Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Παιδια ποια η αποψη σας για το rc32?εχεις κανεις αποψη απο μακροχρόνια χρηση?

έριχνα Cheddite Tordo και το γύρισα πριν 4 χρόνια στα RC32 χωρίς όμως να κάνω πέρα τα Cheddite,ότι βρω πιο φτηνό αγοράζω,εξάλλου και τα δύο είναι πρώτες επιλογές από πολλούς κυνηγούς

είναι γρήγορο φυσίγγι ( ετοιμάσουν να αλλάξεις την προσκόπευση σου ) δουλεύει παντού από τσίχλα,τρυγόνι,φάσσα

σε κάποιες παρτίδες είχα δει διαφορετική πυρίτιδα , G3000 & Ισπανικές αλλά ίσως και να κάνω λάθος μιας και ο Άρης που μιλήσαμε είπε ότι μάλλον η RC της βάφει για δικούς της λόγους και μπερδεύει κόσμο με αυτό το τέχνασμα

δοκίμασε το σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι
 
Baschieri MB32 Classic...
Σταθερό, καλοφτιαγμένο, όμορφος κάλυκας Gordon, μαλακή τουφεκιά, ακούει στο στοκ που βάζεις , σχεδόν παντός καιρού ...
Γύρω στα 6 ευρώ, ακόμα και λιγότερο για κούτα, ειναι μια πολύ καλή επιλογή, απόλυτα value for money !!!!
 
Τσιχλίτσα με RM 7,5 καρτέρι και 8,5 RM περπατημα..Αλλά και για λίγο κρύο τα MB classic που λεει και ο Μένιος εγω προσωπικά έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος..
 
Παιδια ποια η αποψη σας για το rc32?εχεις κανεις αποψη απο μακροχρόνια χρηση?
σε υγρασια και κρυο το ξεχνας.μονο ξεπουπουλ.παιζει καλα σε ηπιους καιρους κι εχε υπ οψην σου οτι καθε παρτιδα μπορει να εχει αλλη πυριτιδα
 
Last edited:
Αυτο ειναι που λεμε ... γουστα ειναι αυτα... Εγω παλι ποτρε δεν το βολευτηκα το Rc32 στο κυνηγι, μου φαινοταν λιγο αργο... Με πιο ζεστο καιρο ηταν καλυτερα τα πραγματα...
 
Εγω όσες φορές το κυνήγησα το RC 32 είχα καταπληκτικές τουφεκιές σε στεγνό καιρό, αλλα έστω και με λίγη υγρασία το φυσίγγι μετατρέπονταν σε εντελώς άχρηστο. Η δίκη μου αίσθηση ήταν οτι ήταν γρήγορο. Πάντως πρεπει να ειναι το Ν1 στις προτιμήσεις των Ιταλών κυνηγων για την τσίχλα την τελευταία δεκαετία.
 
Το εχω κυνηγήσει το rc 32 πριν κάποια χρονια σε τσίχλες και ήταν καλο,μάλιστα ειχα παρει και μια μυτογκα στο περπατητο με ν10..Ομως στα τρυγονια θυμαμε ήταν ακόμα καλύτερο με ν8.ισως το ρίξω πάλι φέτος..Τα fiocchi pl 32 τα εχει ρίξει κανείς?Ακριβο και αυτό το φυσίγγι ομως..
 
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις!Ρωτησα κυριως διοτι την περασμενη κυνηγετικη περιοδο το δοκιμασα σε 4 εξορμησεις και μου αφησαν αναμικτα συναισθήματα!
Ειδα καθαρα σκοτωματα καποιες φορες και αλλες μονο πουπουλα και το πουλι να πεφτει μετα απο 20 μετρα.με πολυ υγρασια απαγοητευτικα απο την αποδοση τους και ρωτησα για εναν ασφαλες συμπερασμα.
Ειμαι ακομα στο ψαξιμο στα τσιχλοφυσιγγα και δοκιμαζω να βρω κατι να μου ταιριάξει και κλεινω προς euromix και nsi gm3 fast.xm.
 
