Φερ' το στα μέτρα σου...

o Σκριβάνος

15392844_1819109451694687_7320269531202023618_o.jpg


15391104_1819108541694778_2286441266490665459_n.jpg


15268069_1819107648361534_8967486430898417478_n.jpg


15267501_1819106621694970_1654784722344688251_n.jpg
 
Αυτά τα κοντάκια δε γίνονται σε καραμπίνα παρά μόνο σε δίκαννο. Και εγώ έχω καραμπίνα.
Άρα θα πρέπει πρώτα να αγοράσω δίκαννο και μετά να φτιάξω το κοντάκι.
Κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό.
Ευχαριστώ για τη σύσταση του κοντακά!
 
Ναι, χρειάζομαι. Αλλά ποιός ξέρει να φτιάχνει στην Ελλάδη κάτι τέτοιο;
395819170.jpg

o Σκριβάνος

15392844_1819109451694687_7320269531202023618_o.jpg


15391104_1819108541694778_2286441266490665459_n.jpg


15268069_1819107648361534_8967486430898417478_n.jpg


15267501_1819106621694970_1654784722344688251_n.jpg

Ο Σκριβάνος είναι πράγματι πολύ καλός κοντακάς, από ότι έχω ακούσει, αλλά και έχω δει δουλειές του, και όπως φαίνεται και από τις παραπάνω φωτο του Παύλου. Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τους διάσημους κοντακάδες του εξωτερικού. .well done.
Το θέμα είναι ότι τέτοιου τύπου κοντάκι (cross-over), εγώ προσωπικά δεν θα έβαζα στο όπλο μου με τίποτα !!! .yel. Μου φαίνεται κακάσχημο και αταίριαστο πράγμα για όπλο..what. Προσωπική μου άποψη, αλλά αυτά θεωρώ ότι είναι μόνο για εκκεντρικούς και ιδιόρρυθμους λόρδους ... άσε που αμφιβάλλω και για την εργονομία του και τη συμπεριφορά του στο θέμα της ανάκρουσης. Αλλά, γούστα είναι αυτά ... περί ορέξεως ...
Μάλλον είμαι τυχερός που δεν έχω αντίθετο κυρίαρχο μάτι, αλλά κι αν είχα τέτοιο θέμα, θα έκανα ότιδήποτε άλλο (κλείσιμο ματιού ... αλλαγή πλευράς επώμισης ... κλπ) παρά να καταφύγω σε τέτοιο κοντάκι.
Aληθεια, γιατι δεν γινονται σε αυτογεμες; Δε χανεις τιποτα να ρωτησεις παντως
Δεν γίνονται σε αυτογεμή που έχουν το ελατήριο επανάταξης πίσω στο κοντάκι (μέσα σε σωλήνα, που πρέπει να είναι ίσια, γιατί αν καμπυλώσει τόσο έντονα θα δημιουργεί πρόβλημα στη λειτουργία του).
Σε αυτογεμή που έχουν το ελατήριο μπροστά, γύρω από το σωλήνα της αποθήκης (και υπάρχουν αρκετά τέτοια), πιστεύω ότι μπορεί άνετα να γίνει τέτοιο κοντάκι. ;)
 
Ο Σκριβάνος είναι πράγματι πολύ καλός κοντακάς, από ότι έχω ακούσει, αλλά και έχω δει δουλειές του, και όπως φαίνεται και από τις παραπάνω φωτο του Παύλου. Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τους διάσημους κοντακάδες του εξωτερικού.
C:\Users\hsdlns\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image001.gif


C:\Users\hsdlns\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image002.png

Ευχαριστώ για τη σύσταση. Μίλησα εχθές μαζί του και μου εξήγησε ότι μπορεί να γίνει (σε δίκαννο). Κάποια στιγμή θα πάρω δίκαννο και θα το κάνω πιστεύω


