Φερ' το στα μέτρα σου...

ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΜΑ ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗΣ..ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΣΤΑ ΠΙΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙΣ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΟΜΜΑΤΑΚΙΑ.ΤΟ ΝΑ ΨΥΛΟΤΟΥΦΕΚΑΕΙ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΘΕΟΡΗΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..ΙΣΑ ΙΣΑ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΣΕ ΔΙΟΡΘΟΝΕΙ ΠΟΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΕ ΚΑΡΤΕΡΑΤΕΣ ΤΟΥΦΕΚΕΣ.ΕΝΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΡΟΥΑΓΙΑΛ ΝΑ ΡΙΧΝΕΙΣ ΑΡΓΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ
..xm.:)
 
θελει μεγαλη προσκοπευση αλλα κατά την γνωμη μου παντα θελει και οπλο ν αριχνει πιο ψηλα από εκει που κοιταει ο κυνηγος , γενικα σε ολες τις βολες ρουαγιαλ η σε τραβέρσες ανοδικες η σε δευτερες που το πουλι παντα ανεβαινει ενώ ο δισκος παντα πεφτει και ας μην το καταλαβαίνουμε λογω βαρυτητας καλο είναι το οπλο να ριχνει πιο ψηλα , να εχει δηλαδή ολο το ματι επανω στην ριγα και όχι μονο την ιριδα
 
ΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΠΑΚΕΤΟ..ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ ΤΑ ΠΙΑΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ ΤΗΝ ΣΚΛΗΡΟΤΙΤΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΡΚΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΤΟΥΣ.ΛΟΓΟ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΗΤΕ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙ ΕΝΑΣ ΔΙΣΚΟΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΑΠΟ 3 4 ΣΚΑΓΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ..ΣΕ ΕΝΑ ΣΤΟΧΟ ΜΕ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΣΙΧΛΑΣ ΣΤΑ 30 ΜΕΤΡΑ 4 5 ΣΚΑΓΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ.
 
Σήμερα επίσκεψη στο σκοπευτήριο για βολτα , παιχνίδι και δοκιμές για να βγάλω σιγά σιγα μια άκρη με το 'αριστερά" που συνεχίζω να ρίχνω.
στο σκοπευτήριο είμαι πάντα ποιο εύστοχος στα δισκάκια που έρχονται από δεξιά.
βγαίνοντας απο ένα παιχνίδι που έριχνα κάποιος που ετοιμαζόταν να μπει να ρίξει μου έκανε μια επισήμανση : οτι όταν βγαίνει δίσκος δεν μένω κουμπωμένος και σηκώνω το κεφάλι τις περισσότερες φορές (με τα αντίστοιχα αποτελέσματα ) Η αλήθεια είναι οτι κάποιες φορές το καταλαβαίνω οτι το κάνω .
Αργότερα στην κερκίδα γνώρισα τον Δημήτρη (με το vitara) που με ειχε συμβουλέψει πριν , ο οποίος ασχολήθηκε πολύ μαζί μου για τον τρόπο που κάνω επωμιση κτλ , κάναμε δοκιμές , ρίξαμε με την καθοδήγηση του στον πίνακα και γενικά οι συμβουλές του ήταν κάτι παραπάω απο χρήσιμες .
θέλω να σε ευχαριστήσω πολύ τον Δημήτρη (δεν έχω συγκρατήσει το επώνυμο) για το ενδιαφέρων τις συμβουλές και την βοήθεια του αν και δεν με ήξερα καν .

είχα κάνει τις παρακάτω δοκιμές πριν και είναι πάνω κάτω ίδια εικόνα με τις δοκιμές που έκανα με τον Δημήτρη αργότερα .

σημειώνω οτι όταν ο Δημήτρης με καθοδήγησε σε μία επώμιση να "καβαλήσω" λίγο το κοντάκι ..κ έριξα κέντο .

η πρόταση του Δημήτρη αλλά και κάποιων άλων σκοπευτών στην κερκίδα είναι να φτιάξω ρυθμιζόμενη την ράχη του κοντακίου .. κάτι που το βλέπω ασφαλές σαν αποτέλεσμα αλλά αισθητικά δεν είναι το καλύτερο μου. θα προτιμούσα να άλλες επιλογές για την διόρθωση , εχω άλλες ? εκτός απο νεο κοντάκι
Επίσης εχω και ενα θέμα με το πιτσ που νιώθω πόνο στην πάνω πλευρά του ώμου (κλείδα ) μετά από κάποιος βολές ...
*το παράδοξο είναι οτι όταν πιέσω τις καννες όταν είμαι επωμισμένος την πίεση την νιώθω στην κάτω πλευρά του πέλματος!!.xm.
 
