Φυσίγγια για τρυγόνι

Πηρα ένα κουτακι sporting imperial νο7. 5 με 2.37mm διαμετρο σκαγιου.
Θα ριχτεί σε πινακα και αν μου αρεσει, θα μπει πισω πισω στην αποθήκη της bellmonte.
Να παρω αλλο δεν παίζει, γιατι υπαρχουν πολυ φθηνοτερα φυσιγγια απο αυτο.
Το πηρα στα 6 ευρω. Πρωτη και τελευταια φορα. Πρεπει καποιοι να καταλαβουν οτι ανακαλύφθηκε το διαδικτυο οπως λεει και ο φιλος μου ο Κρητικος.

*ξερει κανεις με τι γεμιζονται;
Παντως βορεια δν θα βρεις πιο φθηνα ευκολα..θα αναγκαστεις να παραγγειλεις απο ιντερνετ οπως λες κ εκει πρεπει να συνυπολογισεις κ τα μεταφορικα ετσι;;;;γι αυτο κιολας ειναι τοσο ψηλες οι τιμες στη βορεια ελλαδα
 
Πηρα ένα κουτακι sporting imperial νο7. 5 με 2.37mm διαμετρο σκαγιου.
Θα ριχτεί σε πινακα και αν μου αρεσει, θα μπει πισω πισω στην αποθήκη της bellmonte.
Να παρω αλλο δεν παίζει, γιατι υπαρχουν πολυ φθηνοτερα φυσιγγια απο αυτο.
Το πηρα στα 6 ευρω. Πρωτη και τελευταια φορα. Πρεπει καποιοι να καταλαβουν οτι ανακαλύφθηκε το διαδικτυο οπως λεει και ο φιλος μου ο Κρητικος.

*ξερει κανεις με τι γεμιζονται;
Αποστολη το ρίχναμε σε σκητ και μετέπειτα Σπόρτινγκ, θυμάμαι ήταν λίγο ανεβασμένο σε λάκτισμα, επίσης άφηνε κάπνα στις κάνες. Από κυνηγετικά είχα μείνει υπερευχαριστημενος με το 30αρι του σε τρυγόνια και κιχλοκοτσυφα, μαζί με το Bravo του Ναυπλιωτη τα είχα σε μεγάλη εκτίμηση. Κάποια παιδιά από το χωριό με δική μου παρότρυνση τα αγόρασαν και έμειναν επίσης και αυτοί ικανοποιημένοι με αποτέλεσμα να τα ρίχνουν όλη τη σεζόν και ακόμα τα χρησιμοποιούν.
 
Παντως βορεια δν θα βρεις πιο φθηνα ευκολα..θα αναγκαστεις να παραγγειλεις απο ιντερνετ οπως λες κ εκει πρεπει να συνυπολογισεις κ τα μεταφορικα ετσι;;;;γι αυτο κιολας ειναι τοσο ψηλες οι τιμες στη βορεια ελλαδα
Το κενταυρος βγαινει στα 98 ευρω +5 τα μεταφορικά περιπου. Αρα 4.90+0.25 = 5.15 ευρω για ένα τιμιοτατο φυσιγγι που το εχω μαθει πολυ ευκολα. Η αμεσως επομενη επιλογη αν ψωνισω απο σαλονικα ειναι 6 ευρω + την κοροϊδία οτι ακριβυνε το μολυβι.
Gorilla 36 το βρηκα καστορια 13.5 ευρω. Ποσο να κοστισει η μεταφορα;
Οι τιμες βορεια ειναι αυξημενες γιατι υπαρχει θηραμα και μας βαραν στα αυτια.
 