δοκιμασε τα κιτρινα tordo του λαμπρου.πολυ γρηγορα φονικοτατα 30 γραμ.δουλευουνε σε μεγαλο ευρος καιρικων συνθηκων.και μου δουλεψανε περυσι παρα πολυ καλα τοσο στο δικανο οσο και στη καραμπινα.για μενα προσωπικα κλασεις ανωτερα απο euromix και tordo πορτοκαλι.και το gm3 που αναφερεις καμμια σχεση με το παλιο.αν θες φυσιγγι με gm3 πηγαινε στο ok της ιδιας εταιρειας αλλα σε νουμερο 9 η 10 οχι σε 8.δοκιμασμενο απο φιλο που τα δουλευει 2 χρονια τωρα με παρα πολυ μεγαλη επιτυχια στα νουμερα που αναφερα
 
δοκιμασε τα κιτρινα tordo του λαμπρου.πολυ γρηγορα φονικοτατα 30 γραμ.δουλευουνε σε μεγαλο ευρος καιρικων συνθηκων.και μου δουλεψανε περυσι παρα πολυ καλα τοσο στο δικανο οσο και στη καραμπινα.για μενα προσωπικα κλασεις ανωτερα απο euromix και tordo πορτοκαλι.και το gm3 που αναφερεις καμμια σχεση με το παλιο.αν θες φυσιγγι με gm3 πηγαινε στο ok της ιδιας εταιρειας αλλα σε νουμερο 9 η 10 οχι σε 8.δοκιμασμενο απο φιλο που τα δουλευει 2 χρονια τωρα με παρα πολυ μεγαλη επιτυχια στα νουμερα που αναφερα
Δεν μπορω να πω οτι με "κρεμασαν" τα gm3 fast που τα κυνηγησα αρκετα!!τα 30αρια του lambro που μου προτεινεις θα τα δοκιμασω δεν εχω να χασω και τιποτα!τοση διαφορα παντως μεταξυ ολων των παραπανω και εχουν ολα gm3 πυριτιδα
 
Κωνσταντίνε με το gm3 fast είχες θέμα με το λάκτισμα?σε ρωτάω γιατι έριξα δυο κουτιά πρόπερσι καλά ήταν αλλά δυνατουτσικα για 32γρ..
 
θα σου απαντησω απο την δικη μου εμπειρια με αυτα τα φυσιγγια.το euromix λοιπον ειναι παρα πολυ αργο φυσιγγι παρ ολο που πολλοι το λενε για γρηγορο.στον καλο καιρο παιζει καλα αλλα τουλαχιστον εδω χανια μολις πιασουνε τα πρωτα κρυα νανακια.το πορτοκαλι παρα πολυ δυνατο.με το 7αρι κυνηγας μεχρι και περδικα στην εναρξη.προσεξε ομως στο κρυο εφετος μιλαμε για 4 βαθμους φιλος που τα δουλευειι 6 χρονια τωρα και κυνηγαμε μαζι ολες ζωντανες με πολλα αιματα.αντιθετα με το κιτρινο γεμισμενο με d20 το μονο προβλημα που ειχα ητανε η εντονη διατρηση λογω ταχυτητας.δηλαδη η τσιχλα επεφτε καμμια 6-7 μετρα μακρυτερα απο εκει που τη σκοτωνα.στα παραπανω ολες οι διαφωνιες δεχτες
 
αλλα επειδη οι ελλην. εταιρειες αναλογως τιμων υλικων φτιαχνουνε τα φυσιιγια τους ελπιζω το κιτρινο να μην αλλαξει εφετος
 
Ευριπίδη δεν εχω δουλέψει το 30αρι τορντο.Παρολο που το βρίσκω πανεύκολα εδώ στο νησί(6,00€)..Απο οτι ακούω απο όλους σας ομως πρόκειται για ενα εξαιρετικό φουσεκι..Θα το δοκιμάσω οπωσδήποτε και οχι μόνο στην τσιχλα...
 
Κωνσταντίνε με το gm3 fast είχες θέμα με το λάκτισμα?σε ρωτάω γιατι έριξα δυο κουτιά πρόπερσι καλά ήταν αλλά δυνατουτσικα για 32γρ..
Τασο για να σου δωσω ενα σημειο αναφορας θα σου πω οτι το rc32 το θεωρω πιο δυνατουτσικο απο το gm3 fast.δεν ενιωσα ενοχληση απο το λακτισμα του.και κυνηγαω με αδρανειας
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top