Φερ' το στα μέτρα σου...

Πέρσι τον Σεπτέμβριο ,μετά απο πολύ σκέψη και προβληματισμούς που είχαν τεθεί απο ειδικούς και μη ,αποφάσισα να δώσω το συνθετικό μου κοντάκι για γύρισμα ,αφού με τις φλάντζες δεν ερχόταν στα μέτρα μου.
αχ ρε πατριδα τι τραβαμε με αυτα κοντακια απο τις αμερικανες .hair. εγω ακομα παλευω εβαλα ενα κοματακι λαμαρινα αναμεσα απο κοντακι κ φλαττζα κ περιμενω να δοκιμασω
 
Τελειωσα κι εγω εχθες μια μικρη παρεμβαση στην σχ3. Εχοντας εφαρμωσει την φλατζα κατω δεξια ειχα ενα θεμα με το μηκος του κοντακιου. Παρολο που ειμαι 1,86 και θεωρητικα θα επρεπε να φοραω στο κοντακι και τους δυο αποστατετες,εβγαλα και τους δυο. Και με τους δυο αλλα και με τον εναν στις γρηγορες επομησεις ετρογα σφαλιαρες στο μαγουλο και σκαλωνε το πελμα πανω μου. Βγαζοντας και τους δυο το οπλο μου ρθε καλυτερο αλλα χωρις χοντρα ρουχα θα το προτιμουσα ελαχιστα πιο μακρυ. Ετσι λιμαρα τη μιση φετα επιμικυνσης και ειμαι πιο καλα απ ολες τις επιλογες που θα μπορουσα να κανω μονος με τα αξεσουαρ του οπλου.
 
Τελειωσα κι εγω εχθες μια μικρη παρεμβαση στην σχ3. Εχοντας εφαρμωσει την φλατζα κατω δεξια ειχα ενα θεμα με το μηκος του κοντακιου. Παρολο που ειμαι 1,86 και θεωρητικα θα επρεπε να φοραω στο κοντακι και τους δυο αποστατετες,εβγαλα και τους δυο. Και με τους δυο αλλα και με τον εναν στις γρηγορες επομησεις ετρογα σφαλιαρες στο μαγουλο και σκαλωνε το πελμα πανω μου. Βγαζοντας και τους δυο το οπλο μου ρθε καλυτερο αλλα χωρις χοντρα ρουχα θα το προτιμουσα ελαχιστα πιο μακρυ. Ετσι λιμαρα τη μιση φετα επιμικυνσης και ειμαι πιο καλα απ ολες τις επιλογες που θα μπορουσα να κανω μονος με τα αξεσουαρ του οπλου.
Απλα μετρησα με ενα μικρο σημαδακι στη μια μερια ποσο ακριβως θα το φαω με χοντρη λιμα,και η τελικη δουλεια εγινε με κλεμενη λιμα νυχιων για λεια επιφανεια! ()
 
Επισης. Το πελμα αρχισε να χαλα και σκεφτεστε να παρετε νεο? Μην το πετατε. Αλιφοντας το με κολλα στιγμης σουπερ γκλου,με τροπο τετοιο ωστε να να κουμπα μοναχα το σωληναριο και ταυτοχρονα με αυτο να απλωνετε στη επιφανεια που θελετε, σχηματιζετε μια λεια επιφανεια σχετικα χοντρη η οποια σταματα τη φθορα σε ολα της τα σημεια. Μετα με λιγο τριψιμο εξαφανιζετε και η γυαλαδα και ειμαστε οκ. Δεν αλλαζει ουτε η σκληρωτητα του πελματος ουτε γλιστρα στα ρουχα. ΔΟΚΙΜΑΣΤΕΤΟ ΜΟΝΑΧΑ ΑΝ θελετε να το αλλαξετε αλλα και το παλιο να μην παει χαμενο
 
Παιδια υπαρχει καποιος περιορισμος στο αναποδο pitch;
Εχω βαλει μια χοντρη ροδέλα στην κατω βιδα, ανεβηκε η τουφεκια αλλα θελει και αλλο.