Γ
Αποστολη το ρίχναμε σε σκητ και μετέπειτα Σπόρτινγκ, θυμάμαι ήταν λίγο ανεβασμένο σε λάκτισμα, επίσης άφηνε κάπνα στις κάνες. Από κυνηγετικά είχα μείνει υπερευχαριστημενος με το 30αρι του σε τρυγόνια και κιχλοκοτσυφα, μαζί με το Bravo του Ναυπλιωτη τα είχα σε μεγάλη εκτίμηση. Κάποια παιδιά από το χωριό με δική μου παρότρυνση τα αγόρασαν και έμειναν επίσης και αυτοί ικανοποιημένοι με αποτέλεσμα να τα ρίχνουν όλη τη σεζόν και ακόμα τα χρησιμοποιούν.
Γιαννη το 28αρι θα το εριχνες στα τρυγονια η να το αφησω για καμια ψηλομενη τσιχλα;
 
Γ

Γιαννη το 28αρι θα το εριχνες στα τρυγονια η να το αφησω για καμια ψηλομενη τσιχλα;
Αποστολη θα το έριχνα αν δεν είχα άλλη επιλογή σε αυτά τα γραμμάρια αλλά υπάρχουν ανώτερα 28αρια από το imperial. Ο μόνος μου ενδοιασμός αφορά το λάκτισμα και μόνο αλλά εντάξει δεν είναι και κάτι το φοβερό. Αν έχει τρυγόνια το τελευταίο που θα μας απασχολεί είναι το λάκτισμα........sarcastic.
 
Αν και δεν με λένε Γιάννη....πόσα κουτιά θα ρίξεις στα τρυγόνια....πρόσεξε στα τρυγόνια όχι στις τρυγονες. ;)

Δεν ειναι το κοστος το θεμα λιακο. Βρηκα ενα 28αρι νο 7.5 και το πήρα μιας και ο κενταυρος γεμιζει μόνο 8 και 9.
 
Δεν ειναι το κοστος το θεμα λιακο. Βρηκα ενα 28αρι νο 7.5 και το πήρα μιας και ο κενταυρος γεμιζει μόνο 8 και 9.
Θεωρώ πως με το οχταρι είσαι καλυμμένος στο τρυγονακι...δεν το θεωρώ ιδιαίτερα σκληρό θήραμα....έχεις ξανακάνει έναρξη με 28?
 
Θεωρώ πως με το οχταρι είσαι καλυμμένος στο τρυγονακι...δεν το θεωρώ ιδιαίτερα σκληρό θήραμα....έχεις ξανακάνει έναρξη με 28?
Πεταν και αγριοπεριστερα και ήθελα να εχω μια επιλογη και σε πιο χοντρά σκάγια.
Πρώτη φορα με 28αρι έναρξη, αλλα το κυνηγισα ολο το χειμωνα περυσι+το σκοπευτηριο.
Άρχισα να ξεστραβωνομαι σιγα σιγα...
 
Πεταν και αγριοπεριστερα και ήθελα να εχω μια επιλογη και σε πιο χοντρά σκάγια.
Πρώτη φορα με 28αρι έναρξη, αλλα το κυνηγισα ολο το χειμωνα περυσι+το σκοπευτηριο.
Άρχισα να ξεστραβωνομαι σιγα σιγα...
Oπότε είσαι έτοιμος.......bellmonte, 28άρια και βουρ στο ψαχνό.....;)
 
Πεταν και αγριοπεριστερα και ήθελα να εχω μια επιλογη και σε πιο χοντρά σκάγια.
Πρώτη φορα με 28αρι έναρξη, αλλα το κυνηγισα ολο το χειμωνα περυσι+το σκοπευτηριο.
Άρχισα να ξεστραβωνομαι σιγα σιγα...
Τολιο επειδή εγώ το θεωρώ ιδιαίτερο θήραμα γιατί το κυνηγώ μόνο στην έναρξη και επειδή είμαι και λίγο ανώμαλος θέλω να έχω μέσα ένα φυσίγγιο που το εμπειστευομαι απόλυτα...να μην μπορώ να τα ρίξω φυσίγγιο να ξέρω πως ότι λάθος γίνεται είναι καθαρά δικό μου λάθος.εριξα και εγώ αρκετά σκοπευτικά στην τσίχλα και στο σκοπευτήριο αλλά στο τρυγονακι κάτι με κρατάει πίσω!
 