Το θέμα είναι ότι τέτοιου τύπου κοντάκι (cross-over), εγώ προσωπικά δεν θα έβαζα στο όπλο μου με τίποτα !!!
C:\Users\hsdlns\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image003.gif
Μου φαίνεται κακάσχημο και αταίριαστο πράγμα για όπλο.
C:\Users\hsdlns\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image004.gif
Προσωπική μου άποψη, αλλά αυτά θεωρώ ότι είναι μόνο για εκκεντρικούς και ιδιόρρυθμους λόρδους ... άσε που αμφιβάλλω και για την εργονομία του και τη συμπεριφορά του στο θέμα της ανάκρουσης. Αλλά, γούστα είναι αυτά ... περί ορέξεως ...
C:\Users\hsdlns\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image002.png
Έχεις δίκιο Στέλιο είναι πολύ άσχημο. Ούτε εμένα μου αρέσει.
Αν όμως είχες εσύ το πρόβλημα και το ζούσες σε κάθε τουφεκιά, σε κάθε κυνήγι, κάθε χρόνο, κάποια στιγμή θα συμβιβαζόσουν. Θα έλεγες «δε πα να λένε ότι θέλουν… θέλω να βλέπω!» .pray to God. Γιατί άλλο να το σκέφτεσαι το θέμα ακαδημαϊκά στις συζητήσεις μες στο φόρουμ και άλλο να το ζεις στην πράξη εσύ.


Μάλλον είμαι τυχερός που δεν έχω αντίθετο κυρίαρχο μάτι, αλλά κι αν είχα τέτοιο θέμα, θα έκανα ότιδήποτε άλλο (κλείσιμο ματιού ... αλλαγή πλευράς επώμισης ... κλπ) παρά να καταφύγω σε τέτοιο κοντάκι.
C:\Users\hsdlns\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image002.png
Αν μάθεις εσύ στην ηλικία που είσαι να γράφεις με το αριστερό θα μάθω και εγώ στην ηλικία που είμαι να επωμίζω αριστερά :). Και αν μάθεις κάθε φορά που περνάει από μπροστά σου μία πανέμορφη γυναίκα να κλείνεις το δεξί σου κυρίαρχο μάτι και να τη βλέπεις και να τη χορταίνεις μόνο με το αριστερό, θα μάθω και εγώ να κλείνω το αριστερό κυρίαρχό μου όταν έρχονται οι τσίχλες και να τις βλέπω μόνο με το κακόμοιρο δεξί. ;)

Τα λέω λίγο κυνικά πιο πάνω για να δώσω έμφαση διότι μου έχουν δώσει άπειρες φορές αυτή τη συμβουλή και με έχει κουράσει.
- Το να στερείσαι της διόφθαλμης όρασης τη στιγμή της αναμέτρησης με το θήραμα είναι σοβαρή αναπηρία. Δεν μπορείς να το κάνεις. Επίσης δεν είναι αλήθεια ότι βοηθάει. Δε ξέρω γιατί, αλλά περισσότερες επιτυχίες έχω με διόφθαλμη σκόπευση παρά με κλειστό κυρίαρχο μάτι.
- Ένας που είναι αυστηρά δεξιόχειρας δεν μπορεί να γίνεις αριστερόχειρας. Σκεφτείτε πόσο επίπονη διαδικασία ήταν παλιά που ανάγκαζαν τα αριστερόχειρα παιδιά να γράφουν με το δεξί. Και ήταν παιδιά, δεν ήξεραν να γράφουν με το αριστερό, απλά τους ερχόταν ενστικτωδώς και πάλι ήταν πολύ δύσκολο να γίνει και δεν λειτουργούσε πολλές φορές η «εκπαίδευση». Φαντάσου να πρέπει να το κάνεις αυτό ως μεσήλικας. Δεν γίνεται! Βεβαίως υπάρχουν πολλοί που στην πραγματικότητα είναι αμφίχειρες και απλά έχουν μάθει να γράφουν με το δεξί. Αυτοί αν χρειαστεί μαθαίνουν εύκολα να επωμίζουν αριστερά.

