Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ποια ειμαι η αποψη σας για τα uno prima???σε αυγκριση με τα σπορτινγκ του κενταυρου;;;γτ κ τα 2 ειναι σε πολυ καλες τιμες...ποια λετε να προτιμησω για τριγωνια κ μετεπειτα για τσιχλα;;;
 
Ποια ειμαι η αποψη σας για τα uno prima???σε αυγκριση με τα σπορτινγκ του κενταυρου;;;γτ κ τα 2 ειναι σε πολυ καλες τιμες...ποια λετε να προτιμησω για τριγωνια κ μετεπειτα για τσιχλα;;;
Το κενταυρο θα τον τφεκισω φετος. Τα uno μου τεριαξαν πολυ σε σουπερ ποζε. Ομορφα φτιαγμενο φυσιγγιο. Τωρα αν μπορεις παρε 1 και 1. Χαμενα δεν θα πανε.....
 
λοιπόν ........ τελευταίες πληροφορίες.

τα prima μάλλον τέλος προς το παρόν. Ότι και αν υπάρχει ακόμη σε απόθεμα.
Ο Τουρής σταματάει να δίνει σε πελάτες λιανικής ( σκοπευτές ) . Μόνο σε σκοπευτήρια πλέον.
Ο Κένταυρος θα είναι κλειστά λόγω διακοπών από 20/7 έως 02/8.
 
Το θεμα ειναι οτι εφοσον αγοραζαν σε νορμαλ τιμες απο τον Τουρη, οι σκοπευτες, ελαχιστοι αγοραζαν τα ετσι και αλλιως πανακριβα σκοπευτικα των σκοπευτηριων. Θα μπορουσαν να αγοραζουν σε νορμαλ τιμη απο τον Τουρη τα σκοπευτηρια, και να περνανε την εκπτωση που εδινε ο Τουρης, στους σκοπευτες απευθειας. Το ιδιο θα μπορουσαν να κανουν και οι καταστηματαρχες εαν εχουν πελατες σκοπευτες.

Ψιλα γραμματα ομως.
 
Καλημέρα ομαδα.Ξερει κανεις τα cheditte sporting να μου πει γνωμες?Τα θελω για τα τρυγονακια την εναρξη και κανα αγριοπεριστερο.Κοβουν ειναι γρηγορα η αργα και τι προσκοπευση θελουν.Εχουν πυριτιδα draco
Πολύ καλά φυσίγγια είναι. Τα έχουν εδώ στο σκοπευτήριο κι έχω ρίξει χιλιάδες. Δεν τα έχω ρίξει σε θηράματα, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα κάνουν τη δουλειά τους μια χαρά. Από ταχύτητες θα τα έλεγα νορμάλ, έχουν καλά σκάγια, σωστό 8αρι (ιταλικό) ... δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην κάνουν για τρυγόνι ...
Πυρίτιδα δεν έχουν Drago, μην ακούς τι λένε, ούτε Aquila που λέει ο αντιπρόσωπος. Έχουν Granular, είμαι σίγουρος γι' αυτό, έχω σφάξει πολλές φορές και φέτος και τα προηγούμενα χρόνια. (Όχι πάντως ότι έχει και ιδιαίτερη σημασία αυτό) ...
Το κακό είναι ότι εδώ μας τα δίνανε 6,50 € και τώρα τελευταία τα κάνανε 7,00 € !!! Οπότε κι εγώ τα έκοψα ... ;)
 
Σήμερα δοκίμασα τα due sporting, γρήγορο με χαμηλό λάκτισμα και όμορφο βέβαια με το λαχανί διάφανο καλυκα ( όχι που έχει κάποια σημασία αλλά το αναφέρω γιατί είναι διαφορετικό εμφανισιακά). Εγώ προσωπικά δεν είδα ή δεν κατάλαβα κάποια διαφορά σε σχεση με τα φυσηγγια του Κένταυρου, οπότε θα παραμείνω στον Κένταυρο και τον Ζωχιο που είναι και ελληνικά.
 
Σήμερα δοκίμασα τα due sporting, γρήγορο με χαμηλό λάκτισμα και όμορφο βέβαια με το λαχανί διάφανο καλυκα ( όχι που έχει κάποια σημασία αλλά το αναφέρω γιατί είναι διαφορετικό εμφανισιακά). Εγώ προσωπικά δεν είδα ή δεν κατάλαβα κάποια διαφορά σε σχεση με τα φυσηγγια του Κένταυρου, οπότε θα παραμείνω στον Κένταυρο και τον Ζωχιο που είναι και ελληνικά.
Γιάννη είναι πιο δυνατό σαν φυσίγγιο,πιο γρήγορο και με περισσότερο λάκτισμα!
 
Γιάννη είναι πιο δυνατό σαν φυσίγγιο,πιο γρήγορο και με περισσότερο λάκτισμα!
Ηλία μου εγώ δεν κατάλαβα τόση μεγάλη διαφορά στο λάκτισμα σε σχέση με του Κένταυρου, Θα το ξαναριξω βέβαια μιας και τα φέρνει το σκοπευτήριο μας για να έχω πιο σφαιρική άποψη.
 
Ο Μάνος έσφαξε το suprema το καλύτερο 28αρι που έχουμε ρίξει.







Ακόμη κι αν δεν έλεγες τόσο καλά λόγια Κωσταντή, και μόνο βλέποντας τα υλικά θα ήμουν σίγουρος ότι πρόκειται για πολύ καλό φυσίγγι !!! Μπαρούτι ισπανικό CSB-5, το καψούλι κατά πάσα πιθανότητα είναι το ισπανικό G, όπως και ο κάλυκας αν κρίνω και από το ύψος του μετάλλου που από τη φωτό το κόβω 10 χιλ. ... Μεγάλο ατού (προσωπική μου γνώμη) ο συγκεντρωτήρας της Β&Ρ ο Ζ2/Μ-24 ... μου κάνει εντύπωση που δεν έχουν το δικό τους βύσμα της ΜΑΧΑΜ, όπως θα περίμενα ... (το οποίο επίσης θεωρώ πολύ καλό).
Τώρα σχετικά με τη δόση της πυρίτιδας, μου φαίνεται λίγο χαμηλή, δεν ξέρω αν βγάζουν πράγματι την ταχύτητα που αναφέρουν 1315 fps - 400 m/s ... Πάντως, ενδεικτικά να αναφέρω ότι, την ίδια περίπου δόση είχα βρει και στο RM Competition Serie Oro που έφερναν πέρυσι-πρόπερσι στο σκοπευτήριο (1,32-1,34 γρ.) με κάλυκα - καψούλι & βύσμα ισπανικό - ενώ στο RM Sporting 1,40 gr. ... Επίσης στου Κένταυρου κάπου 1,40-1,45 γρ. αλλά με καψούλι 686 και βύσμα Ζ2/Μ-24 ... Κι εγώ γέμιζα τη CSB-5 γύρω στο 1,36 γρ. (με καψούλι Cx2000 και βύσμα Ζ2/Μ-24 επίσης), απλά επειδή έτυχε κάποιο από τα bushing της LEE να μου ρίχνει δόσεις μεταξύ 1,35 - 1,37 γρ. και το φυσίγγι μου είχε κάτσει πολύ καλά, οπότε το είχα αφήσει έτσι ... ;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top