Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
μιας και είμαι απο εκείνους που τους αρέσουν τα Β&P MB classic για την σχετικά σταθερή τους απόδοση .. ήθελα να ρωτήσω , αν τα MB light 30gr ειναι τα ίδια σε στήσιμο με τα MB classic 32 ?
μιας που τα light ειναι πολύ μαλακά για το δίκαννο μου και φέτος που τα πήρα μου άρεσαν .
θα έχουν αντίστοιχη απόδοση σε μια χειμωνιάτικη μέρα με τα classic.?
 
Εμένα μου αρέσουν πολύ τα φυσίγγια της B&P... και απο θέμα ποιότητας , σταθερότητας και αποτελεσματικότητας αλλά και απο θέμα εμφάνισης, marketing κλπ ολα παίζουν ρόλο , και η τιμή φυσικά ... Δεν ξέρω εάν ειναι τα καλύτερα , αλλά σίγουρα είναι value for money... Συνήθως δε είναι αρκετά φθηνότερα απο αντίστοιχα εγχώριων παραγωγών με παρόμοια πυρίτιδα και γραμμάρια ...
Πέρα από τα φυσίγγια ροής MB Classic και F2 Classic εχω στη ντουλάπα ενα σωρό κασετίνες, για ώρα ανάγκης, απο όλες τις εξειδικευμένες σειρές, MYGRA, Winter, Dual Power, MG2 Flash, F2 Short Range & Long Range, μονόβολα Black Shock κλπ ;););)... Ορισμένα φυσιγγια ειναι έργα τέχνης, νίκελ κάλυκες Gordon, ωραίες εκτυπώσεις κλπ αφού πολλές φορές λυπάμαι να τα ρίξω και ρίχνω άλλα .sarcastic.
 
μιας και είμαι απο εκείνους που τους αρέσουν τα Β&P MB classic για την σχετικά σταθερή τους απόδοση .. ήθελα να ρωτήσω , αν τα MB light 30gr ειναι τα ίδια σε στήσιμο με τα MB classic 32 ?
μιας που τα light ειναι πολύ μαλακά για το δίκαννο μου και φέτος που τα πήρα μου άρεσαν .
θα έχουν αντίστοιχη απόδοση σε μια χειμωνιάτικη μέρα με τα classic.?
Αυτο ακριβως θελω να ρωτησω κι εγω!
 
Τώρα σχετικά με τα Nike που ανάφερε ο Παυλος, ηταν το πρωτο φυσίγγι που αγόρασα !! Μετά χάθηκε για ενα διάστημα και τώρα ξαναεμφανίστηκε , αλλά δεν το εχουν ολα τα μαγαζιά ... Και μερικά που το φέρνουν πχ Καλκατζάκος , το έχει 8,30 .... Που θα το βρουμε φθηνότερα , ξέρει κανείς εάν τα εχει ο Πέππας πήρε ο Παρδαλάκης ??
 
Τώρα σχετικά με τα Nike που ανάφερε ο Παυλος, ηταν το πρωτο φυσίγγι που αγόρασα !! Μετά χάθηκε για ενα διάστημα και τώρα ξαναεμφανίστηκε , αλλά δεν το εχουν ολα τα μαγαζιά ... Και μερικά που το φέρνουν πχ Καλκατζάκος , το έχει 8,30 .... Που θα το βρουμε φθηνότερα , ξέρει κανείς εάν τα εχει ο Πέππας πήρε ο Παρδαλάκης ??
Φιλος με 8,30 βρισκεις πολυ ποιοτηκα ελληνικα φυσιγγια....καμια φορα αγοραζουμε βαση ονοματος και φημης
 
Τώρα σχετικά με τα Nike που ανάφερε ο Παυλος, ηταν το πρωτο φυσίγγι που αγόρασα !! Μετά χάθηκε για ενα διάστημα και τώρα ξαναεμφανίστηκε , αλλά δεν το εχουν ολα τα μαγαζιά ... Και μερικά που το φέρνουν πχ Καλκατζάκος , το έχει 8,30 .... Που θα το βρουμε φθηνότερα , ξέρει κανείς εάν τα εχει ο Πέππας πήρε ο Παρδαλάκης ??

