Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
χαρη στα χανια ανεβηκαν 50 λεπτα το κουτι στο ηδη υπαρχων στοκ. πηρα τον αλλο και μου λεει αν εχω στην αποθηκη θα παρεις με 5,80 το κουτι στο κιβωτιο. οταν του επα οτι θελω 9αρια μου λεει εχω 8αρια και 10αρια.αλλα λαμογια αυτα. του χρονου η απο αθηνα θα παρω η θα ερθω σε σας βολτα να φορτωσω
Κάτσε να δουμε,αυτός που ψωνίζω πιο πολύ δεν τα χει ανεβάσει.Αν το κανει κ αυτος κ βρισκω τα φυσιγγια ιδια τιμη μαζι με μεταφορικα απο Αθηνα η απο οπουδηποτε,τοτε φιλε θα τον μποικοτάρω τον εδω,ισως ετσι καταλαβουν καποια πραγματα ορισμενοι.Αν το χρονο χασει μονο απο μενα καμια 80αρα κουτακια μια κ θα του χω φυγει κ ακουλουθησουν κ αλλοι ισως αναθεωρησει.Να εχει κερδος,αυτο ειναι το εμποριο,αλλα οχι να παιζει με τη νοημοσυνη μας.
 
χαρη στα χανια ανεβηκαν 50 λεπτα το κουτι στο ηδη υπαρχων στοκ. πηρα τον αλλο και μου λεει αν εχω στην αποθηκη θα παρεις με 5,80 το κουτι στο κιβωτιο. οταν του επα οτι θελω 9αρια μου λεει εχω 8αρια και 10αρια.αλλα λαμογια αυτα. του χρονου η απο αθηνα θα παρω η θα ερθω σε σας βολτα να φορτωσω
Ευρυπιδη θα φορτωσουμε 1000αρα απο Αθηνα.my man.και θα πεισουμε βικτωρα για μερικα ρελιαστα (ακομα θυμαμαι τις φωτο του Δεκεμβρη.sarcastic.).shake hands..well done.
 
Παλικάρια να σας ενημερώσω για κάτι. Ο μόλυβδος όπως θα ξέρετε αυξήθηκε περίπου 10% για αυτό και τα σκάγια πήγαν από 3.30 το κιλό στα 3.60. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι όλες οι νέες παρτίδες θα αυξηθούν 0%-10% ανάλογα τον κατασκευαστή. Επειδή παρατηρώ ότι πολλοί έχουν παράπονα από τους Έλληνες παραγωγούς και λένε ότι θα στραφούν στα ξένα φυσίγγια, να ξέρετε ότι οι τιμές των ξένων δεν έχουν αλλάξει γιατί ακόμα δεν έχει τελειώσει η παρτίδα. Μόλις τελειώσει η παρτίδα θα αυξηθούν και αυτά 0%-10%. Βάζω και το 0% γιατί μπορεί κάποιοι παραγωγοί (Έλληνες ή ξένοι) να απορροφήσουν την αύξηση του μολύβδου. Άποψή μου είναι ότι πριν αρχίσουμε να βρίζουμε τους Έλληνες που είναι όλοι λαμόγια κλπ να προσπαθήσουμε να μαθαίνουμε όλο το εύρος της παρεχόμενης πληροφορίας :)

Η τιμη του μολυβδου πραγματικα ανεβηκε 16.5% σε διαστημα ενος χρονου απο σημερα, εχει πεσει oμως 13,5% σε διαστημα ενος μηνα απο σημερα και ειναι ακριβως η ιδια με την τιμη του μολυβδου πριν 5 ακριβως χρονια απο σημερα. Ο καθενας μπορει να παρει σαν γραμμη εκκινησης αυτη που τον βολευει και να οδηγησει τον αλλον στο συμπερασμα που θελει να καταληξει. Αυτο που τελικα μετραει ειναι ποτε και ποσες φορες αγοραζουν οι κατασκευαστες σκαγιων και σε τι τιμες. Φυσικα και δεν θα το μαθουμε ποτε.
Αυξηση 30 λεπτων ανα κιλο σκαγιων σε φυσιγγι 32 γρ, ισοδυναμει με αυξηση κοστους κατασκευης 24 λεπτων στο κουτι των 25. Αν η διαφορα ειναι κατα πολυ μεγαλυτερη τοτε αλλο ειναι οι λογοι της αυξησης χρησιμοποιωντας την τιμη του μολυβδου ως προσχημα.
Η σημερινη λιανικη τιμη σκαγιων περιεκτικοτητας 3% σε αντιμονιο στην Ιταλια ηταν 3.35 € το κιλο.
 
