Φυσίγγια για τρυγόνι

Καλησπέρα παλικαρια!
Εκανα shopping therapy σημερα και πηρα και μερικα 8 και 9αρια bp light στα 30 gr. Τα πηρα για τσίχλες ποιο πολυ αλλα με τρωει να ριξω μερικα και στα τρυγονια με το δικαννο. Τα εριξε κανεις σας ποτέ; τα 405 μ/δευτ. Ειναι λιγα για το τρυγονι;;
Εκανες απο τις καλυτερες επιλογες.τα. εχω ριξει και δεν με εχουν προδωσει. Συνηυως 9αρια. Οι ταχυτητες μακαρι για μενα να ειναι και μικροτερες. Ειναι πολυ αμελητεες αν ειναι 390 η 410 στο πουλι. Μας εχει κολησει στην ελλαδα η μαγκνουμιτιδα και οι υψηλες ταχυτητες. Θα το φωναζω. Χαμηλες ταχυτητες και μαζεμενα γραμμαρια. Θα τα ευχαριστηθεις τα mb light.;)
 
Καλησπερα τρυγοναδες, πριν απο λιγο παρατηρησα οτι στα bp mb light 30 gr ΟΛΑ τα φυσιγγια ε ουν διαφυγη πυριτιδας(πολλοι κοκκοι σε καθε φυσιγγι), επηρρεαζεται η συγκεντρωση και η κατανομη απο αυτο το φαινομενο;
Ψιλοι στα αυτια μ μπήκανε...
Το έχω προσέξει και σε άλλα φυσίγγια, που είναι γεμισμένα με μπαρούτη σε μορφή πολύ λεπτών φυλλιδίων, όπως της B&P (F2,MB,G3000), C7 αλλα και σε λεπτόκοκκές GM3...
Τώρα περισσότερο πιστεύω είναι θέμα αισθητικό, παρά ουσιάστικό, γιατί η ποσότητα που διαφεύγει-αν ζυγισθεί- πιστεύω θα είναι παρά πολύ λίγη που δεν θα αλλάζει ουσιαστικά τα βλητικά χαρακτηριστικά του φυσιγγίου...
Τουλάχιστον στα φυσίγγια της B&P που έχω χρησιμοποιήσει εγώ-και έχω ρίξει αρκετα αυτής της εταιρίας-, δεν είδα καμιά διαφορά απο φυσίγγι σε φυσίγγι...

To MB Light, μολις το βρω θα το δοκιμάσω και' γω...
 
Θυμαμε καμιά φορά που βλέπαμε σε διάφανα φυσίγγια να εχουν πάει μερικά κλωνιά πυρίτιδας μέσα στα σκάγια,Και μου ελεγε ένας φίλος ότι είναι για να ζεστενονται τα σκαγια κ να πηγαίνουν αναμμένα...
.vert funny..vert funny..vert funny..vert funny.
 
Θυμαμε καμιά φορά που βλέπαμε σε διάφανα φυσίγγια να εχουν πάει μερικά κλωνιά πυρίτιδας μέσα στα σκάγια,Και μου λέγε ένας φίλος ότι είναι για να ζεστενονται τα σκαγια κ να πηγαίνουν αναμμένα...
.vert funny..vert funny..vert funny..vert funny.
Καλό...
.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Κι εγω θελω να τα δοκιμασω αλλα Θεσσαλονικη τα δινουν 7 ευρω!!! Πολυ ακριβα για 30αρια..

Λευτέρη όντως αρκετά ακριβά για 30άρια.
Αλλά εγώ δεν άντεξα και πήρα ένα οχτάρι.:D
Ας είναι τόσο καλά όσο λένε και για τα τρυγόνια χαλάλι...:) ;)
 
Εγω πάντως κ 10€ το κουτί για τα τρυγόνια θα τα επερνα..Όχι ότι δεν κάνουν δουλειά πολυ πιο φθηνότερα φυσίγγια αλλα το αξίζει μωρεεεεεεεεεεε
 
To αξιζει, αλλα αναρωτιεμαι ποιος ο λογος να αγορασεις αλλο φυσιγγι για τρυγονι και αλλο για τα μπασιματα της τσιχλας που η θερμοκρασια ειναι μεσες-ακρες κοντινη. Απλα αγοραζεις ενα φυσιγγι που το ξερεις και το χεις δοκιμασει, ισως σε λιγοτερα γραμμαρια λογω ζεστης. Δεν ειναι απαραιτητο να πας σε κατι εξειδικευμενο
 
Λευτέρη όντως αρκετά ακριβά για 30άρια.
Αλλά εγώ δεν άντεξα και πήρα ένα οχτάρι.:D
Ας είναι τόσο καλά όσο λένε και για τα τρυγόνια χαλάλι...:) ;)
Κι εμενα με ψηνει Γιωργο! Απλα οταν διαβαζω τιμες στα 6 ευρω απο αλλα παιδια και εδω ζητάει 7 και δεν κοβει τπτ, οσο μεγαλη ποσοτητα και αν παρεις τοτε δεν τα αγοραζω με τπτ! Το φυσιγγι μπορει να ειναι τελειο αλλα δεν το κανω αυτο το λαθος!
 
