Φερ' το στα μέτρα σου...

Αποστόλη πολύ καλός μάστορας είναι και ο Ανδριανόπουλος αν θέλεις ρωτά τον Freeman για λεπτομέριες.. Νομίζω είχες δει και το δικο μου κοντακι μια φορά στο σκοπευτήριο!
Μεταφέρω εδώ το θέμα από τα τρυγόνια.
Το κοντάκι μου στο 725 είναι από τον Σκριβανο , το πήρα δεύτερο χέρι το όπλο αλλά ευτυχώς με μόνο μια πολλή μικρή παρέμβαση στο ύψος μου έκατσε γάντι. Τέλεια λαβη λες και ήταν για μένα όπως και το πιτς επίσης. Οι εφαρμογές επίσης αψεγαδιαστες και γενικά πολλή καλή δουλειά. Όσον αφορά τον Ανδριανόπουλο (Εδώ να σημειώσω πως ούτε ξέρω προσωπικά τους δύο κοντακαδες παραπάνω, ούτε κάνω διαφήμιση σε κάποιον, απλά θα πω αυτά πού είδα) έχουν κάνει κοντάκια σε αυτόν τρία άτομα από το σκοπευτήριο μας. Επίσης άψογη δουλειά σε εφαρμογές. Τα παιδιά που το έκαναν αμέσως ανέβηκαν σε επιδόσεις, ειδικά ο Βασίλης που έφτιαξε σε μια 930 το παιδί είδε το φως του σε σχέση με το εργοστασιακό κοντακι. Αυτά τα λέω μόνο και μόνο τα έχω δει με τα μάτια μου.
 
καλησπερα !!! εχω εδω και λιγο καιρο ενα πλαγιοκανο ισπανικο marixa aibar με αριστερο κοντακι καθοτι αριστεροχειρας στην κατοχη μου το μηκος των κανων 71 εκ και τα τσοκ σταθερα 1* & 3*** δυσκανδαλο απους εξολκεις αχρομοιοτες κανες . φενομενικα το κοντακι μου ερχεται ,αλλα στο σκοπευτηριο καθος ριχνω νιωθω οτι ακουμπαει στον ωμο μονο το πανω μερος του πελματος και το oπλο εχει ενα τιναγμα προς τα πανω ενω το κοντακι γλιστρα στην αμασχαλη.ειναι οι πρωτες φορες που ριχνω με πλαγιοκανο .τι μπορω να κανω περα απο το ναπαω στον οπλουργο
 
καλησπερα !!! εχω εδω και λιγο καιρο ενα πλαγιοκανο ισπανικο marixa aibar με αριστερο κοντακι καθοτι αριστεροχειρας στην κατοχη μου το μηκος των κανων 71 εκ και τα τσοκ σταθερα 1* & 3*** δυσκανδαλο απους εξολκεις αχρομοιοτες κανες . φενομενικα το κοντακι μου ερχεται ,αλλα στο σκοπευτηριο καθος ριχνω νιωθω οτι ακουμπαει στον ωμο μονο το πανω μερος του πελματος και το oπλο εχει ενα τιναγμα προς τα πανω ενω το κοντακι γλιστρα στην αμασχαλη.ειναι οι πρωτες φορες που ριχνω με πλαγιοκανο .τι μπορω να κανω περα απο το ναπαω στον οπλουργο
Νικο ,ξεκινα βαζοντας δυο μεταλλικες ροδελες στην κατω βιδα του πελματος.
Αναμεσα στο πελμα και το ξυλο του κοντακιου.
Οι βολες σου,πανε εκει που βλεπεις?
 
