Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ενα φυσίγγιο που έριξα πέρσι και μου άρεσε ήταν το NAVARO 30 του ΚΥΡΓΙΑ, μαλακό και φονικότατο τοσο στα τρυγόνια το καλοκαίρι σε Νο 8 όσο και το χειμώνα σε κιχλοκότσυφα σε Νο 8 και Νο 9,
Επίσης ένα φυσίγγιο που μου άρεσε ήταν και το GORILLA SPORTING Νο8, λίγο σκληρό για φυσίγγιο 28 γρ. αλλά με φοβερά ποσοστά καταβολής και σε οριακές αποστάσεις σε ένα κυνηγι κιχλοκότσυφου στα περάσματα του Οκτώβρη, εκτοτε το κυνήγησα κατα τη διάρκεια του χειμώνα με αρκετά καλα απότελέσματα στα κιχλοκοτσυφα αλλά όχι σε μπεκατσίνια στα οποία είχα κατ' επαναληψη αδικαιολογητες αστοχίες
 
και εγω εριξα τα ναβαρο 30γρ/ lambro 30gr το κιτρινο, χειμωνα, χωρις προβληματα...
Επισης μου αρεσε πολυ (και θα το ξαναπαρω εαν το βρω) το J&B fast...πολυ ωραιο φυσσιγι...:)
 
  • Like
Reactions: DrV
Το lambro 30 παρότι θέλω να το δοκιμάσω ακόμα δεν ετυχε να το βρώ μπροστα μου. Παντως έχω ακουσει πάρα πολύ καλά λόγια.
Εκείνο που έριξα (και στο κυνήγι και σε δοκιμές) φέτος και δε μου πήγε (ματωμένα και πολλά ζωντανά) σε διάφορες καιρικές συνθήκες και διαφορετικούς κυνηγότοπους ηταν το Lambro Euromix 8/9 παρότι έχω ακουσει και έχω διαβάσει εδώ μέσα πολυ καλά λόγια. Με το συγκεκριμένο ειχα καλά αποτελεσματα πριν αλλαξει συγκεντρωτήρα.
 
και εγω εριξα τα ναβαρο 30γρ/ lambro 30gr το κιτρινο, χειμωνα, χωρις προβληματα...
Επισης μου αρεσε πολυ (και θα το ξαναπαρω εαν το βρω) το J&B fast...πολυ ωραιο φυσσιγι...:)
Διονύση το fast ειναι διάφανο νομίζω..Πιστεύω οτι ειναι νεο φυσίγγι σωστά?ποσο το βρίσκεις?Ευχαριστω
 
Ενα φυσίγγιο που έριξα πέρσι και μου άρεσε ήταν το NAVARO 30 του ΚΥΡΓΙΑ, μαλακό και φονικότατο τοσο στα τρυγόνια το καλοκαίρι σε Νο 8 όσο και το χειμώνα σε κιχλοκότσυφα σε Νο 8 και Νο 9
Όντως πολύ καλό φυσίγγι το συγκεκριμένο.
Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
 
Ένα κουτί Navaro 30 #8 έριξα κι εγώ, οκ καλό μέχρι εκεί δεν τρελάθηκα, βέβαια δοκιμάστηκε σε δύσκολο καιρό (χιονάκι)
 
Ένα κουτί Navaro 30 #8 έριξα κι εγώ, οκ καλό μέχρι εκεί δεν τρελάθηκα, βέβαια δοκιμάστηκε σε δύσκολο καιρό (χιονάκι)
Σιγουρα Βασίλη παίζει ρόλο και πως ταιριάζει στο οπλο μας και κυρίως στις σκοπευτικές μας ιδιαιτερότητες ένα φυσίγγιο. Πιστευω βέβαια για να έχουμε μια ολοκληρωμένη άποψη για ένα φυσιγγιο πρέπει να το κυνηγήσουμε τουλάχιστων μια σεζόν και σε διαφορες κυνηγετικές συνθήκες.
 
Σιγουρα Βασίλη παίζει ρόλο και πως ταιριάζει στο οπλο μας και κυρίως στις σκοπευτικές μας ιδιαιτερότητες ένα φυσίγγιο. Πιστευω βέβαια για να έχουμε μια ολοκληρωμένη άποψη για ένα φυσιγγιο πρέπει να το κυνηγήσουμε τουλάχιστων μια σεζόν και σε διαφορες κυνηγετικές συνθήκες.

Συμφωνω αλλα σ´ αυτο βασικη προϋποθεση ειναι η σταθεροτητα της κατασκευης του φυσιγγιου...
 
K εμενα μου αρεσε πολυ το Navaro 30 ακομα κ με φθινοπωρινο καιρο που το εριξα... Με επεισε σε αντιθεση με το 32αρη του...
Πολυ καλη εντυπωση για καλο καιρο μου αφησαν επισης και τα J&B 30γρ...
 
Πολυ καλη εντυπωση για καλο καιρο μου αφησαν επισης και τα J&B 30γρ...
Το μπλε Άρι ή το fast λες; Το μπλε το εχω ριξει και εγω και ο πατερας μου πιο παλια και ηταν πολυ καλό.
 
K εμενα μου αρεσε πολυ το Navaro 30 ακομα κ με φθινοπωρινο καιρο που το εριξα... Με επεισε σε αντιθεση με το 32αρη του...
Πολυ καλη εντυπωση για καλο καιρο μου αφησαν επισης και τα J&B 30γρ...
Τα J&B ποιος τα φτιαχνει;
 
Δημητρης Τσιπούρας λέγεται ο κατασκευαστής και όντως στην Άμφισσα φτιάχνονται..Καλά φυσιγγακια..Τα κομάντος και τα σούπερ 34γρ μου άρεσαν πολυ..Το μπλε 30γρ για καλο καιρό ειναι καλο όπως λεει και ο Αρις.
 
Που να δείτε και ενα διασπορας που βγάζει ο συγκεκριμένος στα 34γρ (βγάζει και ένα στα 32) σε μαύρο καλυκα.
 
Σωστός Γιώργο βγάζει ενα μαύρο διασποράς στα 34γρ(το εχω ρίξει σε τσιχλα παλια,πολυ καλο!Αν θυμαμε καλά ο διασπορεας ειναι έλικας)Και βγάζει και ενα διασποράς πορτοκαλι..ΥΓ όχι Παύλο δεν υπαρχει site..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top