To αξιζει, αλλα αναρωτιεμαι ποιος ο λογος να αγορασεις αλλο φυσιγγι για τρυγονι και αλλο για τα μπασιματα της τσιχλας που η θερμοκρασια ειναι μεσες-ακρες κοντινη. Απλα αγοραζεις ενα φυσιγγι που το ξερεις και το χεις δοκιμασει, ισως σε λιγοτερα γραμμαρια λογω ζεστης. Δεν ειναι απαραιτητο να πας σε κατι εξειδικευμενο
Συμφωνω σε όλα.Αλλα καμιά φορά σε "σπάνια"θηράματα αισθανόμαστε πιο καλα ψυχολογικά με ένα ακριβότερο φυσίγγι.Ασχετως που κάποιες φορές μπορεί να αποδίδει ίσως και χειρότερα απο ένα φθηνότερο..
 
Κι εμενα με ψηνει Γιωργο! Απλα οταν διαβαζω τιμες στα 6 ευρω απο αλλα παιδια και εδω ζητάει 7 και δεν κοβει τπτ, οσο μεγαλη ποσοτητα και αν παρεις τοτε δεν τα αγοραζω με τπτ! Το φυσιγγι μπορει να ειναι τελειο αλλα δεν το κανω αυτο το λαθος!
Λεύτερη αν επιτρέπετε στα τρυγόνια πόσα Φυσίγγια περίπου ρίχνεις?
 
Συμφωνω σε όλα.Αλλα καμιά φορά σε "σπάνια"θηράματα αισθανόμαστε πιο καλα ψυχολογικά με ένα ακριβότερο φυσίγγι.Ασχετως που κάποιες φορές μπορεί να αποδίδει ίσως και χειρότερα απο ένα φθηνότερο..
Μπορει να το βλεπω και ετσι επειδη στα μεροι μου το τρυγονι υπαρχει σε μεγαλους αριθμους και με τπτ δεν το βλεπουμε ως "σπανιο" οπως σε αλλες περιοχές! Λογικα αν δεν ειχα πολλες ευκαιριες για τρυγονια μαλλον κι εγω θα εριχνα ποιο ακριβα φυσιγγια, για ψυχολογικους λογους φυσικα! Το κατανοώ αυτο που λες και συμφωνώ!
 
Λεύτερη αν επιτρέπετε στα τρυγόνια πόσα Φυσίγγια περίπου ρίχνεις?
Την
Λεύτερη αν επιτρέπετε στα τρυγόνια πόσα Φυσίγγια περίπου ρίχνεις?
Πέρσι εριξα περιπου 10 κουτια ασχέτως το ποσα πηρα!!.sarcastic.
 
Μπορει να το βλεπω και ετσι επειδη στα μεροι μου το τρυγονι υπαρχει σε μεγαλους αριθμους και με τπτ δεν το βλεπουμε ως "σπανιο" οπως σε αλλες περιοχές! Λογικα αν δεν ειχα πολλες ευκαιριες για τρυγονια μαλλον κι εγω θα εριχνα ποιο ακριβα φυσιγγια, για ψυχολογικους λογους φυσικα! Το κατανοώ αυτο που λες και συμφωνώ!
Έχεις δίκιο αφού υπάρχει σε πληθώρα.Δεν σε πολυνοιαζει..
Εγω με ένα κουτί βγάζω και τρεις τρυγονοσεζον...buy buy.
 
Έχεις δίκιο αφού υπάρχει σε πληθώρα.Δεν σε πολυνοιαζει..
Εγω με ένα κουτί βγάζω και τρεις τρυγονοσεζον...buy buy.
Τοτε ειναι φυσιολογικο να μην σε πειράζει η τιμη μιας και θελεις αυτα τα λιγα πουλια να τα "σιγουρέψεις" με ενα καλο φυσιγγι!
 
Καλημερα! Τωρα και 6-7 χρονια στο τρυγονι βαζω αυτο το φυσιγγι.φετος βρηκα και 6αρια τα οποια θα βαλω εννοειται και στην φασσα.
G8v5Hzz.jpg

tG7oKms.jpg
 
Last edited:
Τα καλυτερα φυσιγγια για εμενα στα τρυγονια ηταν τα Ισπανικα DIANA που εκανε εισαγωγή ο Ζαραλης πριν μερικα χρονια. Το πράσινο 32γρ συγκεντρωτηρας και το κοκκινο παλι 32 ημιδιασπορας! Θανατος για τα τρυγωνια!! καποια μαγαζια εχουν ακομα ενα μικρο αποθεμα αλλα τα ζητανε πολυ ακριβα!
 
Καλημερα! Τωρα και 6-7 χρονια στο τρυγονι βαζω αυτο το φυσιγγι.φετος βρηκα και 6αρια τα οποια θα βαλω εννοειται και στην φασσα.
G8v5Hzz.jpg

Γιαννη βγαινουν ακομα με συγκεντρωτηρα αποσωμενου πατου αυτα? Αν ναι ειναι καταπληκτικο φυσιγγι, εχω κανει πολλες κ πολυ μακρινες τουφεκιες με αυτα πριν χρονια σε 5αρια κ 6αρια... Μετα σταματησαν τα χοντρα σκαγια η εταιρια...
 
Γιαννη βγαινουν ακομα με συγκεντρωτηρα αποσωμενου πατου αυτα? Αν ναι ειναι καταπληκτικο φυσιγγι, εχω κανει πολλες κ πολυ μακρινες τουφεκιες με αυτα πριν χρονια σε 5αρια κ 6αρια... Μετα σταματησαν τα χοντρα σκαγια η εταιρια...
Αρη τα βρηκα σε μαγαζι εδω που τα εφερε πριν λιγο καιρο σε 6-7-8-9 σε τιμη προσφορας αν θυμαμαι καλα 7,5-8 ευρω..ειναι με αποσπωμενο πατο.μου ειπε τα εχει σταματησει η εταιρια και ειναι τα τελευταια που φερνει..
 
Back
Top