Τολιο επειδή εγώ το θεωρώ ιδιαίτερο θήραμα γιατί το κυνηγώ μόνο στην έναρξη και επειδή είμαι και λίγο ανώμαλος θέλω να έχω μέσα ένα φυσίγγιο που το εμπειστευομαι απόλυτα...να μην μπορώ να τα ρίξω φυσίγγιο να ξέρω πως ότι λάθος γίνεται είναι καθαρά δικό μου λάθος.εριξα και εγώ αρκετά σκοπευτικά στην τσίχλα και στο σκοπευτήριο αλλά στο τρυγονακι κάτι με κρατάει πίσω!
Σωστός........είπαμε πάμε για κυνήγι με φυσηγγια που μας εμπνέουν σιγουριά και αυτοπεποίθηση και οχι με αυτά που μας προτείνουν ή αρέσουν (ταιριάζουν) σε άλλους.
 
Σωστός........είπαμε πάμε για κυνήγι με φυσηγγια που μας εμπνέουν σιγουριά και αυτοπεποίθηση και οχι με αυτά που μας προτείνουν ή αρέσουν (ταιριάζουν) σε άλλους.
Γιάννη στην τσίχλα που τα δοκίμασα απέκτησα την εμπιστοσύνη που έπρεπε και δεν σκεφτόμουν το φυσίγγιο αλλά στο τρυγόνι που το έχω κάπως σαν θήραμα στο μυαλό μου και στο σκυρτιμα στην καρδιά είναι μεγάλο και τα φυσίγγια που θα ρίξω δεν είναι και πάρα πολλά θα ρίξω το φυσίγγιο που αγαπώ και δεν με έχει προσοδει ποτέ!
 
Τολιο επειδή εγώ το θεωρώ ιδιαίτερο θήραμα γιατί το κυνηγώ μόνο στην έναρξη και επειδή είμαι και λίγο ανώμαλος θέλω να έχω μέσα ένα φυσίγγιο που το εμπειστευομαι απόλυτα...να μην μπορώ να τα ρίξω φυσίγγιο να ξέρω πως ότι λάθος γίνεται είναι καθαρά δικό μου λάθος.εριξα και εγώ αρκετά σκοπευτικά στην τσίχλα και στο σκοπευτήριο αλλά στο τρυγονακι κάτι με κρατάει πίσω!
Ηλια 400 σκαγια 8αρια φτανουν και περισσευουν. 3 χρειαζομαστε αρκεί η τουφεκια να παει εκει που πρεπει.
Το κενταυρος δε νοιώθω πως ειναι αυστηρο φυσιγγι ακομη και με σφιχτα τσοκακια. Το βολευτικα οσο κανενα αλλο. Θα εχω και κανενα 9αρακι για τα πρώτα.
 
Τα λαθη ειναι ανθρωπινα ,λεει ο σοφος λαος μας,ο οποιος εχει προικιστει με μια πληρεστατη γλωσσα,
για να επικοινωνει ,και να συνεννοειται.
Ειναι λογικο μεσα στο πλαισιο αυτης της πλουσιας γλωσσολογικης ιστοριας να εχουν εμφανιστει διαφορα
λαθη, στα οποια ειμαστε επιρρρεπεις.
Συχνοτερα παραπτωματα των ομιλητων της Ελληνικης γλωσσας καθως και οι λεξεις που απλοποιηθηκαν
στην δημοτικη αλλαζουν τον ορθογραφικο χαρτη .
Αυτα τα λιγοστα, και πιστευω θα πρεπει να να ειναι κατανοητα:
Τα λαθη ειναι ανθρωπινα ,λεει ο σοφος λαος μας,ο οποιος εχει προικιστει με μια πληρεστατη γλωσσα,
για να επικοινωνει ,και να συνεννοειται.
Ειναι λογικο μεσα στο πλαισιο αυτης της πλουσιας γλωσσολογικης ιστοριας να εχουν εμφανιστει διαφορα
λαθη, στα οποια ειμαστε επιρρρεπεις.
Συχνοτερα παραπτωματα των ομιλητων της Ελληνικης γλωσσας καθως και οι λεξεις που απλοποιηθηκαν
στην δημοτικη αλλαζουν τον ορθογραφικο χαρτη .
Αυτα τα λιγοστα, και πιστευω θα πρεπει να να ειναι κατανοητα:
Βοηθά τελικά το in2life.gr περιέχει πολύ ενδιαφέροντα θέματα και παραγράφους!
 
Back
Top