Φυσίγγια για Τσίχλες

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Καλησπέρα Ηλία. Ξέρεις το σετ απ; Θυμάμαι μόνο ότι έχει 686.
1,70*34 jiovvani 20 πατημα 57,3… το ίδιο βαραο και εγώ χρόνια στην ιδιογωμοση αλλά λόγω ότι έχω πολύ λιγη α1 υποχρεώθηκα και πήρα εμπορικό είναι και σε πολύ καλή τιμη για 34 αρι
 
ρε παιδια για πειτε τις εμπειρειες σας με φυσιγγια σκητ 24γρ. 9.5 νουμερο... σημερα εκανα αναγκαστικα ολο το κυνηγι μου με αυτα, και επαθα κυριολεκτικα πλακα , κοντα ψηλα μακρια ... δεν το πιστευα απιστευτη επιτυχια που δεν το περιμενα !!! εριχνα NSI skeet japan . τσοκ 3 αστρα, benelli m1.
Αν δεν το έβλεπα, δεν θα το πίστευα. Σκοτώνει πολύ μακρύτερα, απ'ότι φαντάζεσαι, ότι μπορεί. Πάρα πολύ καλό φυσίγγι με εντυπωσιακές ντουφεκιές. Μπράβο ρε μάγκα!
 
ενα 36αρηηηη ειναι πωλη καλο για τα τσιχλονιαααα αντε και 40ραντα για το κρυοοοο,,,, ;) διαβαζω εδω και καιρωωωωωω για τα τσιχλοφυσυγκααααα που γραφη ο καθενας και δεν μηλαωωωω,,,αλα οταν ακουο γωμοσης 32 και ανω με πιανη η τρελαααααααα σιγα το πουλακι που θα καταιβασετεεεε βρεεεεε,,,βαλε ενα 28γρ η ενα 30 γρ και τραβα για κυνηγιιιι αιντεεεεεεςςςς;).terror.
 
ενα 36αρηηηη ειναι πωλη καλο για τα τσιχλονιαααα αντε και 40ραντα για το κρυοοοο,,,, ;) διαβαζω εδω και καιρωωωωωω για τα τσιχλοφυσυγκααααα που γραφη ο καθενας και δεν μηλαωωωω,,,αλα οταν ακουο γωμοσης 32 και ανω με πιανη η τρελαααααααα σιγα το πουλακι που θα καταιβασετεεεε βρεεεεε,,,βαλε ενα 28γρ η ενα 30 γρ και τραβα για κυνηγιιιι αιντεεεεεεςςςς;).terror.
Το τι θεωρείς σωστό εσει η εγώ δεν παίζει κανένα ρόλο ότι του αρέσει ο καθένας και εχει αποτελέσματα είναι το σωστό άλλοι κυνηγανε μπεκατσα με 36 και 40γρ για να την ντουφέκισουν στα 10 με 20 μέτρα
 
Οποιος θυμάται το Cheddite tordo 30...
T1 CX2000 Drago
Τordo 30γρ πρωτη φορα ακουω..
Μαλλον εννοείς τα hunting με πυριτιδα drago..

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παλιά-φυσίγγια.260/page-370

Το τι θεωρείς σωστό εσει η εγώ δεν παίζει κανένα ρόλο ότι του αρέσει ο καθένας και εχει αποτελέσματα είναι το σωστό άλλοι κυνηγανε μπεκατσα με 36 και 40γρ για να την ντουφέκισουν στα 10 με 20 μέτρα
Έτσι είναι ωρέ Λιά....

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Τα-βάρη-των-θηραμάτων.5384/

Να το δουμε κ αλλιώς όσο αφορά τα πολλά γραμμάρια....
Ένας που κυνηγαει την τσίχλα πχ με 34γρ ν8 και ν9 τι διαφορά μπορεί να έχει απο κάποιον αλλον που την κυνηγάει με 32γρ ν10..
Ο δευτερος έχει μεγαλύτερο πλήθος σκαγιων εντός του φυσιγγιου του άρα δεν δικαιουτε να τον πει...... υπερβολικό......
 
Last edited:
Τordo 30γρ πρωτη φορα ακουω..
Μαλλον εννοείς τα hunting με πυριτιδα drago..

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παλιά-φυσίγγια.260/page-370


Έτσι είναι ωρέ Λιά....

