Φυσίγγια για Τσίχλες

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Ρε φίλε ξέχασα να βάλω φατσουλα στο παραπάνω μην νομίζεις ότι παρεξηγηθηκα😀
Και γιατί να το νομίζω αυτό?

Εγώ εδωσα ένα παραδειγμα στον Κώστα για να του δείξω πως στην τελική δεν μας αφορά αν θα πετυχει η όχι ένα φυσιγγι όσο η ασφάλεια..

Και δυστυχώς εκεί έξω(εκτός φόρουμ) υπάρχουν αρκετοί ενθουσιώδης με άγνοια κινδυνου, κ αυτό δεν έχει να κάνει με το ποσα χρονια γεμίζει κάποιος.......
Και αυτό γίνεται ακόμα πιο επικυνδινο αν αυτός που θα του πει να του γεμίσει τα ταδε φυσίγγια* δεν γνωρίζει τα βασικά...


*Εννοείται "φιλικά" μιας κ για εμπορικούς λόγους απαγορεύεται....
 
Και γιατί να το νομίζω αυτό?

Εγώ εδωσα ένα παραδειγμα στον Κώστα για να του δείξω πως στην τελική δεν μας αφορά αν θα πετυχει η όχι ένα φυσιγγι όσο η ασφάλεια..

Και δυστυχώς εκεί έξω(εκτός φόρουμ) υπάρχουν αρκετοί ενθουσιώδης με άγνοια κινδυνου, κ αυτό δεν έχει να κάνει με το ποσα χρονια γεμίζει κάποιος.......
Και αυτό γίνεται ακόμα πιο επικυνδινο αν αυτός που θα του πει να του γεμίσει τα ταδε φυσίγγια* δεν γνωρίζει τα βασικά...


*Εννοείται "φιλικά" μιας κ για εμπορικούς λόγους απαγορεύεται....
Όταν λέω δεν την έχω δώσει πάνω από 1,80 εννοώ διαδικτυακά σε setup.Οσον αφορά την ασφάλεια πρέπει να ξέρεις τι κάνεις και κατ επέκταση σε τι κλιματολογικες συνθήκες θα κυνηγήσεις.Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα θέλει προσοχή.
Π.Χ Πόσα κλειστρα είχε σπάσει την δεκαετία του 80 το Λάμπρο το καφε μέχρι ο κόσμος να πάρει χαμπάρι ότι δεν μπορεί να το χρησιμοποιη όπου νανε?
 
Όταν λέω δεν την έχω δώσει πάνω από 1,80 εννοώ διαδικτυακά σε setup.Οσον αφορά την ασφάλεια πρέπει να ξέρεις τι κάνεις και κατ επέκταση σε τι κλιματολογικες συνθήκες θα κυνηγήσεις.Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα θέλει προσοχή.
Π.Χ Πόσα κλειστρα είχε σπάσει την δεκαετία του 80 το Λάμπρο το καφε μέχρι ο κόσμος να πάρει χαμπάρι ότι δεν μπορεί να το χρησιμοποιη όπου νανε?
Σωστός σε όλα...
Αν κ για εμενα κακώς υπάρχουν τέτοιες συνταγές κ τέτοια φυσίγγια...
Όταν τα ταδε ισχυρά φυσίγγια "διασκορπιζονται" σε όλη την χώρα(και οχι οπου είναι αναγκαίο) πιθανων να υπάρχουν κ "ατυχήματα"....

Όσο για τα Λάμπρου εχω ξαναπει ότι μόνο ο κόσμος δεν φταίει...
Δυστηχως πανω στα κουτιά δεν υπήρχε πληρης ενημέρωση, έγραφαν ότι είναι κατάλληλα για χαμηλές θερμοκρασίες χωρίς να εξηγουν τον λόγο..
Και φυσικά μερίδιο ευθυνης φέρουν κ οι μαγαζάτορες αλλά κ οι περισσοτεροι από αυτους είχαν άγνοια...

Πχ εδώ έφερναν τα Λάμπρου μπλε, μπιτουρμπο,καφε κλπ στα χοντρά νουμερα, για να ριχτούν που???
Αφου ουτε υδρόβια έχουμε ουτε χαμηλές θερμοκρασίες...
Τα έπερναν λαγαδες κ περδικαδες με αποτέλεσμα να υπάρξουν τα γνωστά φαινόμενα με κουνημενα δίκαννα...
 
