Φερ' το στα μέτρα σου...

Ολο το ανεβαλα να διορθωσω το κοντακι κ ολο περναγε ο καιρος... Υπηρχαν αρκετες επιτυχιες ωστοσο το κοντακι μου απαγορευε τις πιο χαλαρες επωμισεις ειδικα στο κυνηγι... Τελικα μιας κ η στιγμη που περιμενα πολλους μηνες να το συνδυασω με καποια δουλεια στην Αθηνα δεν ερχοταν οποτε ανεβηκα μονο γι αυτο... Ευχαριστω κ δημοσια το ΓΙωργο Ψυλλακη που με υπομονη με γυροφερνε για τουλαχιστον 3 ωρες κ που σιγα σιγα το αποτελεσμα αρχισε να ερχεται εκει που ηθελα κυριως... Μια καθαρη εικονα στη σκοπευση χωρις ασαφειες ως προς τον τροπο που παταει το οπλο στον ωμο... Απο ενα σημειο κ μετα οσο κ αν προσπαθουσα επιτηδες να κουμπωσω χαλαρα η σφιχτα η να γυρω πολυ περισσοτερο το κεφαλι μου πανω στο κοντακι( γενικα το γερνω καταλοιπο του να μαθαινεις να τουφεκας σε παιδικη ηλικια με οπλα που δεν ειναι ουτε κατα διανοια στα μετρα σου) , η εικονα ηταν παντα η ιδια... Ακομα κ την τελευταια στιγμη κ ενω το οπλο ηταν ηδη στη θηκη κ ειχαμε τελειωσει, μια παρατηρηση μου τον εκανε να το ξαναβγαλει κ να το διορθωσει λιγο ακομα ενω θα μπορουσε καλιστα να το προσπερασει κ να "γυρισει σπιτι του" μιση ωρα νωριτερα... Αυτο ειναι πολυ σημαντικο για μενα... George ευχαριστω....shake hands.
Απο εκει κ περα, ειναι πολυ ωραια αισθηση να επωμιζεις ενα οπλο κ να μην υπαρχει ασαφεια στην εικονα του, ειμαι αισιοδοξα συγκρατημενος αλλα περιμενω κ τη δοκιμη στην πραξη η οποια ειναι πολυ σημαντικοτερη τελικα απο ολα οσα θεωρουμε εμεις σωστα... Νεοτερα συντομα...
 
Αρη τι έκανε στο κοντάκι και άλλαξε τόσο πολύ η αίσθηση; Πόσο εύκολες είναι οι μετατροπές σε ένα ξύλινο κοντάκι τόσο άμεσα και επιτόπου;
 
Στην αναζήτηση της τελειότητας σήμερα και ο Αρίστος, δεν δίστασε να κάνει 540 χιλιομετρα αυθημερόν, μόνο και μόνο για τον λόγο αυτό :) Να το δεις όπως επιθυμείς από δω και πέρα φίλε και να βιώσεις στο 100% τις δυνατότητες του .love.. Το επίπεδο ανεβαίνει επικίνδυνα.shoot.













Αρι τι αποτελεσμα βγηκε;σου ερχεται το οπλο η θελει μετατροπες;
 