Ο λόγος που οι δάσκαλοι σκοποβολής συστήνουν αυτά τα δύο, να κλείνεις το κυρίαρχο μάτι, ή να επωμίζεις από το «αδύναμο χέρι» δείχνει πόσο ανήμποροι είναι οι ίδιοι να βοηθήσουν σε μία τέτοια κατάσταση. Δεν μπορούν να εφαρμοστούν πολλές από τις αρχές της κυνηγητικής σκοποβολής σε ετερόπλευρη κυριαρχία ματιού-χεριού από ότι φαίνεται. Για αυτό στην πράξη σου λένε γίνε πρώτα «κανονικός» και μετά εγώ θα σε εκπαιδεύσω. .,,,,,.

Οι λύσεις για το πρόβλημα κατά την άποψή μου είναι δύο:
1) Να μάθεις να βρίσκεις το στόχο με την ιδιαιτερότητά σου. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να μάθει το μυαλό σου να υπολογίζει απόσταση θηράματος-γωνία σκοπευτικού λάθους λόγο ιδιαιτερότητας-ταχύτητα θηράματος-προσκόπευση .hunter.1
3.png


2) Gadgets. Βοηθήματα τα οποία μπορεί να βρει χρήσιμα κάποιος με ετερόπλευρη κυριαρχία ματιού-χεριού. Το κοντάκι για το οποίο μιλάμε δηλαδή, cripplestock, η παράπλευρη σκοπευτική γραμμή, ειδικά σκοπευτικά.
2.jpg


1.jpg


Το πρώτο το κάνω εδώ και χρόνια και θα συνεχίσω να το κάνω. Το ειδικό κοντάκι δεν μπορεί να γίνει στην καραμπίνα που έχω αυτό τον καιρό, άρα αυτό που θα ήθελα να δοκιμάσω είναι η παραπάνω κανγκουριά της πλαϊνής σκοπευτικής γραμμής. Ακόμα όμως δεν την έχω βρει ούτε σε κατάστημα, ούτε στο ίντερνετ.
 
Last edited:
Το πρώτο το κάνω εδώ και χρόνια και θα συνεχίσω να το κάνω. Το ειδικό κοντάκι δεν μπορεί να γίνει στην καραμπίνα που έχω αυτό τον καιρό, άρα αυτό που θα ήθελα να δοκιμάσω είναι η παραπάνω κανγκουριά της πλαϊνής σκοπευτικής γραμμής. Ακόμα όμως δεν την έχω βρει ούτε σε κατάστημα, ούτε στο ίντερνετ.
Αυτό το έχεις δει;;; Τυχαία το βρήκα, δεν έχω άποψη κατά πόσο βοηθάει, αλλά δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις. Δεν λέω να το αγοράσεις, αλλά νομίζω ότι είναι πανεύκολο να φτιάξεις κάτι παρόμοιο ... έτσι για δοκιμή ... .xm.
Διάβασε τι λέει ο εφευρέτης του:
XD Solution
XD_on_gun-44429de804e47ec7b61da5755f4b2d38.jpg
 
Τελικα ποσο τυχεροι ειμαστε οι ανθρωποι που καποια αυτονοητα πραγματα για εμας,μοιαζουν γολγοθας για μια μεριδα αλλων ανθρωπων.
Ειχα ακουσει μια ιστορια ενος πολυ καλου κυνηγου σκοπευτικα,ο οποιος εχασε το δεξι του ματι απο ακαυτη πυριτιδα που πεταχτηκε απο το κλειστρο και του το εκαψε, και προκειμενου να συνεχισει να κυνηγα αλλαξε μερια και εγινε αριστεροχερας....
Πολλες φορες μου ερχετε στο μυαλο και πιστευω οτι θελει τεραστια δυναμη να το κανεις....
Μερικες φορες επιμιζω σκοπιμως αριστερα για να δω απλα την κινηση......
Στις 10 επομισεις και οι 10 ειναι διαφορετικες......
Επιασα φιλο μου πριν 3 χρονια με το συγκεκριμενο προβλημα.
Χωρις να γνωριζω κατι ειδα οτι ολες οι ντουφεκιες του εμεναν πολυ πισω.....
Τον σταματησα μια μερα και του εβαλα σταθερο στοχο....
Του λεω επομισε σαν να περνα τσιχλα και βαρα.
Βαραγε αλλου για αλλου.Στην αρχη πιστεψα οτι ηταν στραβο το οπλο....
Οταν ομως επομισα και ντουφεκισα εγω ολα ηταν καλα....
Οταν τον εβαλα να κανει το κολπακι για να βρουμε το κυριαρχο ματι δεν το πιστευε.....
Απογοητευμενος πληρως,γιατι δεν μπορουσε να ντουφεκισει με επιτυχια πολλα χρονια,οταν του βρηκα το προβλημα του,απλα δεν καταφερε ποτε να αλλαξει πλευρα και παρατησε το κυνηγι.....
Ειναι απο τις φορες που πραγματικα στεναχωρεθηκα πολυ και δεν το ξεπερασα ποτε,διοτι εκανα εναν ανθρωπο να αφησει το χονπι που του αρεσε......
Καλυτερα να μην του ειχα πει απολυτως τιποτα.....
 
