Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Υπαρχουν,πραγματι,αυτοι που λετε παιδια.Οι χαρισματικοι και ταλαντουχοι.Ατομα που αν επεφταν σε σωστα χερια,θα καθοσουν και θα τους χαζευες.Στο κυνηγι η στο σκοπευτηριο.Ειναι ατομα που εχουν εμφυτη την ικανοτητα να τουφεκανε ΣΗΜΑΔΕΥΤΑ ,κανοντας το με μεγαλη ΤΑΧΥΤΗΤΑ!Πολυ πανω απο το μεσο ορο!Εχουν παντα,με την περιφεριακη τους οραση,τσεκαρισμενη την καννη-ριγα σε σχεση με το στοχο.Ειναι γεννημενοι με το χαρισμα!
Το σωστο κοντακι ειναι προυποθεση!
Αν θελουμε να βελτιωνομαστε και να μην αρκουμαστε στο "ελα μωρε καλα ειμαι"!Η επιτυχια εχει τρεις παραγοντες.Εμας,το οπλο και το φυσιγγι.Οταν ζηταμε το καλυτερο,με βαση τις δυνατοτητες μας βεβαια,φροντιζουμε να τελειοποιουμε τα δυο τελευταια και να βελτιωνουμε τον ΕΑΥΤΟ μας!Του αφαιρουμε το αλλοθι,τη δικαιολογια!Ειναι ανθρωπινο να ριχνουμε τα βαρη της αποτυχιας αλλου!"Αφου ριχνω με αναποδο κοντακι....."!
Εχοντας περασει,προσωπικα,απο το σταδιο του περιπου(οχι του εντελως αναποδου),σ'αυτο του παρα πολυ κοντα,για να μην πω του ακριβως,λεω κατηγορηματικα οτι ειναι....το κατι ΑΛΛΟ!
Το σωστο κοντακι αξιζει και το τελευταιο λεπτο που θα κοστισει!
Σε κανει αναμφισβητητα καλυτερο!Καταλαβαινεις το λαθος και προσπαθεις να το διορθωσεις!
Χωρια τα λαθη που συσσωρευονται και αν περασουμε σε αλλα μετρα,θα τραβαμε το μαλλια μας!
Εκτος πια κι εχουμε τη βεβαιοτητα,μεσα μας,οτι με ολα θα ειμαστε ΟΚ και δεν "βαζουμε" αλλο!
Πραγμα που ΔΕΝ ισχυει!!!
 
Υπαρχουν,πραγματι,αυτοι που λετε παιδια.Οι χαρισματικοι και ταλαντουχοι.Ατομα που αν επεφταν σε σωστα χερια,θα καθοσουν και θα τους χαζευες.Στο κυνηγι η στο σκοπευτηριο.Ειναι ατομα που εχουν εμφυτη την ικανοτητα να τουφεκανε ΣΗΜΑΔΕΥΤΑ ,κανοντας το με μεγαλη ΤΑΧΥΤΗΤΑ!Πολυ πανω απο το μεσο ορο!Εχουν παντα,με την περιφεριακη τους οραση,τσεκαρισμενη την καννη-ριγα σε σχεση με το στοχο.Ειναι γεννημενοι με το χαρισμα!
Το σωστο κοντακι ειναι προυποθεση!
Αν θελουμε να βελτιωνομαστε και να μην αρκουμαστε στο "ελα μωρε καλα ειμαι"!Η επιτυχια εχει τρεις παραγοντες.Εμας,το οπλο και το φυσιγγι.Οταν ζηταμε το καλυτερο,με βαση τις δυνατοτητες μας βεβαια,φροντιζουμε να τελειοποιουμε τα δυο τελευταια και να βελτιωνουμε τον ΕΑΥΤΟ μας!Του αφαιρουμε το αλλοθι,τη δικαιολογια!Ειναι ανθρωπινο να ριχνουμε τα βαρη της αποτυχιας αλλου!"Αφου ριχνω με αναποδο κοντακι....."!
Εχοντας περασει,προσωπικα,απο το σταδιο του περιπου(οχι του εντελως αναποδου),σ'αυτο του παρα πολυ κοντα,για να μην πω του ακριβως,λεω κατηγορηματικα οτι ειναι....το κατι ΑΛΛΟ!
Το σωστο κοντακι αξιζει και το τελευταιο λεπτο που θα κοστισει!
Σε κανει αναμφισβητητα καλυτερο!Καταλαβαινεις το λαθος και προσπαθεις να το διορθωσεις!
Χωρια τα λαθη που συσσωρευονται και αν περασουμε σε αλλα μετρα,θα τραβαμε το μαλλια μας!
Εκτος πια κι εχουμε τη βεβαιοτητα,μεσα μας,οτι με ολα θα ειμαστε ΟΚ και δεν "βαζουμε" αλλο!
Πραγμα που ΔΕΝ ισχυει!!!
δεν θα μπορουσα να το περιγραψω καλυτερα
.well done.
 
