Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
τα τασκοφ velos/rex.τα εχει ρηξη καποιοσ να μασ πει γνωμεσ
Φίλε μου τα έχω ρίξει κ τα βέλος κ τα Ρεξ.το Ρεξ έτσι κ έτσι ήταν.το βέλος ήταν καλύτερο κατά την γνώμη μου. τα δυο τα έριξα με δίκαννο.πολύ καλό φυσίγγι του τασκωφ ειναι το μαύρο στα 32γρ.δοκιμασμένο κ με την καραμπίνα μου.
 
Άστο καλύτερα ... ;)
Κάτι μου κρύβεις την καρδιά σου δεν μ'ανοιγεις...sarcastic.τα έχεις δοκιμάσει προφανώς..παράξενο γιατί η συγκεκριμένη εταιρία από ότι διαβάζω έχει καλά φυσεκλίκια γενικά...
 
Πήρα πριν δυο χρόνια 5 κουτιά για να συμπληρώσω μια μεγάλη παραγγελία που είχα κάνει. Πολύ αυξημένες πιέσεις, πολύ αίμα, ζωντανά πουλιά. Πολύ πατημένοι συγκεντρωτήρες και ελαφρά φουσκωμένα φυσίγγια.
 
Ευχαριστω φίλε.παντως ρε παιδιά ειναι απορίας άξιο γιατί χαλάνε τα φυσιγγια τους η κατασκευαστες,λες κ δεν θέλουν να πουλήσουν.παρολο που έχω αρρώστια με τα φυσιγγια γενικά(κάνω κ συλλογή)δεν ασχολούμε με ιδιογομωση.αν το έκανα κάποια στιγμή σίγουρα θα εβγενα κερδισμένος..
 
Θα κοιτάξω μάλλον για τα αλεκτορις του μητσακου.που ακούω κ διαβάζω καλά λόγια από όλους.ο συγκεκριμένος ειναι κ φανατικός τσιχλοκυνηγος όποτε ειναι αδύνατον να έχει σκάρτο "πράγμα"..
 
Θα κοιτάξω μάλλον για τα αλεκτορις του μητσακου.που ακούω κ διαβάζω καλά λόγια από όλους.ο συγκεκριμένος ειναι κ φανατικός τσιχλοκυνηγος όποτε ειναι αδύνατον να έχει σκάρτο "πράγμα"..
Δεν εχω δοκιμασει καποιο 32αρη του Μητσακου, αλλα γενικα οσα φυσιγγια του εχω δει ειναι πολυ προσεγμενα κ με πολυ μικρες αποκλισεις στις δοσολογιες...
 
το γνωρίζω μιας κ είχες παρουσιάσει κάποια μέσα από το περιοδικό.ΥΓ και η κυνηγεσια κυνοφιλια που τα είχε παρουσιασει παλαιοτερα έλεγε τα καλύτερα λόγια..όποτε σίγουρα αξίζουν.
 
Πρόπερσι πήρα 2κουτια nsi gm3 tordo τα διάφανα.το φυσίγγι εγραφε πάνω 1050 max!!!!!!!φοβηθηκα να το ρίξω με το πλάγιο κ τα ριξα με την καραμπίνα.τι γίνεται ρε παιδιά υπάρχει περίπτωση 32γρ φυσίγγι να έχει τόσες πιέσεις;;;;;η γράφτηκε απο λάθος;;
 
Η ένδειξη max 1050 bar, πρέπει να αναγράφεται υποχρεωτικά σε κάθε φυσίγγι του οποίου ο μέσος όρος πίεσης υπερβαίνει τα 740 bar. Πρόκειται για μια ένδειξη ασφαλείας του C.I.P. η οποία εννοεί ότι το φυσίγγι μπορεί να φτάσει μέχρι και τα 1050 Bar, με σκοπό να προειδοποιήσει το χρήστη ότι πρέπει να διαθέτει όπλο που είναι δοκιμασμένο στα 1320 Bar.
 
Το γνωρίζω όμως αυτο συμβενει σε φυσιγγια 36γρ κ πάνω..ισως το συγκεκριμένο να ηταν "σκληρό".δεν εχω ξαναδεί ποτέ σε 32αρια αυτη την ένδειξη...
 
Η ένδειξη max 1050 bar, πρέπει να αναγράφεται υποχρεωτικά σε κάθε φυσίγγι του οποίου ο μέσος όρος πίεσης υπερβαίνει τα 740 bar. Πρόκειται για μια ένδειξη ασφαλείας του C.I.P. η οποία εννοεί ότι το φυσίγγι μπορεί να φτάσει μέχρι και τα 1050 Bar, με σκοπό να προειδοποιήσει το χρήστη ότι πρέπει να διαθέτει όπλο που είναι δοκιμασμένο στα 1320 Bar.
Άρη αυτό σημαίνει ότι τα φυσίγγια που είπε ο Τάσος (που όλοι έχουμε ρίξει) βγάζουν μ.ο. πάνω από 740 bars;; Ή απλώς προειδοποιεί ότι μπορεί να συμβεί σε μεμονωμένα φυσίγγια ή και παρτίδες αυτό;;; (λόγω λάθους ίσως στη γόμωση ή ό,τι άλλο...)
 
Άρα εμμέσως πλην σαφώς αφήνουν να εννοηθεί ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο... Καλό είναι να τα λέμε αυτά καθότι και εγώ αγνοούσα τη συγκεκριμένη γνώση..
 
στο euromix ειναι σιγουρο οτι η πυριτιδα που εχει ειναι η gm3 η ειναι η prima.απο τησ μετρησησ που εχω εχει μεσα 1,55χ31 με 688 καψουλι.ειναι τσιμπημενο για την gm3
 
στο euromix ειναι σιγουρο οτι η πυριτιδα που εχει ειναι η gm3 η ειναι η prima.απο τησ μετρησησ που εχω εχει μεσα 1,55χ31 με 688 καψουλι.ειναι τσιμπημενο για την gm3
Στο σάιτ Gm3 λένε πάντως, εγώ το χειμώνα που τα έριξα με δίκαννο και καλό καιρό δεν είχα κλώτσημα... Μου έχουν μείνει κάποια 8-9 θα τα δω και το καλοκαίρι (το χειμώνα δεν ενθουσιάστηκα) πολλοί μου είπαν να βάλω τα 9-10 είναι καλύτερα
 
Βασίλη το γιουρομιξ 8-9 πέρσι με ευχαρίστησε με το πλάγιο.με την καραμπίνα ειχα πολλά αδικαιολόγητα ξεπουπουλιασματα κ μάλιστα σε κοντινες αποστάσεις...μαλλον θέμα οπλου.το τορντο32 τα πήγε περιφημα κ με τα δυο(8αρι)
 
Μια ερώτηση σε όλους τους φίλους.τα diana πράσινα 32γρ.του τατση από Άρτα,τα έχει ρίξει ποτέ κανενας;ακούω καλά λόγια γενικά για τα φυσίγγια του..θα ήθελα κ την γνώμη κάποιου φίλου που να τα έχει ρίξει..
 
Κατάλαβα..όντως 6.80 είναι ακριβά για τσιχλοφυσιγγο..σίγουρα υπάρχουν καλύτερα κ πιο φθηνά..ΥΓ ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί οι κατασκευαστές αλλάζουν συνέχεια μπαρουτες..εφόσον το προϊόν τους είναι καλό..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top