Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ευτυχώς που υπάρχει το φόρουμ και άνοιξαν τα μάτια μας.. Τα προηγούμενα χρόνια έριχνα από 32 έως 34 γρ στα τσιχλοκοτσιφα και μάλιστα σε περηπατητο. Φέτος δοκίμασα τα σκοπεύτικα 28 γραμμαρίων και σε αντιξοες συνθήκες με άριστα αποτελέσματα. Ικανοποιημενος έμεινα από τα λαμπρο. Όσοι δεν τα εχετε δοκιμάσει, τόλμησε στο. Εδώ θα είμαστε να μας πείτε τις εντυπώσεις σας.ισως φέτος δοκιμάσω και κανένα skeet της rc με ανοιχτό τσοκακια. Ειδομεν
 
Πήρα πριν κανένα μήνα μια κούτα , δεν τα μέτρησα μου είπε τα 500 , 90 ευρώ. Στο σκοπευτήριο που τα έριξα συμπαθητικά μου φάνηκαν.
Όταν επωμίζουμε σωστά και το όπλο ρίχνει εκεί που κοιτάμε όλα τα σκοπευτικά λίγο-πολύ είναι παραπάνω από συμπαθητικά. Το θέμα στα σκοπευτικά είναι να ταιριάξεις με τις ταχύτητες και τις προσκοπεύσεις. Εγώ για παράδειγμα με τα Lambro τα sporting δεν τα πάω πολύ καλά. Είναι μια ιδέα πιο γρήγορα από ότι μου αρέσει. Επίσης ένα φυσίγγι που κάποτε ήταν της μόδας και έριχνε ότι η Ελλάδα στο sporting και εγώ έβγαζα καντήλες μόλις το έβλεπα, ήταν το Lako.
 
Είναι μια ιδέα πιο γρήγορα από ότι μου αρέσει.
Γιώργο από την εμπειρία σου, υπάρχει περίπτωση να αλλάξει αισθητά το μέγεθος της προσκοπευσης μεταξύ διαφόρων 28αριων; π. Χ χρησιμοποιώντας την τεχνική της διατηρουμενης προσκοπευσης όπου τα μεγέθη της θα είναι εμφανή στις τραβερσες. Μήπως οι διαφορές θα είναι σε αμελητέα εκατοστά;
 
Σίγουρα υπάρχουν φυσίγγια 28γρ που είναι αισθητές οι διαφορές τους στις προσκοπευσεις, τόσο ώστε να αστοχήσεις. Προχθές που είχα πάει μια βόλτα στο σκοπευτήριο, μόλις άλλαξα μάρκα έχασα έναν εύκολο δίσκο φεύγοντας μπροστά και είδα μερικούς να σπάνε στο μπροστινό τους μέρος.
Εκεί που υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά στις ταχύτητες είναι μεταξύ των νούμερων των σκαγιών. Ένα φυσίγγι της ιδίας εταιρίας με 7 1/2 νούμερο κ ένα με 10, έχουν κάτι παραπάνω από αισθητές διαφορές στις ταχύτητες.
 
Έτσι εξηγείται που στο κουτί του lambro sporting δίνει τις αρχικές ταχύτητες με συγκεκριμένη διάμετρο σκαγιού. .shake hands.
 
Λοιπόν πήρα ένα κουτάκι Lambro Sporting #8 (έμεινα στο ένα γιατί άμα σας πω τιμή εδώ πάνω θα καραφλιάσετε).
Στο site λέει ότι γεμίζεται με πυρίτιδα Prima V, η οποία από όσο ξέρω είναι σε μορφή κόκκων ακανόνιστου σχήματος και μεγέθους (σαν την Gm3 δηλαδή).
Από τον διαφανή πράσινο κάλυκα φαίνεται ξεκάθαρα ότι είναι γεμισμένα με πυρίτιδα που είναι σε οβάλ φυλλίδια... (και βύσμα giovanni)
Άλλαξε η συνταγή...;;;
Εγώ πάλι πήρα ένα κουτάκι προχτές και η πυριτιδα είναι σε τετράγωνα φυλλιδια. Τρέχα γύρευε. Ελπίζω να μην φάω φόλα στα τρυγονια και κλαίω..
 
Υπάρχει και ο Τρίμης με τιμη για τα sporting με κάτω απο 5 ευρω και ειναι πολύ καλά τα εχω βάλει και σε τσιχλοκύνηγο και τα πηγαν μια χαρά.
Περυσι ειχα ριξει μια κουτα Sporting του Τριμμη 28 γρ σε ν7,5 κ ηταν μια χαρα φυσιγγι για τιμη κατω των 5 ευρω...

