Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Θα τα δοκιμάσω και εγώ φέτος το Σεπτέμβρη.7-8 θα ειναι μια χαρά.όπως κ το 8-9.ΥΓ πολύ καλή τιμή τα ζωτος..μάλλον ειναι τα 30γρ.ειχα πάντα περιέργεια να δοκίμαζα το "καλοκαιρινό"που γεμίζει..
 
Βασιλη η δορκας παράγει τα Cal.12 μόνο σε 70mm φυσίγγια.δεν κατασκευάζει 76mm.μαλλον εννοείς οτι δεν πιστοποιεί τα μικρά διαμετρήματα...
Ακριβώς Τάσο, έχω κυνηγήσει πολύ με τα μικρά του διαμετρήματα (20 & 32) και τα τελευταία 3-4 χρόνια σε αυτά έχει ρίξει κατακόρυφα την ποιότητα...
Από φέτος θα γεμίσω τα δικά μου
 
Θα τα δοκιμάσω και εγώ φέτος το Σεπτέμβρη.7-8 θα ειναι μια χαρά.όπως κ το 8-9.ΥΓ πολύ καλή τιμή τα ζωτος..μάλλον ειναι τα 30γρ.ειχα πάντα περιέργεια να δοκίμαζα το "καλοκαιρινό"που γεμίζει..
Μια ευκαιρία δώσε στα κίτρινα τα Τορντο 30γρ. εμένα το χειμώνα με ενθουσίασαν και σε δύσκολο καιρό και σε καλό
 
Θα τα δοκιμάσω σίγουρα γιατι η αλήθεια ειναι οτι από ολους ακούω μονο καλα λόγια.υγ.μια φορα πήρα πιτσιρικάς τα 3Α για το 36αρι κ ούτε τα ξαναπήρα..απαράδεκτα.αλλα για να το λες κ εσύ τότε το ίδιο παραμένουν..
 
  • Like
Reactions: DrV
Θυμήθηκα παλια που είχα πάρει ένα κουτι καθαρά απο περιέργεια..(γιατί ειναι πανάκριβο)το nsi grive 9/11 μαλλινη ταπα. Ελικρινα τσίχλα ζωντανή δεν θυμαμε να πήρα..πολύ ωραιο φυσίγγι..Εχει και ένα απλόχερο σκάγια όμως..Έκανα και καποιες βολές μακρινές θυμαμε.(τελικά η ειδική σειρά τις nsi για κάθε θήραμα ξεχωριστά ειναι κορυφή)
 
..Έκανα και καποιες βολές μακρινές θυμαμε.(τελικά η ειδική σειρά τις nsi για κάθε θήραμα ξεχωριστά ειναι κορυφή)
Καλησπέρα Τάσο. Είναι κορυφή αλλά και πανάκριβα.
Εντάξει ή κιχλα θέλει φτηνό φυσίγγιο, όχι φτηνιαρικο, αλλά στη τιμή που είναι τα συγκεκριμένα ξεφεύγουν πολύ για το συγκεκριμένο θήραμα που έχει μεγάλη κατανάλωση.
Εγώ στα 5-6 κυνήγια κιχλας που κάνω στη σεζόν, έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος από τα euromix του Λάμπρο, τα bravo του Ναυπλιωτη και τα sporting του Gorilla.
 
Έτσι ειναι Γιάννη..Σε καμία περίπτωση δεν αξίζει για το συγκεκριμένο θήραμα..Τα πηρα για δοκιμή και αποκλειστικά και μόνο απο περιέργεια για να δω τι "σκαγια"κανει αυτό το εξειδικευμένο ας πούμε τσιχλοφυσιγγο..
 
Αφού λέτε τις εμπειρίες σας από φυσιγγια θα πω και γω για ένα φυσιγγι που τυχαία έριξα πέρσι στις τσιχλες και που δύσκολα εχανες πουλί. Ήταν βέβαια εκτός των δικών μου προδιαγραφών αφού ηταν 33,5 γρ και το πήρα έτσι απο καταναλωτική υπερβολή, μια μέρα που πέρασα απο την dispan. Ήταν ένα κουτί lucky shot n.9. Mου έκανε εντύπωση το χρώμα του καλυκα, ήταν σε ενα χρωμα κρεμ ή κάτι τέτοιο, τώρα που το σκέφτομαι σε 8ακι θα ήταν εξαιρετικό για τρυγονι.
 
Κάπου ειχα διαβάσει ότι το bravo το δουλεύουν πολύ για τσιχλα στα περασματα στην Κερκυρα.Το εχει σταματήσει ο ναυπλιωτης αν ξέρεις Γιάννη?Σε ρωτάω γιατι δεν το βρίσκω γενικα στο ιντερνετ..
 
