Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Γενικά υπάρχει αυτή η άποψη ότι τα κλειστά συστήματα (δίκαννα, μονόκαννα, επαναληπτικά) βγάζουν πιο δυνατές ντουφεκιές από τα αυτογεμή όπως και ότι τα αδράνειας βγάζουν πιο δυνατές σε σχέση με των αερίων.
Σίγουρα για να αποδειχτεί αυτό χρειάζονται εργαστηριακά πειράματα με κάννες και φυσίγγια απόλυτα ίδια, γιατί στο παράδειγμα του Τάσου μιλάμε για 2 κάννες εντελώς διαφορετικής κατασκευής που π.χ εάν δοκίμαζε ένα ''δυνατότερο'' από άποψη πιέσεων και ταχυτήτων φυσίγγιο, η κάννη με τον 18,7 αυλό πιθανό να έβγαζε μια ντουφεκιά με πολύ καλή συγκέντρωση και διάτρηση και η κάννη με τον 18,2 αυλό να σκορποσκάγιαζε και να έβγαζε αντίθετα συμπεράσματα.
Τάσο σαν παράδειγμα το αναφέρω, για να πω πως πρέπει να εξετάζουμε το δίπτυχο κάννη-φυσίγγιο και όχι να αμφισβητήσω τα λεγόμενα σου.
Ένα άλλο, που υποψιάζομαι ότι ισχύει, είναι η σταθερότητα από βολή σε βολή των κλειστών συστήματα όπλων, σε σχέση με τα αυτογεμή και δη των αερίων, καθώς υπάρχει περίπτωση η ποσότητα των αερίων που απορροφούνται από τους μηχανισμούς να μην είναι η ίδια κάθε φορά.
 
Αν ακούσει κανείς τον ήχο της τουφεκιας του δίκαννου και μονοκαννου θα δει ότι έχει πιο
"ξερο" κρότο από ότι έχουν οι καραμπίνες..Αν η καραμπίνες δεν ξεκλειδωναν το κλείστρο κατά την βολή τότε θα είχαμε και εκεί τον ίδιο θόρυβο..Ίσως να λέει κάτι αυτό δεν ξέρω....
Θα συμφωνήσω σε αυτό. Ειδικά όταν ρίχνονται μονόβολα ....guitar. το δίκαννο κελαηδάει..Η αληθεια πιστέυω ε'ιναι ότι οι διαφορές θα φανούν στις μεγάλες αποστάσεις και με πολύ κρύο ..
 
.χ εάν δοκίμαζε ένα ''δυνατότερο'' από άποψη πιέσεων και ταχυτήτων φυσίγγιο, η κάννη με τον 18,7 αυλό πιθανό να έβγαζε μια ντουφεκιά με πολύ καλή συγκέντρωση και διάτρηση και η κάννη με τον 18,2 αυλό να σκορποσκάγιαζε και να έβγαζε αντίθετα συμπεράσματα.
Και με περισσοτερα γραμμάρια σκαγια το ίδιο θα γινόταν ισως..Δεν τα πάνε καλά οι στενοί αυλοι με τα πολλά γραμμάρια από ότι διαβάζω γενικά..
 
Και με περισσοτερα γραμμάρια σκαγια το ίδιο θα γινόταν ισως..Δεν τα πάνε καλά οι στενοί αυλοι με τα πολλά γραμμάρια από ότι διαβάζω γενικά..
Σε ότι αφορά Τάσο, το ταίριαγμα κάννης-φυσιγγίου ισχύει, κατ' εμέ, το Αριστοτέλειο ''δια του πειράματος το αποτέλεσμα'';)
 
Για αλλη μια φορα μένω μαλακας με το skeet choke της beretta..υπήρχε μια τραβέρσα γρήγορη στα 35 μέτρα και ακουγόντουσαν πηγαδάκια για 2αρι choke κλπ κλπ..σας πληροφορώ οτι με κανα 2 με 2,5 μέτρα μπροστα, το πιάτο γινόταν σκόνη..Η επόμενη αγορά μου θα ειναι αλλο ενα skeet choke..
 
Για αλλη μια φορα μένω μαλακας με το skeet choke της beretta..υπήρχε μια τραβέρσα γρήγορη στα 35 μέτρα και ακουγόντουσαν πηγαδάκια για 2αρι choke κλπ κλπ..σας πληροφορώ οτι με κανα 2 με 2,5 μέτρα μπροστα, το πιάτο γινόταν σκόνη..Η επόμενη αγορά μου θα ειναι αλλο ενα skeet choke..
Φανταζομαι μιλας για την αναποδη καμπανα...Οταν μιλαω εγω οτι δεν πρεπει να υπαρχει Berettακιας που δεν εχει το Skeet της Beretta δεν με ακουτε... Ασε που κατι παιδακια εχουν δει χαμογελα στα χειλακια σε κατι πολυ γρηγορες τουφεκιες... .yelling.
 
