Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

λοιπον επειδη ολα ειναι σχετικα δεν ξερω ποσοι χανιωτες το θυμουνται αλλα ηρθε ρωσσος σε αγωνες σκητ κι εκανε 125/125 με baikal skeet φτιαγμενο στα μετρα του βεβαια κι εκανε πολλους να μεινουνε λαλακες.ο καλος και κουβα να του δωσεις αντε γεια.περυσι ηρθε παλι ρωσσος στο στο σπορτινγκ κι επειδη εγινε λαθος στο τελωνειο και δεν περασε τ οπλο του εριξε με οπλο του σκοπευτηριου που δεν το ειχε ξαναδει και ηρθε δευτερος.οποτε..........
 
Nαι ρε συ, το οπλο δεν κανει ποτε το σκοπευτη, αν ο αλλος δεν ξερει να ριχνει οτι και να του δωσεις θα συνεχισει να μη ριχνει καλα. Ομως αν ο αλλος ριχνει καλα, το καλο οπλο θα του δωσει ενα αβανταζ σε επιπεδο αγωνα, που οταν τα σκορ κρινονται στο ενα πιατο ή στην ισοβαθμια, το θελει.

Για να παρω το παραδειγμα του Μεσι, οτι παπουτσια ποδοσφαιρικα του δωσεις, θα αποδωσει καλα, γιατι εχει το ταλεντο. Αν εσυ βαλεις ομως παπουτσια σαν του Μεσι, δεν γινεσαι αυτοματα παιχταρας
 
λοιπον επειδη ολα ειναι σχετικα δεν ξερω ποσοι χανιωτες το θυμουνται αλλα ηρθε ρωσσος σε αγωνες σκητ κι εκανε 125/125 με baikal skeet φτιαγμενο στα μετρα του βεβαια κι εκανε πολλους να μεινουνε λαλακες.ο καλος και κουβα να του δωσεις αντε γεια.περυσι ηρθε παλι ρωσσος στο στο σπορτινγκ κι επειδη εγινε λαθος στο τελωνειο και δεν περασε τ οπλο του εριξε με οπλο του σκοπευτηριου που δεν το ειχε ξαναδει και ηρθε δευτερος.οποτε..........
Προπονηση,προπονηση,προπονηση,
τεχνικη,εμπειρια!
Δευτερος,ριχνοντας με οτι βρηκε!
Τα παραπανω συν κοντακι....
Περιπατος!
Ανεξαρτητα,αν ηταν διαφορετικοι οι σκοπευτες!Αυτοι οτι κανουν,σ'αυτο το αντικειμενο,το κανουν σωστα!
 
Προπονηση,προπονηση,προπονηση,
τεχνικη,εμπειρια!
Δευτερος,ριχνοντας με οτι βρηκε!
Τα παραπανω συν κοντακι....
Περιπατος!
Ανεξαρτητα,αν ηταν διαφορετικοι οι σκοπευτες!Αυτοι οτι κανουν,σ'αυτο το αντικειμενο,το κανουν σωστα!
ακριβως αυτο.προπονηση τεχνικη για ν αναπτυξεις το ταλεντο.γιατι χωρις προπονηση με οτι και να ριχνεις δεν....
 
προσωπικα θεωρω τον εαυτο μου σκοπευτικα μετριο.αν δεν πηγαινα εστω και 1 φορα στο σκοπευτηριο στο κυνηγι πραγματικα θα εριχνα στο γαμο του καραγκιοζη.φαντασου τωρα σε παγκοσμια και ολυμπιαδες.η αλλη εχθες πηρε τον τελικο του σκητ για ενα πιατο.για να φτασει εκει ποσα καραβια φυσιγγια εχει ριξει?εμεις ομως εχουμε την οικονομικη ανεση να το κανουμε αυτο?οχι.γι αυτο και η 1 φορα στο σκοπευτηριο για να κραταμε επαφη μια χαρα ειναι
 
ενώ οι οπαδοί της άλλης θα υποστήριζαν ότι ο τελευταίος χαμένος δίσκος με ένα perazzi, θα ήταν σπασμένος.
το επιασες , εισαι μαγκας , ειχε σπασει φιλε ο δισκος με το περαζι , αυτό πληρωνεις , ένα παραπανω δισκο στην πουλα πληρωνεις , και κατι τελευταιο , η κινηση του μαγικη , ουτε σε πεταει ουτε σε φρεναρει , τρενο φεραρι , αυτά είναι τα περραζι , ακρως εθιστικα οπλα . δεν εχει βρεθει ακομα από την παγκοσμια ιατρικη κοινοτητα το φαρμακο τους , οι κανες τους δε εκτος από την τρομερη βλητικη τους εχουν και ένα ακομα τρομερο πλεονέκτημα , απολυτα ισιες κα σε ευθυτητα αλλα και σε συγκλιση
 
λοιπον επειδη ολα ειναι σχετικα δεν ξερω ποσοι χανιωτες το θυμουνται αλλα ηρθε ρωσσος σε αγωνες σκητ κι εκανε 125/125 με baikal skeet φτιαγμενο στα μετρα του βεβαια κι εκανε πολλους να μεινουνε λαλακες.ο καλος και κουβα να του δωσεις αντε γεια.περυσι ηρθε παλι ρωσσος στο στο σπορτινγκ κι επειδη εγινε λαθος στο τελωνειο και δεν περασε τ οπλο του εριξε με οπλο του σκοπευτηριου που δεν το ειχε ξαναδει και ηρθε δευτερος.οποτε..........
Είσαι για παρά πολλά like φίλε μου...RESPECT..RESPECT..RESPECT.
 
