Φερ' το στα μέτρα σου...

Χρήστο άποψη μου αν το κοντάκι σε βολευει στο μήκος να μην το πειράξεις, το ιδιο και ο Δημήτρης, οι Νικόληδες θελουν cast off, αλλά η γνωμη μου είναι πρώτα σταθεροποιείται το μήκος μετα το pitch και στο τελος οι διαστάσεις του χτενιού, οχι γιατί δεν είναι σημαντικές αλλά γιατι αλλάζοντας το lop ειδικα θα αλλαξουν ολα
 
Αποστόλη: η λύση θεωρώ ότι είναι η επίσκεψη σε έναν επαγγελματία που γνωρίζει τα ξύλα και είναι άριστος χειριστής αυτών
στο 1,83 ύψος που είσαι εκτιμώ πως δύσκολα θα βρείς άκρη με φλάντζες κ.λ.π. όλο και κάτι θα σου ξεφύγει κάποιο λάθος θα γίνει και θα σου βγεί σε μιά μέρα με πολύ κυνήγι όπου θα χαθούν πουλιά με πολλούς τρόπους π.χ. μακρινά κοντινά τραυματισμένα ξεπουπουλιασμένα κ.α.
εκεί μπερδεύεται ο καθένας σκάει από νεύρα κι αρχίζουν τα:παλιοφυσίγγια το όπλο δεν βαράει μ αυτό τον καιρό το τάδε τσοκάκι χάλια...........
ένα όπλο έχεις τ αγόρασες απ τον κόπο σου και το γουστάρεις πολύ δώστου 100-120 ευρώ (με πέλμα) ακόμα και θα τα βρεις μπροστά σου
καλή επιλογή :)
υ.σ. οι γνώμες των φίλων μελών σωστές και βοηθούν πάντα (για να μην παρεξηγηθώ) .well done.
Μακη το έχω στο πρόγραμμα. Με φλατζες μηκους, κλισεων και ραχης το εφερα σε ενα αρκετα καλο επίπεδο. Προσωρινό.
Αυτο που με χαλαει απίστευτα ειναι η μικρη και αβολη λαβη. Ειναι για παιδακια. Για να πιάσω καπως πιο ανετα, η παλαμη μου βγαίνει εκτος λαβης σχεδον.

Παρέα σήμερα στο σκοπευτήριο εγώ με τον Δημήτρη (@Black eagle) και τους Νικολήδες (@GoldPhoenix21 και @Koutos_benelli) και ξεκινήσαμε με τεστ Churchill για να δούμε που πάνε τα όπλα των παιδιών και η καινούρια μου Benelli M2.

Το όπλο είναι όπως το παρέλαβα χωρίς να πειράξω τίποτα στις φλάντζες και το άφησα έτσι αν και μου φαίνεται να θέλει ελάχιστα κάτω. Εδώ είναι η η δικές μου 3 βολές με τη Μ2:







Εδώ είναι οι βολές του Δημήτρη (@Black eagle) που όπως μας φάνηκε, μετά τις τελευταίες αλλαγές στις φλάντζες, του ήρθε μια χαρά:







Εδώ είναι οι βολές του Νίκου (@Koutos_benelli) που μας φαίνεται ότι θέλει λίγο δεξιά:







Και εδώ είναι οι βολές του Νίκο (@GoldPhoenix21) που όπως μας φάνηκε και σ΄ αυτόν ότι θέλει λίγο δεξιά:






Περιμένουμε γνώμες-σχόλια-οδηγίες... :)
Χρηστο με 1* ριξατε;
 
Μακη το έχω στο πρόγραμμα. Με φλατζες μηκους, κλισεων και ραχης το εφερα σε ενα αρκετα καλο επίπεδο. Προσωρινό.
Αυτο που με χαλαει απίστευτα ειναι η μικρη και αβολη λαβη. Ειναι για παιδακια. Για να πιάσω καπως πιο ανετα, η παλαμη μου βγαίνει εκτος λαβης σχεδον.


