Φερ' το στα μέτρα σου...

Θέτω το ερώτημα: Τη στιγμή που τραβάμε τη σκανδάλη τί βλέπουμε; Βλέπουμε ένα σημείο μπροστά από το στόχο;
Βλέπουμε το στόχο , αλλά με περιφερειακή όραση στρέφουμε την κάννη πιο μπροστά; βλέπουμε κάπως τα πάντα και ρίχνουμε κάπου στο περίπου;
όσο πιο σωστά κάθε φορά εφαρμόζεται τόσο καλύτερα αποδίδει :)
 
Θέτω το ερώτημα: Τη στιγμή που τραβάμε τη σκανδάλη τί βλέπουμε; Βλέπουμε ένα σημείο μπροστά από το στόχο;
Βλέπουμε το στόχο , αλλά με περιφερειακή όραση στρέφουμε την κάννη πιο μπροστά; βλέπουμε κάπως τα πάντα και ρίχνουμε κάπου στο περίπου;
Εστιάζεις οσο πιο έντονα μπορεις στον στοχο, τα υπολοιπα γίνονται εμπειρικά και αυτόματα.. Ασε τον στόχο να σου δειξει ποσο μπροστά
Δεν σταματας την κίνηση
Εχεις συνεχεια κατα νου το μπροστά
 
Βλέπουμε το στόχο , αλλά με περιφερειακή όραση στρέφουμε την κάννη πιο μπροστά;
Ποιο από όλα Μάκη?
Εστιάζεις οσο πιο έντονα μπορεις στον στοχο, τα υπολοιπα γίνονται εμπειρικά και αυτόματα.. Ασε τον στόχο να σου δειξει ποσο μπροστά
Δεν σταματας την κίνηση
Εχεις συνεχεια κατα νου το μπροστά
συνδυασμός των 2 στην 2η ερώτηση σου με αποτέλεσμα την περιγραφή του Αποστόλη όσο πιο καλά και πιο συχνά γίνεται γιατί δεν γίνεται πάντα ;)
 
Οπως το λες,Διονυση!
Οπως βολευεται ο καθενας!
Οι δασκαλοι επιμενουν και σωστά κανουν,στην εστιαση των ματιων ΣΤΟΝ ΣΤΟΧΟ!
"Βγαζοντας"πιο εξω,κατω στην προκειμενη,την ριγα του οπλου απομακρυνεται κατι που μπορει να τραβηξει το ματι(κυριαρχο)πανω του.
Να μην μπουμε στο παιχνιδι του"κλεψιματος",για να τσεκαρουμε την σχεση ριγας-στοχου!
Γιαννη τελικα ποση ριγα πρεπει να βλεπουμε; νομιζω περιπου το ενα τριτο απο μπροστα;
 
Αν ψιλοτουφεκαει πιο χοντρη πανω χρειαζεται κ τα νουμερα πρεπει ολα να τα παντα τα ιδια
Γιωργο,το σωστό ειναι να βλεπεις τα ιδια νουμερα η γραμματα με την ιδια διαταξη.
Δεν ειναι δεσμευτικο επειδη παντα υπαρχει μια μικρη ανοχή .
Η τζαβετα εχει μια σχετικη ελαστικοτητα και μπορει να συνδεθει το κοντακι,εστω και με "λαθος"τροπο.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας .
Αρχικα κοιτάζοντας τις φλάντζες που είναι στην θήκη διαπίστωσα οτι δεν είναι τα ίδια νούμερα πανω στο όπλο μπροστά και πίσω. Επίσης βλέπω σχεδόν όλη την κάννη ( η ρίγα εχει αφαιρεθεί ) που σημαίνει οτι θα ψιλοτουφεκαει και σκέφτομαι να αλλάξω λίγο τις κλήσεις απο τις φλάντζες αφού βέβαια το δοκίμασω σε πίνακα .
 
