Φυσίγγια για τρυγόνι

Παιδιά αντικείμενα το nsi classica είναι ένα από τα ποιοτικότερα φυσίγγια εμπορίου για το συγκεκριμένο κυνήγι....Το μόνο μειονέκτημα είναι η αερκετα σφιχτή ντουφέκια που δεν δίνει περιθώρια σκοπευτικού λάθους,ειδικά κοντά δεν διορθώνει κάποιο λάθος μας ότι τσοκ και να βάλουμε πάνω!Ούτε ζωντανά θήραματα δεν δεν έχεις με αυτό το φυσίγγιο ούτε αίματα,δοκιμασμένο με διαφορετικά όπλα!
 
Το Classica δεν θα το χρησιμοποιήσεις τις πρώτες ώρες του πρωινού που τα πουλιά είναι στρωτά.
Να το ξεκαθαρίσουμε.
Το Classica είναι για μετά που τα πουλιά παίρνουν ύψος από το τουφεκίδι.
Αν και φέτος δεν θα ρίξω πάνω από 30 γραμμάρια στο τρυγόνι,το Classica ήταν ανέκαθεν το φυσίγγι που έριχνα σε αυτό το θήραμα.
Και ειδικά αν είσαι σε μέρος που εκτός από τρυγόνια γυροφέρνουν και φάσσες με αγριοπερίστερα,το συγκεκριμένο φυσίγγι σε νούμερο 7,5 κάνει ''παπάδες''...
 
Το Classica δεν θα το χρησιμοποιήσεις τις πρώτες ώρες του πρωινού που τα πουλιά είναι στρωτά.
Να το ξεκαθαρίσουμε.
Το Classica είναι για μετά που τα πουλιά παίρνουν ύψος από το τουφεκίδι.
Αν και φέτος δεν θα ρίξω πάνω από 30 γραμμάρια στο τρυγόνι,το Classica ήταν ανέκαθεν το φυσίγγι που έριχνα σε αυτό το θήραμα.
Και ειδικά αν είσαι σε μέρος που εκτός από τρυγόνια γυροφέρνουν και φάσσες με αγριοπερίστερα,το συγκεκριμένο φυσίγγι σε νούμερο 7,5 κάνει ''παπάδες''...
Γιώργο επειδή είμαι γενικά περίεργος με το θέμα σκόπευσης ένα από τα κολλήματα μου είναι να μην δουλεύω διαφορετικά φυσίγγια στο καρτέρι μου,μόνο μην την πατήσω με κάποιο που δεν τραβάει...Μόνο τότε αλλάζω φυσίγγια...Ξέρω ότι είναι λάθος με το συγκεκριμένο αλλά θα βασιστώ στην σκόπευση μου και θα πάρω ψυχολογία από τις επιτυχίες μου.προσωπικη άποψη που πιθανόν είναι λάθος,αλλά η σκοποβολή είναι θέμα ψυχολογίας!
 
Γιώργο επειδή είμαι γενικά περίεργος με το θέμα σκόπευσης ένα από τα κολλήματα μου είναι να μην δουλεύω διαφορετικά φυσίγγια στο καρτέρι μου,μόνο μην την πατήσω με κάποιο που δεν τραβάει...Μόνο τότε αλλάζω φυσίγγια...Ξέρω ότι είναι λάθος με το συγκεκριμένο αλλά θα βασιστώ στην σκόπευση μου και θα πάρω ψυχολογία από τις επιτυχίες μου.προσωπικη άποψη που πιθανόν είναι λάθος,αλλά η σκοποβολή είναι θέμα ψυχολογίας!
Καθόλου λάθος δεν είσαι Ηλία.;)
Έπρεπε να περάσουν τόσα χρόνια για να καταλάβω ότι πρέπει να βασίζεσαι σε ένα φυσίγγι που ξέρεις.
Η ζώνη μου πάντα ήταν ''ουράνιο τόξο'' από τα φυσίγγια.
Και αυτό ήταν το μεγάλο μου λάθος.
Δεν κοιτούσα να γίνω καλύτερος σκοπευτικά αλλά βασιζόμουν στα διαφορετικά φυσίγγια.
Ένα από τα καλά του σκοπευτηρίου είναι και αυτό.Ότι μαθαίνεις καλά ένα φυσίγγι και προσαρμόζεσαι με αυτό.
 