Αρη τι έκανε στο κοντάκι και άλλαξε τόσο πολύ η αίσθηση; Πόσο εύκολες είναι οι μετατροπές σε ένα ξύλινο κοντάκι τόσο άμεσα και επιτόπου;
Καταρχην να πω οτι το οπλο ειχε αρκετη ασταθεια στον τροπο που παταγε στον ωμο μου, γεγονος που δεν επετρεπε τις γρηγορες κ ατσαλες επωμισεις, κ εριχνε σε γενικες γραμμες πιο ψηλα κ λιγο αριστερα...
Η μετατροπη εγινε τοσο γρηγορα ( σχετικο το τοσο γρηγορα μιας κ ημουν εκει απο τις 9 εως τι 1 το μεσημερι) γιατι εδωσα φανταζομαι το ΟΚ να μπει γυαλοχαρτο στο κοντακι... Το φινιρισμα του δεν ηταν φιλμ η πολυ χοντρο βερνικι κ ετσι θα ηταν σχετικα ευκολο να το επαναφερω με 2-3 χερια λινελαιο κ ενα trueoil... Αν το κοντακι επρεπε να ερθει με "γυρισμα" φανταζομαι οτι θα επαιρνε αρκετα περισσοτερο χρονο μεχρι η πρεσσα να τους εδινε το καταλληλο αποτελεσμα...
Αλλαχθηκε καταρχην το πιτς αλλα κ το πελμα με ενα οβαλ κυρτο που παταγε σε μεγαλυτερη επιφανεια στο στηθος μου κ το αγκαλιαζε πολυ καλυτερα διορθωνοντας ετσι σε πολυ μεγαλο βαθμο την αισθηση του κουνηματος του οπλου με την παραμικρη κινηση κ της διαφορετικης εικονας αναλογα με τον τροπο που παταγε... Αρχικα ειπα να μην αλαξω πελμα κ να κρατησω το ισιο που ειχα ωστοσο οσοι εχουν στηθος ειναι σχετικα δυσκολο να βολευτουν με ενα ισιο πελμα μιας κ οτι κ να κανουν σχεδον παντα καποιο κομματι θα μενει στον αερα... Η δοκιμη κ των δυο επανω ειχε πολυ αισθητη διαφορα...
Στη συνεχεια σιγα σιγα με φαγωμα στο ξυλο στο σημειο που ακουμπα το συγωματικο δοθηκε λιγο δεξια κλιση αλλα κ χαμηλωσε το χτενι αρκετα... Απο αρκετα κυκλικο εγινε κ λιγο τετραγωνισμενο στην πανω ακρη του...
Το οπλο πλεον κουμπωνει πολυ σωστα στον ωμο με την ιδια παντα εικονα κ σαν πρωτη αισθηση με τις ξηρες επωμισεις ειναι πολυ ευκολοτερο να κανεις καταδειξη στοχου νιωθοντας το οπλο εντελως κλειδωμενο επανω σου...

Αρι τι αποτελεσμα βγηκε;σου ερχεται το οπλο η θελει μετατροπες;

Ηλια δεν εχω παει ακομα σκοπευτηριο για να δω κ το αποτελεσμα στην πραξη...
 
Πολύ δουλειά για τόσο λίγο χρόνο που είχατε στην διάθεση σας....(και πολύ λεπτομερής απάντηση, ευχαριστώ).well done.
Ξέρω είμαι σπαστικός αλλά μήπως υπάρχουν φωτο από το αποτέλεσμα; πως είναι το κοντάκι μετά το γυαλοχαρτάρισμα; φαίνεται πολύ;
 
Ξέρω είμαι σπαστικός
Δεν εισαι καθολου σπαστικος ισα ισα... Κ εμενα θα με ενδιεφερε να το δω αυτο σε αντιστοιχη περιπτωση... ;)

αλλά μήπως υπάρχουν φωτο από το αποτέλεσμα; πως είναι το κοντάκι μετά το γυαλοχαρτάρισμα; φαίνεται πολύ;
Πριν δεν υπηρχαν, τωρα υπαρχουν... .RESPECT. Το κοντακι ειναι ετσι απλα περασμενο στο σημειο οπου ξυστηκε με ενα χερι απλο λινελαιο κ οπως βλεπεις δεν φαινεται πολυ... Με 2-3 ακομα χερια θα σκουρυνει κ αλλο κ με λιγο trueoil θα αποκτησει κ τη γυαλαδα που εχει το υπολοιπο... Φυσικα σε ενα οπλο με λουστρο η φιλμ ξυλου αυτο θα φαινοταν πολυ εντονα...
Στην τριτη φωτο ειναι με πολυ φως αντανακλασση επανω του...





 
φαίνεται πολύ;
Το τελευταίο πράγμα που θα έπρεπε να απασχολεί κάποιον είναι το αν φαίνεται η επέμβαση ή όχι. Με τα μέσα που υπάρχουν σήμερα μπορεί να επιτευχθεί φινίρισμα καλύτερο από το αρχικό. Εμπιστευθείτε έναν μάστορα και αφήστε του εν λευκό να σας φέρει το όπλο στα μέτρα σας, χωρίς να παρεμβένετε. Προσωπικά αν αύριο το πρωί αγόραζα ένα krieghoff ή ένα perazzi, θα πήγαινα με κλειστά μάτια και θα του έλεγα, πάρτο, ξύστο, γύρνα το, κόψτο, κάνε ότι θες αρκεί να ρίχνει απόλυτα εκεί που κοιτάω. Είναι απίστευτη η ηδονή να ρίχνει ένα όπλο εκεί που κοιτάμε ... και όχι στο περίπου εκεί που πρέπει :cool:
 
Μπράβο Αρη για την αποφασή σου και την καλή δουλειά του Γιώργου.Αυτά ειναι τα πλεονεκτήματα του ξύλου.
Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα το πλαστικό, ειδικά μιας καραμπίνας. Μπαίνει στην πρέσα και όλα γίνονται ;)
Υ.Γ. Το πέλμα που έβαλε ο Άρις είναι ίδιο με αυτό που έβαλε και ο Νίκος στην μπλε. Δεν παίζεται ... .love.
 