μην μπερδευουμε την σκοπευτικη ικανοτητα και το εμφυτο ταλεντο που εχουν μερικοι ανθρωποι με την αξια και την ποιοτητα και το εργοστασιακο στησιμο που εχουν συγκεκριμένα οπλα , ξερω δεξιοχειρα ατομα που στο κυνυγι με οποιαδήποτε οπλο και με αριστερο κοντακι ακομα είναι 9 στα 10 , ξερω ατομα που στο σκοπευτηριο με αριστερο κοντακι και ξενο οπλο κανουν 22 πιατα στο σκητ ανετα , δεν λεει τιποτα αυτό οσο αφορα την αξια και το στησιμο που εχουν καποια οπλα από το εργοστασιο , βλέπετε ο σκοπευτης - κυνηγος αναδεικνυει το οπλο , όχι το αντιθετο , απλως συγκεκριμένα οπλα κανουν το εργο του σκοπευτή πιο ευκολο
 
ξερω δεξιοχειρα ατομα που στο κυνυγι με οποιαδήποτε οπλο και με αριστερο κοντακι ακομα είναι 9 στα 10 , ξερω ατομα που στο σκοπευτηριο με αριστερο κοντακι και ξενο οπλο κανουν 22 πιατα στο σκητ ανετα
Για πες μου Δημητρη πως θα μπορούσες να το εξηγήσεις αυτο..
Έχουν ανάγκη αυτοί από "σωστό "κοντακι?
Για λύσε μου αυτή την απορία γιατί όλοι μας έχουμε δει σίγουρα τέτοιες μορφές στα κυνηγοτοπια κ να είσαι σιγουρος ότι όχι μόνο δεν ξέρουν από σωστό κοντακι αλλά δεν ξέρουν πιο είναι το αγγλε κ πιο το πιστολε..:)
 
Για πες μου Δημητρη πως θα μπορούσες να το εξηγήσεις αυτο..
Έχουν ανάγκη αυτοί από "σωστό "κοντακι?
Για λύσε μου αυτή την απορία γιατί όλοι μας έχουμε δει σίγουρα τέτοιες μορφές στα κυνηγοτοπια κ να είσαι σιγουρος ότι όχι μόνο δεν ξέρουν από σωστό κοντακι αλλά δεν ξέρουν πιο είναι το αγγλε κ πιο το πιστολε..:)
Ισχυει συνονοματε! Καποιοι κυνηγοι γαζωνουν ακομα και κρατωντας μαγκουρα!
 
ενταξει παιδια μην τα μηδενιζουμε ολα. κι ο βικτωρας που ενω ειναι αριστερος ριχνει με οπλο με δεξι κοντακι και τα παει παρα πολυ καλα αλλα δεν ειναι σωστο. ο δημητρης εχει δικιο.πρεπει τ οπλο να ειναι στα μετρα μας η οσο το δυνατον παραπλησιο σ αυτα
 
ενταξει παιδια μην τα μηδενιζουμε ολα. κι ο βικτωρας που ενω ειναι αριστερος ριχνει με οπλο με δεξι κοντακι και τα παει παρα πολυ καλα αλλα δεν ειναι σωστο. ο δημητρης εχει δικιο.πρεπει τ οπλο να ειναι στα μετρα μας η οσο το δυνατον παραπλησιο σ αυτα
Δεν ειπαμε οτι ειναι σωστο.Το σωστο φυσικα ειναι να ειναι στα μετρα μας, σαν γεγονος ομως ισχυει!
 
κι ο βικτωρας που ενω ειναι αριστερος ριχνει με οπλο με δεξι κοντακι και τα παει παρα πολυ καλα
Τοτε τι άλλο θέλει?(Γενικό το ερώτημα)..
Που θέλω να καταλήξω(γιατί κ εγώ αριστερος είμαι με δεξιά κοντακια),Ότι κάλλιστα μπορούμε να κάνουμε ένα αξιοπρεπέστατο κυνήγι η να έχουμε επιτυχία στο σκοπευτηριο.
Έμενα αυτό μου αρκεί κ με το παραπάνω..:)
 
