Φυσίγγια για τρυγόνι

να σας πω ενα μυστικο? αν περνανε αυτη την εποχη μεχρι τα 30 μετρα lambro sporting 8αρακια και νανι. εσυ ειδικα που γεμιζεις φτιαξε κατι καλο στα 29 γραμμαρια και καντους γεια
Ευριπίδη το δουλεύεις στο κυνήγι με επιτυχία το 28αρι; Τρυγονι, περιστερι, άσε την τσίχλα. Έχεις επιτυχίες; Με το χέρι στην καρδιά ε...:D
 
Ευριπίδη το δουλεύεις στο κυνήγι με επιτυχία το 28αρι; Τρυγονι, περιστερι, άσε την τσίχλα. Έχεις επιτυχίες; Με το χέρι στην καρδιά ε...:D
να σου πω την αληθεια? τις πρωτες μερες του τρυγονιου οχι. μολις συνηθισω ναι. τωρα για τις 15 σεπτεμβρη εχω φυλαξει 2 κουτια 7 1/2 sporting που αν εχει στο βουνο λιγο καλο καιρο απο τις 10 -11 και μετα θα τα ριξω απεριοριστα. θα εχω μεσα ομως σαν τριτο ενα βαρυ για περιπτωση φασσας. προπερυσι συα τρυγονια με τον ρωσσο φιλο μου εριχνα trap του λαμπρου και ναι ειχα αστοχιες αρκετες αλλα 2 που πηρα ντοπιαρικα επαιζα πηδαρακια
 
προπερυσι συα τρυγονια με τον ρωσσο φιλο μου εριχνα trap του λαμπρου και ναι ειχα αστοχιες αρκετες
Α εσύ το παρατραβηξες, ε όχι και trap στα τρυγόνια. Δεν θέλω να κρίνω την επιλογή σου, ότι θέλει ρίχνει ο καθένας αλλά πήρα αφορμή από το μνμ σου για να πω ότι τελικά δεν είναι τα πράγματα όπως ακούγονται καμιά φορά. Ξαναλέω ότι αναφέρομαι γενικά σε μια ακραία τάση που παρατηρώ τα τελευταία χρονιά που έχει μπει το σκοπευτήριο περισσότερο στην ζωή των κυνηγών, να πηγαίνουμε από το magnum στο 28αρι.
Για τσίχλα -ορτυκι δεν το συζητάω αλλά τα περιστεροειδη που "κρατάνε" σκάγια, νομίζω ότι από 30-31 και κάτω η δουλειά πάει περισσότερο σε αθλητικό κυνήγι.
 
Το Lambro Sporting έγινε από τα αγαπημένα μου φυσίγγια.
Η αρχή έγινε πέρσι στις τσίχλες και συνεχίστηκε φέτος στα τρυγόνια με πολύ ωραίες τουφεκιές.
Το συστήνω ανεπιφύλακτα.
Γιώργο συγνώμη ρε φίλε αν κάνω λάθος αλλά φέτος δεν ήταν η χρονιά με τις περισσότερες αστοχίες;
 
Α εσύ το παρατραβηξες, ε όχι και trap στα τρυγόνια. Δεν θέλω να κρίνω την επιλογή σου, ότι θέλει ρίχνει ο καθένας αλλά πήρα αφορμή από το μνμ σου για να πω ότι τελικά δεν είναι τα πράγματα όπως ακούγονται καμιά φορά. Ξαναλέω ότι αναφέρομαι γενικά σε μια ακραία τάση που παρατηρώ τα τελευταία χρονιά που έχει μπει το σκοπευτήριο περισσότερο στην ζωή των κυνηγών, να πηγαίνουμε από το magnum στο 28αρι.
Για τσίχλα -ορτυκι δεν το συζητάω αλλά τα περιστεροειδη που "κρατάνε" σκάγια, νομίζω ότι από 30-31 και κάτω η δουλειά πάει περισσότερο σε αθλητικό κυνήγι.
Απο ποια αποψη το λες Γιωργο?
Δυσκολιας στη σκοπευση η επαρκειας γραμμαριων.Το νουμερο σκαγιων, να θεωρησουμε πως ειναι το κοινα αποδεκτο ανα θηραμα.
 
