Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αρκεί να είναι από αξιόπιστο και πεπειραμένο/δοκιμασμένο κατασκευαστή!

Aυτο δυστυχως εχει γινει πολυ δυσκολο στις μερες μας. Μια δεν του εδωσε μπαρουτι ο ταδε, μια βελτιωσε τη τουφεκια του και του βγηκε χειροτερη, μια αλλαξε το καψουλι. Ειλικρινα ψαχνω με το κυαλι τον αξιοπιστο προσωπικα μια και αυτους που ειχα για αξιοπιστους βγηκαν σκαρτοι στη συνεχεια. Αν υπαρχουν τετοια παραδειγματα καλα θα ηταν να τα αναφερουμε και να τα επαινεσουμε.
 
Aυτο δυστυχως εχει γινει πολυ δυσκολο στις μερες μας. Μια δεν του εδωσε μπαρουτι ο ταδε, μια βελτιωσε τη τουφεκια του και του βγηκε χειροτερη, μια αλλαξε το καψουλι. Ειλικρινα ψαχνω με το κυαλι τον αξιοπιστο προσωπικα μια και αυτους που ειχα για αξιοπιστους βγηκαν σκαρτοι στη συνεχεια. Αν υπαρχουν τετοια παραδειγματα καλα θα ηταν να τα αναφερουμε και να τα επαινεσουμε.
Την εχω πατησει και εγω και ειδικα φετος και η λυσεις ειναι δυο.Ιδιογομωση η μαγαζι που γομονει
 
Παιδια δεν υπαρχη φυσιγγι για ολους τους καιρους που λενε....
αυτα ειναι παραμυθια μαρκετινγκ πιο πολυ για να πουλανε,
Αλλωστε το εχουμε δει αυτο στην πραξη τοσα χρονια στο κυνηγι.
Απλα ψαχνουμε κατι που να ειναι οσο το δυνατον ποιο σταθερο.
 
Εχω μεγαλη απορια στα φυσιγγια της NSI απο που προεκυψε ετσι ξαφνικα αυτη η GM3 PRIMA πυριτιδα. Επειδη δεν διαφωτιζει καθολου η εταιρεια εχουν περασει απο το μυαλο μου τα ακολουθα.

1. Ειναι μειγμα καινουργιας GM3 και PRIMA? Αναλογια?

2. Τη PRIMA τη βαφτιζω καμμια φορα GM3

3. Να μην σε ενδοιαφερει με τι γεμιζω εγω. Keep shooting and smiling

4. Γεμιζω με μια απο τις 2 αναλογα. Αλλαζω οποτε θελω

5. Οπτικα ειναι ιδιες. Οποια και να βαλω πως θα το καταλαβεις?

Γιατι μια τοσο σπουδαια εταιρεια να αφηνει τοσες ασαφειες?
 