Θα μου πεις αφου κ σημερα κυκλοφορεί η mb 32 γιατί να μην το αντιγράφουμε...κατα γράμμα?
Δυστηχως δεν είναι τόσο απλά τα πραγματα, άλλες δοσολογιες τότε κ άλλα λοτ...

Θα σου δωσω ενα ακραίο παραδειγμα..

Ας πουμε οτι κάποιος αναπολεί το παλιο Άρτεμις στα τέλη δεκαετίας 90 κ προσπαθει να το αντιγραψει...
View attachment 63402
Ποιο σοβαρό άτομο θα γεμίσει την σημερινή mb 32 στο 1,90Χ34??
Που και τότε το εν λόγω εδωσε άνω από 750bar μέγιστη πίεση...

Και για να είμαι ειλικρινής ποτε δεν κατάλαβα τον λόγο να προσπαθει να αντιγραψει κάποιος ένα εμπορικό φυσιγγι το οποίο δεν παράγεται...
Είναι βέβαιο πως αν ψαχτει θα βρει κάποιο ανάλογο εμπορικό κ ίσως κ καλυτερο...

Βέβαια... Όσο καλό κ να είναι ένα φυσίγγι μολις σταματήσει η παραγωγη του γίνεται .....θρυλος.......

Και εγώ σκέφτομαι το παλιο S32 με την Nike κ γιατί ήταν καλό αλλά κυρίως γιατί μου θυμίζει τα... νιάτα μου...
Αλλά... Σίγουρα στην πορεια βρηκα κ καλυτερα φυσίγγια από αυτό......
Και στις μέρες μας υπάρχουν αξιόλογα φυσίγγια....
Με την διαφορά Τάσο μου ότι εγώ δεν βρήκα αντάξιο φυσιγγιο με το μαύρο της πυρκαλ ΠΟΤΈ από τότε και ούτε πιστεύω πως υπαρχει. Μετά από πολλές δοκιμές φυσιγγίων αφού εκλεισε η πυρκαλ το αντικατεστησα με το express32 το οποίο όμως ήταν στο 80% της απόδοσης του μαύρου πυρκαλ. Και εκεί που είχα βολευτεί για καμιά δεκαετία ήρθαν τα τελευταία χρόνια που αύξησαν κατακόρυφα την τιμή, άλλαξαν τα σωθικά του φυσιγγίου, ξεμείναμε και από θήραμα (μεγάλη πτώση) με αποτέλεσμα να παλεύω να βρω ένα αξιοπρεπές 28αρι για χρήση σε κυνηγι και σκοπευτήριο.
 
Καλή αντιγραφή πιστεύω θα είναι το άριστον 32 με την g3000 σχετικά πρόσφατο και φυσίγγι που με έκανε να αναθεωρήσω που σκοτώνει το 9αρι μεγάλα θημαρατα όχι τσίχλα

έσπασε ο διάολος το ποδάρι του και βρέθηκα να τουφεκισω με αυτο φασιανό παπιά (μικρά) μπεκάτσα (λογικό) και κουρούνες τέρατα.


 
Όπως τα βλέπεται μπορούν να ριχτούνε
Λόγω παλαιότητας ;
Είχα πολλά αλλά ξεχάστηκαν στο πατάρι και γέμισαν υγρασία και τα πέταξα
Αυτά τα κράτησα για ενθύμιο
Τα καφέ είναι περίπου 25 ίσως 30 χρόνων. Ήταν πολύ φονικά ιδίως στο νο3.
Τα μπλε τα συγκεκριμένα δεν μου πολύ άρεσαν.
Καλύτερα κράτα τα για ενθύμιο.
 
Τα καφέ είναι περίπου 25 ίσως 30 χρόνων. Ήταν πολύ φονικά ιδίως στο νο3.
Τα μπλε τα συγκεκριμένα δεν μου πολύ άρεσαν.
Καλύτερα κράτα τα για ενθύμιο.
Όπως το λες τα είχα αγοράσει το 1990 η 1992
Είχα καφε νούμερο 3-4
Μπλε 5-6
Κόκκινο 7 αν θυμάμαι καλά
Για ενθύμιο τα έχω τα αλλά έχουν καταστραφεί μαζί με το ΤΟΖ κοκορατο
 
Back
Top