δεν χρειαζεται να τους βρισουμε τους ελληνες γιατι αποδεδειγμενα ειναι λαμογια. οταν τελειωνει π. χ λεω εγω τωρα η πυριτιδα και συνεχιζουν να παραγουν το ιδιο φυσιγγι με αλλη χωρις να ενημερωσουν τι ειναι? αλλο παραδειγμα ολοι φετος φωναζουν για τα ευρωμιξ. δεν ειδα πουθενα επισημη ενημερωση απο τον ναυπλιωτη. αυτο δεν ειναι λαμογια?? λυπαμαι βασιλη αλλα οι ελληνες ειναι μεγιστα λαμογια
Ευρυπίδη δεν αμφιβάλλω ότι οι Έλληνες παραγωγοί είναι λαμόγια απλά πιο πολύ το ποστ μου ήταν για να ενημερώσω ότι και τα ξένα φυσίγγια θα ακριβύνουν...
 
Ευρυπίδη δεν αμφιβάλλω ότι οι Έλληνες παραγωγοί είναι λαμόγια απλά πιο πολύ το ποστ μου ήταν για να ενημερώσω ότι και τα ξένα φυσίγγια θα ακριβύνουν...

Εδω Βασιλη η ερωτηση ειναι αν η αυξηση θα ειναι απο τον κατασκευαστη η απο τον εδω εισαγωγεα.
 
Ειδικά οι μεγαλοι κατασκευαστες έχουν συνήθως τεράστια στοκ από πρώτες ύλες και αγοράζουν υλικά την κατάλληλη στιγμή. Το να ανεβαίνει η τιμή του μολυβδου σήμερα και σε δέκα μέρες να περνουν 50 σέντ τα κουτιά πάνω είναι καθαρή λαμογια.
 
Παντως οντως ανεβηκαν οι τιμες σε πολλους κατασκευαστες και ειναι προβλημα, εγω εχω πει οτι δεν παιρνω με τιποτα ξενα φυσιγγια, μονο ελληνικα και θα το λεω παντα τα θεωρω ισαξια, αν οχι καλυτερα και τωρα με τις παγονιες με μηδεν βαθμους παλι τα kill θεριζαν πραγματικα εγω δεν αλλαζω
 
2 κουτες δικές μου και άλλη μια φίλου g3000

Δευτέρα θα ξαναπάρω δικά μου και θα σου πω Ηλία

Όρκο δεν παίρνω για τίποτα ειδικά όταν μιλάμε για Ελληνικά Φυσιγγια

Παυλο, επειδη βρηκαν προσφατα φιλοι του φορουμ γεμισμενα και με GM3 η ερωτηση ειναι πως εχουν προωθηθει στην αγορα αυτα. Υπαρχει περιπτωση να εχει πχ μια κουτα μερικα κουτια απο αυτα, η ακομη και περιπτωση να υπαρχουν αναμεικτα σε ενα κουτι? Υπαρχει lot number στα κουτια του καραμανιδη? Αν ναι πρεπει να υπαρχει σαφης διαχωρισμος, αν οχι ολα ειναι πιθανα. Ο συγκεκριμενος ειναι απο τους κορυφαιους ελληνες ιδιογομωτες και νομιζω ωφειλε να ενημερωσει τι ακριβως παιζει μεσω της ιστιοσελιδας του για να μην εχουμε αυτες τις συζητησεις τωρα. Οπως βεβαια και ο Ναυπλιωτης για τις φετεινες αλλαγες στα περισσοτερα Lambro.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top