Δεν εισαι καθολου σπαστικος ισα ισα... Κ εμενα θα με ενδιεφερε να το δω αυτο σε αντιστοιχη περιπτωση... ;)


Πριν δεν υπηρχαν, τωρα υπαρχουν... .RESPECT. Το κοντακι ειναι ετσι απλα περασμενο στο σημειο οπου ξυστηκε με ενα χερι απλο λινελαιο κ οπως βλεπεις δεν φαινεται πολυ... Με 2-3 ακομα χερια θα σκουρυνει κ αλλο κ με λιγο trueoil θα αποκτησει κ τη γυαλαδα που εχει το υπολοιπο... Φυσικα σε ενα οπλο με λουστρο η φιλμ ξυλου αυτο θα φαινοταν πολυ εντονα...
Στην τριτη φωτο ειναι με πολυ φως αντανακλασση επανω του...





μπράβο Αρη .. εύχομαι να να είναι τέλειο στις δοκιμές σου και να το χαρείς ακόμα περισσότερο .
Όπωσ λέει και ο Γιώργος παραπάνω, το φινίρισμα ειναι το λιγότερο και ευκολότερο να το επαναφέρεισ . Μην βιαστείς λέω εγω .. κανε δοκιμές μην τυχών θέλει καμια διορθΩσούλα ακόμα και μετα "βάφεις"
Παρεμπιπτόντως όμορφα τα ξύλα του 725 δεν το περίμενα !
Για το ίσιο πέλμα έχω και εγώ την ίδια αίσθηση ασάφειας .. αυτό δείχνει ωραίο σε σχήμα .. τι είναι? έχει στην επιφάνεια του δέμα ή μου φάνηκε .
 
Καταρχην να πω οτι το οπλο ειχε αρκετη ασταθεια στον τροπο που παταγε στον ωμο μου, γεγονος που δεν επετρεπε τις γρηγορες κ ατσαλες επωμισεις, κ εριχνε σε γενικες γραμμες πιο ψηλα κ λιγο αριστερα...
Η μετατροπη εγινε τοσο γρηγορα ( σχετικο το τοσο γρηγορα μιας κ ημουν εκει απο τις 9 εως τι 1 το μεσημερι) γιατι εδωσα φανταζομαι το ΟΚ να μπει γυαλοχαρτο στο κοντακι... Το φινιρισμα του δεν ηταν φιλμ η πολυ χοντρο βερνικι κ ετσι θα ηταν σχετικα ευκολο να το επαναφερω με 2-3 χερια λινελαιο κ ενα trueoil... Αν το κοντακι επρεπε να ερθει με "γυρισμα" φανταζομαι οτι θα επαιρνε αρκετα περισσοτερο χρονο μεχρι η πρεσσα να τους εδινε το καταλληλο αποτελεσμα...
Αλλαχθηκε καταρχην το πιτς αλλα κ το πελμα με ενα οβαλ κυρτο που παταγε σε μεγαλυτερη επιφανεια στο στηθος μου κ το αγκαλιαζε πολυ καλυτερα διορθωνοντας ετσι σε πολυ μεγαλο βαθμο την αισθηση του κουνηματος του οπλου με την παραμικρη κινηση κ της διαφορετικης εικονας αναλογα με τον τροπο που παταγε... Αρχικα ειπα να μην αλαξω πελμα κ να κρατησω το ισιο που ειχα ωστοσο οσοι εχουν στηθος ειναι σχετικα δυσκολο να βολευτουν με ενα ισιο πελμα μιας κ οτι κ να κανουν σχεδον παντα καποιο κομματι θα μενει στον αερα... Η δοκιμη κ των δυο επανω ειχε πολυ αισθητη διαφορα...
Στη συνεχεια σιγα σιγα με φαγωμα στο ξυλο στο σημειο που ακουμπα το συγωματικο δοθηκε λιγο δεξια κλιση αλλα κ χαμηλωσε το χτενι αρκετα... Απο αρκετα κυκλικο εγινε κ λιγο τετραγωνισμενο στην πανω ακρη του...
Το οπλο πλεον κουμπωνει πολυ σωστα στον ωμο με την ιδια παντα εικονα κ σαν πρωτη αισθηση με τις ξηρες επωμισεις ειναι πολυ ευκολοτερο να κανεις καταδειξη στοχου νιωθοντας το οπλο εντελως κλειδωμενο επανω σου...