Ταπεινή μου συμβουλή: στο κυνήγι της τσίχλας χρησιμοποιείτε, κυρίως με τα δίκαννα, ελαφριά 28άρια φυσίγγια σε Νο 9, 9 και μισό και 10 με συσφίγξεις βελτιωμένου κυλίνδρου και μισού. Είναι υπεραρκετά για τις τσιχλοντουφεκιές μας σε όλες τις αποστάσεις! Δεν χρειάζεται βαρύτερη γόμωση! Δουλεύουν και με όλους τους καιρούς! Αρκεί να είναι από αξιόπιστο και πεπειραμένο/δοκιμασμένο κατασκευαστή!
Βέβαια, για τις ελατότσιχλες/κυργιαρίνες θα συνιστούσα σκάγια ελαφρώς ψιλότερα: Νο 8 και μισό ή 8, πάλι σε 28άρα γόμωση! Αν επίσης, τα βρείτε και με αυξημένη πρόσμιξη αντιμονίου (5-6%), όπως τα Lambro 28g σειρά 5, ακόμη καλύτερα!
Υ.Γ.: Στα αυτογεμή, μερικά υπερελαφρά 28άρια φουσέκια, ενδέχεται να προξενήσουν δυσλειτουργίες και εμπλοκές λόγω των πολύ χαμηλών πιέσεών τους...!
Πολυ σωστος Νικολα!
Μου κανει εντυπωση που πολλοι αθηναιοι κυνηγοι δεν ψωνιζουν απο βιοτεχνες. Εχετε τον μητσακο, τον κενταυρο και δεν ξερω και εγω ποιον αλλον και παιρνετε αλλα; Γιατι;;;
Το 28αρι του κενταυρου ειναι μακραν για μενα το καλυτερο σκοπευτικο στην σχεση τιμη/αποδοση και σταθεροτητα. Το εριξα και επαθα πλακα! Ομολογω οτι ημουν προκατειλημενος με τους βιοτεχνες χωρίς να εχω δοκιμασει ποτε φυσίγγια τους. Κλασσικος ελληναρας.
Επισης στηριζουμε ελληνες που ειναι τιμιοι, σε μια εποψη που διασημοτεροι οικοι ειναι μαπες.
Φετος 28γρ νο 8,κοντακι πανω μου κατα το δυνατοτερον και τελειωνουν τα πολλα. 15 με 20 πουλια ανα 25 φυσιγγια σε αποστασεις εως 40 μετρα, εμενα μου αρκει.
 
Συμφωνώ απόλυτα με τον Αποστόλη.
Υπάρχουν τόσοι πολλοί και αξιόλογοι τοπικοί κατασκευαστές και εμείς κάνουμε πειράματα.
Το Sporting του Κένταυρου είναι ένα πάρα πολύ καλό φυσίγγι για τα περισσότερα μικρομεσαία θηράματα.
Άψογη τιμή και σταθερό φυσίγγι χωρίς αλλαγές υλικών.
 
Όπως και να το δούμε χρειάζεται ψάξιμο.....
Ο "καλός" ο βιοτέχνης δεν είναι ειδος εν αφθονία...απλά ζητάμε λίγο περισσότερο επαγγελματισμό σε αυτούς τους ανθρώπους.
Είμαι υπέρ της προώθησης των "μικρών" και τίμιων βιοτεχνών και ευτυχώς λόγω των εμπειριών των μελών μας, έχω σωθεί χωρίς πολλές κοστοβόρες δοκιμές !
 
Παιδιά προτιμάτε Έλληνες κατασκευαστές, είτε μικροί βιοτέχνες (που είναι πάμπολλοι), είτε πιο μεγάλες εταιρείες (αρκετές και καλές)! Είναι όλοι τους αρκετά καλοί (στη συντριπτική τους πλειοψηφία), είναι πιο φθηνοί σε σχέση με τα εισαγόμενα και μένει και το συνάλλαγμα στην Ελλαδίτσα μας και τους συμπατριώτες μας, ειδικά στη σημερινή εποχή που το έχουμε τόση ανάγκη...! Μην ψωνίζετε εισαγόμενα φυσίγγια πια! Κάναμε πλούσιους τους Ιταλούς (ειδικά αυτούς) χωρίς κανέναν απολύτως λόγο! Υπάρχουν πολλοί Έλληνες κατασκευαστές φυσιγγίων (και μικροί και μεγάλοι) που βγάζουν φυσίγγια που δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τα αντίστοιχα εισαγόμενα! Μάλλον είναι και καλύτερα τα ελληνικά κιόλας!
 