Last edited:
Σήμερα επίσκεψη στο σκοπευτήριο για βολτα , παιχνίδι και δοκιμές για να βγάλω σιγά σιγα μια άκρη μετο 'αριστερά" που συνεχίζω να ρίχνω.
βγαίνοντας απο ένα παιχνίδι που έριχνα κάποιος που ετοιμαζόταν να μπει να ρίξει μου έκανε μια επισήμανση : οτι όταν βγαίνει δίσκος δεν μένω κουμπωμένος και σηκώνω το κεφάλι τις περισσότερες φορές (με τα αντίστοιχα αποτελέσματα ) Η αλήθεια είναι οτι κάποιες φορές το καταλαβαίνω οτι το κάνω .
Αργότερα στην κερκίδα γνώρισα τον Δημήτρη (με το vitara) που με ειχε συμβουλέψει πριν , ο οποίος ασχολήθηκε πολύ μαζί μου για τον τρόπο που κάνω επωμιση κτλ , κάναμε δοκιμές , ρίξαμε με την καθοδήγηση του στον πίνακα και γενικά οι συμβουλές του ήταν κάτι παραπάω απο χρήσιμες .
θέλω να σε ευχαριστήσω πολύ τον Δημήτρη (δεν έχω συγκρατήσει το επώνυμο) για το ενδιαφέρων τις συμβουλές και την βοήθεια του αν και δεν με ήξερα καν .

είχα κάνει τις παρακάτω δοκιμές πριν και είναι πάνω κάτω ίδια εικόνα με τις δοκιμές που έκανα με τον Δημήτρη αργότερα .

σημειώνω οτι όταν ο Δημήτρης με καθοδήγησε σε μία επώμιση να "καβαλήσω" λίγο το κοντάκι .. έριξα κέντο .

η πρόταση του Δημήτρη αλλά και κάποιων άλων σκοπευτών στην κερκίδα είναι να φτιάξω ρυθμιζόμενη την ράχη του κοντακίου .. κάτι που το βλέπω ασφαλές σαν αποτέλεσμα αλλά αισθητικά δεν είναι το καλύτερο μου. έχουμε άλλες επιλογές για την διόρθωση ?
Επίσης εχω και ενα θέμα με το πιτσ που νιώθω πόνο στην πάνω πλευρά του ώμου (κλείδα ) μετά από κάποιος βολές ...
*το παράδοξο είναι οτι όταν πιέσω τις καννες όταν είμαι επωμισμένος την πίεση την νιώθω στην κάτω πλευρά του πέλματος!!.xm.
ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟΝ ΨΥΛΛΑΚΗ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΛΥΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..ΕΦ ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΟΥ ΛΥΣΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΜΠΛΕΚΕΙΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ.ΕΦ ΟΣΩΝ ΕΙΝΑΙ ΞΥΛΙΝΟ ΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΒΑ ΤΟ ΔΙΟΡΘΟΣΕΙΣ.
 
Χρηστο κ για μενα ασε τη δημιουργια ρυθμιζομενου κοντακιου... Το οπλο σου οντως ριχνει αριστερα σε συνδυασμο τουλαχιστον με το πιτς που απο οτι λες σε ενοχλει... Δεν ειναι αναγκη να πας σε καινουργιο κοντακι, καποιος γνωστης του κοντακιου πιστευω θα στο φερει (κ λογω της σχετικα μικρης αλλαγης που δειχνεις να χρειαζεσαι) πολυ ευκολα... Τροποι υπαρχουν διαφοροι αλλα αλλα θεωρω προτιμοτερο να σου προτεινει ο κοντακας οποιον θεωρει αυτος καλυτερο...
Φτιαξτο, αξιζει αλλα πηγαινε σε καποιον που εχει ορεξη να ασχοληθει κ οχι να σε ξεπεταξει... ;)
 
δεν εχω πει ποτε ότι είμαι καλος σκοπευτης , τις σκεψεις μου μεταφερω , ο καθενας πρατει με τον τροπο του
Με το θεμα κοντακι εχω προβληματιστη παρα πολυ.ενω η m2 μου ερχεται τελεια οταν φοραω ενα φλις και ενα ψιλο μπουφαν σε σημειο να ντουφεκαω με τα 3αστρα ακομα και το σουρουπο καρφωτες τσιχλες στα 10 μετρα οταν φοραω μπουφαν μποτες στηθους να εχω μια δυσκολια.σκεφτομε να κοψω την πατουρα που κουμπονη το πελμα 1.5 ποντο περιπου και να βαλω ενα αλλο πελμα
 
