Φερ' το στα μέτρα σου...

Δικαιολογημενα δεν μπορείς να το κατανοήσεις, είναι πολύ παλιό το post. Αν θες να πάρεις μια ιδέα περί τίνος πρόκειται, πήγαινε πάτα πάνω στο βελάκι της παράθεσης που έκανε ο συνάδελφος πιο πάνω για να μεταφερθεις στο πρωτότυπο σχόλιο του Λεωνίδα και διάβασε ένα - δύο σχόλια πριν από αυτό για να δεις γιατί έγινε τότε αυτή η κουβέντα.
 
με όλον το σεβασμό στις γνώσεις και στην εμπειρία του Λεωνίδα , αδυνατώ να το κατανοήσω.
δηλ. όλο αυτό το "σενάριο" του να επωμίζει ο μαθητής και ο δάσκαλος να κοιτάει μπροστά στις κάννες αν το μάτι του μαθητή στέκεται σωστά πάνω στη ρίγα , τι είναι ?
δηλ. όλο αυτό το σενάριο του σωστά "στημένου" κοντακιού , ώστε με την επώμιση να έρχεται το μάτι ευθυγραμμισμένο στη ρίγα , τι είναι ?

δεν καταλαβαίνω πως ένα όπλο που ¨ψηλοτουφεκάει" , ασυνείδητα θα χαμηλώσει και θα πετύχει στόχο.

άλλο πράγμα το trap που το όπλο "πρέπει" να "ψηλοτουφεκάει" , γιατί εκεί σκεπάζεις και ρίχνεις και όπως ανεβαίνει το πιάτο το σπας , γιατί ρίχνεις σε μία τροχιά που πάντα είναι ανοδική και ενώ σημαδεύεις το πιάτο , στην ουσία ρίχνεις πιό ψηλά.

Αν μπορεί κάποιος να μου λύσει την απορία, πραγματικά θα ήμουν ευγνώμων.
Η απάντηση είναι ότι τελικά το όπλο δεν ψηλοτουφεκαει
με όλον το σεβασμό στις γνώσεις και στην εμπειρία του Λεωνίδα , αδυνατώ να το κατανοήσω.
δηλ. όλο αυτό το "σενάριο" του να επωμίζει ο μαθητής και ο δάσκαλος να κοιτάει μπροστά στις κάννες αν το μάτι του μαθητή στέκεται σωστά πάνω στη ρίγα , τι είναι ?
δηλ. όλο αυτό το σενάριο του σωστά "στημένου" κοντακιού , ώστε με την επώμιση να έρχεται το μάτι ευθυγραμμισμένο στη ρίγα , τι είναι ?

δεν καταλαβαίνω πως ένα όπλο που ¨ψηλοτουφεκάει" , ασυνείδητα θα χαμηλώσει και θα πετύχει στόχο.

άλλο πράγμα το trap που το όπλο "πρέπει" να "ψηλοτουφεκάει" , γιατί εκεί σκεπάζεις και ρίχνεις και όπως ανεβαίνει το πιάτο το σπας , γιατί ρίχνεις σε μία τροχιά που πάντα είναι ανοδική και ενώ σημαδεύεις το πιάτο , στην ουσία ρίχνεις πιό ψηλά.

Αν μπορεί κάποιος να μου λύσει την απορία, πραγματικά θα ήμουν ευγνώμων.
Και όμως γίνεται διότι τελικά επιτυγχάνεται το απόλυτο !δηλαδή πλήρης αφοσίωση στο πιάτο συνειδητά και άσε το υποσεινηδητο του μυαλού σου να οδηγήσει τις κάννες εκεί που ακριβώς πρέπει ,είναι το απόλυτο διότι ο εγκέφαλος είναι τόσο τέλειος υπολογιστής που μπορεί και έχει την δυνατότητα να λύσει την εξίσωση έστω και εάν η μία παραμετρος είναι λάθος αρκεί αυτή την παράμετρο να μην του την υπενθυμίζουμε διαρκώς και να τον αφήσουμε να λειτουργήσει αυτόνομα χωρίς να τον επηρεάσουμε ,τώρα εάν αυτό είναι εύκολο είναι μια άλλη συζήτηση !! Σου απαντώ με την δική μου λογική και με αυτό που εγώ αισθανθηκα ,δεν είμαι σκοπευτής δεν έχω εμπειρία στα σκοπευτήρια απλά εκφράζω την άποψη μου που πιθανόν βεβαίως να είναι και λάθος !
 
χθες μετρισα τι φλατζα μαζι με τις λαμαρινες που ειχα βαλει για να δωσω cast off στο κοντακη απο την sx3 τελικα ειναι 4,5 με 2 χιλιοστα οποτε τωρα λεω να φτιαξω μια φλατζα που θα βρω τελειω σκληρω πλαστικο?
Τι λαμαρινες εβαλες? Που πηγαιναν οι τουφεκιες σου φιλε?
 
Μην σε απασχολει το ολικο μετρημα που εκανες.
Σ'ενδιαφερει η ΔΙΑΦΟΡΑ απο το πιο παχυ στο πιο λεπτο σημειο.
Κοψε περιμετρικα τη φλατζα,λιμαρισε την μεχρι να πετυχεις το επιθυμητο και μετα κοψε το εσωτερικο της.
Μπορει να σου ταιριαζει και καποια "μαμα",αν εχει το οπλο.
 