Οταν λεμε τρυγονι συνηθως, εννοουμε λιγες ντουφεκιες. Εκει καλυτερα να δωσεις και 1 2 ευρω παραπανω στο κουτι και αν σε πειραξει το αυξημενο κοστος κρατα οτι περισσεψε για την επομενη σεζον.. (γενικα μιλαω)
Επισης τα λιγα τρυγονια σημαινουν λαθοι σκοπευσης. Λαθη απο υπερενταση, απο την 6μηνη προσμονη κτλ. Αυτο οπως ειπε ο Ηλιας διορθωνεται με καλη ψυχολογια, ηρεμια κτλ. Επισης πανω σε αυτο κουμπωνει και αυτο που ειπε ο Γιώργος. Ενα φυσιγγι που το εχουμε μάθει και η προσκοπευση του ειναι εγκατεστημενη στον σκληρο μας δισκο. Εκει αν κανεις λαθος, με στοιχειωφη αντιληψη καταλαβαινεις τι ειναι και το διορθωνεις με τη δευτερη. Αν βαζεις αλλο πρωτο, αλλο δευτερο και αλλο τριτο, ο σκληρος κρασαρει και μεχρι να κανεις επανεκκινηση, εχεις χασει το παιχνιδι.
Χαιρομαι να ακουω παντως οτι "μπηκατε" στο σωστο μονοπατι :)
Μαζι σας εννοειται και εγω
 
Εγω ημουν παντα κατα των ξενων εταιριων και προτιμουσα τα ελληνικα φυσιγγια. Αλλα με αυτη τη φετινη κοροιδια και με τις τιμες στα υψη που πηγανε γιατι πιασαν το παπα απο τα αρχ....., θα δουν τα αποτελεσματα...
 
Εγω ημουν παντα κατα των ξενων εταιριων και προτιμουσα τα ελληνικα φυσιγγια. Αλλα με αυτη τη φετινη κοροιδια και με τις τιμες στα υψη που πηγανε γιατι πιασαν το παπα απο τα αρχ....., θα δουν τα αποτελεσματα...
Όχι μόνο η τιμή αλλά ριξαν και όλοι τους την ποιότητα!
 
Εχει δοκιμαση κανεις το EXPRESS 32 της δορκας?
πεστε γνωμες γι αυτο.
εριξα περυσι μερικα 7αρια μου φανηκε μετρια μαλακο προς λιγο σκληρο και αρκετα συγκεντρωτικο.σε καλο καιρο μια χαρα.σε κρυο δεν το δοκιμασα.καλο φυσιγγακι αλλα δεν με ξετρελανε
 
Μάγκες υπάρχουν και επαγγελματίες Έλληνες που ακόμα και φέτος φέρθηκαν σωστά. Προσωπικά του χρόνου θα διαλέξω μόνο από αυτούς τα λίγα φυσίγγια που αγοράζω. Ο Καραμανίδης και ο Κένταυρος φέρθηκαν σπαθί σε εμένα και στο φόρουμ. Αν και δεν έχω δοκιμάσει το ίδιο καλά μας φέρθηκε και ο Μητσάκος. Να λέμε τα κακά αλλά να λέμε και τους σωστούς επαγγελματίες. Προσωπικά φέτος τρυγόνια θα κυνηγήσω με 28αρια γιατί ήδη έχω αποφασίσει ότι θα πάρω το ποζε μαζί και η αλήθεια είναι ότι μετά τα 31 κλωτσάει παραπάνω απ' όσο θα ήθελα.
 
Μάγκες υπάρχουν και επαγγελματίες Έλληνες που ακόμα και φέτος φέρθηκαν σωστά. Προσωπικά του χρόνου θα διαλέξω μόνο από αυτούς τα λίγα φυσίγγια που αγοράζω. Ο Καραμανίδης και ο Κένταυρος φέρθηκαν σπαθί σε εμένα και στο φόρουμ. Αν και δεν έχω δοκιμάσει το ίδιο καλά μας φέρθηκε και ο Μητσάκος. Να λέμε τα κακά αλλά να λέμε και τους σωστούς επαγγελματίες. Προσωπικά φέτος τρυγόνια θα κυνηγήσω με 28αρια γιατί ήδη έχω αποφασίσει ότι θα πάρω το ποζε μαζί και η αλήθεια είναι ότι μετά τα 31 κλωτσάει παραπάνω απ' όσο θα ήθελα.
Βασίλη χωρίς να έχω κάτι προσωπικό με τον πρώτο που είπες μόνο και μόνο που άλλαξε σεταπ χωρίς να ενημέρωση κανέναν και έπρεπε να σφάξουμε φυσίγγια και να το ανακαλύψουμε μόνοι μας δεν το λέω ότι μου φέρθηκε σωστά!
 
Back
Top