Οι τουφεκιες ειναι με επωμιση και σημαδευτες. Σημειο σκοπευσης το ασπρο. Βλεποντας και τα βιντεο στα κορακοειδη προσεξα οτι αρκετες τουφεκιες πανε κατω.
Να βαλω ακομα 1-2 ροδελες;
 
Παιδια υπαρχει καποιος περιορισμος στο αναποδο pitch;
Εχω βαλει μια χοντρη ροδέλα στην κατω βιδα, ανεβηκε η τουφεκια αλλα θελει και αλλο.

Οι τουφεκιες ειναι με επωμιση και σημαδευτες. Σημειο σκοπευσης το ασπρο. Βλεποντας και τα βιντεο στα κορακοειδη προσεξα οτι αρκετες τουφεκιες πανε κατω.
Να βαλω ακομα 1-2 ροδελες;
Τολη,θελει σηκωμα το χτενι!
Απο ενα σημειο και μετά, γινεται παράταιρο...
Εννοώ το πειραγμα στο pitch.
 
Τολη,θελει σηκωμα το χτενι!
Απο ενα σημειο και μετά, γινεται παράταιρο...
Εννοώ το πειραγμα στο pitch.
Θα το ψηλωσω Γιαννη και αλλοo_O
Καλα με ελεγε η μανα μου μικρο αναποδο χρονο! Τετοια σωματοδομη μετα απο μενα, εσπ.sarcastic.ασε το καλουπι...
Και για να καταλαβετε...
Lop 400mm
 
Τολη γιατι δεν δοκιμαζεις της beartooth το σετ;; Αυτο εβαλα και παει καλα αυξηθηκαν οι καρπωσεις...
Παναγο αφου μπορω να το φερω με αυτα που εχω θα το κανω. Απο του χρονου εχω προγραμματισει κοντακι να ειμαστε καλα.
Εχω σιχαθεί τα παντα. Το ραψε ξηλωνε, το οτι αγοραζεις το οπλου που γούσταρες και ακους τον κάθε γνωστη οτι η καννη σου φιλε μπορει να στραβωσε απο τον ζεστο αερα.. ΟΛΑ!
Σε μια βδομαδα θα ταχτοποιησω μερικους που με παίρνανε για μαλακα και με νοημοσυνη άχρηστου. ΩΣ ΕΔΩ!
Να μαθουν μερικοι να τιμουν τα παντελονια τους.
Μια εβδομαδα
 
Εχω σιχαθεί τα παντα. Το ραψε ξηλωνε, το οτι αγοραζεις το οπλου που γούσταρες και ακους τον κάθε γνωστη οτι η καννη σου φιλε μπορει να στραβωσε απο τον ζεστο αερα.. ΟΛΑ
Είσαι πολύ μικρός για να έχεις σιχαθεί τα πάντα. Απλά πρέπει όταν ρωτάς κάποια πράγματα, να έχεις και τα αυτιά σου ανοιχτά για να ακούσεις. Από μία φωτογραφία που είχα δει σου είχα πει την γνώμη μου ότι το όπλο θα χαμηλοτουφεκάει και μου απάντησες ότι, όπως το κόβεις θα ψιλοτουφεκάει 70-30. Δεν στο λέω για να επιβεβαιωθώ αλλά για να σου δείξω ότι δεν είναι όλα τόσο απόλυτα αρνητικά όπως τα βλέπεις. Ρώτα πριν πας σε κάποιον "ειδικό" για σου πούμε την γνώμη μας, αν έχουμε φυσικά. Έχουμε γνωρίσει αρκετούς όλα αυτά τα χρόνια, από προσωπικές εμπειρίες και εμπειρίες φίλων μας. Μην αναλώνεσαι σε αυτά που σου είπαν κάποιοι "ειδικοί".
Όσο για σήκωμα της τουφεκιάς, μετά από ένα σημείο δεν βοηθάει το pitch. Αν θες να δοκιμάσεις κάτι, μπορείς να "ταίσεις" στο πίσω μέρος αυτό το επίθεμα που έχεις βάλει (από κάτω ) , ώστε να αλλάξει η κλίση και να γίνει κατηφορική προς τα εμπρός. Όχι ανηφορική ή έστω παράλληλη που είναι τώρα. Με άλλα λόγια να σηκωθεί το σημείο που ακουμπάει το μάγουλο στο χτένι αλλά η συνολική κλίση να χαμηλώνει όσο αυτό προχωράει μπροστά. :)
 
