Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
σήμερα μου έφερε 2-3 πακετάκια ένας φίλος από Κονταρά 33γρ Α Γαλλίας

ποιός θυμάται αυτές τις φυσιγγάρες ;


Σε μια τοποθεσια που κυνηγω εχω βρει παρα πολλα απο αυτα.Ειχαν ριχτει πριν πολλα χρόνια.Υπάρχουν ακόμα; θελω να τα δοκιμασω.
 
οχι. μ αυτη τη ζεστη τα περισσοτερα φυσιγγια αυτα κανουν
Ευχαριστω ευρυπιδη γιατι αγχωθηκα προς στιγμην!το καλο ειναι πως ο σκυλος παρα το τοσο αιμα δεν του περναει απο το μυαλο να τις φαει...αυτο φοβομουν πιο πολυ!
 
Ευχαριστω ευρυπιδη γιατι αγχωθηκα προς στιγμην!το καλο ειναι πως ο σκυλος παρα το τοσο αιμα δεν του περναει απο το μυαλο να τις φαει...αυτο φοβομουν πιο πολυ!
και μενα σημερα οι 2 που σκοτωσα με αριστον αρκετο αιμα και αλλοι 2 που εριχναν ευρωμικτες αιμα. καθαρα θεμα καιρου
 
Τα mb μου αφηναν πολυ αιμα στα πουλια!ειναι πολλα τα 32 γραμμαρια;
Και σε εμένα σήμερα όταν βγήκε καλά ο ήλιος και ζεστανε είχα πολλά χαμένα που έπεφταν με αίμα και έτρεχαν. Σε δυο διαφορετικά φυσίγγια.
 
Σημερα εριξα ενα κουτακι απο τα νεα super kill κοκκινα 32γρ. νο8.
Στις οριακες ντουφεκιες δεν μπορουσα να κρατησω πουλι.Μαδημα πολυ και το πουλι εφευγε.Με 2 αστρα.
Ηδομεν και στο κρυο τι θα κανει...
Αυτο που μου εκανε μεγαλη εντυπωση ηταν η μυρωδια της μπαρουτης..
Μυριζε πολυ ασχημα.Δεν ειχε αυτην την ομορφη μυρωδια της μπαρουτηλας.
 
Σημερα εριξα ενα κουτακι απο τα νεα super kill κοκκινα 32γρ. νο8.
Στις οριακες ντουφεκιες δεν μπορουσα να κρατησω πουλι.Μαδημα πολυ και το πουλι εφευγε.Με 2 αστρα.
Ηδομεν και στο κρυο τι θα κανει...
Αυτο που μου εκανε μεγαλη εντυπωση ηταν η μυρωδια της μπαρουτης..
Μυριζε πολυ ασχημα.Δεν ειχε αυτην την ομορφη μυρωδια της μπαρουτηλας.

Φίλιππα ο αδερφός μου και άλλοι 2 φίλοι σήμερα δούλεψαν τα super kill του καραμανίδη στα 28 γρ. Τα αποτελέσματα ήταν πάρα πολύ καλά και στα συνιστώ ειδικά τώρα στα μπασίματα. Σωστή η σκέψη σου να τα δοκιμάσεις και σε περισσότερο κρύομ ξέρεις με τι πυρίτιδα είναι γεμισμένα; Αυτό για την μπαρούτη ίσως έχει να κάνει με κακή καύση. Πολύ κακό αν ισχύει κάτι τέτοιο, ξαναλέω όμως στο κρύο μπορεί να είναι άλλο φυσίγγι.
 
σήμερα δοκίμασα το κουτάκι που μου έμεινε με τα tsihla 33gr 8/9 από την κούτα που είχα πάρει και επιστρέψει λόγο αλλαγής γόμωσης

δεν ξέρω πώς ήταν το παλιό, αλλά και το καινούργιο φοβερό φυσίγγι,ελαφρύ ξερά τα πουλιά και σε μεγάλες αποστάσεις ούτε ένα ματωμένο με λίγο περίεργο καιρό σήμερα,θα το τιμήσω σίγουρα τώρα που δοκιμάστηκε

επίσης τα tordo 30 από το πρωί μέχρι και τις 10.00-10.30 που τέλειωσε το κουτάκι απροβλημάτιστα για άλλη μια φορά !
 
σήμερα δοκίμασα το κουτάκι που μου έμεινε με τα tsihla 33gr 8/9 από την κούτα που είχα πάρει και επιστρέψει λόγο αλλαγής γόμωσης

δεν ξέρω πώς ήταν το παλιό, αλλά και το καινούργιο φοβερό φυσίγγι,ελαφρύ ξερά τα πουλιά και σε μεγάλες αποστάσεις ούτε ένα ματωμένο με λίγο περίεργο καιρό σήμερα,θα το τιμήσω σίγουρα τώρα που δοκιμάστηκε
Πρώτα δοκιμάζουμε και μετά επιστρέφουμε,Άντε πήγαινε αγόρασε πάλι...sarcastic.
 
Σε μια τοποθεσια που κυνηγω εχω βρει παρα πολλα απο αυτα.Ειχαν ριχτει πριν πολλα χρόνια.Υπάρχουν ακόμα; θελω να τα δοκιμασω.

δυστυχώς ο Κονταράς βγήκε σε σύνταξη και έκλεισε το μαγαζί,αυτό έγινε το 2007 αν θυμάμαι,,το κουτάκι το έδινε €6 πολύ καλή τιμή για 33γρ και Α Γαλλίας τότε

κάποιος στο fb είχε βγεί και πούλαγε ίδια φυσίγγια ακριβώς ίδια συνταγή πιέσεις τα πάντα κάπου στην Νέα Ιωνία χύμα την 25αδα στα €6,8 ,,,ήμουν ζεστός να δοκιμάσω αλλά χάθηκε ο τύπος
 
Φίλιππα ο αδερφός μου και άλλοι 2 φίλοι σήμερα δούλεψαν τα super kill του καραμανίδη στα 28 γρ. Τα αποτελέσματα ήταν πάρα πολύ καλά και στα συνιστώ ειδικά τώρα στα μπασίματα. Σωστή η σκέψη σου να τα δοκιμάσεις και σε περισσότερο κρύομ ξέρεις με τι πυρίτιδα είναι γεμισμένα; Αυτό για την μπαρούτη ίσως έχει να κάνει με κακή καύση. Πολύ κακό αν ισχύει κάτι τέτοιο, ξαναλέω όμως στο κρύο μπορεί να είναι άλλο φυσίγγι.

Gm3 εχουν τωρα λογω ελλειψεις της g3000
 
Φιλε Παυλο το Super kill tsihla τοεριξα σε μεγαλες ποσοτητες τον Ιανουαριο κ Φεβρουαριο 2012 .Πολυ καλο φυσιγγι με σχετικα χαμηλη ανακρουση και εξαιρετικα σκοτωματα με κρυο καιρο.Οπλα Fabarm eyrolion mk2,Beretta 687 sporting και Browning b25,φετος θα τα φερει μαγαζι στον τοπο μου και θα αγορασω λιγα κουτια και εαν ειναι σαν του 2012 θα τα χρησιμοποιησω για το υπολοιπο του κυνηγοιυ.Εξαιρετικο για τσιχλες κεδροτσιχλες γερακοτσιχλες.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top