Φυσίγγια για τρυγόνι

Μανο εχω ακριβως την ιδια αποψη και ειδικα για ενα θηραμα σαν το τρυγονι,χαλαλι η τιμη του!
Συμφωνω γενικα. Απλα το καλύτερο φυσεκι για τρυγονι είναι αυτο που το εχουμε μάθει και δε θα δυσκολςυτουμε μεχρι ν το βρουμε σκοπευτικα πανω στο θηραμα. Εκει θα πονταρω φετος
 
Συμφωνω γενικα. Απλα το καλύτερο φυσεκι για τρυγονι είναι αυτο που το εχουμε μάθει και δε θα δυσκολςυτουμε μεχρι ν το βρουμε σκοπευτικα πανω στο θηραμα. Εκει θα πονταρω φετος
Πολυ σωστη σκεψη!ειναι το σημαντικοτερο κομματι!προσωπικα οταν βαζω το συγκεκριμενο φυσιγγι στην θαλαμη του οπλου μου νιωθω απιατευτη σιγουρια!
 
Επειδη υπαρχει ενδιαφερον για το συγκεκριμενο θα ηθελα γνωμες, αν και θα παρω και nsi clasica που το προτεινουν πολλοι

φιλε πετρο και το nsi clasica που το προτεινουν πολλοι, το εχω δουλεψει κι αυτο
με αριστα αποτελεσματα και σε μακρινες βολες μπορω να πω ειναι πολυ καλο
με καλες συγκεντρωσης και ακαριεα σκοτωματα.
τα πουλια παιφταν ξερα χωρις αιματα.
θεωρω λοιπον πως και το B&P αλλα και το NSI ειναι απο τα καλυτερα
φυσσιγια.
Mε τα B&P παντως φετος στις τσιχλες τα δουλευα συνεχεια,
και ειχα τρομερες επιτυχιες... και το ποιο σημαντικο ειναι πολυ μαλακο φυσιγγι
πολυ χαμηλο κλωτσιμα χαιρεσε να ριχνεις.
 
το classica ειναι πολυ μα πολυ μα παρα πολυ πιο μπροστα απο το b&p.εκει που ξεκιναει το nsi σταματαει το b&p.ειδικα το 7 1/2 παει ανετα και σε φασσα στον καμπο για τουφεκιες με 3 αστρα τσοκ μεχρι τα 40 μετρα περιπου μπορει και πιο μακρια
 
ευριπιδη γιατι το λες αυτο για τα B&P και πως το τεκμιριωνης ?
κατ' αρχην το NSI εχει αλλη μπαρουτι και ειναι και λιγο πιο δυνατο,
εγω παντως τα βρισκω πολυ καλα και τα δυο.
τωρα νομιζω πως ειναι και θεμα κανης και τσοκ.
θα σου πω. οπου εχω χρησ. το classica μ εχει αφησει λαλακα. ισως να μου ταιριαζει πολυ στον τροπο που ριχνω. το b&p οταν το ριχνω σε καλο προς μετριο καιρο μια χαρα. οπως λες κι εσυ εξαιρετικα μαλακο. εδω χανια οταν το ριχνω σε κρυο και λιγο υγρασια εχω μονο αιματα και ξεπουπουλιασματα που δεν τα εχω με το nsi το οποιο σε τσιχλες το ριχνω σε 9 1/2 σε καποιες περιπτωσεις παρολο που ειναι ακριβο αλλα το γουσταρω τρελα. ξαναλεω ομως οτι ειναι ισως ο τροπος που ριχνω. τα σκοτωματα που εχω κανει μ αυτο το θαυματουργο πορτοκαλι ε με το αλλο για κανενα λογο. ομως με mb ιδιογομωση βικτωρα παλι στα 32 γραμ. βλεπω αλλα πραματα
 
Επειδη υπαρχει ενδιαφερον για το συγκεκριμενο θα ηθελα γνωμες, αν και θα παρω και nsi clasica που το προτεινουν πολλοι

Πέτρο βάλε πρώτο το B&P σε οχτάρι,και από πίσω δύο NSI σε 7,5....
Τσοκ όχι πιο κλειστό από τριάρι.
 
Τα τελευται 3 χρονια που κυνηγαω με δικανο και χρησιμοποιω το nsi clasica 7 1/2 στην μια καννη και το μαλλινοταπο της ιδιας εταιρειας 34 no 8 στην αλλη καννη εχω πραγματικα εκπληκτικα αποτελεσματα....με καραμπινα αν εχεις και τα 3 clasica μεσα θελει ανοιχτο τσοκ γιατι εχει μεγαλη συγκεντρωση...τωρα για τριτο οτι και να εχεις αν το πρωτο το ριξεις στα 25 -30 μετρα το τριτο θα ειναι στην καλυτερη μια πολυ οριακη βολη(τις περισσοτερες φορες).Αυτος ειναι και ο λογος που κατηργησα την καραμπινα στα τρυγονια.
 
Μην συγκρινετε το Classica με το Classic γιατι οι συγκρισεις ειναι ατυχεις. Το Classica ειναι εξαιρετικα συγκεντρωτικο, και εχει περισσοτερα μετρα λογω βυσματος και μονο. Ειναι ομως και αρκετα πιο δυνατουτσικο στην ανακρουση
 
Μην συγκρινετε το Classica με το Classic γιατι οι συγκρισεις ειναι ατυχεις. Το Classica ειναι εξαιρετικα συγκεντρωτικο, και εχει περισσοτερα μετρα λογω βυσματος και μονο. Ειναι ομως και αρκετα πιο δυνατουτσικο στην ανακρουση

Ακριβός αυτό Βίκτωρα, το classica είναι συγκεντρωτικό φυσίγγι και φυσικά είναι φοβερό. Τα τρυγόνια την έναρξης, τουλάχιστον αυτά που κυνηγώ εγώ θέλουν ένα φυσίγγια ταχύ αλλά δεν πετούν μακρυά οπότε για πρώτο δεν θα έβαζα το nsi classica.

Το OK γεμίζετε με gm3 ή S4? Αν είναι με gm3 τότε κλάφτα Χαράλαμπε, αν είναι με S4 τότε δεν κάνει για 20/08 γνώμη μου.

Εγώ για φέτος σκέφτομαι πολύ την aquila για έναρξη στα 32γρ, έχω ένα κουτάκι του ζώτου που με ικανοποίησε αφάνταστα στα κλεισίματα της τσίχλας...
 
Back
Top