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Τα-βάρη-των-θηραμάτων.5384/

Να το δουμε κ αλλιώς όσο αφορά τα πολλά γραμμάρια....
Ένας που κυνηγαει την τσίχλα πχ με 34γρ ν8 και ν9 τι διαφορά μπορεί να έχει απο κάποιον αλλον που την κυνηγάει με 32γρ ν10..
Ο δευτερος έχει μεγαλύτερο πλήθος σκαγιων εντός του φυσιγγιου του άρα δεν δικαιουτε να τον πει...... υπερβολικό......
Εγώ ξερό ότι παλιά κυνηγούσαν τσιχλα με 33 & 34 γρ το 90% τον κυνηγον πχ φυσηγγαρες στα 33/34 γρ ο ρουμελιοτης / πυρκαλ ντέρμπι/ Αρτέμης / Μαπακης/ λαμπρο και άλλοι.. τα τελευταία χρόνια έγινε μόδα τα λίγα γραμμαρια 28/30 γρ.. για να βγάζουν περισσότερο κέρδος οι έμποροι για ποιο λόγο να παρά 30/32 όταν βρίσκονται 34 αρια με μισο ευρο παραπανο!!!! Εγώ πχ που κανο μικτό κυνιγη με βολεύει περισσότερο… ολλα τα αλλά περί ορέξεις
 
Εγώ ξερό ότι παλιά κυνηγούσαν τσιχλα με 33 & 34 γρ το 90% τον κυνηγον πχ φυσηγγαρες στα 33/34 γρ ο ρουμελιοτης
Και όχι μόνον αυτό...
Αλλά δεν γνωριζαν κ ποσα γραμμάρια είναι δεδομένου ότι τα κουτιά τους δεν έγραφαν(όπως κ σε αρκετά αλλά φυσιγγια)...
Αλλά κ να έγραφαν πολυ αμφιβάλλω αν θα καταλάβαιναν τι σημαίνει κ αν θα έδιναν κ σημασία.....
Απλώς ήταν "οικονομικα" κ τα επαιρναν για τσιχλοκοτσυφα..

Αυτά που λέω προκύπτουν από αρκετές συζητήσεις που εχω κανει με διάφορους συναδέλφους που η σημερινή ηλικία τους ειναι απο 55-60 χρονων κ άνω....
 
Και όχι μόνον αυτό...
Αλλά δεν γνωριζαν κ ποσα γραμμάρια είναι δεδομένου ότι τα κουτιά τους δεν έγραφαν(όπως κ σε αρκετά αλλά φυσιγγια)...
Αλλά κ να έγραφαν πολυ αμφιβάλλω αν θα καταλάβαιναν τι σημαίνει κ αν θα έδιναν κ σημασία.....
Απλώς ήταν "οικονομικα" κ τα επαιρναν για τσιχλοκοτσυφα..

Αυτά που λέω προκύπτουν από αρκετές συζητήσεις που εχω κανει με διάφορους συναδέλφους που η σημερινή ηλικία τους ειναι απο 55-60 χρονων κ άνω....
Όντος δεν έγραφαν τα περισσοτερα
 
Και όχι μόνον αυτό...
Αλλά δεν γνωριζαν κ ποσα γραμμάρια είναι δεδομένου ότι τα κουτιά τους δεν έγραφαν(όπως κ σε αρκετά αλλά φυσιγγια)...
Αλλά κ να έγραφαν πολυ αμφιβάλλω αν θα καταλάβαιναν τι σημαίνει κ αν θα έδιναν κ σημασία.....
Απλώς ήταν "οικονομικα" κ τα επαιρναν για τσιχλοκοτσυφα..

Αυτά που λέω προκύπτουν από αρκετές συζητήσεις που εχω κανει με διάφορους συναδέλφους που η σημερινή ηλικία τους ειναι απο 55-60 χρονων κ άνω....
Εγώ που είμαι πολύ παραπάνω θυμάμαι ότι πράγματι προ πολλών ετών (30 και βάλε) χρησιμοποιούσαμε 34άρια για τους λόγους που προαναφέρεις.
Μετά καταβολεύτηκα με τα neo velox 33 gr κα.ι δεν τα άλλαζα με τίποτα.
Και αρκετά μετά άρχισαν οι διαδικτυακές συζητήσεις και κατέβηκα σε γραμμάρια. 32 στην αρχή και πλέον βολεύομαι μια χαρά με τα 30 άρια
 
Σήμερα έριξε η παρέα Ρίο 28αρι σε 8αρι

Και Μπορώ να πω πήγε πολύ καλά με Ωραίες Καταβολές


Καιρός βοριαδακι κρύο με ήλιο

Εχουνε θέμα και εδώ με τις άδειες και ό,τι έχει περισσέψει παίρνει ο κόσμος
 
1,70*34 jiovvani 20 πατημα 57,3… το ίδιο βαραο και εγώ χρόνια στην ιδιογωμοση αλλά λόγω ότι έχω πολύ λιγη α1 υποχρεώθηκα και πήρα εμπορικό είναι και σε πολύ καλή τιμη για 34 αρι
Το λαμπρό είναι με α1 σπέσιαλ, όχι την απλη
 
ρε παιδια για πειτε τις εμπειρειες σας με φυσιγγια σκητ 24γρ. 9.5 νουμερο... σημερα εκανα αναγκαστικα ολο το κυνηγι μου με αυτα, και επαθα κυριολεκτικα πλακα , κοντα ψηλα μακρια ... δεν το πιστευα απιστευτη επιτυχια που δεν το περιμενα !!! εριχνα NSI skeet japan . τσοκ 3 αστρα, benelli m1.
Όπως είσαι συνέχισε.
 
Back
Top