Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μάγκες θα πω κάτι και θέλω τα σχόλια σας ακόμα κι αν λέω βλακείες... Ψαχνόμαστε με τα σεταπ και ένας βασικός παράγοντας είναι οι καιρικές συνθήκες (κυρίως η υγρασία) και πως αυτές επηρεάζουν τα φυσίγγια. Λέμε αυτό το φυσίγγι μου δούλεψε στην υγρασία καλά αυτό όχι κλπ... Χμ μήπως η υγρασία επηρεάζει και τη δική μας απόδοση σαν κυνηγούς; Αναλόγως του καιρού αλλάζει η διάθεσή μας, μας πονούν σημεία που παλαιότερα είχαμε χτυπήσει γιατί να μην επηρεάζεται και η κρίση μας στη σωστή τουφεκιά;
 
Μάγκες θα πω κάτι και θέλω τα σχόλια σας ακόμα κι αν λέω βλακείες... Ψαχνόμαστε με τα σεταπ και ένας βασικός παράγοντας είναι οι καιρικές συνθήκες (κυρίως η υγρασία) και πως αυτές επηρεάζουν τα φυσίγγια. Λέμε αυτό το φυσίγγι μου δούλεψε στην υγρασία καλά αυτό όχι κλπ... Χμ μήπως η υγρασία επηρεάζει και τη δική μας απόδοση σαν κυνηγούς; Αναλόγως του καιρού αλλάζει η διάθεσή μας, μας πονούν σημεία που παλαιότερα είχαμε χτυπήσει γιατί να μην επηρεάζεται και η κρίση μας στη σωστή τουφεκιά;
μανο το εχουμε ξανσπει. μαξιμουμ 2 φυσιγγια .μιλαω για τσιχλα,για να καλυπτεις τις καιρικες συνθηκες η διαθεση δεν αλαζει απο τον καιρο αλλα αν εισαι κουρασμενος η οχι αν εισαι αυπνος κ. τ. λ. οσο για τον νικο που γραφει παραπανω για τα τορντο αν αναφερεται στο κιτρινο ναι εχει θεμα στην υγρασια το πορτοκαλι εχει θεμα μονο στο πολυ κρυο κι εκει δουλευει ο μεγαλος ερωτας το sipe
 
Εγω λεω να παρω να δοκιμασω και τα gorilla φετος τα κοκκινα..τα εχει δουλεψει κανεις;

την πέμπτη που θα κυνηγήσουμε Έυβοια θα περάσω από Λέκκα να πάρω Ηλία,,να σου πάρω ; πάντως μην επηρεάζεσαι από ένα τοπικ στο fb αν μάντεψα σωστά,,,θα σου πω από κοντά

off topic
ετοιμάσου για δυνατή φωτό,,στην χρωστάω :)
 
Last edited:
Εγω λεω να παρω να δοκιμασω και τα gorilla φετος τα κοκκινα..τα εχει δουλεψει κανεις;
Ηλία στα Γιαννενα τα ρίχνουν φανατικά τα gorilla αν και είναι ακριβά.. βέβαια και τα υπόλοιπα ακριβά τα πουλάνε εκει !
το μονο σίγουρο ειναι οτι εχουν ταιριάξει πολύ στις καιρικές συνθήκες της περιοχής!
 
τι να διαλεξω τοτε γιατι ειναι η δευτερη χρονια στο ψαξιμο κ ακομη κανενα αποτελεσμα
Μην παρεις κιβώτιο δοκίμασε 2 κουτιά και βλέπεις να δεις τι ταιριάζει σε σένα και στο όπλο σου xpress 32 kai αριστον τα προτείνω με κλειστά μάτια αν και δεν είναι τα πιο φθηνά.
 
Μάγκες θα πω κάτι και θέλω τα σχόλια σας ακόμα κι αν λέω βλακείες... Ψαχνόμαστε με τα σεταπ και ένας βασικός παράγοντας είναι οι καιρικές συνθήκες (κυρίως η υγρασία) και πως αυτές επηρεάζουν τα φυσίγγια. Λέμε αυτό το φυσίγγι μου δούλεψε στην υγρασία καλά αυτό όχι κλπ... Χμ μήπως η υγρασία επηρεάζει και τη δική μας απόδοση σαν κυνηγούς; Αναλόγως του καιρού αλλάζει η διάθεσή μας, μας πονούν σημεία που παλαιότερα είχαμε χτυπήσει γιατί να μην επηρεάζεται και η κρίση μας στη σωστή τουφεκιά;
λογικά πρέπει να αλλάζει και η πυκνότητα του αέρα άρα και η διασπορά και η δυνατοτητα διατρησης, με υγρασία δλδ είναι πιο πυκνος ο αέρας
 