Μην σε απασχολει το ολικο μετρημα που εκανες.
Σ'ενδιαφερει η ΔΙΑΦΟΡΑ απο το πιο παχυ στο πιο λεπτο σημειο.
Κοψε περιμετρικα τη φλατζα,λιμαρισε την μεχρι να πετυχεις το επιθυμητο και μετα κοψε το εσωτερικο της.
Μπορει να σου ταιριαζει και καποια "μαμα",αν εχει το οπλο.
Έτσι το έχω κάνει τώρα στη Centro για να δώσω cast off.
 
χθες μετρισα τι φλατζα μαζι με τις λαμαρινες που ειχα βαλει για να δωσω cast off στο κοντακη απο την sx3 τελικα ειναι 4,5 με 2 χιλιοστα οποτε τωρα λεω να φτιαξω μια φλατζα που θα βρω τελειω σκληρω πλαστικο?

Θηκη απο cd.
Πώς μπορεί να γίνει αυτό? Δεν το κατάλαβα....xm.
 
Τόσο παχια ρε Νίκο 4,5mm ;
Θα μπορούσες να την κανεις και πιο λεπτή, τηρώντας όμως τις αναλογίας των μέτρων αυτής που εχεις τώρα.
Αν δεν βρεις πλαστικό γερο ,περίμενε μεχρι το Πάσχα.
Καφές στον Μόλο και θα σου φερω εγώ ..buy.
Εκτος κι αν μου δώσεις τα μέτρα κι έρθει έτοιμη ,οποτε θα σου κοστίσει και τα τσίπουρα .
.sarcastic.
 
Τόσο παχια ρε Νίκο 4,5mm ;
Θα μπορούσες να την κανεις και πιο λεπτή, τηρώντας όμως τις αναλογίας των μέτρων αυτής που εχεις τώρα.
Αν δεν βρεις πλαστικό γερο ,περίμενε μεχρι το Πάσχα.
Καφές στον Μόλο και θα σου φερω εγώ ..buy.
Εκτος κι αν μου δώσεις τα μέτρα κι έρθει έτοιμη ,οποτε θα σου κοστίσει και τα τσίπουρα .
.sarcastic.
Δημητρη εχω την πανω την 3R κ προσθετα μονο λαμαρινες δεν εκατσα να τριψω απο την αλλη πλευρα για να μην χαλασω τη φλατζα γι αυτο βγηκε τοσο παχια
αν δε βρω θα σου στηλω οσο γι τα υπολοιπα ελα εσυ πανω κ θα τα πιουμαι τα τσιπουρακια μας;)
 
Δημητρη εχω την πανω την 3R κ προσθετα μονο λαμαρινες δεν εκατσα να τριψω απο την αλλη πλευρα για να μην χαλασω τη φλατζα γι αυτο βγηκε τοσο παχια
αν δε βρω θα σου στηλω οσο γι τα υπολοιπα ελα εσυ πανω κ θα τα πιουμαι τα τσιπουρακια μας;)
Το γραφω απλά και μόνο μήπως και σου ξέφυγε.Η 3R δίνει το ίδιο cast off με την 2R με την διαφορά οτι η 3 κάνει και χαμήλωμα.
Εχεις δοκιμάσει ,τουλάχιστον για δοκιμή να βαλεις 2 μαζί ;
 
Το γραφω απλά και μόνο μήπως και σου ξέφυγε.Η 3R δίνει το ίδιο cast off με την 2R με την διαφορά οτι η 3 κάνει και χαμήλωμα.
Εχεις δοκιμάσει ,τουλάχιστον για δοκιμή να βαλεις 2 μαζί ;
οχι δεν το εχω δοκημαση το σκεφτηκα αλλα δεν το επραξα να σου πω την αληθεια
 
Επειδη κατα καιρούς γραφονται διαφορα για το πως πρεπει να ειναι στημενο ενα κοντακι, πως επηρρεαζει θετικα και πως αρνητικά το στησιμο ενος κοντακιου. Αν δηλαδη θα ειναι 45-55 50-50 60-40 70-30;
Ολες αυτες οι σχεσεις σε ποσα εκατοστα μεταφορας του κεντρου πανω η κατω μεταφραζονται;
Ενα σωστο κοντακι σε ποια αποσταση πρεπει να στηθει και πως επηρρεαζει το καθε στησιμο μια μακρυνη βολη; Αλλαζει η θεση του σημειου αναφορας των καννών αναλογα με το στησιμο; Π. χ ενα 60-40 δεν θα χρειαστει να σημαδεψει ψηλοτερα για μια βολη στα 50 μετρα σε σύγκριση με ενα 50-50;
Πολλοι απο εμας παμε κου του ρου και κανουμε κοντακια χωρίς να ξερουμε τι τελικα θα μας βοηθησει. Ιδιαίτερα οι επαρχιωτες που δεν εχουν καποιον εμπειρο ναμας βαλει σε σωστο δρομο.
 
Back
Top