εχω ενα ισπανικο πλαγιοκανο στο σκοπευτηριο δοκιμαζοντας το διαπιστωσα οτι οι ντουφεκιες μενουν κατω απο το δισκακι ,ριγα δεν βλεπω σχεδον καθολου πως θα το κανω ν ψηλοντουφεκαει ; το κυνηγι μου ειναι φερματζιδικο αρα τα πουλια κυριως σε ανοδικη ποροια κατα το σηκωμα . να βαλω τσοντα στο χτενι για να σηκωσω λιγο την κανη ή τι αλλο ;
 
εχω ενα ισπανικο πλαγιοκανο στο σκοπευτηριο δοκιμαζοντας το διαπιστωσα οτι οι ντουφεκιες μενουν κατω απο το δισκακι ,ριγα δεν βλεπω σχεδον καθολου πως θα το κανω ν ψηλοντουφεκαει ; το κυνηγι μου ειναι φερματζιδικο αρα τα πουλια κυριως σε ανοδικη ποροια κατα το σηκωμα . να βαλω τσοντα στο χτενι για να σηκωσω λιγο την κανη ή τι αλλο ;
Κανε το γνωστο με τις ροδελίτσες για δοκιμή .Χαλάρωσε λίγο την πάνω βίδα του πέλματος και βγάλε τελείως την κάτω βίδα. Πέρασε ανάμεσα πέλμα -κοντάκι τις δυο ροδελίτσες.Βίδωσε και σφίξε.Κανε δοκιμή.
 
yfixqxmy1
καλησπέρα στην παρέα. Αφορμή δοθείσης ( έναρξη χωρίς έξοδο στο βουνό ) είπα να κάνω δοκιμές μετά από εργασίες που έγιναν στο κοντάκι (ράσπα) αλλά και στις κλήσεις της browning gold δέκατα για δεξιά κλήση ( εχω την Ν.3 επάνω). Οι δοκιμές έγιναν με 3 ΑΑΑ φυσίγγια Ν.6 στα 15,5 μέτρα και με το Ν.2 μαμίσιο τσόκ . Έγιναν 4 δοκιμές σε τρία χαρτόνια στην τρίτη φωτό έχουν γίνει δύο δοκιμές η τρίτη είναι η επάνω αριστερά και η τέταρτη η κάτω δεξιά.
dl6l93skp
 
Πέρσι τον Σεπτέμβριο ,μετά απο πολύ σκέψη και προβληματισμούς που είχαν τεθεί απο ειδικούς και μη ,αποφάσισα να δώσω το συνθετικό μου κοντάκι για γύρισμα ,αφού με τις φλάντζες δεν ερχόταν στα μέτρα μου.Η επέμβαση ευτυχώς είχε αποτέλεσμα και μάλιστα καλό.Είχαν παραμείνει όμως στο όπλο δυο φλάντζες κλίσης cast off οι οποίες είχαν τριφτεί και είχα δώσει ακόμη μεγαλύτερη κλίση .Αποτέλεσμα ήταν μετά από λίγες ντουφεκιές οι φλάντζες λόγω μεγάλης κλίσης να κλοτσάνε προς τα έξω και φυσικά απο την αριστερή πλευρά. Ήταν κάτι που με βασάνιζε και έπρεπε να διορθωθεί αφού είχαμε αποφασίσει η δουλειά να γίνει σταδιακά.
Ετσι λοιπόν χθες ξαναπήγα το όπλο να μετρηθεί όπως είναι τώρα ,να αφαιρεθεί η μια φλάντζα και η χαμένη κλίση απο την αφαιθρούμενη φλάντζα να δοθεί από επιπλέον γύρισμα του κοντακιού.Η παραλαβή την Παρασκευή το πρωί.
 
Ολα καλα να πανε Δημήτρη. Χρονικά εισαι μια χαρα αφου εχεις όλο τη σεζόν μπροστά σου! Βεβαια το θεμα του κλώτσηματος θα το καταλάβεις απο τις πρώτες δοκιμές ακομα και στον πίνακα!
Σε ποιο κλώτσημα αναφέρεσαι ; ποτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα με οτι φυσίγγι και αν έριξα.
 
Ήθελες τον χρόνο σου αλλά το αποφάσισες. Η αλήθεια είναι ότι μεταμορφώθηκες....;)

Εκ των υστέρων μετανιώνω που δεν το έκανα πιο νωρίς αλλά με φρέναρε ο ...."κάποιος" ο οποίος μου λεγε ότι δεν πρόκειται να έρθει..
 
Back
Top