Χρηστο με 1* ριξατε;
ναι φίλε με 1* είναι οι δοκιμές..
 
Χρήστο άποψη μου αν το κοντάκι σε βολευει στο μήκος να μην το πειράξεις, το ιδιο και ο Δημήτρης, οι Νικόληδες θελουν cast off, αλλά η γνωμη μου είναι πρώτα σταθεροποιείται το μήκος μετα το pitch και στο τελος οι διαστάσεις του χτενιού, οχι γιατί δεν είναι σημαντικές αλλά γιατι αλλάζοντας το lop ειδικα θα αλλαξουν ολα
Τεο εγω το lop χριαζεται να το μακρυνω οπως και ο αλλος νικος βαση τους υψους μας!
 
Χρήστο άποψη μου αν το κοντάκι σε βολευει στο μήκος να μην το πειράξεις, το ιδιο και ο Δημήτρης, οι Νικόληδες θελουν cast off, αλλά η γνωμη μου είναι πρώτα σταθεροποιείται το μήκος μετα το pitch και στο τελος οι διαστάσεις του χτενιού, οχι γιατί δεν είναι σημαντικές αλλά γιατι αλλάζοντας το lop ειδικα θα αλλαξουν ολα
συμφωνώ
παιδιά 2-3 βολές ακόμα θα δώσουν πιο ασφαλή συμπεράσματα :)
 
Χρήστο άποψη μου αν το κοντάκι σε βολευει στο μήκος να μην το πειράξεις, το ιδιο και ο Δημήτρης, οι Νικόληδες θελουν cast off, αλλά η γνωμη μου είναι πρώτα σταθεροποιείται το μήκος μετα το pitch και στο τελος οι διαστάσεις του χτενιού, οχι γιατί δεν είναι σημαντικές αλλά γιατι αλλάζοντας το lop ειδικα θα αλλαξουν ολα

συμφωνώ
Και εγώ λέω να το αφήσω έτσι. Όπως και ο Δημήτρης αν και θα τον βόλευε περισσότερο σαν το δικό μου πέλμα (πιο κοντό). Οι Νικολήδες όπως έγραψε και πριν ο Gold θέλουν να μακρύνουν το κοντάκι τους. Αν το κάνουν δεν είναι πιθανό να έρθει και λίγο δεξιά η τουφεκιά τους όπως πρέπει;
 
Και εγώ λέω να το αφήσω έτσι. Όπως και ο Δημήτρης αν και θα τον βόλευε περισσότερο σαν το δικό μου πέλμα (πιο κοντό). Οι Νικολήδες όπως έγραψε και πριν ο Gold θέλουν να μακρύνουν το κοντάκι τους. Αν το κάνουν δεν είναι πιθανό να έρθει και λίγο δεξιά η τουφεκιά τους όπως πρέπει;
εκτιμώ όχι στο επιθυμητό αποτέλεσμα....θα χρειαστεί custoff :)
Όλοι Μάκη;
όλοι γιατί όχι;;;; θα είστε πιο κοντά στη σιγουριά του τι έχω και τι θέλω-χρειάζεται :)
 
Τεο εγω το lop χριαζεται να το μακρυνω οπως και ο αλλος νικος βαση τους υψους μας!
Όπως είπε και ο Χρήστος θα έρθει η ντουφεκια ποιο δεξιά, το μονο που με φοβίζει είναι οτι θα κατέβει κιόλας, οπότε ίσως χρειαστεί και επιπλέον επεμβαση εκτώς του πέλματος
 
Το καλύτερο που έχεις να κανείς είναι να μετρήσεις την απόσταση από τρύπα σε τρύπα στο κοντακι σου και μετα Κάνε ένα τηλ σε όποιον το πουλάει να σου πει που έχει τις τρύπες το πελμα. Αν δεν ταιριάζει θα πας σε οπλουργο...
 
Back
Top