φιλε Τασο ειδκος προπονητης σκοποβολής δεν είμαι , κυνηγος και σκοπευτης είμαι , η γνωμη μου είναι ότι μερικα ατομα γεννιουνται με τετοιο ταλεντο , θελεις στην εστιαση που κανουν , θελεις στην αντιληψη που εχουν , θελεις στην εγκεφαλικη τους λειτουργια , θελεις στον συντονισμο χεριου ματιου που τυχαια εχουν σε τρομερο βαθμο θελεις σε πολλα αλλα με ότι οπλο και να ριξουν κανουν ζημια , ξερω τετοια ατομα , από εκει και περα , το κοντακι φιλε είναι σαν το παπουτσι , πρεπει να είναι ακριβως στα μετρα μας , το α κ ω της σκοποβολής με καταδειξη σε κινουμενο στοχο είναι το οπλο να ριχνει εκει που κοιτανε τα ματια , και κατι τελευταιο , είναι δυο ωκεανοι , ο ενας της υπερβολης και ο άλλος του μηδενισμου και του ισοπεδωτισμου , καπου στην μεση όμως είναι και μια λιμνη της αληθειας

Οντως ισχύει, έχω 1ο ξαδερφο που δεν κοιτάει με τι όπλο ρίχνει, απο μικρή ηλικία απλά σηκώνει ρίχνει και έχει τις ίδιες επιτυχίες με οποιοδήποτε είδους όπλου και το σημαντικότερο με εντελώς διαφορετικά μέτρα κοντακιού...
Πρωινό Οκτώβρη σε πολύ καλό μπάσιμο κιχλοκότσυφων απο περιέργεια τον είχα βαλει να ρίχνει, εναλλάξ, με το δικό του (μονοκαννο investrarm, 75 εk. αριγες καννες Full) το δικό μου (πλαγιόκαννο Robust, 70 εκ. κάννες με γαλλικη βυθισμένη ρίγα, 3*-2*) και ενός θείου μου (μια benelli sl 80 των αρχών του '80 με 60 εκ καννη και 3* εξωτερικό τσοκ) και εννοείτε με διαφορετικά κοντακια και το ποσοστό ευστοχίας του ήταν στα ίδια επίπεδα...
Οταν τον ρωταω πως τα καταφέρνει, παιρνει ένα ύφος παραξενεμένο και μου λέει ''απλά τα σημαδεύω και τραβάω''...
το επιασες , εισαι μαγκας , ειχε σπασει φιλε ο δισκος με το περαζι , αυτό πληρωνεις , ένα παραπανω δισκο στην πουλα πληρωνεις , και κατι τελευταιο , η κινηση του μαγικη , ουτε σε πεταει ουτε σε φρεναρει , τρενο φεραρι , αυτά είναι τα περραζι , ακρως εθιστικα οπλα . δεν εχει βρεθει ακομα από την παγκοσμια ιατρικη κοινοτητα το φαρμακο τους , οι κανες τους δε εκτος από την τρομερη βλητικη τους εχουν και ένα ακομα τρομερο πλεονέκτημα , απολυτα ισιες κα σε ευθυτητα αλλα και σε συγκλιση
Κατα τη γνώμη σου Δημήτρη, ακόμα και αν τα συγκρίνεις με αντίστοιχης τιμής και ποιότητας όπλα π.χ B25, Cosmi, Krieghoff που είναι και αυτά θρυλικά ως προς την απόδοση των καννών τους, υπάρχει αυτή η διαφορά?