Εκεί που υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά στις ταχύτητες είναι μεταξύ των νούμερων των σκαγιών. Ένα φυσίγγι της ιδίας εταιρίας με 7 1/2 νούμερο κ ένα με 10, έχουν κάτι παραπάνω από αισθητές διαφορές στις ταχύτητες.
Η διαφορα οντως ειναι πολυ αισθητη... Οσο πιο χοντρο ειναι το σκαγι τοσο μεγαλυτερες ειναι οι μενουσες ταχυτητες σε μια ιδια συνταγη και μειωνονται ακολουθως κ οι πιεσεις λογω λιγοτερων τριβων των σκαγιων με τα τοιχωματα της καννης... Η διαφορα στην προσκοπευση ειναι τοσο εντονα αισθητη που μπορειτε να το αντιληφθειτε αν ριξετε σε ενα μακρινο πιατο (μετα τα 40 μετρα) σε μια ευκολη βολη με φυσιγγι με ν7,5 και ν9,5... Ο χρονος που κανουν τα 9,5αρια να φτασουν στο στοχο μετα τον πυροβολισμο ειναι αισθητα μεγαλυτερος... Σε τραβερσες και με 9,5 θα γινει κομματια ο μακρινος δισκος αλλα με αρκετα μεγαλυτερη προσκοπευση...

Εγώ πάλι πήρα ένα κουτάκι προχτές και η πυριτιδα είναι σε τετράγωνα φυλλιδια. Τρέχα γύρευε. Ελπίζω να μην φάω φόλα στα τρυγονια και κλαίω..
Παλια γεμιζοντας με Priva, μετα μαλλον με 206 η D20 και ενα κουτι που εριξα προχθες στο σκοπευτηριο ειχε πυριτιδα σε σχημα τετραγωνο, μηπως AS??????? Δυστυχως δεν ειχα αλλα φυσιγγια μαζι κ δεν κρατησα καποιο για σφαξιμο (την επομενη φορα) ωστοσο η αισθηση μου φαινοταν λιγο διαφορετικη...
 
Παλια γεμιζοντας με Priva, μετα μαλλον με 206 η D20 και ενα κουτι που εριξα προχθες στο σκοπευτηριο ειχε πυριτιδα σε σχημα τετραγωνο, μηπως AS??????? Δυστυχως δεν ειχα αλλα φυσιγγια μαζι κ δεν κρατησα καποιο για σφαξιμο (την επομενη φορα) ωστοσο η αισθηση μου φαινοταν λιγο διαφορετικη...

Πιας το αυγό και κούρεψτο δηλαδή......
Γιατί ρε γαμώτο αυτέ οι αλλαγες και μάλιστα σε μικρά χρονικά διαστήματα ;
 
Παλια γεμιζοντας με Priva, μετα μαλλον με 206 η D20 και ενα κουτι που εριξα προχθες στο σκοπευτηριο ειχε πυριτιδα σε σχημα τετραγωνο, μηπως AS??????? Δυστυχως δεν ειχα αλλα φυσιγγια μαζι κ δεν κρατησα καποιο για σφαξιμο (την επομενη φορα) ωστοσο η αισθηση μου φαινοταν λιγο διαφορετικη...
Αυτο ειναι το χάλι που αλλάζουν κάθε τρεις και λίγο μπαρουτη με εκνευρίζει απίστευτα.. Όπως θέλουν και αυτοί να πουλάνε έτσι και εγώ θέλω το προϊόν που αγοράζω να είναι σταθερό σε κάποια βασικά τουλάχιστον πράγματα. Ο μόνος που άλλαξε μπαρουτη και το έγραψε σε χαρτάκι μέσα στο κουτί ήταν ο Γωγος στο 32αρι μπλε. Πλέον γεμίζετε με Α1.
 
Τωρινό σφάξιμο LAMBRO sporting αλλά θα την ζυγίσω μετά αφού η ζυγαριά δεν έχει μπαταρία.

20160403_153018.jpg
 
Last edited:
Δημητρη αυτη την πυριτιδα ειχαν τα περσινα που εριξα, τωρα ετσι οπως ειδα την πυριτιδα μεσα ηταν τετραγωνη... Θα "σφαξω" ενα οταν ξαναπαω σκοπευτηριο...
 
eGV AY
Δημητρη αυτη την πυριτιδα ειχαν τα περσινα που εριξα, τωρα ετσι οπως ειδα την πυριτιδα μεσα ηταν τετραγωνη... Θα "σφαξω" ενα οταν ξαναπαω σκοπευτηριο...

Εγω αυτά τα πήρα τον Σεπτέμβρη,οπότε ήταν παλιά παρτίδα όπως φαίνεται.
 
Εγώ πάλι πήρα ένα κουτάκι προχτές και η πυριτιδα είναι σε τετράγωνα φυλλιδια. Τρέχα γύρευε. Ελπίζω να μην φάω φόλα στα τρυγονια και κλαίω..
παιδιά σήμερα σφαξαμε ενα γι αυτό ακριβως το λογο.πλεον η πυρίτιδα που γεμίζεται είναι η as σαφως καλύτερη απο την prima. Μάλλον ξέχασε να το αλλάξει στο site. ελπίζω να το συνεχισει ετσι
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top