Mενιο 7 € το ειχα πληρωσει τελευταια φορα που το πηρα.
 
Όταν βρίσκω το ΜΒ Classic στα 6,5 και τα F2 Classic στα 6,8 , δεν βλέπω το λόγο να πάω σε άλλο φυσίγγι για το 95% των κυνηγετικών μου εξόδων...
Δεν αμφισβητώ τις σοβαρές προσπάθειες Ελληνικών βιοτεχνιών... Αλλά όταν βρίσκεις τιμές σαν τις παραπάνω , η τιμές οπως του NSI Speed και Classica που ειναι επίσης φυσιγγάρες απο 6,5 μέχρι 7 ευρώ ...
Γιατι να πάρεις το γενόσημο ακριβότερο από το πρωτότυπο ???o_Oo_O
 
Εμένα μου αρέσουν πολύ τα φυσίγγια της B&P... και απο θέμα ποιότητας , σταθερότητας και αποτελεσματικότητας αλλά και απο θέμα εμφάνισης, marketing κλπ ολα παίζουν ρόλο , και η τιμή φυσικά ... Δεν ξέρω εάν ειναι τα καλύτερα , αλλά σίγουρα είναι value for money... Συνήθως δε είναι αρκετά φθηνότερα απο αντίστοιχα εγχώριων παραγωγών με παρόμοια πυρίτιδα και γραμμάρια ...
Πέρα από τα φυσίγγια ροής MB Classic και F2 Classic εχω στη ντουλάπα ενα σωρό κασετίνες, για ώρα ανάγκης, απο όλες τις εξειδικευμένες σειρές, MYGRA, Winter, Dual Power, MG2 Flash, F2 Short Range & Long Range, μονόβολα Black Shock κλπ ;););)... Ορισμένα φυσιγγια ειναι έργα τέχνης, νίκελ κάλυκες Gordon, ωραίες εκτυπώσεις κλπ αφού πολλές φορές λυπάμαι να τα ρίξω και ρίχνω άλλα .sarcastic.

Βρε τα MG2 Flash που τα βρηκες?????????
 
Σιγα ρε Γιωργη μη δωσω 7 για τα Gorilla ... αυτα θα πρεπε να χε το πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ 6,5 μη σε πω κ 6,2 , δλδ το F2 Classic που ειναι ΑΝΩΤΕΡΟ σε ολα τα υλικα , ειναι +2 γρμ ..... ειναι εισαγωμενο και το περνουμε πιο φθηνα!!!
 
Εμένα μου αρέσουν πολύ τα φυσίγγια της B&P... και απο θέμα ποιότητας , σταθερότητας και αποτελεσματικότητας αλλά και απο θέμα εμφάνισης, marketing κλπ ολα παίζουν ρόλο , και η τιμή φυσικά ... Δεν ξέρω εάν ειναι τα καλύτερα , αλλά σίγουρα είναι value for money... Συνήθως δε είναι αρκετά φθηνότερα απο αντίστοιχα εγχώριων παραγωγών με παρόμοια πυρίτιδα και γραμμάρια ...
Πέρα από τα φυσίγγια ροής MB Classic και F2 Classic εχω στη ντουλάπα ενα σωρό κασετίνες, για ώρα ανάγκης, απο όλες τις εξειδικευμένες σειρές, MYGRA, Winter, Dual Power, MG2 Flash, F2 Short Range & Long Range, μονόβολα Black Shock κλπ ;););)... Ορισμένα φυσιγγια ειναι έργα τέχνης, νίκελ κάλυκες Gordon, ωραίες εκτυπώσεις κλπ αφού πολλές φορές λυπάμαι να τα ρίξω και ρίχνω άλλα .sarcastic.

