Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Νικόλα εξήγησε μας το αν θες γιατί εγώ είχα άλλη εντύπωση.
Μα είναι πολύ απλό: η κατανομή από μόνη της, ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΟ ΤΣΟΚ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ, τα λέει όλα! Τι παραπάνω να πούμε από αυτό...;
Πιο συγκεκριμένα: ο κύκλος των 76εκ. με κέντρο το πυκνότερο σημείο της τουφεκιάς μας (και όχι με κέντρο το σημείο που σημαδεύουμε) να μην έχει αποτυπωμένα μικρά "τσαμπιά" ή "κολιεδάκια" από σκάγια κολλημένα μεταξύ τους (προϊόν της συσσωμάτωσης των σκαγιών, που είναι κακό) και το κυριότερο, να μην έχει πάνω από 2 - 3 κενά από τα οποία θα διεύφεγε το θήραμα που μας ενδιαφέρει αλώβητο ή ελαφρά λαβωμένο! Τέλος, το ποσοστό των σκαγιών εντός του κύκλου των 76 εκ., να είναι το ενδεικνυόμενο για το τσοκ και την απόσταση της δοκιμής μας, επί του συνολικού αριθμού των σκαγιών μέσα στο φυσίγγι μας (π.χ. ~65% με τσοκ demi/3* στα 35μ.)!
 
Μα είναι πολύ απλό: η κατανομή από μόνη της, ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΟ ΤΣΟΚ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ, τα λέει όλα! Τι παραπάνω να πούμε από αυτό...;
Πιο συγκεκριμένα: ο κύκλος των 76εκ. με κέντρο το πυκνότερο σημείο της τουφεκιάς μας (και όχι με κέντρο το σημείο που σημαδεύουμε) να μην έχει αποτυπωμένα μικρά "τσαμπιά" ή "κολιεδάκια" από σκάγια κολλημένα μεταξύ τους (προϊόν της συσσωμάτωσης των σκαγιών, που είναι κακό) και το κυριότερο, να μην έχει πάνω από 2 - 3 κενά από τα οποία θα διεύφεγε το θήραμα που μας ενδιαφέρει αλώβητο ή ελαφρά λαβωμένο! Τέλος, το ποσοστό των σκαγιών εντός του κύκλου των 76 εκ., να είναι το ενδεικνυόμενο για το τσοκ και την απόσταση της δοκιμής μας, επί του συνολικού αριθμού των σκαγιών μέσα στο φυσίγγι μας (π.χ. ~65% με τσοκ demi/3* στα 35μ.)!
Νίκο το τερέν σου λέει την αλήθεια για το φυσιγγι είτε είναι δίσκος ή θήραμα. Το χαρτί...είναι χαρτί με τρύπες τίποτα άλλο. Έχουμε δει άριστες βολές σε πινακα και στο κυνήγι να είναι ...μόνο για παγανα. Μπορεί να σου βγάλουν φυσίγγια τα παιδιά με χαμηλές ταχύτητες κ πιέσεις που στο χαρτί να είμαι κέντημα...καλή τύχη μετα στο κυνήγι..θα φεύγουν.ολα κοψωφτερα
 
Μα είναι πολύ απλό: η κατανομή από μόνη της, ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΟ ΤΣΟΚ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ, τα λέει όλα! Τι παραπάνω να πούμε από αυτό...;
Πιο συγκεκριμένα: ο κύκλος των 76εκ. με κέντρο το πυκνότερο σημείο της τουφεκιάς μας (και όχι με κέντρο το σημείο που σημαδεύουμε) να μην έχει αποτυπωμένα μικρά "τσαμπιά" ή "κολιεδάκια" από σκάγια κολλημένα μεταξύ τους (προϊόν της συσσωμάτωσης των σκαγιών, που είναι κακό) και το κυριότερο, να μην έχει πάνω από 2 - 3 κενά από τα οποία θα διεύφεγε το θήραμα που μας ενδιαφέρει αλώβητο ή ελαφρά λαβωμένο! Τέλος, το ποσοστό των σκαγιών εντός του κύκλου των 76 εκ., να είναι το ενδεικνυόμενο για το τσοκ και την απόσταση της δοκιμής μας, επί του συνολικού αριθμού των σκαγιών μέσα στο φυσίγγι μας (π.χ. ~65% με τσοκ demi/3* στα 35μ.)!
Σοστοτατος
 