Αυτό το έχεις δει;;; Τυχαία το βρήκα, δεν έχω άποψη κατά πόσο βοηθάει, αλλά δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις. Δεν λέω να το αγοράσεις, αλλά νομίζω ότι είναι πανεύκολο να φτιάξεις κάτι παρόμοιο ... έτσι για δοκιμή ... .xm.
Διάβασε τι λέει ο εφευρέτης του:
XD Solution
XD_on_gun-44429de804e47ec7b61da5755f4b2d38.jpg
Ναι, το έχω δει και το σκέφτομαι. Σε ευχαριστώ!
 
Ειχα ακουσει μια ιστορια ενος πολυ καλου κυνηγου σκοπευτικα,ο οποιος εχασε το δεξι του ματι απο ακαυτη πυριτιδα που πεταχτηκε απο το κλειστρο και του το εκαψε, .....

.asking..asking..asking.
Συγκλονιστικό!
Θα καθιερώσω τα σκοπευτικά γυαλιά που έχω και στο κυνήγι μου φαίνεται!
 
Τελικα ποσο τυχεροι ειμαστε οι ανθρωποι που καποια αυτονοητα πραγματα για εμας,μοιαζουν γολγοθας για μια μεριδα αλλων ανθρωπων.
Ειχα ακουσει μια ιστορια ενος πολυ καλου κυνηγου σκοπευτικα,ο οποιος εχασε το δεξι του ματι απο ακαυτη πυριτιδα που πεταχτηκε απο το κλειστρο και του το εκαψε, και προκειμενου να συνεχισει να κυνηγα αλλαξε μερια και εγινε αριστεροχερας....
Πολλες φορες μου ερχετε στο μυαλο και πιστευω οτι θελει τεραστια δυναμη να το κανεις....
Μερικες φορες επιμιζω σκοπιμως αριστερα για να δω απλα την κινηση......
Στις 10 επομισεις και οι 10 ειναι διαφορετικες......
Επιασα φιλο μου πριν 3 χρονια με το συγκεκριμενο προβλημα.
Χωρις να γνωριζω κατι ειδα οτι ολες οι ντουφεκιες του εμεναν πολυ πισω.....
Τον σταματησα μια μερα και του εβαλα σταθερο στοχο....
Του λεω επομισε σαν να περνα τσιχλα και βαρα.
Βαραγε αλλου για αλλου.Στην αρχη πιστεψα οτι ηταν στραβο το οπλο....
Οταν ομως επομισα και ντουφεκισα εγω ολα ηταν καλα....
Οταν τον εβαλα να κανει το κολπακι για να βρουμε το κυριαρχο ματι δεν το πιστευε.....
Απογοητευμενος πληρως,γιατι δεν μπορουσε να ντουφεκισει με επιτυχια πολλα χρονια,οταν του βρηκα το προβλημα του,απλα δεν καταφερε ποτε να αλλαξει πλευρα και παρατησε το κυνηγι.....
Ειναι απο τις φορες που πραγματικα στεναχωρεθηκα πολυ και δεν το ξεπερασα ποτε,διοτι εκανα εναν ανθρωπο να αφησει το χονπι που του αρεσε......
Καλυτερα να μην του ειχα πει απολυτως τιποτα.....
Ειναι δυσκολο αυτο που αντιμετωπιζουν αυτοι οι ανθρωποι , σλλα δεν φταις εσυ που του ανεδειξες το προβλημα ....θα ηταν καλυτερα να εμενα στην αγνοια και να τα εβαζε συνεχεια με τον εαυτο του για τις αστοχιες του ??? Πιστευω αν αγαπουσε πολυ το κυνηγι θα προσπαθουσε να βρει τον τροπο ,αφου βρεθηκε το προβλημα να το λυσει !
 
