Φυσίγγια για Τσίχλες

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Το θέμα είναι ότι υπάρχουν και χειρότερα...?
Οι γύφτοι που κρατάνε όπλο δεν διδάσκουν πολιτισμό μόνο στους κάλυκες, διαχειρίζονται και τα καρτερια τους ανάλογα.View attachment 82234
Τα φουντούνια ανείκουν στα θηρεύσιμα, κατω απο την αγραπιδιά;;;
Ερε παλουκες που χάθηκαν.....ποσο γελοίοι είμαστε τελικα....
 
Μια ακόμα ερώτηση για τα s4. Σε νορμάλ ας πούμε καιρό (βοριαδακι, κρύο, αλλά και μαλακό - ζεστό καιρό), αποδίδουν καλά? Γενικά ρωτάω γιατί δεν θέλω να αλλάζω συνέχεια φυσίγγια. Συν τοις άλλοις, τα αγαπημένα μου Β&Ρ ΜΒ32 classic, απ' ότι μου είπαν στο κυνηγομαγαζο, είναι σε έλλειψη στον εισαγωγέα. Οπότε, ψάχνω για κάτι που να είναι αποδοτικό και να το βρίσκω στην αγορά.
 
Μια ακόμα ερώτηση για τα s4. Σε νορμάλ ας πούμε καιρό (βοριαδακι, κρύο, αλλά και μαλακό - ζεστό καιρό), αποδίδουν καλά? Γενικά ρωτάω γιατί δεν θέλω να αλλάζω συνέχεια φυσίγγια. Συν τοις άλλοις, τα αγαπημένα μου Β&Ρ ΜΒ32 classic, απ' ότι μου είπαν στο κυνηγομαγαζο, είναι σε έλλειψη στον εισαγωγέα. Οπότε, ψάχνω για κάτι που να είναι αποδοτικό και να το βρίσκω στην αγορά.
Πάντα πάνε καλά μόνο μη τα ρίχνεις όταν κάνει ζέστη γιατί τα χαλάς τσάμπα.Η ς4 φτιάχνει φυσίγγι πάντως καιρού και αν τη γεμίζεις ο ίδιος και καλοκαιρινό αλλά σκέφτεσαι το κόστος.
 
Αν αντεχει η τσεπη σου παρτα...απο δω κ περα θα σου χρειαστουν...με νοτιαδουρα ιδικα κ βορριά αργοτερα το γεναρη, θα ειναι χρησιμα....
Εδώ που τα βρίσκω, 0,20€ πιο ακριβά είναι σε σχέση με τα υπόλοιπα. Οπότε, αν είναι έτσι, πιστεύω ότι αξίζει!
 
Μια ακόμα ερώτηση για τα s4. Σε νορμάλ ας πούμε καιρό (βοριαδακι, κρύο, αλλά και μαλακό - ζεστό καιρό), αποδίδουν καλά? Γενικά ρωτάω γιατί δεν θέλω να αλλάζω συνέχεια φυσίγγια. Συν τοις άλλοις, τα αγαπημένα μου Β&Ρ ΜΒ32 classic, απ' ότι μου είπαν στο κυνηγομαγαζο, είναι σε έλλειψη στον εισαγωγέα. Οπότε, ψάχνω για κάτι που να είναι αποδοτικό και να το βρίσκω στην αγορά.
Είναι παντός καιρού. Προσωπικά τα είχα μια ζωή, για τις ημέρες που δεν τραβάγανε τα άλλα. Κάθε φορά που πάω για κυνήγι, έχω μαζί μου και ένα κουτί S4 ή SIPE, σαν έσχατη λύση. Όσα χρόνια έφτιαχνα τα δικά μου φυσίγγια, γέμιζα τα μισά με μονοβασική, τα άλλα με διβασική (S4, sipe), λόγω κόστους. Οι μονοβασικές κωλώνανε στην υγρασία, ενώ στο ξεροβόρι, δίναν τα ρέστα τους. Τα τελευταία χρόνια όμως, έχω βολευτεί με του Ρουμελιώτη και του Ζώτου, αλλά έχω στην άκρη, αρκετά κουτιά s4 και sipe και πάντα παίρνω ένα κουτί μαζί μου. Αυτό από πέρυσι τείνει να αλλάξει, γιατί του Ρουμελιώτη τα καινούργια με την PSB, δεν έχουν κανένα πρόβλημα με την υγρασία, που έχουν κατά βάση οι μονοβασικές. Πριν 2 κυνήγια, πήγα με ένα κουτί S4 και ένα καινούργιο του Ρουμελιώτη, την ημέρα που είχε τους ισχυρούς νοτιάδες. Ξεκινάω με του Ρουμελιώτη, σαν πιο φθηνά, μπαμ και κάτω όλες. Ξερές χωρίς αίμα. Λέω κάτσε να ρίξω και λίγα s4, γιατί είχα να ρίξω από πέρυσι, να τα συγκρίνω. Στις πρώτες 3 τσίχλες, αδειάζαν από πούπουλα και πέφταν τραυματισμένες, αλλά χωρίς να μπορούν να περπατήσουν. Είχα συνηθίσει του Ρουμελιώτη την ταχύτητα και έμενα πίσω. Όταν το διόρθωσα, όλες κάτω, σωστά και όμορφα. Η μόνη μονοβασική που είχα γεμίσει και τα πήγαινε εξίσου καλά με τις διβασικές στην υγρασία, είναι η G2000 και G3000. Τώρα βλέπω ότι και η PSB1 τα πάει περίφημα. Σαν φυσίγγια πάντως τα S4 και τα SIPE, αξίζουν την τιμή τους. Θεωρώ πως σε συνθήκες ακραίας υγρασίας, είναι ασύγκριτα. Στα συνιστώ, ανεπιφύλακτα. Απλά σε φυσιολογικές συνθήκες, θα σου πρότεινα, ένα πιο απλό και φθηνό φυσίγγι. Προσωπικά λυπάμαι να τα ρίξω.
 