ισχυει γιατι για τον α η β λογο δεν εχεις την δυνατοτητα να φυιαξεις κπντακι. για τον λογο αυτο η πλειοψηφια προτιμα τ αυτογεμη που με τις φλαντζες και τις κλησεις το φερνεις εκει που νομοζεις οτι εισαι πιο κοντα. οταν ομως θελεις φουλ πιστολε και δεν το βροσκεις τι κανεις?το σωστο λοιπον ειναι α προσαρμοζεται τ οπλο πανω μας και οχι εμεις πανω στ οπλο. αλλα οπως ανεφερα παραπανω λογω διαφορων αναγκων μερικες φορες προσαρμοζομαστε εμεις πανω στ οπλο
 
Τοτε τι άλλο θέλει?(Γενικό το ερώτημα)..
Που θέλω να καταλήξω(γιατί κ εγώ αριστερος είμαι με δεξιά κοντακια)..Ότι κάλλιστα μπορούμε να κάνουμε ένα αξιοπρεπέστατο κυνήγι η να έχουμε επιτυχία στο σκοπευτηριο.
Έμενα αυτό μου αρκεί κ με το παραπάνω..:)
ναι ρε συ τασο αλλα για σκεψου ποσο καλυτερο και πιο ευκολο θα ηταν να επωμιζεις ενα οπλο φτιαγμενο και ραμενο στα μετρα σου και ποσο πιο ωραιο θα γινοταν το κυνηγι σου. αυτο που λεμε το 1 πιατο παραπανω δεν στο δινει ενα οπλο οτι να ναι ακομα και το θηραμα το παραπανω δεν θα το παρεις γιατι καποια στιγμη θα το χασεις σε μια βιαστικη επωμιση ενω ενα σωστο κοντακι ενδεχομενως να συγχωρησει το λαθος
 
ισχυει γιατι για τον α η β λογο δεν εχεις την δυνατοτητα να φυιαξεις κπντακι. για τον λογο αυτο η πλειοψηφια προτιμα τ αυτογεμη που με τις φλαντζες και τις κλησεις το φερνεις εκει που νομοζεις οτι εισαι πιο κοντα. οταν ομως θελεις φουλ πιστολε και δεν το βροσκεις τι κανεις?το σωστο λοιπον ειναι α προσαρμοζεται τ οπλο πανω μας και οχι εμεις πανω στ οπλο. αλλα οπως ανεφερα παραπανω λογω διαφορων αναγκων μερικες φορες προσαρμοζομαστε εμεις πανω στ οπλο
Εγω θα συμφωνησω γενικα με αυτο που λες. Ομως ποσοι και ειδικα οσοι αλλαζουν οπλα τακτικα (αν ειναι σωστο η οχι δε μπορουμε να το κρινουμε ) θα φτιαχνουν καθε φορα κοντακι πχ λαβη; Γι αυτο και οι περισσοτεροι καταληγουν στο "περιπου" και οχι ακριβως.
 
Αυτογεμη με φλατζες αγοράζονται όχι γιατί οι περισσοτεροι θέλουν να φέρουν το οπλο στα μέτρα τους αλλά γιατί έτσι πωλούνται σήμερα η καραμπίνες που ως γνωστόν είναι τα πιο δημοφιλή όπλα.
Να μην πω οτι κυνηγάνε με την φλατζα που βρήκαν πάνω κ οι υπόλοιπες μένουν στο κουτί(μου το έχουν πει. )
Ένας που γουστάρει πχ ποζε θα το πάρει και ας μην το διορθώσει ποτέ..
 
Για πες μου Δημητρη πως θα μπορούσες να το εξηγήσεις αυτο..
Έχουν ανάγκη αυτοί από "σωστό "κοντακι?
Για λύσε μου αυτή την απορία γιατί όλοι μας έχουμε δει σίγουρα τέτοιες μορφές στα κυνηγοτοπια κ να είσαι σιγουρος ότι όχι μόνο δεν ξέρουν από σωστό κοντακι αλλά δεν ξέρουν πιο είναι το αγγλε κ πιο το πιστολε..:)
φιλε Τασο ειδκος προπονητης σκοποβολής δεν είμαι , κυνηγος και σκοπευτης είμαι , η γνωμη μου είναι ότι μερικα ατομα γεννιουνται με τετοιο ταλεντο , θελεις στην εστιαση που κανουν , θελεις στην αντιληψη που εχουν , θελεις στην εγκεφαλικη τους λειτουργια , θελεις στον συντονισμο χεριου ματιου που τυχαια εχουν σε τρομερο βαθμο θελεις σε πολλα αλλα με ότι οπλο και να ριξουν κανουν ζημια , ξερω τετοια ατομα , από εκει και περα , το κοντακι φιλε είναι σαν το παπουτσι , πρεπει να είναι ακριβως στα μετρα μας , το α κ ω της σκοποβολής με καταδειξη σε κινουμενο στοχο είναι το οπλο να ριχνει εκει που κοιτανε τα ματια , και κατι τελευταιο , είναι δυο ωκεανοι , ο ενας της υπερβολης και ο άλλος του μηδενισμου και του ισοπεδωτισμου , καπου στην μεση όμως είναι και μια λιμνη της αληθειας
 
Back
Top