.asking..asking..asking.
Συγκλονιστικό!
Θα καθιερώσω τα σκοπευτικά γυαλιά που έχω και στο κυνήγι μου φαίνεται!
3 φορές στο νοσοκομείο από άκαυτη! Δεν τραυματίστηκα, αλλά με ενοχλούσε έντονα. Πήρα με 20 ευρώ γυαλιά και δεν το έχω ξαναπάθει!
 
.asking..asking..asking.
Συγκλονιστικό!
Θα καθιερώσω τα σκοπευτικά γυαλιά που έχω και στο κυνήγι μου φαίνεται!

Θαλή ρίξε μια ματιά σε αυτο το βίντεο ! http://www.powervision.gr/diofthalmi-skopefsi/
κάπου στην μέση περιγράφει το πρόβλημα σου ! ίσος σου δουλέψει κάποια ιδέα .
ποιο ενδιαφέρον και πρακτικό μου φαίνεται το θάμπωμα του αριστερού φακού σε σκοπευτικά γυαλιά .
 
Θαλή ρίξε μια ματιά σε αυτο το βίντεο ! http://www.powervision.gr/diofthalmi-skopefsi/
κάπου στην μέση περιγράφει το πρόβλημα σου ! ίσος σου δουλέψει κάποια ιδέα .
ποιο ενδιαφέρον και πρακτικό μου φαίνεται το θάμπωμα του αριστερού φακού σε σκοπευτικά γυαλιά .
Σε ευχαριστώ πολύ Χρήστο. Τον ξέρω τον Λεωνίδα, είναι εξαιρετικός και με έχει βοηθήσει στο παρελθόν. Κάποια στιγμή προς το καλοκαίρι που θα έχω χρόνο θα τον ξαναζαλίσω μου φαίνεται. Πολύ χρήσιμο και το βίντεο.
 
Εγώ επειδή είμαι της άποψης του ότι "δεν υπάρχει δεν μπορώ αλλά δεν θέλω", πιστεύω ότι όλα γίνονται αρκεί όχι μόνο να θέλεις αλλά να το πας και με τον τρόπο που χρειάζεται και φυσικά δεν θέλει βιασύνες. Και για να προλάβω κάποιους που θα αρπαχτούν ή και θικτούν με αυτό που λέω (ότι λέω το λέω 100% καλοπροέραιτα), θα αναφέρω κάποια προσωπικά παραδείγματα.

Όταν έκανα λοιπόν πολεμικές τέχνες και όντας δεξιός σε πόδι και χέρι, θυμάμαι που ο δάσκαλος μας, μας το έλεγε συνέχεια αυτό και ορμώμενος κατάφερα τα εξής:
Στο ποδόσφαιρο σούταρα και με τα 2 και μπορεί το δεξί να ήταν λίγο πιό δυνατό, αλλά το αριστερό ήταν πιό τεχνικό.
Στο μπάσκετ στις ελεύθερες βολές ήμουν πιό εύστοχος με το αριστερό από ότι με το δεξί.
Έγραφα και με τα 2 χέρια με σχεδόν τον ίδιο γραφικό χαρακτήρα.
Και φυσικά στις πολεμικές τέχνες είχα και τις 2 πλευρές καλές και για αυτό πολλές φορές έπαιρνα θέση σαν αριστερός.

Το ξαναλέω ότι ότι λέω δεν το λέω για κανένα λόγο κακοπροέραιτα. Απλά πολύ στην πορεία αππγοητεύονται και πιστεύουν ότι δεν μπορούν.
Αγαθά κόποις κτώνται.

Πάντα φιλικά.
 
Back
Top