Aυτο ομως που ψαχνει ενας πρωταθλητης και φυσικα τον κανει να κατεβαινει σε αγωνες ειναι και η τελευταια κατασκευαστικη λεπτομερεια, κατι που ισως να μην μπορει να ελεγξει σε ενα οπλο παραγωγης. Γιαυτο θα παει σε ενα Perazzi, ενα Krieghoff, ενα F3 ωστε να ξερει οτι οι αποτυχιες του ειναι καθαρα θεμα ριξιματος και οχι εξοπλισμου.
δεν λες το 687 ταπεινο οπλο κατα τη γνωμη μου
Παντως απο το λίγο που έχει δείξει η τηλεόραση απο αγώνες σκοποβολής στο RIO-και στο TRAP και στο SKEET γυναικών χθες- τις πρώτες θέσεις BERETTA τις κέρδισαν...
Αλλα και η πλειοψηφία των όπλων που εριχναν BERETTA ήταν...
Βεβαια εκει παίζουν και πολλά σε επίπεδο χορηγιών...
 
Οντως ισχύει, έχω 1ο ξαδερφο που δεν κοιτάει με τι όπλο ρίχνει, απο μικρή ηλικία απλά σηκώνει ρίχνει και έχει τις ίδιες επιτυχιες με οποιοδήποτε είδους όπλου και το σημαντικότερο με εντελώς διαφορετικά μέτρα κοντακιου...
Πρωινό Οκτώβρη σε πολύ καλό μπάσιμο κιχλοκότσυφων απο περιέργεια τον είχα βαλει να ρίχνει, εναλλάξ, με το δικό του (μονοκαννο investrarm, 75 εk. αριγες καννες Full) το δικό μου (πλαγιόκαννο Robust, 70 εκ. κάννες με γαλλικη βυθισμένη ρίγα, 3*-2*) και ενός θείου μου (μια benelli sl 80 των αρχών του '80 με 60 εκ καννη και 3* εξωτερικό τσοκ) και εννοείτε με διαφορετικά κοντακια και το ποσοστό ευστοχίας του ήταν στα ίδια επίπεδα...
Οταν τον ρωταω πως τα καταφέρνει, παιρνει ένα ύφος παραξενεμένο και μου λέει ''απλά τα σημαδεύω και τραβάω''...
Και μετά πηγενε και πεστου Σπύρο να φτιάξει κοντακι στα μέτρα του...:p
 
Οταν πάμε για κοντακι στα μέτρα μας το πρώτο που σκεφτόμαστε ειναι οτι θα αυξήσουμε τις επιτυχιες μας στο κυνήγι η το σκοπευτηριο κ μετά όλα τα υπόλοιπα.
Όσοι το κάνατε ενώ πρώτα κυνηγουσατε με επιτυχία αλλά με κοντακι όχι στα μέτρα σας τι είδατε?
Έσπασαν περισσότερα δισκακια και χτυπησατε περισσότερες τσίχλες στο ένα κουτί φυσίγγια πχ απο οτι πριν?
 