Γιώργο συγνώμη ρε φίλε αν κάνω λάθος αλλά φέτος δεν ήταν η χρονιά με τις περισσότερες αστοχίες;
Ναι Γιώργο.Την πρώτη και δεύτερη μέρα που είχα την καραμπίνα που την ''πείραξα''.
Μετά την δεύτερη μέρα ρίχνω μόνο με το πλάγιο και κάποια από τα τρυγόνια που πήρα ήταν με το Lambro.
 
Έχουμε βγει off topic αλλά γενικά παιδιά όταν ακούω τέτοιες κουβέντες, το μυαλό μου πάει σε ποσοστά. Με trap για παράδειγμα και φουλ θα κάνω 2-3 τουφεκιες που θα τις θυμάμαι μια ζωή, το πρόβλημα είναι ότι θα θυμάμαι και μια ζωή αυτά που θα χάσω. :)
Αν δεν πειράζει κάποιον, οκ. Εμένα όμως με πειράζει :)
 
Ναι Γιώργο.Την πρώτη και δεύτερη μέρα που είχα την καραμπίνα που την ''πείραξα''.
Μετά την δεύτερη μέρα ρίχνω μόνο με το πλάγιο και κάποια από τα τρυγόνια που πήρα ήταν με το Lambro.
Πόσα Γιώργη, θυμάσαι πόσα τουφεκισες και πόσα πήρες;
 
Πόσα Γιώργη, θυμάσαι πόσα τουφεκισες και πόσα πήρες;
Γιώργο αν θυμάμαι καλά τουφέκισα 4 πουλιά και πήρα τα 3
Τα δύο με δύο άστρα και το άλλο με ντεμί.
Πλέον που έχει φύγει η ''φοβία'' μου με τα λίγα γραμμάρια θα τους δώσω και άλλες ευκαιρίες...
 
Α εσύ το παρατραβηξες, ε όχι και trap στα τρυγόνια. Δεν θέλω να κρίνω την επιλογή σου, ότι θέλει ρίχνει ο καθένας αλλά πήρα αφορμή από το μνμ σου για να πω ότι τελικά δεν είναι τα πράγματα όπως ακούγονται καμιά φορά. Ξαναλέω ότι αναφέρομαι γενικά σε μια ακραία τάση που παρατηρώ τα τελευταία χρονιά που έχει μπει το σκοπευτήριο περισσότερο στην ζωή των κυνηγών, να πηγαίνουμε από το magnum στο 28αρι.
Για τσίχλα -ορτυκι δεν το συζητάω αλλά τα περιστεροειδη που "κρατάνε" σκάγια, νομίζω ότι από 30-31 και κάτω η δουλειά πάει περισσότερο σε αθλητικό κυνήγι.
σαφως και τα λες σωστα αλλα το trap σε 33 βαθμους απολυτης ξηρης ζεστης χωρις υγρασια με σφιχτο τσοκ δεν κουραζει και ριχνει πουλια σε απιστευτες αποστασεις. απλα πρεπει να το πιστεψεις. αλλα επειδη κι εγω ο ιδιος εβανα τα γελια οταν μου εφευγαν με το πρωτο που επεσε ετριβα τα ματια μου. το θεμα ειναι οτι δυστυχως οι περισσοτεροι απο εμας δεν πιστευουμε στον εαυτο μας. αλλη μια εμπειρεια που αποκτιεται με το σκοπευτηριο και τα χρονια. οταν πριν 10 χρονια μου ειπε φιλος οτι κυνηγαει φασσες με σφιχυα τσοκ και 28 γραμ. εβαλα τα γελια και τον κοροιδευα. ο ανθρωπος ομως τελικα ηξερε τι εκανε. ακομα δεν το εχω τολμησει αυτο και δεν νομιζω οτι θα το κανω και ποτε
 
