Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Tασο για το quail οντως πολυ καλο φυσιγγι το εριχνα στα ορτυκια και στη συνεχεια σε τσιχλεσ με καλα αποτελεσματα,το μονο μειον η τιμη τους.
Αν επιτρέπεται από πού τα παίρνεις και πόσο;
 
μανο το εχουμε ξανσπει. μαξιμουμ 2 φυσιγγια .μιλαω για τσιχλα,για να καλυπτεις τις καιρικες συνθηκες η διαθεση δεν αλαζει απο τον καιρο αλλα αν εισαι κουρασμενος η οχι αν εισαι αυπνος κ. τ. λ. οσο για τον νικο που γραφει παραπανω για τα τορντο αν αναφερεται στο κιτρινο ναι εχει θεμα στην υγρασια το πορτοκαλι εχει θεμα μονο στο πολυ κρυο κι εκει δουλευει ο μεγαλος ερωτας το sipe
evripidis302, είδες που στην πράξη και εσύ δεν κρατάς τον κανόνα. Έγραψες ότι πήγες με διαφορετικές μάρκες. Πως μπορείς να καλύψεις με δύο μάρκες μόνο όποιες αλλαγές του καιρού?
 
Οχι με καραμπινα κυνηγαω,αεριων κιολας επομενως δεν νομιζω να εχω θεμα με το λακτισμα και εχω ακουσει τα καλυτερα!
Τί να σου πω, δεν είμαι και κανα τουφέκι της προκοπής αλλά όποτε είμαι πάνω στο πουλί, κοντά μακριά το φυσίγγι μου δίνει πολύ καλά σκοτώματα. Χρησιμοποιώ πάντα τα 8αρια στην τσιχλα και το Σάββατο Θήβα μας πέρασε ένα κοπαδάκι σαρσέλια στα 25 μέτρα περίπου και με μια τουφεκιά διαγώνια κατέβηκαν 2.
 
evripidis302, είδες που στην πράξη και εσύ δεν κρατάς τον κανόνα. Έγραψες ότι πήγες με διαφορετικές μάρκες. Πως μπορείς να καλύψεις με δύο μάρκες μόνο όποιες αλλαγές του καιρού?
αν μιλας για τα αριστον τα εχω απο περυσι που δεν εκανε μπασιματα και μου εμειναν και πρεπει να τα ριξω. ποτε δεν αλλαζω κατα τη διαρκεια της χρονιας. μπορει να παρω ενα κουτακι απο καποιο καινουργιο φυσιγγι να δοκιμασω αλλα δεν αλλαζω. φετος ειπαμε λαμπρο τορντο πορτοκαλι και sipe στο κρυο. αυτα ειναι παντα 2.και το αριστον αν δεν το ακριβυνανε φετος δεν θα τ αλλαζα. γενικα δεν ειμαι της αλλαγης. πολυ ευκολα καλυπτεσαι με 2 φυσιγγια. μαθαινεις τι κανει στον καθε καιρο και μετα παιζεις με το τσοκ. το sipe για να σου δωσω να καταλαβεις το χρησ. περιπου μια 10 ετια. απο τοτε που ο καλυκας του ηταν 8αρης
 
Last edited:
Πιο είναι αυτό Ευριπίδη! δεν το έχω ρίξει.....
το sipe της nobel sport μυρο. συνηθως το βγαζω απ τη ντουλαπα μολις πεσει η θερμοκρασια στους 3-5 βαθμους κι απο κει και κατω κανει παπαδες. τρελα σκοτωματα σε νο 9 η 10.σταθερη αξια και παντα καβαντζα ενα κιβωτιο τουλαχιστον
 
Τάσο εδώ ειναι οι επίσημες τιμές του Γωγου ...
http://www.outdoorlife.gr/el/products/pusiggia
το eco το τουφεκαγα για 3 σεζον πριν ασχοληθω με την ιδιογομωση.
Εξαιρετικο...με πανω απο 2000 φυσιγγια την σεζον.Βεβαια τοτε το παιρνα 5,5ευρω οχι 6,80 που εχει τωρα.
 