Οντως ισχύει, έχω 1ο ξαδερφο που δεν κοιτάει με τι όπλο ρίχνει, απο μικρή ηλικία απλά σηκώνει ρίχνει
αυτό είναι το μυστικο , αγνοει τις κανες εστιαζει στον στοχο , παταει αυθορμητα . αυτό φωναζουν ολοι οι δάσκαλοι σκοποβολής , τα ματια σκοτωνουν όχι οι κανες
 
Οταν πάμε για κοντακι στα μέτρα μας το πρώτο που σκεφτόμαστε ειναι οτι θα αυξήσουμε τις επιτυχιες μας στο κυνήγι η το σκοπευτηριο κ μετά όλα τα υπόλοιπα.
Όσοι το κάνατε ενώ πρώτα κυνηγουσατε με επιτυχία αλλά με κοντακι όχι στα μέτρα σας τι είδατε?
Έσπασαν περισσότερα δισκακια και χτυπησατε περισσότερες τσίχλες στο ένα κουτί φυσίγγια πχ απο οτι πριν?
θα μπορουσες να αναλυσεις τι ακριβως εννοεις με το να γραφεις ειχε επιτυχιες ? γραψε νουμερο , σε ένα κουτι φυσίγγια λοιπον αφου εισαι τσίχλας ποσα πουλια θεωρεις εσυ σαν επιτυχια ? ο καλυτερος που ξερεις ποσα πουλια κανει στο κουτι ? το σκοπευτηριο μην το μπερδευεις , εκει ένα πιατο μπορει να σε ριξει 20 θεσεις κατω , εκει χωρις κοντακι λειζερ δεν υπαρχει ελπιδα για διακριση σε αγωνα
 
θα μπορουσες να αναλυσεις τι ακριβως εννοεις με το να γραφεις ειχε επιτυχιες ? γραψε νουμερο , σε ένα κουτι φυσίγγια λοιπον αφου εισαι τσίχλας ποσα πουλια θεωρεις εσυ σαν επιτυχια ? ο καλυτερος που ξερεις ποσα πουλια κανει στο κουτι ? το σκοπευτηριο μην το μπερδευεις , εκει ένα πιατο μπορει να σε ριξει 20 θεσεις κατω , εκει χωρις κοντακι λειζερ δεν υπαρχει ελπιδα για διακριση σε αγωνα
Ωραία αφήνω το σκοπευτηριο στην ακρη.
θα στο πω διαφορετικά λοιπόν.και αφήνω τις τσίχλες που ήταν ένα τυχαίο παράδειγμα στην άκρη.
Απο τότε που έφτιαξες κοντακι στα μέτρα σου αυξήθηκαν οι επιτυχιες σου στο κυνηγι η όχι?Είχες περισσότερα θηράματα σε σχέση με τα φυσίγγια που έριχνες πριν?Δεν θέλω να μου αναφέρεις νούμερα.
Πολύ απλή ερώτηση.
 
Ωραία αφήνω το σκοπευτηριο στην ακρη.
θα στο πω διαφορετικά λοιπόν.και αφήνω τις τσίχλες που ήταν ένα τυχαίο παράδειγμα στην άκρη.
Απο τότε που έφτιαξες κοντακι στα μέτρα σου αυξήθηκαν οι επιτυχιες σου στο κυνηγι η όχι?Είχες περισσότερα θηράματα σε σχέση με τα φυσίγγια που έριχνες πριν?Δεν θέλω να μου αναφέρεις νούμερα.
Πολύ απλή ερώτηση.
εχω ξαναγραψει ότι δεν μου αρεσει να γραφω για το ατομο μου , από εκει και περα , παρα πολλοι φιλοι που εφτιαξαν κοντακι στα μετρα τους ειδαν δραματικη βελτιωση
 
ακόμα και αν τα συγκρίνεις με αντίστοιχης τιμής και ποιότητας όπλα π.χ B25, Cosmi, Krieghoff που είναι και αυτά θρυλικά ως προς την απόδοση των καννών τους, υπάρχει αυτή η διαφορά?
κριγκοφ στην πολη μου δεν υπαρχει , ουτε και κοσμι , καποια στιγμη όμως θα γινει το τεστ αναλυτικα με ότι μετρηση μπορω φυσικα να κανω , αυτά όμως που εχω δει με περαζι κανες είναι δυσκολο να γινουν πιστευτα , παντα τον πρωτο λογο τον εχει ο χειριστης και το κοντακι , αλλα όταν στην κομποστα μπουν και οι κανες οι δηλητηριώδεις δενει το γλυκο , πιστευω να με καταλαβαινεις
 
