Φυσίγγια για Τσίχλες

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Παλιότερα έλεγα αν σου έδιναν 7,50 ευρώ ενα 32 ή ένα 28 αρι ποιο θα επέλεγες; Ήμουν φανατικά υπερ των 32. Τώρα θα πώ αν είναι καλο το 28 γιατί να πάρω το 32. Σ αυτό βοήθησαν και πολλά παιδιά απο δω που το έγραφαν. Καμμιά φορά πρέπει να είμαστε και λίγο περισσότερο open minded!
 
Παλιότερα έλεγα αν σου έδιναν 7,50 ευρώ ενα 32 ή ένα 28 αρι ποιο θα επέλεγες; Ήμουν φανατικά υπερ των 32. Τώρα θα πώ αν είναι καλο το 28 γιατί να πάρω το 32. Σ αυτό βοήθησαν και πολλά παιδιά απο δω που το έγραφαν. Καμμιά φορά πρέπει να είμαστε και λίγο περισσότερο open minded!
Πολυ σωστος!!Κι εγω φανατικος στα 32 αντε 31 γραμ για την τσιχλα,φετος πηρα να δοκιμασω στα 28 του κενταυρου καθως και τα express 28 του Δορκα.Ακομα δεν εχω πληρη εικονα αλλα μια πρωτη ιδεα που πηρα ,μια χαρα μου φανηκαν!!!
 
Εγώ σήμερα βάρεσα 5 πουλάκια με τα 28αρια prima nsi για να είμαι ειλικρινής πιο αποτελεσματικά τα βλέπω μ αυτον τον καιρό απο τα tordo cheditte. Όλα ξερά και περνούσαν και ψηλά.
Η Prima V εχει αποδιχτει, πυριτιδάρα...κριμα που πηρα μονο 500gr τότε για δοκιμη...που να ήξερα...την εχω βρει πολυ μαζί της ιδικα στα 26gr (ιδιογόμωση) κ την παω με το σταγονόμετρο στα ορτύκια κ μπεκατσίνια....
 
Παλιότερα έλεγα αν σου έδιναν 7,50 ευρώ ενα 32 ή ένα 28 αρι ποιο θα επέλεγες; Ήμουν φανατικά υπερ των 32. Τώρα θα πώ αν είναι καλο το 28 γιατί να πάρω το 32. Σ αυτό βοήθησαν και πολλά παιδιά απο δω που το έγραφαν. Καμμιά φορά πρέπει να είμαστε και λίγο περισσότερο open minded!
Καλάαααα! Δεν θα πας Βυτίνα! Εδώ θα είμαστε να τα λέμε.
 
Πολυ σωστος!!Κι εγω φανατικος στα 32 αντε 31 γραμ για την τσιχλα,φετος πηρα να δοκιμασω στα 28 του κενταυρου καθως και τα express 28 του Δορκα.Ακομα δεν εχω πληρη εικονα αλλα μια πρωτη ιδεα που πηρα ,μια χαρα μου φανηκαν!!!
Κάθε πράγμα στον καιρό του και ο κολιος τον Αύγουστο!
 
Η Prima V εχει αποδιχτει, πυριτιδάρα...κριμα που πηρα μονο 500gr τότε για δοκιμη...που να ήξερα...την εχω βρει πολυ μαζί της ιδικα στα 26gr (ιδιογόμωση) κ την παω με το σταγονόμετρο στα ορτύκια κ μπεκατσίνια....
Πριν αρκετα χρονια(δεν θυμαμαι ποσα) με αυτη γεμιζονταν τα euromix και τα tordo.Το euromix που εριχνα τοτε φοβερο φυσιγγι.Ειτε με κρυο ειτε με ζεστη ολα τα πουλια ξερα,κοντα- μακρυα.Μετα απο καποιο διαστημα εγινε η μεταβαση σε gm3 και απο τοτε δεν...
 
Πριν αρκετα χρονια(δεν θυμαμαι ποσα) με αυτη γεμιζονταν τα euromix και τα tordo.Το euromix που εριχνα τοτε φοβερο φυσιγγι.Ειτε με κρυο ειτε με ζεστη ολα τα πουλια ξερα,κοντα- μακρυα.Μετα απο καποιο διαστημα εγινε η μεταβαση σε gm3 και απο τοτε δεν...
Ισως ήταν η Prima S...την Orima V (×28) δεν ανεβαινει στα 32.....που ειναι ο @ΣΤΕΛΙΟΣ
 
Η Prima V εχει αποδιχτει, πυριτιδάρα...κριμα που πηρα μονο 500gr τότε για δοκιμη...που να ήξερα...την εχω βρει πολυ μαζί της ιδικα στα 26gr (ιδιογόμωση) κ την παω με το σταγονόμετρο στα ορτύκια κ μπεκατσίνια....
Το καλύτερο βεβαια απ ολα είναι οτι το σταμάτησε!!! Πήγα σήμερα και πηρα due europa, επειδή prima γιοκ
 
Ισως ήταν η Prima S...την Orima V (×28) δεν ανεβαινει στα 32.....που ειναι ο @ΣΤΕΛΙΟΣ
Δεν γνωριζω πολλα απο πυριτιδες και ειδικα τοτε δεν ειχα καθολου ιδεα.Ηταν την εποχη που αλαξαν χρωμα καλυκα τα euromix και απο μαυρο πλεον εβγαιναν σε μπλε και με χαμηλο παφυλα.Πρεπει να ηταν περιπου στο 2004-2005.Τα περναμε 3 ευρω......Νομιζω απο καποια εντυπα τησ εποχης ειχαμε δει οτι ειχαν Prima V.Μετα απο 1-2 χρονια τα αλλαξαν σε Gm3
 