Εγώ που έχω το seminole spreader, σε πειράζει; .yel.

Eσυ εισαι κεντροτουφεκαω δεν εχεις αναγκη... .buy buy. Αλλοι ενω ειναι λιιιιιγο "ορτσα" βλεπουν ξαφνικα το πουλι να διπλωνει... Σε λιγο θα το κολλησουν επανω με ηλεκτροκολληση... .buy.
 
Έτσι είχα διαβάσει κάπου ότι ο 18,2 αυλος δίνει πιο σφιχτές τουφεκιες αλλά για να αποδώσει θέλει λίγα γραμμαρια..Τώρα σχετικά με το λάκτισμα που λενε,λέω ότι τα περισσότερα όπλα κλωτσανε..Δεν νομίζω να είναι θέμα αποκλειστικά και μόνο του αυλού το λάκτισμα.
 
Πιστευω οτι οταν ενα τσοκ ειναι ελατωματικο ανεξαρτητου μαρκας θα εχει ανοιχτοτερη τουφεκια απο οτι αναγραφη,αν δεν εχεις προβλημα στη περιοχη της θαλαμης-κωννου συναρμογης,με σωστα τσοκ θα λυσεις το προβλημα σου.Κυνηγετικα οπως ειναι στα περισσοτερα κυνηγια δεν εχεις θεμα,αρκει να ριχνει εκει που βλεπεις,αν εισαι ιδιογομωτης μπορεις να το μειωσεις κιαλλο το προβλημα.
Στο μανουαλ του όπλου αναγράφει ότι στην απόσταση των 35 μέτρων το τεσσάρι δίνει 40% , το τριάρι 50% και το φούλ 60 %.Εχω κάνει και επανειλημένες δοκιμές και έχω διαπιστώσει τα παρακάτω ποσοστά. Θα ήθελα να πάρω κάποια στιγμή και ένα πιο συγκεντρωτικό τσόκ. Στον λαγό πάντως ακόμα και σε κλεμμένους τους έπαιρνά όλους και σε γρήγορεσ κοντινές βολές με το ντεμί της πρωτης κάννης. Δευτερη τουφεκιά έχω ρίξει μόνο χαριστική. Δεν το λεω για να παινεύομαι.
 
Φανταζομαι μιλας για την αναποδη καμπανα...Οταν μιλαω εγω οτι δεν πρεπει να υπαρχει Berettακιας που δεν εχει το Skeet της Beretta δεν με ακουτε... Ασε που κατι παιδακια εχουν δει χαμογελα στα χειλακια σε κατι πολυ γρηγορες τουφεκιες... .yelling.

Έχει τύχει να κάνω ένα κυνήγι τσίχλας με Prevail Ι (απίστευτο δίκανο!) που φορούσε το συγκεκριμένο τσοκ και έπαθα την πλάκα μου κυρίως σε κάποια πουλιά μακρινά. Ταιριάζει σε Beretta Urika ΙΙ; Αν ναι από που θα μπορούσα να το προμηθευτώ;
 
μπορει ομως να βρει εξωεργοστασιακο skeet οπως briley carlson seminole κ.α διαφορα που κανουν ιδια δουλεια ισως και καλυτερη
 
Οχι Ευριπιδη, αυτα δεν ειναι τυπου αναποδης καμπανας... Το καινουργιο Skeet της Βeretta ειναι τυπου αναποδης καμπανας (οπως το Seminole Spreader)...
 
Thanks Ευριπίδη, έχω ένα seminole spreader για optima plus κάνη εδώ και 5-6 χρόνια. Μιά φορά το έβαλα πάνω αλλά με μια τουφεκιά που είχα κάνει τί να καταλάβεις..... Άκουσα και κάποια διφορούμενα για την αποτελεσματικότητά του και από τότε ο βελτιωμένος κύλινδρος δεν ξαναβγήκε. Άρη λες να κάνει παρόμοια δουλειά με το skeet που αναφέρεις παραπάνω; Έχει προτιμήσεις σε γομώσεις βυσματώσεις κ.λπ. Ελπίζω να μην κουράζω με το θέμα
 
Back
Top