Είσαι πολύ μικρός για να έχεις σιχαθεί τα πάντα. Απλά πρέπει όταν ρωτάς κάποια πράγματα, να έχεις και τα αυτιά σου ανοιχτά για να ακούσεις. Από μία φωτογραφία που είχα δει σου είχα πει την γνώμη μου ότι το όπλο θα χαμηλοτουφεκάει και μου απάντησες ότι, όπως το κόβεις θα ψιλοτουφεκάει 70-30. Δεν στο λέω για να επιβεβαιωθώ αλλά για να σου δείξω ότι δεν είναι όλα τόσο απόλυτα αρνητικά όπως τα βλέπεις. Ρώτα πριν πας σε κάποιον "ειδικό" για σου πούμε την γνώμη μας, αν έχουμε φυσικά. Έχουμε γνωρίσει αρκετούς όλα αυτά τα χρόνια, από προσωπικές εμπειρίες και εμπειρίες φίλων μας. Μην αναλώνεσαι σε αυτά που σου είπαν κάποιοι "ειδικοί".
Όσο για σήκωμα της τουφεκιάς, μετά από ένα σημείο δεν βοηθάει το pitch. Αν θες να δοκιμάσεις κάτι, μπορείς να "ταίσεις" στο πίσω μέρος αυτό το επίθεμα που έχεις βάλει (από κάτω ) , ώστε να αλλάξει η κλίση και να γίνει κατηφορική προς τα εμπρός. Όχι ανηφορική ή έστω παράλληλη που είναι τώρα. Με άλλα λόγια να σηκωθεί το σημείο που ακουμπάει το μάγουλο στο χτένι αλλά η συνολική κλίση να χαμηλώνει όσο αυτό προχωράει μπροστά. :)
Ετσι Γιώργο. Έχεις απολυτο δικιο. Και για το κοντακι τοτε και για τον οπλουργο που έστειλα την καννη.
Εφαγα τα μουτρα μου και έμαθα :/
Θα βαλω μερικες φέτες απο σαμπρελα να σηκώσω λιγο το χτενι. .sarcastic.
2-3 χιλιοστά ακομα πιστεύω θα τα θέλει
 
Νικολα,τι "εικονα"εχεις οταν ριχνεις?
Σχέση οπλου-στοχου...
Τον σκεπαζεις τον στοχο η τον βλεπεις πανω απο την-ις καννη-νες?
Γιαννη το σταυρο τον εκανα μετα στην επεξεργασια για να δειξω το κεντρο ,συνηθως διχνω το στοχο με την κανη κ ειμαι πανω απο τις κανες στο στοχαστρο κ πανω απο το στοχαστρο ριχνω
 
μετα απο καποιες προχηρες τροποιησεις να δωσω cast off στην sx3 πηγα στον αυτοσχεδιο πινακα μου κ εκανα δοκιμες επισεις δοκιμασα κ το δικανακι
Δοκημες (εκει που φενετε ο σταυρος ειναι το κεντρο)
SX3
BAIKAL IJ58
Ωραιος καδος νικολα για δοκιμες....εμενα η αμερικάνα ψθλοτουφεκαγε και της εβαλα λιγο μεγαλυτερο στοχαστρο και ολα οκ...
 