Εγώ σήμερα βάρεσα 5 πουλάκια με τα 28αρια prima nsi για να είμαι ειλικρινής πιο αποτελεσματικά τα βλέπω μ αυτον τον καιρό απο τα tordo cheditte. Όλα ξερά και περνούσαν και ψηλά.
αυτά που έχει ο αλλαγιαννης λες με 7€ 1697955182549.png
 
Παλιότερα έλεγα αν σου έδιναν 7,50 ευρώ ενα 32 ή ένα 28 αρι ποιο θα επέλεγες; Ήμουν φανατικά υπερ των 32. Τώρα θα πώ αν είναι καλο το 28 γιατί να πάρω το 32. Σ αυτό βοήθησαν και πολλά παιδιά απο δω που το έγραφαν. Καμμιά φορά πρέπει να είμαστε και λίγο περισσότερο open minded!
Μα ειναι γνωστό πως τα περισσότερα που εχουν να κάνουν με το κυνήγι βρίσκονται ριζωμένα στο μυαλό μας κ δυσκολα αλλάζουμε νοοτροπίες ακόμα κ αν ξέρουμε πως κάπου σκεφτόμαστε λάθος....


Εάν κάποιος χρησιμοποιεί χρόνια 32γρ κ παει στα 28 σε κάθε πιθανη αστοχία δεν πρεπει να κάνει την σκεψη:
"Αν είχα 32γρ δεν θα μου γλίτωνε"..
Θέλοντας να ρίξει όλο το βάρος της ευθυνης στα -4γρ...
Ακόμα κ αν την προηγουμενη μέρα με τα ίδια φυσίγγια είχε μεγάλη ευστοχία....

Αυτο είναι κ το πιο δυσκολο κομμάτι που θα πρεπει να αποβαλλει γιατί είναι βέβαιο πως την ίδια στιγμή θα επιστρέψει σε ότι του έδινε σιγουριά κ εμπιστοσύνη.....
 
Μα ειναι γνωστό πως τα περισσότερα που εχουν να κάνουν με το κυνήγι βρίσκονται ριζωμένα στο μυαλό μας κ δυσκολα αλλάζουμε νοοτροπίες ακόμα κ αν ξέρουμε πως κάπου σκεφτόμαστε λάθος....


Εάν κάποιος χρησιμοποιεί χρόνια 32γρ κ παει στα 28 σε κάθε πιθανη αστοχία δεν πρεπει να κάνει την σκεψη:
"Αν είχα 32γρ δεν θα μου γλίτωνε"..
Θέλοντας να ρίξει όλο το βάρος της ευθυνης στα -4γρ...
Ακόμα κ αν την προηγουμενη μέρα με τα ίδια φυσίγγια είχε μεγάλη ευστοχία....

Αυτο είναι κ το πιο δυσκολο κομμάτι που θα πρεπει να αποβαλλει γιατί είναι βέβαιο πως την ίδια στιγμή θα επιστρέψει σε ότι του έδινε σιγουριά κ εμπιστοσύνη.....
Το συνήθειο είναι μεγάλη υπόθεση στα πάντα .Ειδικά στα φυσίγγια και στα όπλα.Και η εύκολη λύση είναι να ρίχνεις το φταίξιμο σε αυτά για την κάθε αποτυχία που και όντως να φταίνε πάλι έχεις και εσύ ευθύνη διότι οφείλεις να ξέρεις τον καιρό που θα κυνηγήσεις και να έχεις το ανάλογο φυσιγγι .Πάντα μα πάντα πρέπει να έχεις μαζί δύο κουτάκια με διβασικη πυρίτιδα s4/sipe/NIKE.Εφοσον δε γεμίζεις
 
Πάντα μα πάντα πρέπει να έχεις μαζί δύο κουτάκια με διβασικη πυρίτιδα s4/sipe/NIKE.Εφοσον δε γεμίζεις
Δεν μου χρειάζονται Γιάννη...
Ποτέ δεν είπα σήμερα έχει υγρασία, έχει ζέστη, έχει κρυο, θα παρω το κατάλληλο φυσίγγι....
Ναι εχω δει κάποιες αλλαγες αναλόγως τον καιρικών συνθηκών αλλά όχι τραγικά πραγματα που να μου χαλάσουν το κυνήγι για αυτό κ δεν ασχολήθηκα ποτε......

(Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ισχυει για όλους...
Ο καθένας βολεύεται αναλόγως του τι βλέπει στον τόπο που κυνηγάει..... )
 
Την Τρίτη που πέρασε έγραψα μια κριτική για τα Navarro 30, είχε νοτιά και μούχλα, είχα πει ότι ναι μεν έπεφταν τα πουλιά αλλά δεν με τρέλαναν κιόλας.
Για να είμαι δίκαιος όμως έπρεπε να τους δώσω και άλλες ευκαιρίες, σήμερα με λίγο ψυχρά και καθαρό καιρό από το βοριαδακι τα φυσίγγια μου άφησαν εξαιρετικές εντυπώσεις, ακαριαία σκοτώματα ακόμα και σε μακρινές αποστάσεις ( όταν λέω "μακρινές αποστάσεις" εννοώ 35-40- βία 45 μέτρα περίπου, ) τώρα κάτι 60-70 μέτρα τα αφήνω για αυτούς που μπορούν εκεί .
 
Back
Top