Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τοτε ριξε αυτα και θα πέφτουν τα πουλιά.
Οι μαυρες και με αλατι πέφτουν αρκει να ξερεις να τις ριχνεις.
Στα δεκα μετρα ντουφεκας.:)
Σε αυτη την αποσταση ουτε το διασποράς κανει τοση διαφορα εκτος απο τα ντιρεκτ εξοσον λενε.
Στα 32 γραμαρια νομιζη θα σε καλυψουν.
Σε αυτη την αποσταση πεζει ρολο αυτος που ρίχνει και όπλο πανω σου ατην τριχα:)
 
ναι χρυσανθε αλλα στα 10 μετρα αν με φουλ που ειναι η κανη βρω την τσιχλα με κανονικο φυσιγγι οχι κοματια θα την κανω ουτε το κεφαλι δεν θα βρω. γι αυτο το διασπορας
 
ειχες ριξει ποτε σε χαρτονι να δεις το τεραστιο κενο στο κεντρο που εκανε αυτό το φυσιγγι φιλε ??

Ακριβως το ιδιο ειχα παρατηρησει κι εγω. Τουφεκια λουκουμας με τεραστια τρυπα στη μεση, η οποια ηταν ηδη στα 10 μετρα μεγαλη
 
σημερα ψαχνοντας για φυσιγγι διασπορας το οποιο εχω σκοπο να χρησ. μονο το πρωι στα μπασιματα για τις μαυρες με την φουλ κανη της 302 βρηκα lambro dispersante στα 32 γραμ. σε νο 11 και τσιμπησα ενα κουτακι. επειδη δεν εχω ριξει ποτε διασπορας τα ξερει κανεις? ειναι καλο?
Τα δούλεψα πέρυσι σε μια έξοδο για μπεκατσινια σε νούμερο 9 αν θυμάμαι καλά. Με 3* πρώτο φυσιγγι, τα 3 στα 4 που πήρα ήταν με αυτό. Μου έβγαζαν αρκετή εμπιστοσύνη.
 
ειχες ριξει ποτε σε χαρτονι να δεις το τεραστιο κενο στο κεντρο που εκανε αυτό το φυσιγγι φιλε ??

Τα διασπορας τα εριχνα παλια με το Baikal που η μια κανη ηταν φουλ τσοκ. Ειχα παρει αρκετα πουλια πρωινα, φυσικα μιλαμε για πουλια που περναγαν στα 5-6 μετρα.
 
Το classica με σταθερο δυαρι τσοκ θεωρειται θα ναι πολυ σφικτο για τον οκτωβρη;
Δεν ξερω αν θα ειναι υπερβολικα σφιχτο, απλα σε καποιες δικες μου δοκιμες αυτος ο συγκεντρωτηρας με ψιλα σκαγια δεν μου εδινε το κατι παραπανω με στενα τσοκ... Μου εδινε πανω κατω οτι μου δινουν ολα με ενα σφιχτο τσοκαρισμα... Ρεστα εδινε με τα 4 αστρα και ακολουθουσε το demi...
 
ναι χρυσανθε αλλα στα 10 μετρα αν με φουλ που ειναι η κανη βρω την τσιχλα με κανονικο φυσιγγι οχι κοματια θα την κανω ουτε το κεφαλι δεν θα βρω. γι αυτο το διασπορας
Δε μου πες οτι θες διασπορας να σου δινα καμποσα MAX-D που εχω
Σ΄αυτα τα μέτρα και με φουλ τσοκ Ευριπίδη παρε με κλειστά μάτια, τα Max-D απο το Βίκτορα...
Δεν θα σου δώσει πιο ωφέλιμη κατανομή κανένας άλλος τύπος διασπορέα...
Τα έριχνα, πριν χρόνια, με 3*&2* σταθερό στην μπεκάτσα σε πυκνούς πουρναρόλογγους σε αποστασεις βολής 8-15 μ. και παιρνα πουλιά με ''κλειστά μάτια'' και κυρίως σε καλή κατάσταση για το τσουκάλι...
Στο χαρτί στα 10-15 μ. (με 3*&2* σταθερό) όντως, μερικές φορές, άφηνε ένα κενό στο κέντρο 10-15 εκ. αλλά ακόμα και κει να' ταν η μπεκάτσα σίγουρα θα' παιρνε σκάγια...
Μη ξεχνάς οτι η αποτύπωση στο χαρτί είναι δισδιαστατη ενω στην πραγματικότητα είναι τρισδιαστατη και καπου το κενό ''χανεται'' μεσα στην ατρακτο...
Τώρα και 1 κίχλα στις 10 να μπει σ' αυτα τα 10 εκατοστά κενού στα 10 μέτρα και να σου φύγει, ούτως ή άλλος με οποιοδήποτε άλλο φυσίγγι να της ρίξεις και να να την βάλεις στο κέντρο της κατανομής δεν θα τη μαζέψεις οπότε καλύτερα να φύγει παρα να χαραμιστεί...

Παρόμοια συμπεριφορά πρέπει να έχουν και τα Lambro Direct του Ναυπλιώτη (που έχουν αποκεντρωτήρα βασισμένο πάνω στην πατέντα του Στόκα) αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει μιας και εδώ και 10-12 χρόνια έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ διασπορας...
 
Last edited:
Δεν ξερω αν θα ειναι υπερβολικα σφιχτο, απλα σε καποιες δικες μου δοκιμες αυτος ο συγκεντρωτηρας με ψιλα σκαγια δεν μου εδινε το κατι παραπανω με στενα τσοκ... Μου εδινε πανω κατω οτι μου δινουν ολα με ενα σφιχτο τσοκαρισμα... Ρεστα εδινε με τα 4 αστρα και ακολουθουσε το demi...
Αρι σκεφτομουν να τα δουλεψω σε 7,5 με την 302 που αποφασισα να κυνηγησω γιατι και τις μερες που παω για τσιχλες συνηθως θα περασει απο κανενα κοπαδακι φασσες και στις αποστασεις που περνουν το συγκεκριμενο νουμερο ειναι υπεραρκετο...εχεις να προτεινεις κατι αλλο...αλλιως σκεφτομαι το mb classic b&p
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top