Μια ακόμα ερώτηση για τα s4. Σε νορμάλ ας πούμε καιρό (βοριαδακι, κρύο, αλλά και μαλακό - ζεστό καιρό), αποδίδουν καλά? Γενικά ρωτάω γιατί δεν θέλω να αλλάζω συνέχεια φυσίγγια. Συν τοις άλλοις, τα αγαπημένα μου Β&Ρ ΜΒ32 classic, απ' ότι μου είπαν στο κυνηγομαγαζο, είναι σε έλλειψη στον εισαγωγέα. Οπότε, ψάχνω για κάτι που να είναι αποδοτικό και να το βρίσκω στην αγορά.
ριχτα παντου
 
Δεν είναι μονοβασικες.🙂
Το ξέρω. Είναι τροποποιημένες μονοβασικές με την μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε νιτρογλυκερίνη, από τις άλλες τροποποιημένες. Αλλά διβασικές δεν μπορείς να τις πεις. Δεν έχουν βάση την νιτρογλυκερίνη. Έχουν βάση την νιτροκυτταρίνη, εξ ου και ο όρος τροποποιημένες μονοβασικές.
 
Αν δεν ρίχνεις πάρα πολλά καλή τιμή είναι (που λέει ο λόγος) .
Τα πιο φτηνά έχουν ένα ευρώ λιγότερο. Δεν είναι τζάμπα.
Αν δίνεις 9 ευρώ, για ένα κουτί π.χ. και έχεις 25 φυσίγγια φονικότατα, είναι πολύ καλύτερα από το να δώσεις 6 ή 7 ή 8 ευρώ και να εύχεσαι να φτάνουν τα σκάγια στο θήραμα. Αν κάτσεις και υπολογίσεις δε, την βενζίνη που καις για να πας για κυνήγι και το κόστος της, τα φυσίγγια γίνονται το μικρότερο έξοδο.
 
Αν δίνεις 9 ευρώ, για ένα κουτί π.χ. και έχεις 25 φυσίγγια φονικότατα, είναι πολύ καλύτερα από το να δώσεις 6 ή 7 ή 8 ευρώ και να εύχεσαι να φτάνουν τα σκάγια στο θήραμα. Αν κάτσεις και υπολογίσεις δε, την βενζίνη που καις για να πας για κυνήγι και το κόστος της, τα φυσίγγια γίνονται το μικρότερο έξοδο.
Ακριβώς αυτό έγραψα προ ημερών !
 
Αν δίνεις 9 ευρώ, για ένα κουτί π.χ. και έχεις 25 φυσίγγια φονικότατα, είναι πολύ καλύτερα από το να δώσεις 6 ή 7 ή 8 ευρώ και να εύχεσαι να φτάνουν τα σκάγια στο θήραμα. Αν κάτσεις και υπολογίσεις δε, την βενζίνη που καις για να πας για κυνήγι και το κόστος της, τα φυσίγγια γίνονται το μικρότερο έξοδο.
Τη ψυχική σου ηρεμία ; Αξίζει για 1€ στο κουτί να σου σπάσουν τα νεύρα;
 
Όποιο φυσίγγι (εταιρία) και να αγοράσουμε δεν έχει και πολλή σημασία αρκεί να μας κάνει σκοπευτικά και βλητικα.Σημασια πρέπει να δώσουμε στο γεγονός ότι μετά την βολή αποτελεί σκουπίδι και φτάνουμε στο σημείο αυτό.Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.
View attachment 82230
Εγω εχω παρει μαγνητη κ τα μαζευω
 
Back
Top