Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Για να πω την αλήθεια μια απο τα ιδια περίπου κι εγω, δοκιμασα 28 αρια τον οκτωβρη πηρα καποια πουλακια αλλα και τραυματισμενα ειχα, μολις αλλαζα στα κυνηγετικά 32αρια τα πουλιά πεφτανε καλυτερα, μου φανηκαν πιο φονικά. Για να μην αδικήσω την 28 αρα γόμωση ομως θα δοκιμασω ξανα στα μπασιματα άλλη μαρκα 28 αρι, αν κι αυτα δεν ανταπεξελθουν στον ιδιο βαθμο με τα κυνηγετικα θα συνεχισω με αυτα που εμπιστευομαι.
Ποια είχες δοκιμάσει;
 
Τόλη θεωρείς πως με τις θερμοκρασίες που επικρατούν τον Οκτώβρη στην Ελλάδα στα Μπάσιματα μπορεί να έχουν θέμα τα 28αρια ή ήταν δικό σου το θέμα σκοπευτικά;εγώ τόλμησα και τα δοκίμασα τον Φλεβάρη στην τσίχλα και έμεινα πολύ ικανοποιημένος....και με τα due και με τα super kill
Δεν νομιζω να εχω σκοπευτικο θεμα ...απλα πιστευω οτι τα 32αρι πανε πολυ καλυτερα κ ειναι οντως πιο φονικα. Ειδικα σε κατι μερες με υγρασια 90% ουτε καν θα εβαζα στο οπλο τα 28αρια. Αλλο το δισκακι κ αλλο το πουλι ... Αφρικη ειναι ιδανικες οι συνθηκες κ γι αυτο κανουμε καλη δουλεια με αυτα ...αλλιως αν ριχναμε 750-1000 32αρια την ημερα θα ημασταν ανασκελα
 
Δεν νομιζω να εχω σκοπευτικο θεμα ...απλα πιστευω οτι τα 32αρι πανε πολυ καλυτερα κ ειναι οντως πιο φονικα. Ειδικα σε κατι μερες με υγρασια 90% ουτε καν θα εβαζα στο οπλο τα 28αρια. Αλλο το δισκακι κ αλλο το πουλι ... Αφρικη ειναι ιδανικες οι συνθηκες κ γι αυτο κανουμε καλη δουλεια με αυτα ...αλλιως αν ριχναμε 750-1000 32αρια την ημερα θα ημασταν ανασκελα
Δεν εχει να κανει με τα 28γρ.οτι δεν τραβάει με την υγρασια αλλα με το σεταπ.που τα Έχουν.. εμείς κερκυρα εχουμε ενα 28αρι ντοπιου παραγωγου με f2×28 που κανει τρελα πράγματα με υγρασία
 
Δεν νομιζω να εχω σκοπευτικο θεμα ...απλα πιστευω οτι τα 32αρι πανε πολυ καλυτερα κ ειναι οντως πιο φονικα. Ειδικα σε κατι μερες με υγρασια 90% ουτε καν θα εβαζα στο οπλο τα 28αρια. Αλλο το δισκακι κ αλλο το πουλι ... Αφρικη ειναι ιδανικες οι συνθηκες κ γι αυτο κανουμε καλη δουλεια με αυτα ...αλλιως αν ριχναμε 750-1000 32αρια την ημερα θα ημασταν ανασκελα
Τόλη δεν το είπα για να κατακρίνω τις σκοπευτικές σου δεξιότητες....απλά θα μπορούσες να μην είσαι σε καλή μέρα και απλά να το ταιριάξει έτσι....αλλά για να το λες και σίγουρα με τις εικόνες που έχεις κάτι παραπάνω θα ξέρεις,επίσης ούτε παρομοιωσα ποτέ το δισκάκι με το θήραμα....άλλο πράγμα το ένα άλλο το αλλο
 
Τα φετινά στο σκοπευτήριο μου άρεσαν πάντως!
Βρε στο σκοπευτηριο μια χαρα ειναι. Το ιδιο και στο κυνήγι. Μολις σφίξει ο καιρος αρχιζει το κυνηγητο στα πουλακια.
Και κατι ακομα. Προπερσυ κυνηγουσα με οπλο που δεν ηταν στα μετρα μου. Περυσι ηρθε πανω μου αλλα το φυσιγγι που αλλαξε σετ απ δεν ηταν πια το ιδιο. Απο την πρωτη τουφεκια καταλαβα τη διαφορά. Αλλος κρότος και το πουλακι κοψοφτερο.
Η περσυνη παρτιδα διάλεγε καιρους. Η προπερσυνη οργωνε παντου.
 
Ηλια δεν ειχα δει τα αποτελεσμαατ σε 1 μονο εξοδο ..... τον Οκτωβ μετα τις 9 το πρωι πηγαιναν πολυ καλητερα, πιστευω οτι οντως ειναι θεμα σεταπ ...τα φυσιγγια αυτα τα φτιαχνουν για σκοπευτηριο ...οχι να ριχνεις σε τσιχλες με βροχη , κρυο κ υγρασια φυσικα κ 28αρι μπορει να γαμει αν φτιαχθει γι αυτο τον καιρο οπως το F2X28
 
Ηλια δεν ειχα δει τα αποτελεσμαατ σε 1 μονο εξοδο ..... τον Οκτωβ μετα τις 9 το πρωι πηγαιναν πολυ καλητερα, πιστευω οτι οντως ειναι θεμα σεταπ ...τα φυσιγγια αυτα τα φτιαχνουν για σκοπευτηριο ...οχι να ριχνεις σε τσιχλες με βροχη , κρυο κ υγρασια φυσικα κ 28αρι μπορει να γαμει αν φτιαχθει γι αυτο τον καιρο οπως το F2X28
Θυμάσαι ποιος είχες δουλέψει και δεν σου ταίριαξαν;
 
Ηλία καλώς σας βρήκα.:D
Πραγματικά μου έκατσε γάντι που λέμε.
Πολύ άμεσο και με σχετικά μικρότερο λάκτισμα από του Κένταυρου(ή έτσι μου φάνηκε τέλος πάντων).
Επίσης είδα πολύ καλά σπασίματα ακόμα και με το τσοκ Skeet της Bliley.
 
Δεν εχει να κανει με τα 28γρ.οτι δεν τραβάει με την υγρασια αλλα με το σεταπ.που τα Έχουν.. εμείς κερκυρα εχουμε ενα 28αρι ντοπιου παραγωγου με f2×28 που κανει τρελα πράγματα με υγρασία

Ηλία το φυσιγγι που λες εχει ονομα; πωλείται δλδ αν θελουμε και στην Αθήνα;
 
Ηλία καλώς σας βρήκα.:D
Πραγματικά μου έκατσε γάντι που λέμε.
Πολύ άμεσο και με σχετικά μικρότερο λάκτισμα από του Κένταυρου(ή έτσι μου φάνηκε τέλος πάντων).
Επίσης είδα πολύ καλά σπασίματα ακόμα και με το τσοκ Skeet της Bliley.

Γιωργο αυτο για το τσοκακι γιατι το λες; το εχω στην Benelli και στο κυνήγι με εχει ευχαριστήσει περισσότερο απο οτιδήποτε αλλα δεν το εχω δοκιμάσει ακομα στο σκοπευτήριο..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top