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας .
Αρχικα κοιτάζοντας τις φλάντζες που είναι στην θήκη διαπίστωσα οτι δεν είναι τα ίδια νούμερα πανω στο όπλο μπροστά και πίσω. Επίσης βλέπω σχεδόν όλη την κάννη ( η ρίγα εχει αφαιρεθεί ) που σημαίνει οτι θα ψιλοτουφεκαει και σκέφτομαι να αλλάξω λίγο τις κλήσεις απο τις φλάντζες αφού βέβαια το δοκίμασω σε πίνακα .
Η ριγα ηταν φλατ ή υπεριψωμενη;δηλαδη με σκαλοπατι;
 
Ειχες ριξει πριν αφαιρεσεις την ριγα;
Όχι έτσι το πήρα στα χέρια πριν δυο μηνες περιπου δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο θέμα στις τουφεκιες πάντως . Θα κάνω το τεστ στο πίνακα και θα κοιτάξω που ακριβως ρίχνει .
 
Όχι έτσι το πήρα στα χέρια πριν δυο μηνες περιπου δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο θέμα στις τουφεκιες πάντως . Θα κάνω το τεστ στο πίνακα και θα κοιτάξω που ακριβως ρίχνει .
Τοτε πρεπει να δοκιμασεις,γιατι χωρις την ριγα αλλαζουν ελαχιστα οι κλισεις στο κοντακι απο αυτες που γραφει η καφε φλατζα,εγω πιστευω πως δεν θα ψιλοτουφεκαει.Χωρις ριγα νομιζω πως μεγαλωνουν ελαχιστα οι κλισεις του κοντακιου.Εμενα η benelli εχει 4 διαφορετικες φλατζες.Δοκιμασε οσες πιστευεις πως σου ταιριαζουν κ καπου θα καταληξεις.Εμενα προσωπικα που ηθελα τουφεκια 50/50 μου ταιριαξε η φλατζα με την μεγαλυτερη κλιση ( πιο μεγαλο το πανω μερος απο το κατω στη φλατζα ).Με το καλο να στησεις οπως θελεις το οπλο κ μετα σου ευχομαι να το ευχαριστηθεις
 
Last edited:
Τοτε πρεπει να δοκιμασεις,γιατι χωρις την ριγα αλλαζουν ελαχιστα οι κλισεις στο κοντακι απο αυτες που γραφει η καφε φλατζα,εγω πιστευω πως δεν θα ψιλοτουφεκαει.Χωρις ριγα νομιζω πως μεγαλωνουν ελαχιστα οι κλισεις του κοντακιου.Εμενα η benelli εχει 4 διαφορετικες φλατζες.Δοκιμασε οσες πιστευεις πως σου ταιριαζουν κ καπου θα καταληξεις.Εμενα προσωπικα που ηθελα τουφεκια 50/50 μου ταιριαξε η φλατζα με την μεγαλυτερη κλιση ( πιο μεγαλο το πανω μερος απο το κατω στη φλατζα ).Με το καλο να στησεις οπως θελεις το οπλο κ μετα σου ευχομαι να το ευχαριστηθεις
Για ακόμη μια φορά ευχαριστώ για την βοήθεια !!!
 
Επειδη εκανα κατι ψιλομετατροπες στο κοντακι κ το ετριψα σκεφτομαι να το βαψω σε λιγο καιρο με βερνικι κ οχι με λινελαιο.Δεν ειμαι σιγουρος ομως αν πρεπει να περασω ενα χερι το κοντακι κ απο μεσα,δηλαδη εκει οπου μπαινει η βαση του δικανου.Επειδη ειναι σκετο ξυλο χωρις βαφη απο το εργοστασιο σκεφτηκα πως αν το βαψω κ εκει μεσα ισως δεν θα εφαρμοζει τοσο καλα κ εχω θεμα. Ή δεν το βαφουν απο το εργοστασιο για λογους οικονομιας κ μονο;
Το ιδιο ισχυει κ για την παπια.Απο μεσα δεν ειναι βαμενη απο το εργοστασιο.Να την περασω ενα χερι τουλαχιστον ή οχι καλυτερα;
 