Με αφορμη τα προηγουμενα μνμτ.
Ειναι υποκειμενικο,κατα τη γνωμη μου, το πουλια ανα κουτι φυσιγγια!
Εκτος και ειναι υποχρεωτικο να τουφεκιουνται ΟΛΑ τα πουλια που ειναι εντος βεληνεκους!
Το να εχει, καποιος χαρισματικος,μεγαλες επιτυχιες δεν σημαινει οτι τα τουφεκαει ολα.Αυτο γινεται υποχρεωτικα στο σκοπευτηριο.Αυτο που γραφει ο Σπυρος,για τον ξαδελφο,βεβαιως και γινεται!Μιλαμε για περασματιαρικα πουλια που σου δινουν "τρατο",περιθωριο!Τα πραγματα αλλαζουν σε συνθηκες γρηγορες κι οριακες.Στη μπεκατσα ,πχ,που θα την δεις στο "χασιμο" η στην περδικα που ξεκολλαει απο το φρυδι και βουταει η στην πεταχτη τσιχλα μεσα στις ελιες κλπ.Εκει "καρφωνεις"και τουφεκας!
Εκει πρεπει να" δειχνεις"με το οπλο,εκει που κοιτας!Δεν προλαβαινεις να ανασυρεις απο το μυαλο σου εικονες προσκοπευσεων!
Υπηρξε στα μερη μου κυνηγος με το παρατσουκλι "τρομος".Οτι "ματιαζε",κατα κανονα ηταν νεκρο.Γεμιζε το βραδυ 100
χαρτινα με μαλλινοταπα και την αλλη μερα γυριζε με 80-85 τσιχλες.Τις εβαζε σ'ενα ταγαρι και πεφτανε απ'εξω.Τρελα με την περδικα!Τον ΕΙΔΑ σε κλειστο που ειχαν καρφωσει τα πουλια,μετα απο σηκωμα,να περνει 4 πουλια με 4 τουφεκιες!Αποσταση 15-20μ!Και οι 4 καπνισμενες με ενα 27αρι baikal με 18,2 αυλους και 1-3 τσοκ.Οποιος το γνωριζει το οπλο καταλαβαινει.Μαλλινη και στενος αυλος!Μπαλα!Απλους και δισκανδαλο,υπαρχει ακομα,μπετον αρμε με δεκαδες χιλιαδες φυσσιγια στο ενεργητικο του!
Σε κυνηγι περδικαςαπο πεσιμο,εσπασε το κοντακι του!Το καινουριο,που εφτιαξε τοπικος "μαστορας",χωρις μετροληψια φυσικα,εριξε 2 κουτια φυσιγγια και αναπαυεται στο μπαουλο απο τοτε!Ομοιως και μια Auto 5 που ειχε!Δεν μπορουσε να βγαλει τα ματια του!Μπλαστρωσε το παλιο με κολλες και μονωτικες και το ειχε ετσι μεχρι που ταξιδεψε για "τας αιωνιας μονας"!Ω του θαυματος με το σακατικο κοντακι επανηλθαν οι προτερες επιτυχιες!
Ξεχασε να τουφεκαει και το ξαναθυμηθηκε???
Ο ανθρωπος αυτος τουφεκαγε δεικτικα και διοφθαλμα,χωρις να του το εχει δειξει ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ!Ειχε εμφυτο μεσα του αυτο που σημερα διδασκεται!Τον ρωτησα και μου το περιεγραψε!Ο τροπος που το εκανε ηταν σα να το θεωρουσε κατι το φυσιολογικο,σηκωνοντας τους ωμους σα να μου ελεγε "καλα,τι με ρωτας τωρα?".
Δεν ηξερε οτι ειχε "μιλησει με Το Θεο",και η ΤΥΧΗ ειχε παντρεψει το μεγαλο του ταλεντο με ενα κοντακι ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ του!
Η ιστορια ειναι 100% αληθινη!
Τα συμπερασματα δικα σας!
Εγω εχω βγαλει τα δικα μου!
 