Με το θεμα κοντακι εχω προβληματιστη παρα πολυ.ενω η m2 μου ερχεται τελεια οταν φοραω ενα φλις και ενα ψιλο μπουφαν σε σημειο να ντουφεκαω με τα 3αστρα ακομα και το σουρουπο καρφωτες τσιχλες στα 10 μετρα οταν φοραω μπουφαν μποτες στηθους να εχω μια δυσκολια.σκεφτομε να κοψω την πατουρα που κουμπονη το πελμα 1.5 ποντο περιπου και να βαλω ενα αλλο πελμα
αυξανει το μηκος βγαινεις δεξια , χαμηλωνει σε υψος το χτενι , δεν ανεβαινει το οπλο ευκολα , δεν κουμπωνεις σωστα , λυσεις πολλες αλλα εισαι μακρια , μια από τις πολλες λυσεις είναι στην αγγελια που εχει βαλει ενας φιλος που πουλαει το πελμα το Limbsaver , κυταξε τη και μετα τ αξαναλεμε
 
αυξανει το μηκος βγαινεις δεξια , χαμηλωνει σε υψος το χτενι , δεν ανεβαινει το οπλο ευκολα , δεν κουμπωνεις σωστα , λυσεις πολλες αλλα εισαι μακρια , μια από τις πολλες λυσεις είναι στην αγγελια που εχει βαλει ενας φιλος που πουλαει το πελμα το Limbsaver , κυταξε τη και μετα τ αξαναλεμε
Δημητρη το πελμα μου ειναι κουμποτο και το κοντακι ξυλινο.δεν θα ηταν καλητερα να κοπει η πατουρα που κουμπονει απο το κοντακι και να βαλω ενα αλλο πελμα αλλα στο ιδιο υψος με βιδες
 
όταν το κοψεις θα αλλαξουν όλα , αλλα πρεπει να κοπει , το πιο σωστο είναι να εχεις δυο πελματα , ένα 10 χιλ για χειμωνα και ένα 25 χιλιοστών για καλοκαιρι , θα σου προτεινα δυο Kickeez από αμερικα
 
όταν το κοψεις θα αλλαξουν όλα , αλλα πρεπει να κοπει , το πιο σωστο είναι να εχεις δυο πελματα , ένα 10 χιλ για χειμωνα και ένα 25 χιλιοστών για καλοκαιρι , θα σου προτεινα δυο Kickeez από αμερικα
Αυτο θα κανω θα το κοψω.αλλα το 10χιλ πελμα μου φαινετε λιγο λεπτουτσικο....για αρχη μονο η πατουρα απο το κοντακι και μετα βλεπουμε
 
δηλαδη το 10 χιλ πελμα θα εχει την αποσβεση απο το μαμα που ειναι 2 ποντους;
Μην σε απασχολεί τόσο η απόσβεση όσο τα σωστά μέτρα. Το καρτέρι σε χειμωνιάτικο βάλτο απαιτεί 1 ώς 1,5 cm πιο κοντό πέλμα από τα υπόλοιπα καρτέρια. Αυτό που θα κοιτάξεις μετά τα κόψε-ράψε είναι όταν βάζεις το κοντό πέλμα να κονταίνει το κοντάκι 1 ως 1,5 πόντο από το ιδανικό μήκος που περιγράφεις ότι έχεις σε ήπιες καιρικές συνθήκες.
Το δοκίμασα πρώτη φορά φέτος τον Γενάρη και είδα μεγάλη βελτίωση.
 
με καθοδήγησε σε μία επώμιση να "καβαλήσω" λίγο το κοντάκι ..κ έριξα κέντο .
απαγορευεται δια ροπαλου να καβαλας το κοντακι και να γερνεις κεφαλι , όχι φυσικα εσυ μονο , ολοι οσοι ριχνουν με λειοκαννο οπλο σε κινουμενο στοχο , ακινητο το κεφαλι ισια και παραλληλα τα ματια , ερχεται και κουμπωνει το κοντακι στο ζυγωματικο πρωτα και μετα ερχεται ο ωμος και το κλειδωνει , αυτή είναι η επωμιση η σωστη , ερχεται το οπλο στο αφεντικο του , όχι το αφεντικο στο οπλο
 
Back
Top