Επειδη εκανα κατι ψιλομετατροπες στο κοντακι κ το ετριψα σκεφτομαι να το βαψω σε λιγο καιρο με βερνικι κ οχι με λινελαιο.Δεν ειμαι σιγουρος ομως αν πρεπει να περασω ενα χερι το κοντακι κ απο μεσα,δηλαδη εκει οπου μπαινει η βαση του δικανου.Επειδη ειναι σκετο ξυλο χωρις βαφη απο το εργοστασιο σκεφτηκα πως αν το βαψω κ εκει μεσα ισως δεν θα εφαρμοζει τοσο καλα κ εχω θεμα. Ή δεν το βαφουν απο το εργοστασιο για λογους οικονομιας κ μονο;
Το ιδιο ισχυει κ για την παπια.Απο μεσα δεν ειναι βαμενη απο το εργοστασιο.Να την περασω ενα χερι τουλαχιστον ή οχι καλυτερα;
Μανωλη,το πρωτο χερι που θα περασεις θα το πιει σαν σφουγγαρι!
Το δευτερο θα"τραβηξει" κι αυτο...
Εκτος και εχουν περασει καποιο εμποτισμου και φαινεται σα να μην εχουν.
 
Αν θελεις επιφανεια,περασε το με tru oil.
Υπαρχει περιπτωση,να εχουν σκουρινει το ξυλο με καποιο υδροχρωμα.
Στην περιπτωση αυτη,θα σου βγαλει διχρωμια!
Για να μην γινει,πρεπει να τριφτει ολο το ξυλο και να φινιριστει ομοιομορφα.
Το ιδιο ισχυει και για την παπια.
 
Αν θελεις επιφανεια,περασε το με try oil.
Υπαρχει περιπτωση,να εχουν σκουρινει το ξυλο με καποιο υδροχρωμα.
Στην περιπτωση αυτη,θα σου βγαλει διχρωμια!
Για να μην γινει,πρεπει να τριφτει ολο το ξυλο και να φινιριστει ομοιομορφα.
Το ιδιο ισχυει και για την παπια.
Θα τριφτουν ολα εννοειται.Απλα απο την μεσα μερια μαλλον εχουν περαστει με ενα χερι απο το συγκεκριμενο λαδι,τουλαχιστον η παπια.Για το κοντακι δεν θυμαμαι,γιατι εχει καιρο που το ανοιξα κ νομιζω πως δεν ειχε απολυτως τιποτα.
 
Χα χα χα, ήμουν σίγουρος ότι θα έγραφες για το σημερινό!

Η συνοπτική απάντηση είναι ότι όσο σηκώνεις το κοντάκι, τόσο ψηλοτουφεκάει το όπλο, μέχρι που φτάνεις σε ένα σημείο που τουφεκάει ίσια!

