Φυσίγγια για Τσίχλες

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Ρουμελιώτης 28, δούβρης 30 και ροκετ εχει το μενου.
Φετος, Μirage 24 No9½ στα τσιχλοκαρτερα ή αν τυχει κ κανα περπατητο, θα παιξω κ παλι J&B Fast 30gr σε Νο9 οπως άλλοτε....αφου τα ξεψυρισω πρωτα, σε πινακα κ ταχογραφο, εφοσον εχω τα μέσα....ως τοτε, καλα να είμαι!!
 
το λαμπρο το τορντο το 34 αρι το εχει ριξει κανενας που ειναι με prima?
καποτε εβγαζε τα eurimix και τα τορντο τα πορτοκαλι με prima και ηταν φοβερα.Ειδικα τα euromix σε 8/9 και 9/10 ηταν παντως καιρου .Ουτε απο υγρασια επαιρναν χαμπαρι,ουτε απο παγους,ουτε απο ζεστες.μετα αλαξε σε gm3 και το φυσιγγι δεν ειχε καμια σχεση με πριν.τα ξαναεπαιρνα κατα καιρους αλλα ηταν μετρια.Αυτα που λες ομως δεν τα εχω δει πουθενα
 
καποτε εβγαζε τα eurimix και τα τορντο τα πορτοκαλι με prima και ηταν φοβερα.Ειδικα τα euromix σε 8/9 και 9/10 ηταν παντως καιρου .Ουτε απο υγρασια επαιρναν χαμπαρι,ουτε απο παγους,ουτε απο ζεστες.μετα αλαξε σε gm3 και το φυσιγγι δεν ειχε καμια σχεση με πριν.τα ξαναεπαιρνα κατα καιρους αλλα ηταν μετρια.Αυτα που λες ομως δεν τα εχω δει πουθενα
Νομίζω η περίοδος που πήρε την κάτω βόλτα ήταν όταν άλλαξε συγκεντρωτηρα και καψουλι
 
Νομίζω η περίοδος που πήρε την κάτω βόλτα ήταν όταν άλλαξε συγκεντρωτηρα και καψουλι
Μιλαω για αρκετα χρονια πισω.Οταν πρωτοβγηκε σε μπλε καλυκα(πριν ηταν σε μαυρο)και ειχε 8αρι παφυλα.δεν ξερω τι συγκεντρωτηρα ειχαν τοτε!Για να καταλαβεις πριν ποσα χρονια μιλαμε τα περναμε 3ευρω το κουτι!!!
 
Έχετε παρατηρήσει ότι για το ίδιο φυσίγγι υπάρχει διαφορά στην απόδοση ανάλογα το νούμερο σκαγιών; Και δεν αναφέρομαι σε φυσίγγια που αλλάζουν πυρίτιδα ανάλογα το σκάγι. Ένα παράδειγμα είναι το euromix. Πού οφείλεται αυτό; Έχει να κάνει με το φυσίγγι ή τον κυνηγό;
Όταν λες Βασίλη για απόδοση εννοείς αν θα πέσει το θήραμα;; Γιατί ένα 32 γρ νούμερο 9 δεν έχει καμία σχέση με νούμερο 6 , είτε στον πίνακα είτε σε θήραμα.. πρώτα πρώτα λόγο περισσότερων σκαγιων το νούμερο 9 υπερτερεί έναντι του 6 . Στον πίνακα με το νούμερο 6 θα δούμε μεγάλα κενά. Στο θήραμα θα δούμε ότι σκοτώνει πιο μακριά το νούμερο 6 ,αλλά άντε με 32 γρ να το πετύχεις!
Γενικά αυτά που έλεγαν κάποια στιγμή ότι το αγαπημένο σου φυσίγγιο θα ρίχνεις σε όλα τα θηράματα και απλά θα αλλάζεις το νούμερο δεν έχει βάση..
 
το λαμπρο το τορντο το 34 αρι το εχει ριξει κανενας που ειναι με primaΑυτ

το λαμπρο το τορντο το 34 αρι το εχει ριξει κανενας που ειναι με prima?
Αυτή την απορία έχω, δεν βλέπω κάπου, κάποιος να το έχει δοκιμάσει..
Βλέπω μόνο στο site του Μανδηλαρα ότι το έχει σε νούμερο 1...😵‍💫😵‍💫
Πλάκα πλάκα αν όντως έχει αυτά που λέει θα είναι καλό φυσιγγι...
Τώρα αν κάποιος πιο ειδικός το βρει σε μαγαζί ας το αναλύσει...
 