Καπως ετσι το καταλαβαινω και γω. Πυκνοτερος αερας, μεγαλυτερες τριβες και χαμηλοτερες ταχυτητες. Οποτε ενα φυσιγγι δεν δουλευει οπως ειναι αναμενομενο, αλλα διαφορετικα. Ισως θελει λιγη προσκοπευση παραπανω, ή διαφορετικη συνταγη ωστε να εχεις τις ιδιες ταχυτητες σε συνθηκες αυξημενης υγρασιας
 
Γενικως αλλο στησιμο. Ομως φανταζομαι κεινη την ωρα ειναι πολυ δυσκολο σε εναν κυνηγο να εχει δοκιμασει τις παραμετρους (τσοκ, προσκοπευση, και στησιμο φυσιγγιου) ωστε να ξερει τι να χρησιμοποιησει. Οποτε συνηθως κατηγορει το φυσιγγι οτι δεν κοβει
 
Οι μεγαλύτερες πιέσεις, άρα και μεγαλύτερη αρχική ταχύτητα δεν αντιμετωπίζουν τη δυσκολία πτήσης των σκαγιών σε περιβάλλον μεγάλης υγρασίας ?

Μεγαλυτερη πιεση εννοεις τα ποσα bar βγαζει η γομωση; Εχει ομως και τον κινδυνο να σκορπιζει την τουφεκια οποτε να μην ειναι αποτελεσματικη
 
Εγω λεω να παρω να δοκιμασω και τα gorilla φετος τα κοκκινα..τα εχει δουλεψει κανεις;
Τα έριχνα πέρυσι και θα τα προτιμήσω και φέτος. Με χιόνι και βροχή που τα έχω ρίξει δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Η μόνη ημέρα που δεν τράβαγαν ιδιαίτερα ήταν ένα πρωινό με παγωνιά και πολύ υγρασία ταυτόχρονα. Αρκετά γρήγορο κρατάει κέντρο σε μεγάλη απόσταση, δεν θα δεις ξεπουπουλιάσματα κλπ. ίσως να κλωτσάει λίγο παραπάνω από ότι θα έπρεπε.
 
Τα έριχνα πέρυσι και θα τα προτιμήσω και φέτος. Με χιόνι και βροχή που τα έχω ρίξει δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Η μόνη ημέρα που δεν τράβαγαν ιδιαίτερα ήταν ένα πρωινό με παγωνιά και πολύ υγρασία ταυτόχρονα. Αρκετά γρήγορο κρατάει κέντρο σε μεγάλη απόσταση, δεν θα δεις ξεπουπουλιάσματα κλπ. ίσως να κλωτσάει λίγο παραπάνω από ότι θα έπρεπε.
Αν κυνηγάς με 2κανο μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα quail. Γνωστός οπλοπώλης που φέρνει τη μάρκα στην Αθήνα και κυνηγάει με 2κανο μου είπε ότι είχε καταπληκτικά αποτελέσματα με τα συγκεκριμένα
 
Εγώ πάντως με το πλάγιο μου δουλέψανε πολύ καλά τα sporting του ρουμελιώτη, όταν κατέβω Πάτρα θα πάρω άλλη μια κούτα να βρίσκονται. Τα superkill bior δεν γιατί οι αποστάσεις ήταν μεγάλες και εχω σταθερά 2&3* μέχρι να αξιωθώ να γεμίσω.hit.
 
Αν κυνηγάς με 2κανο μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα quail. Γνωστός οπλοπώλης που φέρνει τη μάρκα στην Αθήνα και κυνηγάει με 2κανο μου είπε ότι είχε καταπληκτικά αποτελέσματα με τα συγκεκριμένα
Tασο για το quail οντως πολυ καλο φυσιγγι το εριχνα στα ορτυκια και στη συνεχεια σε τσιχλεσ με καλα αποτελεσματα,το μονο μειον η τιμη τους.
 
Αν κυνηγάς με 2κανο μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα quail. Γνωστός οπλοπώλης που φέρνει τη μάρκα στην Αθήνα και κυνηγάει με 2κανο μου είπε ότι είχε καταπληκτικά αποτελέσματα με τα συγκεκριμένα
Οχι με καραμπινα κυνηγαω,αεριων κιολας επομενως δεν νομιζω να εχω θεμα με το λακτισμα και εχω ακουσει τα καλυτερα!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top