Και για να μη σας αφήσω με την απορία αν μου έστριψε ή όχι, θα το αναλύσω όπως μπορώ καλύτερα: Η σωστή σκόπευση απαιτεί πάνω απ' όλα ορατότητα. Όσο σηκώνεται το μάτι από τη ρίγα, τόσο αυξάνεται η ορατότητα του στόχου, άρα αυξάνονται και οι λεπτομέρειες που δέχονται από τα μάτια τόσο από το στόχο όσο και από την ρίγα. Όταν το μάτι σηκωθεί τόσο πολύ από τη ρίγα που πλέον του είναι αδύνατον να υπολογίσει πόσο ψηλά δείχνει το όπλο σε σχέση με την τροχιά του στόχου, τότε ο εγκέφαλος παίρνει την απόφαση ότι είναι μάταιο να προσπαθεί να ελέγχει την θέση της κάννης σε σχέση με το στόχο και αρχίζει να την αγνοεί, τουλάχιστον στο συνειδητό επίπεδο. Εκεί μπαίνουμε στην "φάση αναισθησίας" του ψηλοτουφεκίσματος και τα μάτια πλέον ασχολούνται μόνο με το στόχο και αγνοούν επιδεικτικά την κάννη. Η κάννη είναι ακόμα ορατή από τα μάτια, αλλά η εικόνα της διαχειρίζεται σε άλλο επίπεδο, υποσυνείδητα, όχι συνειδητά. Βγαίνοντας η κάννη από την προσοχή μας, τόσο οπτικά όσο και (κυρίως) εγκεφαλικά, τότε η σκόπευση γίνεται αμιγώς ενστικτώδης και ιδιαιτέρως "μαγική" όπως διαπίστωσε σήμερα ο Γιώργος. Αν θυμάμαι καλά αστόχησε δύο μόνο πιάτα, κι αυτά από απότομο πέταγμα μπροστά και όχι από πάνω. Για την ακρίβεια, οι τουφεκιές του ήταν σε όλα τα πιάτα ΚΕΝΤΡΟ και τα πιάτα κάπνιζαν όλα, ακόμα και σε αποστάσεις 50-55 μέτρων.

Το θέμα είναι ότι για να δουλέψει αυτή η προσέγγιση, πρέπει να είναι προετοιμασμένος ο χρήστης του όπλου να αγνοήσει την κάννη όταν αισθανθεί ότι πρέπει. Γι αυτό και τέτοια στησίματα ταιριάζουν σε ενστικτώδεις σκοπευτές όπως ο Γιώργος. Όπως όλα τα πράγματα που διδάσκω, έτσι κι αυτό, θέλει πάνω απ' όλα ΠΙΣΤΗ.
Τέλεια απάντηση ! Το έχω αισθανθει αυτό το πράγμα στο σκοπευτήριο ,όταν βεβαιως χάνω την αυτοσυγκέντρωση μου και δεν κουμπωνω καλά στο κοντάκι του όπλου το παθαινω αυτό ,όμως για κάποιον λόγο το δισκάκι το έσπαγα παρόλο που ήμουν πάνω από την ρίγα του όπλου και δεν πίστευα πως θα σπάσει το πιάτο έσπαγε,τώρα που γράψατε αυτό πραγματικά μεταφράζει και διαγράφει επακριβώς τι ένιωθα και τι έβλεπα !!!! Όμως δεν μπορούσα να το εκφράσω με τίποτα .
 
Όντως ήταν μια φοβερή περιγραφή από τον Λεωνίδα για τα υπερβολικά "ψηλά" στημένα σκοπευτικά όπλα.
με όλον το σεβασμό στις γνώσεις και στην εμπειρία του Λεωνίδα , αδυνατώ να το κατανοήσω.
δηλ. όλο αυτό το "σενάριο" του να επωμίζει ο μαθητής και ο δάσκαλος να κοιτάει μπροστά στις κάννες αν το μάτι του μαθητή στέκεται σωστά πάνω στη ρίγα , τι είναι ?
δηλ. όλο αυτό το σενάριο του σωστά "στημένου" κοντακιού , ώστε με την επώμιση να έρχεται το μάτι ευθυγραμμισμένο στη ρίγα , τι είναι ?

δεν καταλαβαίνω πως ένα όπλο που ¨ψηλοτουφεκάει" , ασυνείδητα θα χαμηλώσει και θα πετύχει στόχο.

άλλο πράγμα το trap που το όπλο "πρέπει" να "ψηλοτουφεκάει" , γιατί εκεί σκεπάζεις και ρίχνεις και όπως ανεβαίνει το πιάτο το σπας , γιατί ρίχνεις σε μία τροχιά που πάντα είναι ανοδική και ενώ σημαδεύεις το πιάτο , στην ουσία ρίχνεις πιό ψηλά.

Αν μπορεί κάποιος να μου λύσει την απορία, πραγματικά θα ήμουν ευγνώμων.
 
Back
Top