Μιλαω για αρκετα χρονια πισω.Οταν πρωτοβγηκε σε μπλε καλυκα(πριν ηταν σε μαυρο)και ειχε 8αρι παφυλα.δεν ξερω τι συγκεντρωτηρα ειχαν τοτε!Για να καταλαβεις πριν ποσα χρονια μιλαμε τα περναμε 3ευρω το κουτι!!!
Σε μπλε τα πρόλαβα εγώ.Το 2011 έβγαλα πρώτη άδεια και ήταν και τα πρώτα που δοκίμασα και θέριζαν.θυμαμαι άλλαζε και το τύπωμα πάνω.Ηταν με μαύρα γράμματα και άλλαξε σε ασημί κάποια φάση η το αναποδο
 
Σε μπλε τα πρόλαβα εγώ.Το 2011 έβγαλα πρώτη άδεια και ήταν και τα πρώτα που δοκίμασα και θέριζαν.θυμαμαι άλλαζε και το τύπωμα πάνω.Ηταν με μαύρα γράμματα και άλλαξε σε ασημί κάποια φάση η το αναποδο
Αρχικά ήταν μαύρο το euromix. Το πρότεινε για δικανα και όντως ήταν τόσο μαλακό που αρκετά αυτογεμη δεν το δούλευαν. Σκοτωνε κουτσα στραβα.Μετά άλλαξε στο γνωστό μπλε κάλυκα με ασήμι τύπωμα . Σφαγείο...Από τρυγόνι μέχρι πάγο. Στις κυργιαρες με 9/10 να κάνουμε τρελά πράγματα. Άλλαξε σε μαύρο το τύπωμα αλλά το φυσιγγι γαζωνε. Και ήρθε το πλήρωμα του χρόνου όπως για όλα τα λαμπρο και του ξέσκισε τα κέρατα και έκανε μόνο για να λακανε οι κουρούνες από τα καλαμποκια....
 
Αρχικά ήταν μαύρο το euromix. Το πρότεινε για δικανα και όντως ήταν τόσο μαλακό που αρκετά αυτογεμη δεν το δούλευαν. Σκοτωνε κουτσα στραβα.Μετά άλλαξε στο γνωστό μπλε κάλυκα με ασήμι τύπωμα . Σφαγείο...Από τρυγόνι μέχρι πάγο. Στις κυργιαρες με 9/10 να κάνουμε τρελά πράγματα. Άλλαξε σε μαύρο το τύπωμα αλλά το φυσιγγι γαζωνε. Και ήρθε το πλήρωμα του χρόνου όπως για όλα τα λαμπρο και του ξέσκισε τα κέρατα και έκανε μόνο για να λακανε οι κουρούνες από τα καλαμποκια....
1000003220.png
 
Αρχικά ήταν μαύρο το euromix. Το πρότεινε για δικανα και όντως ήταν τόσο μαλακό που αρκετά αυτογεμη δεν το δούλευαν. Σκοτωνε κουτσα στραβα.Μετά άλλαξε στο γνωστό μπλε κάλυκα με ασήμι τύπωμα . Σφαγείο...Από τρυγόνι μέχρι πάγο. Στις κυργιαρες με 9/10 να κάνουμε τρελά πράγματα. Άλλαξε σε μαύρο το τύπωμα αλλά το φυσιγγι γαζωνε. Και ήρθε το πλήρωμα του χρόνου όπως για όλα τα λαμπρο και του ξέσκισε τα κέρατα και έκανε μόνο για να λακανε οι κουρούνες από τα καλαμποκια....
Μηπως θυμασαι μεχρι ποια χρονολογια "γαζωνε"....?Απο περιεργεια ρωταω
 