!Τα πραγματα αλλαζουν σε συνθηκες γρηγορες κι οριακες.Στη μπεκατσα ,πχ,που θα την δεις στο "χασιμο" η στην περδικα που ξεκολλαει απο το φρυδι και βουταει η στην πεταχτη τσιχλα μεσα στις ελιες κλπ.Εκει "καρφωνεις"και τουφεκας!
Εκει πρεπει να" δειχνεις"με το οπλο,εκει που κοιτας!
Γιάννη μπορώ να σου πω ότι παραδόξως έχω αρκετές επιτυχίες στις μπηχτες κοντινές και όχι με φυσίγγια διασποράς και με τσοκ 3-1.
Αριστερόχειρας με δεξί κοντάκι κ να του ερχετε στα μέτρα του δεν νομίζω να συμβενει.
Δεν ξέρω που μπορεί να πηγενουν τα σκάγια μου όταν σημαδευω,πχ τεστ τσερτσιλ(αλλά στην τελικη δεν βρίσκω κ τον λόγο να το τσεκάρω).
Πιστεύω όμως όπως έχω ξαναπεί ότι αυτό που με σώζει είναι η διοφθαλμη σκόπευση(μεγάλη δουλεια αυτό),και φυσικά ότι δεν καθομε να κοιτάω που είναι η ακίδα κ που η ρίγα αλλά τα μάτια είναι ΚΑΡΦΙ πάνω στο θήραμα.
Με λίγα λόγια θεωρώ ότι αν κάποιος με ένα εργοστασιακό κοντακι έχει επιτυχίες δεν χρειαζετε να το ψάξει καν..
Το Α κ το Ω είναι η σωστή σκόπευση η έστω το έμφυτο ταλεντο όπως θέλετε πείτε το..
Τώρα στην περίπτωση που αναφέρεις παραπάνω μπορεί να παίζουν χίλια δυο ακόμα κ το ψυχολογικό.
Μεγάλη κουβέντα τι είναι και τι δεν είναι σωστό κοντακι όταν μάλιστα βλέπεις το θήραμα να τσακίζει..
Και αλίμονο και μπει κάποιος(γιατί το έχω δει κ αυτό) σε μια διαδικασία σφαξε- ραψε το κοντακι συνέχεια γιατί του φταίει εκείνο που του έφυγε η τσιχλα η γιατί του έφταιγε το άλλο..
 
Γιάννη μπορώ να σου πω ότι παραδόξως έχω αρκετές επιτυχίες στις μπηχτες κοντινές και όχι με φυσίγγια διασποράς και με τσοκ 3-1.
Αριστερόχειρας με δεξί κοντάκι κ να του ερχετε στα μέτρα του δεν νομίζω να συμβενει.
Δεν ξέρω που μπορεί να πηγενουν τα σκάγια μου όταν σημαδευω,πχ τεστ τσερτσιλ(αλλά στην τελικη δεν βρίσκω κ τον λόγο να το τσεκάρω).
Πιστεύω όμως όπως έχω ξαναπεί ότι αυτό που με σώζει είναι η διοφθαλμη σκόπευση(μεγάλη δουλεια αυτό),και φυσικά ότι δεν καθομε να κοιτάω που είναι η ακίδα κ που η ρίγα αλλά τα μάτια είναι ΚΑΡΦΙ πάνω στο θήραμα.
Με λίγα λόγια θεωρώ ότι αν κάποιος με ένα εργοστασιακό κοντακι έχει επιτυχίες δεν χρειαζετε να το ψάξει καν..
Το Α κ το Ω είναι η σωστή σκόπευση η έστω το έμφυτο ταλεντο όπως θέλετε πείτε το..
Τώρα στην περίπτωση που αναφέρεις παραπάνω μπορεί να παίζουν χίλια δυο ακόμα κ το ψυχολογικό.
Μεγάλη κουβέντα τι είναι και τι δεν είναι σωστό κοντακι όταν μάλιστα βλέπεις το θήραμα να τσακίζει..
Και αλίμονο και μπει κάποιος(γιατί το έχω δει κ αυτό) σε μια διαδικασία σφαξε- ραψε το κοντακι συνέχεια γιατί του φταίει εκείνο που του έφυγε η τσιχλα η γιατί του έφταιγε το άλλο..
Κι εγώ πιστέυω κι όπως εχω γράψει ξανά, αν κάποιος ειναι ικανοποιημένος με τα αποτελέσματα του ώς έχει , καταντάει ψυχαναγκαστικό να ψάχνει την τελειότητα. Αν βέβαια κάποιος γουστάρει πολύ τις βελτιώσεις για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα ή γιατί του αρέσει να ασχολείται είναι κι αυτό σεβαστό και σωστό. Πάντως για το τελευταίο που είπες υπάρχει μια φωτογραφία ενός όπλου που πωλείται σε ένα site που απεικονίζει ακριβώς αυτό. Ενα κοντάκι το οποίο έχει εμφανείς προσθήκες ξύλου σε ράχη,πέλμα κι όπου μπορείς να φανταστείς μοιάζει περισσότερο με πάζλ παρά με κοντάκι τσοντα στην τσόντα και τελικά το όπλο πωλείται... Η αλήθεια πάντα είναι κάπου στη μέση!!
 