Απο ποια αποψη το λες Γιωργο?
Δυσκολιας στη σκοπευση η επαρκειας γραμμαριων.Το νουμερο σκαγιων, να θεωρησουμε πως ειναι το κοινα αποδεκτο ανα θηραμα.
Δυσκολίας στη σκόπευση, δυσκολίας στο θήραμα, δυσκολία στην συνάντηση μαζί του που προκαλεί ψυχολογικό μειονέκτημα, δυσκολία στην νοητή ευθεία, γενικά ένα κυνήγι γεμάτο δυσκολίες :)
Ένα θήραμα γεμάτο με μεγάλες σκοπευτικες απαιτήσεις, δεν το βλέπεις από μακριά, δεν φωνάζει για να το δεις ότι έρχεται ακόμα και από το απέναντι βουνό, δεν έχει ύποπτες ώρες που θα σε κάνουν να σηκωθείς όρθιος και να το περιμένεις με το δάχτυλο στην σκανδάλη κτλ,κτλ,κτλ
Βλέπουμε συνέχεια στην shotkam αστοχίες για εκατοστα και σκέφτομαι συχνά πόσο αυστηρή πρέπει να είναι η σκόπευση. Δεν σηκώνει περίπου και αν αυτό το έχεις κάνει βίωμα στο σκοπευτήριο καταλαβαίνεις ότι δεν επαρκεί για τέτοια κυνήγια.
Από την άλλη βέβαια όλα τα καθορίζει η ποσότητα, στην Βουλγαρία λογικά 28αρια θα επέλεγα και στην Αφρική 24αρια.
Σκέψεις και γνώμες είναι όλα αυτά, χωρίς καμία εννοείται προσωπική αναφορά :)
 
Δυσκολίας στη σκόπευση, δυσκολίας στο θήραμα, δυσκολία στην συνάντηση μαζί του που προκαλεί ψυχολογικό μειονέκτημα, δυσκολία στην νοητή ευθεία, γενικά ένα κυνήγι γεμάτο δυσκολίες :)
Ένα θήραμα γεμάτο με μεγάλες σκοπευτικες απαιτήσεις, δεν το βλέπεις από μακριά, δεν φωνάζει για να το δεις ότι έρχεται ακόμα και από το απέναντι βουνό, δεν έχει ύποπτες ώρες που θα σε κάνουν να σηκωθείς όρθιος και να το περιμένεις με το δάχτυλο στην σκανδάλη κτλ,κτλ,κτλ
Βλέπουμε συνέχεια στην shotkam αστοχίες για εκατοστα και σκέφτομαι συχνά πόσο αυστηρή πρέπει να είναι η σκόπευση. Δεν σηκώνει περίπου και αν αυτό το έχεις κάνει βίωμα στο σκοπευτήριο καταλαβαίνεις ότι δεν επαρκεί για τέτοια κυνήγια.
Από την άλλη βέβαια όλα τα καθορίζει η ποσότητα, στην Βουλγαρία λογικά 28αρια θα επέλεγα και στην Αφρική 24αρια.
Σκέψεις και γνώμες είναι όλα αυτά, χωρίς καμία εννοείται προσωπική αναφορά :)
Δεν εχεις αδικο,Γιωργο!
Οπως το λες!Ψυχολογια και σκεψεις που για τον Α-Β λογο,καρφωνονται στο μυαλο μας.Εχω περασει απο διαφορες φασεις σε οτι αφορα το θεμα φυσιγγι-τουφεκι.Και μοδες!
Ειμαστε γενικοτερα των ακρων!Απο τα 40 στα 24 γρμ και απο τους 81 ποντους καννη στους 60!Οι σωστοτεροι δρομοι σ'αυτα,ειναι καπου στη μεση.Βεβαια,περι ορεξεως.....
Οταν πας στα 24 τραπ,εκ των πραγματων αποκλειεις πολλα ατυχα πουλια απο την πουλιαστρα σου.Ενα ποιοτικο,τετοιο φυσιγγι ,με σκληρο σκαγι θα παει "μπαλα".Οτι βαλεις μεσα στην τουφεκια σου θα σβησει!Σε αποστασεις ζορικες!Οτι δεν βαλεις καλα...αντε γεια!Τα 24,για μενα,ειναι πολυ λιγα και για πολυ λιγους!Οπως και τα 40 ειναι πολλα.Μα παααρα πολλα!Ενα 30ρακι ομως???.sarcastic.
 
Back
Top