Εκτος απο αυτο υπαρχει ενας αλλος πολυ σημαντικος παραγοντας, βασικη προυποθεση για σταθεροτητα, το back integration
Οταν μια εταιρεια τα φτειαχνει ολα μονη της, απο καλυκα μεχρι συγκεντρωτηρα ειναι βασικο επομενο να μην αλλαζουν πραγματα στην συνταγη της τουφεκιας.
Στο χωρο εχουν απομεινει λιγες τετοιες εταιρειες, η Β&P, η NSI, η Cheddite,η Maxam. Αλλαγες υπαρχουν και εδω οταν αλλαξει συνθεση η πυριτιδα. Αλλα λογω διαλογης ξερουν πολυ καλα το τι ψαχνουν και συνηθως πετυχαινουν και στην αλλαγη.
Οι υπολοιπες εταιρειες του χωρου εξαρτωνται λιγο πολυ απο τις παραπανω για πρωτες υλες. Αυτοι που εχουν καλυφθει με συμβολαια παροχης οπως πχ Lambro ειναι ενταξει και μπορουν να κρατησουν τις συνταγες του σταθερες, οι υπολοιποι εξαρτωνται απο τους εδω αντιπροσωπους για πρωτες υλικες με οτι αυτο συνεπαγεται.
 
Σιγα ρε Γιωργη μη δωσω 7 για τα Gorilla ... αυτα θα πρεπε να χε το πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ 6,5 μη σε πω κ 6,2 , δλδ το F2 Classic που ειναι ΑΝΩΤΕΡΟ σε ολα τα υλικα , ειναι +2 γρμ ..... ειναι εισαγωμενο και το περνουμε πιο φθηνα!!!
Τολη, η επισύναψη του link στο συγκεκριμένο φυσίγγι ήταν τυχαία. Αναφερόμουν πιο πολυ στον κατασκευαστή που πολλοι τον χαρακτηρίζουν ως τον ποιοτικότερο στην Ελληνική αγορά. Δεν έχω προσωπική εμπειρία με τα φυσίγγια του. Είναι όμως περίεργο να μην έχω ακούσει έναν να τα κατηγορεί.
 
Τολη, η επισύναψη του link στο συγκεκριμένο φυσίγγι ήταν τυχαία. Αναφερόμουν πιο πολυ στον κατασκευαστή που πολλοι τον χαρακτηρίζουν ως τον ποιοτικότερο στην Ελληνική αγορά. Δεν έχω προσωπική εμπειρία με τα φυσίγγια του. Είναι όμως περίεργο να μην έχω ακούσει έναν να τα κατηγορεί.
Ναι ρε Γιωργη να κατεβαζε 10-15% τιμες και θα ηταν μια χαρα ..... δεν μπορει να ειναι απο τους ακριβοτερους Ελληνες κατασκευαστες
 
εγώ πάντως τα tsihla 33gr που πήρα προχθές τα πήγα πίσω μετά την αλλαγή που είδα γιατί δεν ήθελα να γίνω beta tester - το εξήγησα και στον Μεγαγιάννη για τις αλλαγές και ο άνθρωπός προσφέρθηκε να μου αλλάξει τα φυσίγγια,,,έφυγα με μια κούτα mb classic

τέρμα οι εδώ βιοτεχνίες για εμένα
 
εγώ πάντως τα tsihla 33gr που πήρα προχθές τα πήγα πίσω μετά την αλλαγή που είδα γιατί δεν ήθελα να γίνω beta tester - το εξήγησα και στον Μεγαγιάννη για τις αλλαγές και ο άνθρωπός προσφέρθηκε να μου αλλάξει τα φυσίγγια,,,έφυγα με μια κούτα mb classic