Σε καμία περίπτωση δεν λέω σε κάποιον να μην φτιάξει κοντακι στα μέτρα του,η ότι η κοντακαδες δεν κάνουν καλή δουλεια προς θεού.Το τονίζω αυτό για να μην παρεξηγηθώ απο κανέναν.
Δεν με "ταΐζει" κανένας κοντακας ούτε το εργοστασιακό κοντακι του τάδε όπλου.
Προσπαθώ να δω τι παιζει,και όπως πολύ σωστά λέτε η αληθεια είναι κάπου στην μέση..
 
Last edited:
Δεν λεω οτι δεν συμβαινουν αυτα!
Εχεις σκεφτει ποτε,Τασο,πως θα ηταν με κατι στα μετρα σου?Απο τη στιγμη που εχεις επιτυχιες μ'αυτο,οπως ειναι,τι θα γινοταν αν....?Ουτε βεβαια λεμε για ψυχαναγκασμους!Κατασταλαζεις καπου και το στανταρεις.Θα πω μονο οτι δεν θα επερνα ποτε οπλο με ρυθμιζομενο κοντακι.Παρα το γεγονος οτι πιστευω πως ξερω τι θελω!
Δεν αργει να μπει ο διαολος και να κυκλοφορεις με το αλλενοκλειδο στην τσεπη!
Και κατι που μπορει να τα λεει ολα:
"ο εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο"!
 
μια χαρά είναι το ρυθμιζόμενο κοντάκι γιατί σε πάει αρκετά κοντά σε αυτό που θες - ο κυριότερος παράγοντας στο άλεν και το ξεβίδωσε ρύθμισε βίδωσε είναι ο επηρεασμός από αυτούς που έχεις δίπλα σου και σου κολλάνε συνέχεια - αν ξέρεις τί και πώς το κάνεις είναι "εργαλείο" το οποίο θα βγάλεις πάνω από το όπλο μετά από κάποιο καιρό και ρίξιμο για να πας στο τελικό στάδιο που είναι το χειροποίητο

ο καλός κυνηγός/σκοπευτής αυτός που το έχει είτε έμφυτο είτε όχι ότι και να πιάσει θα το χειριστεί καταλλήλος,αν αυτό που πιάσει είναι και στα μέτρα του θα κάνει το τέλειο παντού και πάντα !