Ηλια δεν εχω παει ακομα σκοπευτηριο για να δω κ το αποτελεσμα στην πραξη...
Αρι στο θεμα με το στηθος σε καταλαβαινω απολυτα...εχω ακριβως το ιδιο θεμα....και συνηθως στους δεξια επωμιζοντες συνηθως το οπλο θελει cast off για να ειναι στο κεντρο ειδικα αμα εχεις ανοιχτο θωρακα....ευχομαι με τις ρυθμισεις να βαρεθεις τα 25αρια στις πουλες του sporting!
 
Xρηστο το φινιρισμα δεν με απασχολησε ουτε για μια στιγμη... Η απαντηση μου οταν το επιασε ο Γιωργος στα χερια του, ηταν καντο με οποιο τροπο θεωρεις καλυτερο, τα υπολοιπα ερχονται δευτερα... Η αληθεια ειναι βεβαια οτι κ το κοντακι του 725 ειχε αρκετο "ψωμι" για να φαγωθει, οποτε βολευε...
Ε ναι δεν το "βαφω" ακομα, πρωτα να δουμε τι γινεται με ησυχια... Απλα ενα χερακι το περασα για προστασια ετσι οπως ηταν φρεσκοξυσμενο το ξυλο...
Το πελμα εχει πολυ ωραια αισθηση κ ειναι δερματινο στην πισω μερια του, δεν γνωριζω τι ειναι...
Ηλια σε ευχαριστω... Για να ειμαι ειλικρινης στο σκοπευτηριο δεν ειχε ποτε θεμα, ειχα το μυαλο μου να κανει σωστες επωμισεις κ μπορουσε το υποσεινηδητο μου να "διαχειριστει" την εικονα ενος οπλου που ψηλοτουφεκαει κ να επικεντρωθει μονο στο δισκο... Το θεμα ηταν κυριως στο κυνηγι κ ειδικα στις πολυ μακρινες βολες που η εικονα του οπλου ξενιζε τα ματια μου κ μου ηταν πιο δυσκολο να αντιληφθω ποια ειναι η σωστη εικονα για να παει το κεντρο της τουφεκιας ως προς το πανω κατω, πανω στο θηραμα... Η κυνηγετικη χρηση αλλα κ η ανεση ηταν οι λογοι που ηθελα να το διορθωσω... Οταν αυτο συνεβαινε η καταβολες ηταν για φιλας το οπλο κ αυτο ηθελα κυριως να πετυχω πιο ανετα κ επαναλαμβανομενα...
 
Βγάζει καυτό λάδι για να μαλακώσει το ξύλο; πως βάζει αυτός τα χέρια του απο κάτω; το ξύλο δεν χρειάζεται υψηλή θερμοκρασία; .xm.
 
Τι να σου πω, δεν ξέρω πόση πρέπει να είναι η θερμοκρασία του λαδιού. Λογικά δεν θέλει υπερβολική θερμοκρασία απλά να είναι το λάδι ζεστό για να μην κάψει και αλλιώσει την σύνθεση του ξύλου και το φινίρισμα. Δες εδώ και μια πιο παραδοσιακή διαδικασία σε slow motion λόγο ηλικίας :)



Έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, λογικά όσο λιγότερη θερμοκρασία εφαρμοστεί, τόσο ποιοτικότερη θα είναι η δουλειά. Δες εδώ και ένα εργαλείο που δουλεύει με λαμπτήρες για την θέρμανση.

 
Δες εδώ και μια πιο παραδοσιακή διαδικασία σε slow motion λόγο ηλικίας :)
.RESPECT..RESPECT.
Τον παππούλη τον έχω δει. Παρά τους αιώνες του φαίνεται τσακάλι αλλά πάει και την ομιλία σε slow motion και από χωματόδρομα και δεν μπορώ να καταλάβω 100% τι λέει.....
Αυτόν είχα δει και είχα κάνει το fausti φύλλο και φτερό, φοβερός τυπάκος .shake hands.
 
Παρά τους αιώνες του φαίνεται τσακάλι αλλά πάει και την ομιλία σε slow motion και από χωματόδρομα και δεν μπορώ να καταλάβω 100% τι λέει.....
Και γω το ίδιο, από τα λίγα που καταλαβαίνω είναι μια ιστορία που είπε ότι πήγε κάποτε κάποιος και του είπε ότι δεν μπορούσε να βαρέσει τίποτα με το όπλο του. Σαν να λέμε, ούτε γάιδαρο σε ανηφόρα, αφού του γύρισε το κοντάκι, επέστρεψε ευτυχής με μια αρμαθιά φασιανούς λέγοντας του ότι ποτέ δεν είχε καταφέρει να ρίξει έτσι. :)
 
Back
Top