Όταν λες Βασίλη για απόδοση εννοείς αν θα πέσει το θήραμα;; Γιατί ένα 32 γρ νούμερο 9 δεν έχει καμία σχέση με νούμερο 6 , είτε στον πίνακα είτε σε θήραμα.. πρώτα πρώτα λόγο περισσότερων σκαγιων το νούμερο 9 υπερτερεί έναντι του 6 . Στον πίνακα με το νούμερο 6 θα δούμε μεγάλα κενά. Στο θήραμα θα δούμε ότι σκοτώνει πιο μακριά το νούμερο 6 ,αλλά άντε με 32 γρ να το πετύχεις!
Γενικά αυτά που έλεγαν κάποια στιγμή ότι το αγαπημένο σου φυσίγγιο θα ρίχνεις σε όλα τα θηράματα και απλά θα αλλάζεις το νούμερο δεν έχει βάση..
Όχι τόσο μεγάλη διαφορά. Ας πούμε από 8 σε 9 που θεωρητικά σε αποστάσεις 25 μέτρων δεν θα έπρεπε να έχει διαφορά. Μου έχει τύχη με εμπορικά φυσίγγια και συγκεκριμένα του δορκα το express 32 ενώ με το 8 ήμουν καλά με το 9 μέσα στην ίδια μέρα δεν μπορούσα να καταβάλλω τίποτα. Δεν εφταιγε η αποσταση γτ στα 25 μέτρα καο τα δυο σκοτώνουν το ίδιο.
 
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω την λογική τέτοιου μεγάλου ονόματος.Εχεις ενα προϊόν που ξυρίζει (Τουλαχιστον για εμένα) και το χαλάς.Δεν γίνεται να μην έφτασε στο αυτί του Ναυπλιώτη ότι έφτιαξαν ένα φυσίγγι για γάμους.
Γιατί δεν το φτιάχνεις όπως ήταν?Δεν έβρισκες υλικά?Καλύτερα να το σταματήσεις.
Εκεί στον βλητικο σταθμό δεν το δοκίμασαν?
Ο βλητικος σταθμός λέει την μιση αλήθεια και πρέπει να δοκιμαστεί και στο κυνήγι?Κάντο και αυτό πριν λανσάρεις ένα τελείως διαφορετικό προϊόν και ξενερώσεις τόσο κόσμο.
 
Όχι τόσο μεγάλη διαφορά. Ας πούμε από 8 σε 9 που θεωρητικά σε αποστάσεις 25 μέτρων δεν θα έπρεπε να έχει διαφορά. Μου έχει τύχη με εμπορικά φυσίγγια και συγκεκριμένα του δορκα το express 32 ενώ με το 8 ήμουν καλά με το 9 μέσα στην ίδια μέρα δεν μπορούσα να καταβάλλω τίποτα. Δεν εφταιγε η αποσταση γτ στα 25 μέτρα καο τα δυο σκοτώνουν το ίδιο.
Παίρνω ένα κουτί silver32 Ν9 κάποτε και πάω στο Τιτάν για απογευματινό.Εχω μαζί το zabala classic century... Ρίχνω 12 φυσίγγια και παίρνω 10 τσίχλες.Το υπόλοιπο το μοιράζω στην παρέα με τα ίδια αποτελέσματα.Βαζουμε παραγγελία και πετάγεται η μαυρογατα και λέει να πάρουμε 8αρια.Ρε αμάν...ρε ζαμάν ... τίποτα!Ο ίδιος άνθρωπος,το ίδιο ντουφέκι,ο ίδιος τόπος και το κλαμπανι ορχήστρα ρε!
 
Όχι τόσο μεγάλη διαφορά. Ας πούμε από 8 σε 9 που θεωρητικά σε αποστάσεις 25 μέτρων δεν θα έπρεπε να έχει διαφορά. Μου έχει τύχη με εμπορικά φυσίγγια και συγκεκριμένα του δορκα το express 32 ενώ με το 8 ήμουν καλά με το 9 μέσα στην ίδια μέρα δεν μπορούσα να καταβάλλω τίποτα. Δεν εφταιγε η αποσταση γτ στα 25 μέτρα καο τα δυο σκοτώνουν το ίδιο.
Το έχω γράψει σε παλαιότερα ποστ... Με express 32 από 2 διαφορετικές παρτίδες βέβαια. Η "παλιά" τότε σε ν9 με βύσμα gualandi να γαζωνει και η "νέα" με βύσμα sg σε ν8 να μην τραβάει καθόλου. Ίδια μέρα, ίδια ώρα, ίδιες αποστάσεις!! Όμως, ήταν άλλη παρτίδα και σεταπ!!!! Το τονίζω αυτό!
 
Back
Top