τέρμα οι εδώ βιοτεχνίες για εμένα

Παυλο καπως ετσι εχουμε καταληξει πολλοι απο μας. Προτιμω χιλιες φορες να ξερω με τι ριχνω, να μπορω να πω αν μου αρεσει, να ξερω τις ταχυτητες του, τις προσκοπευσεις του παρα να μου λεει ο αλλος δοκιμασε του στο λεω ειναι καλο.
Σε σχεση ποιοτητας/τιμης τα συγκεκριμενα ειναι παρα πολυ οικονομικα. Οποιοσδηποτε ελληνας κατασκευαστης γεμιζε με τα ιδια υλικα το MB classic θα ηθελε 8 € τουλαχιστον το κουτι
 
εγώ πάντως τα tsihla 33gr που πήρα προχθές τα πήγα πίσω μετά την αλλαγή που είδα γιατί δεν ήθελα να γίνω beta tester - το εξήγησα και στον Μεγαγιάννη για τις αλλαγές και ο άνθρωπός προσφέρθηκε να μου αλλάξει τα φυσίγγια,,,έφυγα με μια κούτα mb classic

τέρμα οι εδώ βιοτεχνίες για εμένα
Τα δοκιμασες να δεις σε σχεση με το προηγουμενο σεταπ πως πανε γιατι βιαστηκες,εγω σου λεω οτι ειναι ακομη καλυτερα. Παντως βλεπω οτι εχεται κανει οι περισσοτεροι τα mb θεους!!! Εμενα η απορια μου ειναι οτι τουλαχιστον στην ηπειρο που ειναι και τοπ κυνηγοτοπος δεν βλεπω να χρησιμοποιουνται καθολου. Και κατι ακομη, δεν υπαρχει περιπτωση να παρω φυσιγγια μη ελληνικα, ειναι στη πλειοψηφια τους ισαξια αν οχι καλυτερα απο αλλα πολυδιαφημισμενα. Εγω πλεον το εχω πει παλι κυνηγω απκλειστικα με του καραμανιδη, τα θεωρω απο τα καλυτερα στην ελλαδα, και ποτε δεν μπηκα στη διαδικασια καθε χρονο να δοκιμαζω πολλα διαφορετικα φυσιγγια. Μια, δυο μαρκες το πολυ και τελος. Και κυνηγω 30 χρονια με αδεια δεν ειμαι νεος...
 
Last edited:
Εγω προσωπικα και στα περασματα της τσιχλας τον οκτωβρη και στα απογευματινα γεναρη φλεβαρη χρησιμοποιω τα mb classic που κυνηγαω αρτα και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος!τον οκτωβρη κραταω και φασσες με τα συγκεκριμενα σε αποστασεις εως 30 μετρα!
 
εγώ πάντως τα tsihla 33gr που πήρα προχθές τα πήγα πίσω μετά την αλλαγή που είδα γιατί δεν ήθελα να γίνω beta tester - το εξήγησα και στον Μεγαγιάννη για τις αλλαγές και ο άνθρωπός προσφέρθηκε να μου αλλάξει τα φυσίγγια,,,έφυγα με μια κούτα mb classic

τέρμα οι εδώ βιοτεχνίες για εμένα
Μπορει η καινουργια γεμισια του να ειναι πολυ ανωτερη απο πριν....αρκετοι ιδιογομωτες τη φτιαχνουν;)
 

Σιγα ρε Γιωργη μη δωσω 7 για τα Gorilla ... αυτα θα πρεπε να χε το πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ 6,5 μη σε πω κ 6,2 , δλδ το F2 Classic που ειναι ΑΝΩΤΕΡΟ σε ολα τα υλικα , ειναι +2 γρμ ..... ειναι εισαγωμενο και το περνουμε πιο φθηνα!!!

Τολη οντως ειναι πανακριβα... Ωστοσο ειναι απο τα ωραιοτερα φυσιγγια σε 32 γρ που εχω ριξει ποτε μου... Εξαιρετικα ακομα και σε εξαιρετικες αποστασεις παρολλο που αρκετα κουτια που εριξα ηταν ολα σε ν9...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top