και beretta πήρα και μπορεί να ξαναπάρω και super pose franchi πήρα αλλά δεν θα ξαναπάρω... και Browning πήρα αλλά το μόνο όπλο που δεν πρόκειται να φύγει από τα χέρια μου κι ας μην τουφεκάει τόσο καλά όπως κάποια άλλα (αν όντως ισχύει αυτό)την ποιότητα της rafaello μου δεν την έχω δει σε άλλο αυτογεμές!!!
 
Ή τουλάχιστον να μας πει τι να πάρουμε, τζαμπα χαλάμε τα λεφτά μας τόσα χρόνια...
colbert-popcorn-popcorn.gif
 
Όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά!!! Το πρώτο μου όπλο ήταν μία fabarm eurolion με κάνη 71 εκατοστά!!! Εμπλοκές σε κάθε κυνήγι μία με δύο!!!
Τουφεκιές πολύ καλές!!!Παρασυρόμενος από τη μόδα εκείνης της εποχής και μιας και είχαμε γερά πόδια και περπατάγαμε ασταμάτητα πούλησα την κάνη και πήρα 61 εκατοστά και σε συνδιασμό με το πορτινγκ κατέστρεψα τ'αυτιά μου!!!
Ο ξάδερφός μου πήρε μεταχειρισμένη πριν τρία χρόνια την 368 και εκτός από την κάνη όλο το υπόλοιπο όπλο έβγαλε ζημιές!!!!Σιδηρόδρομος σπασμένος η σκανδαλοθήκη έσπασε στο σημείο που περνάει ο ένας πίρος.... ξαναπήρε benelli και βρήκε τη υγεία του!!!
Ο μόνος λόγος που θα ξανάπερνα fabarm θα ήταν αν μου την κάνανε δώρο!!!
Όλα τα άλλα όπλα θα ήθελα να τα αποκτήσω γιατί δεν έχω κόλλημα με μία μάρκα γιατί και beretta πήρα και μπορεί να ξαναπάρω και super pose franchi πήρα αλλά δεν θα ξαναπάρω... και Browning πήρα αλλά το μόνο όπλο που δεν πρόκειται να φύγει από τα χέρια μου κι ας μην τουφεκάει τόσο καλά όπως κάποια άλλα (αν όντως ισχύει αυτό)την ποιότητα της rafaello μου δεν την έχω δει σε άλλο αυτογεμές!!!
Οπως έγραψα παραπάνω το είχα ακούσει κι εγώ. Λογικό είναι όπως και ο Παναγιώτης να μη θελει να ξαναπάρει αφού ετυχαν τόσα προβλήματα. Βέβαια όπως έχουν πει και οπλουργοί, τα νεότερα μοντέλα ,δεν έχουν θέματα, ή για να το πώ καλύτερα είναι φυσιολογικά απο άποψη αξιοπιστίας. Συμφωνώ για την ποιότητα της benelli και την αξιοπιστία της οτι ειναι κορυφαία. Επίσης πολύ καλό τουφέκι είναι και η maxus, την είχα δωσει και τη δούλευε ο πατέρας μου, σε μένα δεν ταίριαξε το μικρό σχετικά κοντάκι κι επειδή είχα οπλα που είχα βολευτεί, δεν ασχολήθηκα. Πήγε όμως σε άνθρωπο απο εδω μέσα όταν την έδωσα, βγήκαμε και γνωστοί στην πορεία και είμαι χαρούμενος που είναι ευχαριστημένος.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top