το eco το τουφεκαγα για 3 σεζον πριν ασχοληθω με την ιδιογομωση.
Εξαιρετικο...με πανω απο 2000 φυσιγγια την σεζον.Βεβαια τοτε το παιρνα 5,5ευρω οχι 6,80 που εχει τωρα.
Το χουμε ξαναγράψει...ο gorilla ...δαγκώνει σε τιμές αχαχα, πάντως €6,8 για ένα απλό τσιχλοφυσιγγο χωρίς καμία σπέσιαλ πυρίτιδα είναι καπως
 
Αν και δεν εχω πετυχει μπασιμο για να βγαλω ασφαλη συμπερασματα δοκιμασα στα λιγοστα πουλακια καποια φυσιγγια με το δικαννο. Lambro classic πανακριβο και παροτι πλασαρεται σαν ειδικη γομωση για δικαννα ενιωσα αρκετη ανακρουση σε βαθμο που αν γινει μπασιμο θα κουρασει αρκετα, απο αποδοση δεν τουφεκισα πουλια η μια τσιχλα που πηρα ηταν ζωντανη παντως,φυσικα και ενα πουλι δεν ειναι να βγαλω συμπερασμα ομως στεκομαι στην υψηλη σχετικα ανακρουση-δε μου αρεσαν. Μb light 30 γλυκια ανακρουση μανουλα για δικανο ενω στο χαρτι τα δοκιμασα δε μου αρεσαν και πολυ προς το παρον οτι εχω χτυπησει ειναι ξερο. Σημερα κι ενω ειχαμε συζητηση με το Μακη προχθες για τα sporting με την παροτρυνση του αγορασα ενα rio 20 sporting 28 εριξα μολις τρια φυσιγγια σημερα γιατι δεν ειχε πουλια ομως χτυπησα τη δεντροτσιχλα με ενα τετοιο σε μεγαλη αποσταση με τσοκ ** και ανακρουση αεροβολου. Τις επομενες ημερες αν εχει πουλια θα τα τσεκαρω καλυτερα.
 
Αν και δεν εχω πετυχει μπασιμο για να βγαλω ασφαλη συμπερασματα δοκιμασα στα λιγοστα πουλακια καποια φυσιγγια με το δικαννο. Lambro classic πανακριβο και παροτι πλασαρεται σαν ειδικη γομωση για δικαννα ενιωσα αρκετη ανακρουση σε βαθμο που αν γινει μπασιμο θα κουρασει αρκετα, απο αποδοση δεν τουφεκισα πουλια η μια τσιχλα που πηρα ηταν ζωντανη παντως,φυσικα και ενα πουλι δεν ειναι να βγαλω συμπερασμα ομως στεκομαι στην υψηλη σχετικα ανακρουση-δε μου αρεσαν. Μb light 30 γλυκια ανακρουση μανουλα για δικανο ενω στο χαρτι τα δοκιμασα δε μου αρεσαν και πολυ προς το παρον οτι εχω χτυπησει ειναι ξερο. Σημερα κι ενω ειχαμε συζητηση με το Μακη προχθες για τα sporting με την παροτρυνση του αγορασα ενα rio 20 sporting 28 εριξα μολις τρια φυσιγγια σημερα γιατι δεν ειχε πουλια ομως χτυπησα τη δεντροτσιχλα με ενα τετοιο σε μεγαλη αποσταση με τσοκ ** και ανακρουση αεροβολου. Τις επομενες ημερες αν εχει πουλια θα τα τσεκαρω καλυτερα.
Αγαπητε φιλε τα mb 30 ειναι οτι λενε. Lihgt. Τα κλασικα του λαμπρο με ταχυτητες 415 και.. εννοειτε οτι θα εχουν ανακρουση και φυσικα λαθος και μαλιστα μεγαλο εταιριων να βγαζουν φυσιγγια δυνημιτες λεγοντας οτι προοριζοντε για δικαννα. Τα rio 28 εμενα δεν μου εκατσαν καθολου. Σε 28 με ενθουσιαζει το nsi uno prima.
 
Αγαπητε φιλε τα mb 30 ειναι οτι λενε. Lihgt. Τα κλασικα του λαμπρο με ταχυτητες 415 και.. εννοειτε οτι θα εχουν ανακρουση και φυσικα λαθος και μαλιστα μεγαλο εταιριων να βγαζουν φυσιγγια δυνημιτες λεγοντας οτι προοριζοντε για δικαννα. Τα rio 28 εμενα δεν μου εκατσαν καθολου. Σε 28 με ενθουσιαζει το nsi uno prima.
Το uno prima απο ανακρουση τι λεει; σαν το mb light περιπου;
 
παιδια μια ερωτηση το labro tordo 30gr μεχρι ποια θερμοκρασια -εποχη συμπεριφερεται καλα, μπορει να το ριξει καποιος απροβληματιστα ...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top