είμαι κατά του "έτυχε" .....τίποτα δεν είναι τυχαίο ειδικά όταν κάτι έχει φτιαχτεί πάνω μας και κατ' επανάληψη βλέπουμε διάφορα
 
τα ρυθμιζόμενα κοντακια είναι αχρηστα , για ποιο λογο ?? ρυθμιζουν μονο το υψος και την παρεκλιση και αυτή σε μικρο βαθμο , εξαναγκαζουν το σκοπευτή να γειρει το κεφαλι αφου το ζυγωματικο λογω του ρυθμιζομενου χτενιου είναι πιο μεσα από το μαγουλο πραγμα καταστροφικο αφου πρεπει τα ματια παντα να είναι παραλληλα και όχι το κεφαλι να γερνει , εκτος από αυτα το ρυθμιζομενο δεν μπορει να δωσει στον σκοπευτή την λαβη που θελει το χερι του , δεν μπορει να δωσει την καταλληλη κλιση στο πελμα το λεγομενο πιτς δεν μπορει να δωσει το καταλληλο μηκος και ουτε φυσικα να δωσει ισως το σπουδαιοτερο ολων που είναι ποιο ρ μαγκες ??? παει το μυαλο σας πουθενα ?? υπαρχει καποιο άλλο μετρο τρομερα σημαντικο για το φιταρισμα του κοντακιου ??
 
Και αλίμονο και μπει κάποιος(γιατί το έχω δει κ αυτό) σε μια διαδικασία σφαξε- ραψε το κοντακι συνέχεια γιατί του φταίει εκείνο που του έφυγε η τσιχλα η γιατί του έφταιγε το άλλο..
τρομερα λαθος μυνημα εγραψες φιλε , το πρωτο που θα ψαξει καποιος που χανει πουλια επιβαλεται να είναι το κοντακι του , αν αυτό είναι ενταξει το δευτερο είναι η τεχνικη του , το τελευταιο είναι το φυσιγγι και η κανη και τα τσοκ
 
τα ρυθμιζόμενα κοντακια είναι αχρηστα , για ποιο λογο ?? ρυθμιζουν μονο το υψος και την παρεκλιση και αυτή σε μικρο βαθμο , εξαναγκαζουν το σκοπευτή να γειρει το κεφαλι αφου το ζυγωματικο λογω του ρυθμιζομενου χτενιου είναι πιο μεσα από το μαγουλο πραγμα καταστροφικο αφου πρεπει τα ματια παντα να είναι παραλληλα και όχι το κεφαλι να γερνει , εκτος από αυτα το ρυθμιζομενο δεν μπορει να δωσει στον σκοπευτή την λαβη που θελει το χερι του , δεν μπορει να δωσει την καταλληλη κλιση στο πελμα το λεγομενο πιτς δεν μπορει να δωσει το καταλληλο μηκος και ουτε φυσικα να δωσει ισως το σπουδαιοτερο ολων που είναι ποιο ρ μαγκες ??? παει το μυαλο σας πουθενα ?? υπαρχει καποιο άλλο μετρο τρομερα σημαντικο για το φιταρισμα του κοντακιου ??
Το παχος και η μορφολογια του χτενιου,η διαμορφωση της καμπυλοτητας του.
Νομιζω οτι ο χαρακτηρισμος "αχρηστο"ειναι λιγο σκληρος,Δημητρη!
Ειναι μια βοηθεια,οπως και να 'χει.Ειμαι πολεμιος του για λογους που εχω γραψει,ομως οι οποιες επιλογες (λιγες) δινει,εχουν τη χρησημοτητα τους.
Ειναι παρα πολλες οι λεπτομερειες και οι μετρησεις πανω στο κοντακι!Αυτο,βεβαια, το γνωριζεις!θα καλυπτονταν,αν τα "ρυθμιζομενα"ειχαν κατασκευαστει οπως τα μετροληπτικα!Κοστοβορο και .....ασχημια,για μενα!Επρεπε ομως και το δικαννο να αποκτησει πολυμορφικο κοντακι οπως και τα αυτογεμη!Η αγορα "ζηταει",Δημητρη και οι εταιριες πρεπει να της δινουν!Εστω και κατι "σαν"αυτο που ζηταει....
 
Back
Top