Κάπου ειχα διαβάσει ότι το bravo το δουλεύουν πολύ για τσιχλα στα περασματα στην Κερκυρα.Το εχει σταματήσει ο ναυπλιωτης αν ξέρεις Γιάννη?Σε ρωτάω γιατι δεν το βρίσκω γενικα στο ιντερνετ..
πέρυσι τα είχε ο Παρδαλάκης στο Αιγάλεω πήρα 4 κουτιά δεν μπορώ να πω ότι ξετρελλάθηκα
τα δούλεψα μπασίματα 2 μέρες καλές μαζί με euromix τα οποία ήταν καλύτερα και σε αποστάσεις και σε σκοτώματα :)
 
Γιώργο το εχω ρίξει και αυτό (όχι που θα μου ξεφευγε...my man.)Έτσι ακριβώς όπως τα λες πολύ καλο φυσίγγι!κλωτσαγε λιγάκι απο οτι θυμαμε..αλλά κατά τα άλλα εξαιρετικό!!Πάνε τουλάχιστον 5 χρονια απο τότε ομως χαιρομε που το φυσίγγι αυτό παραμένει το ίδιο..
 
Last edited:
Πολη καλο φυσηγκακι ειναι και το alfa game 32gr.και το διασπορασ με διασπορεα χορισ πτερύγια 32gr..με ακουιλα.μασ έδειξε πολυ καλη σταθερότητα και με πολυ κρυο και στην υγρασια.
 
πέρυσι τα είχε ο Παρδαλάκης στο Αιγάλεω πήρα 4 κουτιά δεν μπορώ να πω ότι ξετρελλάθηκα
τα δούλεψα μπασίματα 2 μέρες καλές μαζί με euromix τα οποία ήταν καλύτερα και σε αποστάσεις και σε σκοτώματα :)

Τις ίδιες ακριβώς εμπειρίες είχα και εγω Μάκη. Το euromix πολυ καλό και στην υγρασία το Bravo ειχε απόδοση μονο σε στεγνό καιρό.
 
Κάπου ειχα διαβάσει ότι το bravo το δουλεύουν πολύ για τσιχλα στα περασματα στην Κερκυρα.Το εχει σταματήσει ο ναυπλιωτης αν ξέρεις Γιάννη?Σε ρωτάω γιατι δεν το βρίσκω γενικα στο ιντερνετ..
Όντως Τάσο, τα φέρνει ένα κυνηγομαγαζο στο νησι και το δουλεύουν πολύ κυνηγοί εδώ στο νησί. Τα προηγούμενα χρόνια έκανε πολύ καλές πωλήσεις συμφωνα και με τα λεγόμενα του καταστηματάρχη αλλά και από τα λεγόμενα των κυνηγών εδώ.
Δεν ξέρω αν το έχει σταματήσει.
Αν και εκτός θέματος, δύο χρονιές στην έναρξη σε τρυγόνια είχα τέλεια αποτελέσματα, από θέμα αποδόσεις λόγω ζέστης αλλά και λακτίσματος.
 
Μιας και μιλάμε για κιχλοφυσηγγια και αν μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω, θα ήθελα Ζαγοραίος στο διαφανή κάλυκα και σε 2η φάση Quick κόκκινα ( τι θυμήθηκα τώρα).
Αλήθεια εσείς ποια εχεται νοσταλγησει;
Ααααααα και φυσικά ldeal της Πυρκαλ!!!!
 
Τα ζαγοραιος τα εχω ακουστά,Τα quick κόκκινα και super quick γαλάζια(πιο ενισχυμένο)πάλι δεν τα πρόλαβα αλλά υπάρχουν στην συλλογη μου.Αν εχω νοσταλγησει κάποιο τσιχλοφυσιγγο ειναι το παλιό s-32 του Στοκα τότε που γεμίζονταν με 8mm μεταλλο..
 
Τα ζαγοραιος τα εχω ακουστά,Τα quick κόκκινα και super quick γαλάζια(πιο ενισχυμένο)πάλι δεν τα πρόλαβα αλλά υπάρχουν στην συλλογη μου.Αν εχω νοσταλγησει κάποιο τσιχλοφυσιγγο ειναι το παλιό s-32 του Στοκα τότε που γεμίζονταν με 8mm μεταλλο..
Πολύ καλό και αυτό Τάσο.
 
Δύο φυσιγγια για τσίχλα έχω νοσταλγησει, τα Κενταυρος προ 20 ετιας και κάποια Κεραυνός σε πορτοκαλί καλυκα που αν θυμάμαι καλά πρέπει να τα γεμιζε κάποιος στην Λ.Ηρακλείου στην Ν.Ιωνία ή σε κάποια κάθετο της Ηρακλειου. Πραγματικά το δεύτερο ήταν όνομα και πράμα.
 
Δύο φυσιγγια για τσίχλα έχω νοσταλγησει, τα Κενταυρος προ 20 ετιας και κάποια Κεραυνός σε πορτοκαλί καλυκα που αν θυμάμαι καλά πρέπει να τα γεμιζε κάποιος στην Λ.Ηρακλείου στην Ν.Ιωνία ή σε κάποια κάθετο της Ηρακλειου. Πραγματικά το δεύτερο ήταν όνομα και πράμα.
Το κένταυρος Γιώργο θυμάμαι το χρησιμοποιούσα πιτσιρικά με το πρώτο μου όπλο, baikal 16αρι μονοκανο.
Ακόμα θυμάμαι πόσο καλό ήταν αλλά και κάτι χαστουκια !!!!!!!!!!!.sarcastic.
 
Ξέχασα και ενα άλλο "Στόχος"Γιαννης τσιρωνης μαύρο στα 34γρ στην Πάτρα γεμιζονταν με d20..Βαρύ για τσιχλα αλλά..κάτσε καλά..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top