Παιδιά προτιμάτε Έλληνες κατασκευαστές, είτε μικροί βιοτέχνες (που είναι πάμπολλοι), είτε πιο μεγάλες εταιρείες (αρκετές και καλές)! Είναι όλοι τους αρκετά καλοί (στη συντριπτική τους πλειοψηφία), είναι πιο φθηνοί σε σχέση με τα εισαγόμενα και μένει και το συνάλλαγμα στην Ελλαδίτσα μας και τους συμπατριώτες μας, ειδικά στη σημερινή εποχή που το έχουμε τόση ανάγκη...! Μην ψωνίζετε εισαγόμενα φυσίγγια πια! Κάναμε πλούσιους τους Ιταλούς (ειδικά αυτούς) χωρίς κανέναν απολύτως λόγο! Υπάρχουν πολλοί Έλληνες κατασκευαστές φυσιγγίων (και μικροί και μεγάλοι) που βγάζουν φυσίγγια που δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τα αντίστοιχα εισαγόμενα! Μάλλον είναι και καλύτερα τα ελληνικά κιόλας!
Φίλε μου νομίζω ότι ζεις σε άλλη Ελλάδα..ποιος Έλληνας είναι σταθερός;;εδω ακόμη και οι μεγάλες εταιρείες στη Μπινιά είναι. Φέτος ειδικά ξεβρακωθηκαν σχεδόν όλοι. Ναι υπάρχουν κ εξαιρέσεις αλλά λίγες και αυτές μπορεί τη μια χρονιά να είναι οκ κ την άλλη γιουβέτσι. Πάμε τώρα στο ...τα ελληνικά είναι πιο φθηνά. ΔΕ νομίζω. Πέρνεις τα Β&Ρ ίδια ή κ πιο φθηνά με τα φυσίγγια του κυρ Κώστα..του οποίου είναι κ με φθηνιαρικα υλικά κ κάνεις τάμα στη Παναγία να έχουν ίδια σταθερότητα κ υλικά παρτίδα με παρτίδα. Ναι κ οι ξένοι κάνουν ρεμουλες...απλά όχι σε τέτοιο βαθμό. Επίσης τα εισαγωγής ακόμη κ με τα μεταφορικά κ με τα κέρδη του χονδρεμπορα ....ακόμη κ έτσι βγαίνουν πιο φθηνά από τα ελληνικά.
 
Φίλε μου νομίζω ότι ζεις σε άλλη Ελλάδα..ποιος Έλληνας είναι σταθερός;;εδω ακόμη και οι μεγάλες εταιρείες στη Μπινιά είναι. Φέτος ειδικά ξεβρακωθηκαν σχεδόν όλοι. Ναι υπάρχουν κ εξαιρέσεις αλλά λίγες και αυτές μπορεί τη μια χρονιά να είναι οκ κ την άλλη γιουβέτσι. Πάμε τώρα στο ...τα ελληνικά είναι πιο φθηνά. ΔΕ νομίζω. Πέρνεις τα Β&Ρ ίδια ή κ πιο φθηνά με τα φυσίγγια του κυρ Κώστα..του οποίου είναι κ με φθηνιαρικα υλικά κ κάνεις τάμα στη Παναγία να έχουν ίδια σταθερότητα κ υλικά παρτίδα με παρτίδα. Ναι κ οι ξένοι κάνουν ρεμουλες...απλά όχι σε τέτοιο βαθμό. Επίσης τα εισαγωγής ακόμη κ με τα μεταφορικά κ με τα κέρδη του χονδρεμπορα ....ακόμη κ έτσι βγαίνουν πιο φθηνά από τα ελληνικά.
ΣΩΣΤΟΣ.
 