Ωραιος καδος νικολα για δοκιμες....εμενα η αμερικάνα ψθλοτουφεκαγε και της εβαλα λιγο μεγαλυτερο στοχαστρο και ολα οκ...
μια χαρα Κωστα ο καδος αν βρεις κανενα απομονομενω με μια οχρα η κανενα σπρεη ετοιμος ο πινακας,.sarcastic., το σκευφτηκα για το στοχαστρο μου ειχες πει κ την αλλη φορα που ειχαμε βρεθει,καπου εχω ενα με μαγνιτι θα το δωκημασω
 
Τελικά το όπλο πρέπει να έχει τοποθετημένη τη B. Είδα στη βαλίτσα και έχει μέσα τη μια μεταλλική λογικά για τη τζαβέτα C και Ζ από κάθε πλευρά. Επίσης έχει και τις πλαστικές λογικά για το κοντάκι με τη βάση μια C, μία Z και με παραξένεψε που έχει και ακόμη μια πλαστική Α

Ωραια, αλλαξε τις φλατζες... Θα λυσεις το κοντακι, θα βαλεις πρωτη την πλαιστικη που λεει C... Μετα μια δευτερη ακριβως επανω στη C που θα λεει DX και στο τελος τη μεταλλικη απο τη μερια που να διαβαζεις εσυ το C DX... Για να τις βαλεις σωστα πρεπει οπως κοιτας το κοντακι απο πισω προς τα μπρος, οπως επωμιζεις δηλαδη, να διαβαζεις τα γραμματα που θες...

Άρη δεν κατάλαβα αυτό με τη δεύτερη που θα λέει DX. Δεν υπάρχει τέτοια
Αυτές έχει στη βαλίτσα:





Αυτη η δευτερη που σου λεω ειναι ηδη φορεμενη πανω στο οπλο αναμεσα στη βαση και το κοντακι... Πρωτα μπανει η πλαστικη που εχει τα γραμματα κ μετα ακριβως επανω της μια που λεει Dx η SX αναλογα... Οταν λυσεις το κοντακι θα την δεις ακριβως πιωσ απο την Β...

Δηλαδη θα αλλαξω την Β με τη C , θα παραμεινει η DX και στην τζαβετα θα βαλω την C DX. Σωστα;

Σωστα... Βαλε αυτες κ πες μας εντυπωσεις...
Σήμερα αποφάσισα να κατεβάσω λίγο το όπλο όπως μου είχε προτείνει ο Άρης ακολουθώντας τις οδηγίες του αλλά συνάντησα ένα πρόβλημα και δεν ξέρω τι να κάνω. Ανοίγοντας το κοντάκι είδα να φορά την μεταλλική B DX όπως τα λέγαμε. Μετά όμως συνάντησα το πρόβλημα. Μεταξύ κοντακίου και βάσης υπάρχει μόνο μια φλάντζα πλαστική η DX. Δεύτερη φλάντζα δεν υπάρχει και από ότι βλέπω, δεν μπορεί να μπορεί και να μπει δεύτερη γιατί όλες οι φλάντζες έχουν τα δυο καρουμπαλάκια τα οποία δεν επιτρέπουν να εφάπτονται δυο μαζί. Τι κάνω τώρα για να χαμηλώσω μόνο λίγο το όπλο; Να βάλω μόνο την πλαστική C και την μεταλλική C DX, ή να βάλλω πάλι την πλαστική DX και να αλλάξω μόνο την μεταλλική βάζοντας τη C DX ή να κάνω κάτι άλλο; .xm.
 
Last edited:
Χρήστο είμαι αππ κινητό, να βάλεις με τη σειρά που σου λέω ώστε να βλέπεις τα γράμματα, την c μετά την dx κ στην βίδα του κοντακιου την cdx... Τι εννοείς δεν μπαίνουν δύο βλατζες μαζί ? Μπαίνουν... Αφού η μια θυληκωνει με την άλλη... Η c με την dx δηλαδή...
 
Back
Top