Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.


αυτα δοκιμασα χθες στο σκοπευτηριο αν κ 24 η sx3 τα εριχνε απροβληματιστα μου φανηκαν δηνατα κ γρηγορα εβγαζαν κ ενα σφηριγμα απο τιμη δεν ξερω μου ειπαν οτι μαλλον τα εχει ενα μαγαζι εδω Γιαννενα θα παω να ρωτησω κ αν εχει θα παρω 2 κουτακια
 
Εδώ χθες όταν έριχνα την 1η πούλα, το παιδί στο διπλανό βατήρα (με σ/π Benelli 828) είχε μια αφλογιστία, κάποιοι βιάστηκαν να τον κράξουν για το όπλο ... όμως το καψούλι είχε χτυπηθεί κανονικά. Δοκίμασε το φυσίγγι ξανά στην άλλη κάννη, αλλά πάλι τίποτα. Το πήρε μετά ένας άλλος και δοκίμασε να το ρίξει με Browning Ultra XS αλλά και πάλι δεν πυροδοτήθηκε. Μετά από λίγο το ίδιο θέμα παρουσίασε και 2ο φυσίγγι από το ίδιο κουτί. Πήρα τα 2 φυσίγγια για σφάξιμο το βράδυ. Είναι τα παρακάτω:

IMG_20170612_222042.jpg

IMG_20170612_222331.jpg

IMG_20170612_221926.jpg

IMG_20170612_224626.jpg

IMG_20170612_224239.jpg
 
Εδώ χθες όταν έριχνα την 1η πούλα, το παιδί στο διπλανό βατήρα (με σ/π Benelli 828) είχε μια αφλογιστία, κάποιοι βιάστηκαν να τον κράξουν για το όπλο ... όμως το καψούλι είχε χτυπηθεί κανονικά. Δοκίμασε το φυσίγγι ξανά στην άλλη κάννη, αλλά πάλι τίποτα. Το πήρε μετά ένας άλλος και δοκίμασε να το ρίξει με Browning Ultra XS αλλά και πάλι δεν πυροδοτήθηκε. Μετά από λίγο το ίδιο θέμα παρουσίασε και 2ο φυσίγγι από το ίδιο κουτί. Πήρα τα 2 φυσίγγια για σφάξιμο το βράδυ. Είναι τα παρακάτω:

IMG_20170612_222042.jpg

IMG_20170612_222331.jpg

IMG_20170612_221926.jpg

IMG_20170612_224626.jpg

IMG_20170612_224239.jpg
κλασικη αφλογιστια σε καψουλια Νομπελ σπορτ , κατι άλλο δεν σου κανει εντυπωση στην συνταγή ?
 
Στελιο, δεν φαινονται παντως καλοχτυπημενα
Μπορεί να μη "φαίνονται", αλλά είναι, Βίκτωρα ... Ίσως ξεγελά η φωτογραφία, ε, δεν είμαι κι ο Άρις Χελλάς ... ;) Μάλιστα το ένα χτυπήθηκε 3 φορές, 2 από τον Τάσο με το 828 και 1 από τον Μπάμπη με το Browning.

κλασικη αφλογιστια σε καψουλια Νομπελ σπορτ , κατι άλλο δεν σου κανει εντυπωση στην συνταγή ?
?????????
- "Μεσαίο" καψούλι με σκοπευτική (γρήγορη) πυρίτιδα ;;;;
- Πυρίτιδα 28άρα, με 24 γρ σκάγια ;;;;;
- Τι άλλο ;;;;;
.xm. .xm.
Αν είναι αυτά, τα κάνουν κι άλλοι .... ;)
 
Εμενα φετος οΣβΕ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ αρκετες εμπλοκες στου Καραμαν.τΚΟΚΙΝΑ 32γρ πεταγε το ριγμενο και το αλλο το δαγκονε ελαχιστα στο χιλος του ρελιου. Καλικας φιεμ. εχει καποιος γνοση για αυτο??
 
Μπορεί να μη "φαίνονται", αλλά είναι, Βίκτωρα ... Ίσως ξεγελά η φωτογραφία, ε, δεν είμαι κι ο Άρις Χελλάς ... ;) Μάλιστα το ένα χτυπήθηκε 3 φορές, 2 από τον Τάσο με το 828 και 1 από τον Μπάμπη με το Browning.


?????????
- "Μεσαίο" καψούλι με σκοπευτική (γρήγορη) πυρίτιδα ;;;;
- Πυρίτιδα 28άρα, με 24 γρ σκάγια ;;;;;
- Τι άλλο ;;;;;
.xm. .xm.
Αν είναι αυτά, τα κάνουν κι άλλοι .... ;)
το μαγικο βυσμα όπως ειχε γραψει ενας στο φβ είναι το γνωστο Lbrs φυσικα , αλλα η δοσολογια , ποια ειναι η πυριτιδα ? η 5 η 6 ?
 
Εμενα φετος οΣβΕ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ αρκετες εμπλοκες στου Καραμαν.τΚΟΚΙΝΑ 32γρ πεταγε το ριγμενο και το αλλο το δαγκονε ελαχιστα στο χιλος του ρελιου. Καλικας φιεμ. εχει καποιος γνοση για αυτο??
τι υψος καλυκα ? 8 χιλιοστα ? μην γραψεις ναι
 
πιστευεις οτι ειναι θεμα φυσηγγιου η οπλου?
εχουν γινει πολλα με αυτους τους καλυκες ειδικα φετος , η προσωπικη μου γνωμη είναι ότι οφείλεται σε συγκεκριμενη παμφθηνη παρτιδα και όχι γενικα στην εταιρια
 
Γενικως παντως, νομιζω οτι ερχονται πολλοι καλυκες διαλογης απο ολες τις εταιριες, και αυτο ειναι ευθυνη των εισαγωγεων και μονο. Αν γινει κατι στραβο βεβαια, φαινεται η εταιρια ως μη αξιοπιστη. Ειμαι σιγουρος οτι ολες οι εταιριες εχουν ποιοτικο ελεγχο, απλα τα λιγοτερο ποιοτικα υλικα πωλουνται σε χαμηλη τιμη, σε βιοτεχνες που ψαχνουν να ριξουν το κοστος. Και εχουμε τα επακολουθα που διαβαζουμε συνηθως
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top