Φυσίγγια για Τσίχλες

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Τα διασποράς γενικά είναι περίεργο έργο..

Καλησπέρα εχω πάρει ένα κουτί classic 32 διασποράς lambro για το δίκανο γιατί έχει στενά τσοκαρισματα να το δοκιμάσω σε περπατητο στα πέντε φυσίγγια το πέταξα
για τα συγκεκριμένα δεν ξέρω, αλλά νομίζω ότι ισχύει αυτό που λέει ο γέροντας.
με καποια διασπορας δεν εμεινα απολυτα ευχαριστημενος με αντιστοιχο δικαννο, τα εβαλα στην καραμπινα δοκιμαστικα και με ανοιχτα τσοκ και επαιρνα τσιχλες και σε μεσαιες αποστασεις ξερες, ενω με το δικαννο μου αφηναν μια αισθηση σαν να σκορπιζαν πολυ.
5 φυσιγγια ειναι πολυ λιγα βεβαια για να φτασεις σε συμπερασμα..
 
Φίλε αφού δε πέταξα το τφεκι πάλι καλά που πέταξα τα φσεκια μόλις έβαλα τα prima fimbre όλα καλά μήπως υπάρχει κάποιος να μου το εξήγηση γιατί δεν έχω ιδέα για τα συγκεκριμένα
περιπου αποστασεις που τα εριξες?[λιγα εριξες παντως για αρχη]
 
περιπου αποστασεις που τα εριξες?[λιγα εριξες παντως για αρχη]
Καλημέρα ναι λίγα έριξα μπορεί να κάνω και εγώ λάθος τα πουλιά είναι λίγα και καταλαβαίνεις τώρα η αποστάσεις ήταν απο 15 έως 20 μέτρα είναι λίγα πολλά δε ξέρω
Δεν το κατέχω με τα διασποράς
 
Καλημέρα ναι λίγα έριξα μπορεί να κάνω και εγώ λάθος τα πουλιά είναι λίγα και καταλαβαίνεις τώρα η αποστάσεις ήταν απο 15 έως 20 μέτρα είναι λίγα πολλά δε ξέρω
Δεν το κατέχω με τα διασποράς
με στενα τσοκαρισματα επρεπε να κανεις δουλεια εκει,μαλλον δεν ταιριαξατε στης ταχυτητες.
 
Έχω πάει μια φορά κυνηγι για τσίχλες με ένα παλικάρι που δεν μπορεί να σταυρώσει πουλί. Έρχεται και μου ζητάει φυσιγγια διότι τα δικά του δεν...του δίνω μία χούφτα (jordan κοκκινα 32gr συγκεντρωτήρας)και τον βλέπω αδειάζει τη καραμπίνα και βάζει ένα φυσιγγι 3το ...του λέω συγνώμη τι κάνεις?Το παλικάρι έβαζε 1ο φυσιγγι διασποράς 2ο με ταπα και 3ο με συγκεντρωτηρα για να πιάνει λέει τις αποστάσεις διότι έτσι του είχε πει ένας μπάρμπας .very funny..very funny.
Καταλαβαίνετε γιατί δεν μπορούσε να πάρει πουλί....
 
Ώπα, με αυτά τα τσοκαρισματα ελικα θες διασπορας χάρη, όχι τον gualadi
Χα χα μάλλον
Οπως είπα και ποιο πάνω φίλε μου δεν έχω Ξαναρίξει διασποράς εκτός στο λαγό που το βάζω πρώτο
Φέτος έχω κάνει 4-5 εξόδους με αυτό το όπλο έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος παρά του Στενου τσοκ και το βάρος του
ΛΕΣ να ξαναπάρω ένα κουτί να το ξανά δοκιμάσω ;;;
 
Χα χα μάλλον
Οπως είπα και ποιο πάνω φίλε μου δεν έχω Ξαναρίξει διασποράς εκτός στο λαγό που το βάζω πρώτο
Φέτος έχω κάνει 4-5 εξόδους με αυτό το όπλο έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος παρά του Στενου τσοκ και το βάρος του
ΛΕΣ να ξαναπάρω ένα κουτί να το ξανά δοκιμάσω ;;;
Χάρη δοκίμασε αυτά. Λίγο ακριβά αλλά θα κάνεις πολύ καλή δουλειά. Τα δούλεψα φέτος στο ορτύκι σε ν9 μπιχτές τουφεκιές είναι θάνατος. Τα έβαλα και σε 2 3 περπατητά που έκανα σε σφιχτό μέρος με εξαιρετικά αποτελέσματα. Με ελικοειδή διασπορέα είναι.
Capture.PNG
 
Χάρη δοκίμασε αυτά. Λίγο ακριβά αλλά θα κάνεις πολύ καλή δουλειά. Τα δούλεψα φέτος στο ορτύκι σε ν9 μπιχτές τουφεκιές είναι θάνατος. Τα έβαλα και σε 2 3 περπατητά που έκανα σε σφιχτό μέρος με εξαιρετικά αποτελέσματα. Με ελικοειδή διασπορέα είναι.
View attachment 60956
Οκ φίλε μου θα το δοκιμάσω ευχαριστώ
 
Καλησπέρα εχω πάρει ένα κουτί classic 32 διασποράς lambro για το δίκανο γιατί έχει στενά τσοκαρισματα να το δοκιμάσω σε περπατητο στα πέντε φυσίγγια το πέταξα
Σοβαρά βρε Χάρη, εριξες πεντε φυσίγγια (.. βγήκε το συμπέρασμα..)
Και τα υπόλοιπα τα πεταξες?

Φίλε αφού δε πέταξα το τφεκι πάλι καλά που πέταξα τα φσεκια μόλις έβαλα τα prima fimbre όλα καλά
Δηλαδή τι έκανες ρίχνοντας πέντε μαλλινοταπα prima fibre (στις ίδιες αποστασεις που αναφέρεις)?



ΛΕΣ να ξαναπάρω ένα κουτί να το ξανά δοκιμάσω ;;;
Και βέβαια.....
 
Καλησπέρα Τάσο ναι ξεκινώ περπατητο βάζω το πρώτο διασποράς κατω κάνη και μάλλινο επάνω Μπαίνω σε ένα ρέμα με σκινα σηκώνω 4 πουλιά ρίχνω την κατω 15 μέτρα σκάρτα τίποτα μετά τη πάνω κάνη μάλλινο 20 μέτρα. Πέφτει
 
Back
Top