Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
μίλησα μαζί του,γύρω στις 15 αυγούστου θα είναι έτοιμο και το site του

ρώτησα φυσίγγια για τρυγόνι/τσίχλα τί βγάζει και μου είπε τα Zenith 32gr €7 τα οποία τα δουλεύουν πολλοί - ακριβά φυσίγγια αλλά αν μετράει και η κάθε τουφεκιά και είναι όντως τόσο καλά αξίζει - τιμή για κούτα είναι διαθετημένος να την αλλάξει ;)

πολύ συζητήσιμος,όχι βιαστικός και κατατοπιστικός - ανάμεικτα δεν βγάζει σε κανένα τύπο φυσιγγίων του
 
Last edited:
Ωραία να γουστάρουμε κανένα φυσίγγι...well done.ΥΓ τι μου θύμησες ρε Παυλο το jb zenith το επερνα πιτσιρικάς απο ενα μίνι μάρκετ..Πορτοκαλι φυσίγγι και το κουτι είχε απέξω ενα σκιουρο!!!.sarcastic.
 
προσωπικά θεωρώ πολύ σημαντικό τα υλικά κατασκεύης,ειδικά για φυσίγγι σε αυτή την κατηγορία τιμής, περιμένω άριστα υλικά και όχι κάλυκα ας πούμε τύπου FIEM γιατί έχω άσχημες εμπειρίες

να το πληρώσω αλλά να είναι και ΣΩΣΤΟ
 
Αυτό Ακριβώς Παυλο!Τότε το zenith γεμιζονταν με 8αρι μέταλλο,τωρα βλέπω εχει 12αρι..Και το commando τότε γεμιζονταν με 8αρι μέταλλο και λαχανί καλυκα..Ενώ τωρα εχει 12αρι και ανοιχτό πράσινο χρώμα..Οταν λέω τότε εννοώ γύρω στο 1999..Έτσι για την ιστορία...sarcastic.
 
Βασίλη θυμάσαι από πρόσφατα φυσίγγια υλικά ; σκέφτομαι να τα δοκιμάσω τα Zenith τώρα που θα ανέβω Σκόπια
 
Βασίλη θυμάσαι από πρόσφατα φυσίγγια υλικά ; σκέφτομαι να τα δοκιμάσω τα Zenith τώρα που θα ανέβω Σκόπια
Όχι πολύ πρόσφατα, πάντως στα commandos θυμάμαι είχε μπαρούτι στυλ Gm3 ήη granular και συγκεντρωτηρα θωδη μια παρτιδα πριν 2 χρονια περιπου. Τα τελευταία 2 χρόνια κλείσανε τα δυο μαγαζια στο χωριο, ενα μικρο εμεινε, και δεν τα βρισκουμε πλεον.
 
Είχα ακούσει και πριν πεντε χρόνια καλά λόγια για τα φυσιγγια του Αμφισιωτη.
Τα φέρνει κανένας Αθήνα;
 
Συμφωνω αλλα σ´ αυτο βασικη προϋποθεση ειναι η σταθεροτητα της κατασκευης του φυσιγγιου...
Συμφωνώ απόλυτα,όσο αφορά τη σταθερότητα κατασκευής, αλλά αυτό είναι ενα διαρκές ρίσκο στα φυσίγγια του εμπορίου, ακόμα και μεγάλων εταιριών, πάντως για να λέω και του στραβού το δίκιο συνηθως δε βλέπω στην πλειοψηφία των φυσιγγίων που έχω δοκιμάσει συμαντικές αλλαγές, τουλάχιστων μέσα στην ίδια κυνηγετική σεζόν, όχι πως δεν υπάρχουν. Μοναδική λύση για απόλυτη σταθερότητα και έλεγχο τόσο στη κατασκεύη όσο και στα υλικά είναι τα φυσίγγια ιδιογόμωσης, ίσως αν βρω χώρο και χρόνο ξαναξεκινήσω.
K εμενα μου αρεσε πολυ το Navaro 30 ακομα κ με φθινοπωρινο καιρο που το εριξα... Με επεισε σε αντιθεση με το 32αρη του...
Πολυ καλη εντυπωση για καλο καιρο μου αφησαν επισης και τα J&B 30γρ...
Αρι, συμφωνώ με το NAVARO 32 παρότι δεν το δοκίμασα και πολλή, αρκετά ευχαριστημένος στα 32 γρ είμαι από το EXPRESS της DORKAS και το RC32 σε νορμάλ συνθήκες και του MB32 της BASCHIERI & PELLAGRI σε ποιο χειμωνιάτικο καιρό. Πολύ θα ήθελα δοκιμάσω, αλλά δεν το βρίσκω, και το ΜΒ light στα 30γρ. Βέβαια εγώ πέραν από το πόσο ''σκοτωτικό'', όπως λέω, είναι ένα φυσίγγιο βάζω αρκετά ψηλά στα κριτηριά μου και την ανάκρουση μιας και κυνηγάω με πλαγιόκαννο και αρκετά ελαφρύ.
 
Τα Prince του Ζαραλη τα χει δοκιμάσει κανείς εντυπώσεις.

Κάτι τσιγάρα Prince ειχα δοκιμάσει όταν ήμουν μικρός και έκανα χοντρές μλκιες..Ευτυχώς δεν κάπνισα ποτέ μου παρά 1 πακέτο σε 10 χρόνια...
 
Κάτι τσιγάρα Prince ειχα δοκιμάσει όταν ήμουν μικρός και έκανα χοντρές μλκιες..Ευτυχώς δεν κάπνισα ποτέ μου παρά 1 πακέτο σε 10 χρόνια...
Τσαμπικοτσιγαρα τα λένε επειδή τα καπνίζουν πολύ οι ροδιτες
 
Πολύ θα ήθελα δοκιμάσω, αλλά δεν το βρίσκω, και το ΜΒ light στα 30γρ. Βέβαια εγώ πέραν από το πόσο ''σκοτωτικό'', όπως λέω, είναι ένα φυσίγγιο βάζω αρκετά ψηλά στα κριτηριά μου και την ανάκρουση μιας και κυνηγάω με πλαγιόκαννο και αρκετά ελαφρύ.
Αυτο δοκίμασε το, αξίζει τον κόπο.
 
Παρότι βρίσκω τα περισσότερα φυσίγγια αυτη της εταιρίας, αυτό δεν πμορώ να το βρώ.
Είναι μαλακό φυσίγγι .
Δεν υπάρχει κάποιο μαγαζί στην Κέρκυρα που να φέρνει Bascheri Pelagri, να ζητησεις μια κούτα από Θήβα; Πάρε οχταρια ή ενιαρια που κάνουν για πολλα μικρά θηραματα.
 
Είναι μαλακό φυσίγγι .
Δεν υπάρχει κάποιο μαγαζί στην Κέρκυρα που να φέρνει Bascheri Pelagri, να ζητησεις μια κούτα από Θήβα; Πάρε οχταρια ή ενιαρια που κάνουν για πολλα μικρά θηραματα.
Κατάγομαι από την Κέρκυρα, αλλα αυτή την περίοδο λόγω εργασίας μένω Γιάννενα.α πάρω τόσο μεγάλη
Οσο για κούτα, δεν το ρισκάρω να πάρω τόσο μεγάλη ποσότητα ενα φυσίγγιο που δεν το έχω ρίξει ποτέ.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top