Aν δεν φτειαχθουν νομοι και κανονες με τι μπορει να γεμιζει ενας βιοτεχνης φυσιγγιων και ποιες ειναι οι υποχρεωσεις του απεναντι στο κυνηγο και τον σκοπευτη, δεν προκειται να υποστηριξω αλλο και λυπαμαι που το λεω. Ημουν παντα υποστηρικτης και ηθελα παντα να εχω ενα ελληνικο τσιχλοφυσιγγο στη ζωνη μου εστω και αν μην μου αρεσουν οσο τα B&P που κυνηγαω συστηματικα. Καταντησα να πληρωνω και μαλιστα σε κουτα 7.80 το κουτι ελληνικο τσιχλοφυσιγγο 32 γρ που αλλαξε 2 με 3 φορες το σεταπ μεσα στη σαιζον. Στα ιδια επιπεδα κινηθηκαν στην επαρχια τα τσιχλοφυσιγγα απο ντοπιους βιοτεχνες. Φυσιγγια που ουτε ξερεις με τι γεμιζονται, ουτε πιεσεις ξερεις, ουτε ταχυτητες ξερεις ουτε ποιοτικος ελεγχος υπαρχει ουτε και Lot-Nr. Σε καμια περιπτωση δεν δικαιολογησαν την προτιμηση μου και πιστεψτε με δεν ηταν η εξαιρεση αλλα ο κανενας την τελευταια κυνηγετικη χρονια. Οσο υπαρχει ολιγοπωλιο και 3 μεγαλες εταιρειες του χωρου εμπορευονται τα κυρια συστατικα των φυσιγγιων και ελεγχουν την αγορα, δεν μπορει να υπαρχει ουτε αισιοδοξια ουτε και μελλον.
Την πορτα στους ξενους την ανοιξαν διαπλατα οι ιδιοι οι βιοτεχνες με την ασταθεια τους και τις ψηλες τιμες τους, βλεπω και αλλες ξενες εταιρειες να φθανουν φετος στην ελληνικη αγορα και θα εχουν πολυ ευκολο εργο απεναντι σε αυτους που θα συναντησουν μπροστα τους σαν ανταγωνιστες.
 
Aν δεν φτειαχθουν νομοι .well done.και κανονες με τι μπορει να γεμιζει ενας βιοτεχνης φυσιγγιων και ποιες ειναι οι υποχρεωσεις του απεναντι στο κυνηγο και τον σκοπευτη, δεν προκειται να υποστηριξω αλλο και λυπαμαι που το λεω. Ημουν παντα υποστηρικτης και ηθελα παντα να εχω ενα ελληνικο τσιχλοφυσιγγο στη ζωνη μου εστω και αν μην μου αρεσουν οσο τα B&P που κυνηγαω συστηματικα. Καταντησα να πληρωνω και μαλιστα σε κουτα 7.80 το κουτι ελληνικο τσιχλοφυσιγγο 32 γρ που αλλαξε 2 με 3 φορες το σεταπ μεσα στη σαιζον. Στα ιδια επιπεδα κινηθηκαν στην επαρχια τα τσιχλοφυσιγγα απο ντοπιους βιοτεχνες. Φυσιγγια που ουτε ξερεις με τι γεμιζονται, ουτε πιεσεις ξερεις, ουτε ταχυτητες ξερεις ουτε ποιοτικος ελεγχος υπαρχει ουτε και Lot-Nr. Σε καμια περιπτωση δεν δικαιολογησαν την προτιμηση μου και πιστεψτε με δεν ηταν η εξαιρεση αλλα ο κανενας την τελευταια κυνηγετικη χρονια. Οσο υπαρχει ολιγοπωλιο και 3 μεγαλες εταιρειες του χωρου εμπορευονται τα κυρια συστατικα των φυσιγγιων και ελεγχουν την αγορα, δεν μπορει να υπαρχει ουτε αισιοδοξια ουτε και μελλον.
Την πορτα στους ξενους την ανοιξαν διαπλατα οι ιδιοι οι βιοτεχνες με την ασταθεια τους και τις ψηλες τιμες τους, βλεπω και αλλες ξενες εταιρειες να φθανουν φετος στην ελληνικη αγορα και θα εχουν πολυ ευκολο εργο απεναντι σε αυτους που θα συναντησουν μπροστα τους σαν ανταγωνιστες.
 
Όπως προειπατε συνάδελφοι μεγάλη απογοήτευση φέτος από μερικούς Έλληνες βιοτέχνες και μικρούς αλλά και πολύ μεγάλους...με αυτόν τον τρόπο σε ωθούν να κινηθείς σε φυσίγγια του εξωτερικού....όχι ότι και εκεί δεν θα δεις μαργαριτάρια αλλά σίγουρα λιγότερο....και τεράστια βοήθεια προσφέρουν και οι φίλοι του φόρουμ με γνώσεις ιδιογομωσης που ξεσκεπάζουν τις 'λαμογιες''
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top