Μα είναι πολύ απλό: η κατανομή από μόνη της, ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΟ ΤΣΟΚ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ, τα λέει όλα! Τι παραπάνω να πούμε από αυτό...;
Πιο συγκεκριμένα: ο κύκλος των 76εκ. με κέντρο το πυκνότερο σημείο της τουφεκιάς μας (και όχι με κέντρο το σημείο που σημαδεύουμε) να μην έχει αποτυπωμένα μικρά "τσαμπιά" ή "κολιεδάκια" από σκάγια κολλημένα μεταξύ τους (προϊόν της συσσωμάτωσης των σκαγιών, που είναι κακό) και το κυριότερο, να μην έχει πάνω από 2 - 3 κενά από τα οποία θα διεύφεγε το θήραμα που μας ενδιαφέρει αλώβητο ή ελαφρά λαβωμένο! Τέλος, το ποσοστό των σκαγιών εντός του κύκλου των 76 εκ., να είναι το ενδεικνυόμενο για το τσοκ και την απόσταση της δοκιμής μας, επί του συνολικού αριθμού των σκαγιών μέσα στο φυσίγγι μας (π.χ. ~65% με τσοκ demi/3* στα 35μ.)!
Νικόλα εγώ έχω την εντύπωση ότι σου δείχνει μόνο ύψος πλάτος τής τουφεκιας και όχι απόλυτα γιατί πυροβολας έναν ακίνητο στόχο που θα καταληξει πάνω του όλη η τουφεκιά? στο κινούμενο στόχο τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά το θήραμα (στοχος) θα πάρει μέρος αυτής και όχι ολόκληρη.
 
Νικο πως βλεπεις την διατρηση και την ατρακτο στον πινακα φιλε? Ειλικρινη ερωτηση ειναι :)
Tη διάτρηση τη βλέπεις στο εάν και στο πώς έχουν τρυπήσει τα σκάγια το χαρτόνι (περισσότερο εμπειρικά, παρά μετρήσιμα), αλλά, ούτως ή άλλως, εάν οι αρχικές ταχύτητες των σκαγίων είναι αρκετά υψηλές (~400m/sec), τότε, τα σκάγια είναι ικανά να τρυπήσουν και το θήραμα σε λογικές αποστάσεις σε συνδυασμό πάντα και με το ενδεικνυόμενο νούμερο σκαγιών ανά θήραμα...!
Την άτρακτο μπορείς να τη δεις εάν το χαρτόνι που τουφεκάς δεν είναι σταθερό, αλλά κινείται προσομοιάζοντας μια τραβέρσα...! Εντάξει, αυτό δεν γίνεται εύκολα και δεν είναι και απαραίτητο! Πάντως να ξέρεις ότι σύμφωνα με έρευνες και μελέτες ειδικών του χώρου, όσο πιο μικρή η άτρακτος, τόσο πιο καλά είναι! Και αυτό, διότι το σύννεφο των σκαγιών είναι πιο μικρό και άρα πιο πυκνό σε σκάγια! Κοντές και άρα πυκνές ατράκτους έχουμε κυρίως και συνήθως από φυσίγγια με μικρότερες γομώσεις σκαγιών, δηλαδή κοντότερες στήλες σκαγιών μέσα στο φυσίγγιο, σε συνδυασμό με όχι ιδιαίτερα σφικτά τσοκ , δηλαδή όχι πιο σφικτά από demi τσοκ/3*. Επίσης, κοντότερες ατράκτους έχουμε και από φυσίγγια που περιέχουν πολύ καλά λειασμένα σκάγια, πιο σκληρά σκάγια με περισσότερο αντιμόνιο ή επιχαλκωμένα/επινικελωμένα σκάγια...!
 
Νίκο το τερέν σου λέει την αλήθεια για το φυσιγγι είτε είναι δίσκος ή θήραμα. Το χαρτί...είναι χαρτί με τρύπες τίποτα άλλο. Έχουμε δει άριστες βολές σε πινακα και στο κυνήγι να είναι ...μόνο για παγανα. Μπορεί να σου βγάλουν φυσίγγια τα παιδιά με χαμηλές ταχύτητες κ πιέσεις που στο χαρτί να είμαι κέντημα...καλή τύχη μετα στο κυνήγι..θα φεύγουν.ολα κοψωφτερα
Αν οι τουφεκιές στο χαρτόνι είναι ικανοποιητικές και οι ταχύτητες υψηλές, τότε, το μόνο που μένει (και το εγγυώμαι αυτό) είναι να προσκοπεύσουμε σωστά και να πατήσουμε τη σκανδάλη το σωστό χρόνο, ΧΩΡΙΣ να σταματήσουμε την κίνηση (swing) του όπλου! Τα υπόλοιπα αφήστε τα στο φυσίγγι και τη φυσική...!
 
Νικόλα εγώ έχω την εντύπωση ότι σου δείχνει μόνο ύψος πλάτος τής τουφεκιας και όχι απόλυτα γιατί πυροβολας έναν ακίνητο στόχο που θα καταληξει πάνω του όλη η τουφεκιά? στο κινούμενο στόχο τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά το θήραμα (στοχος) θα πάρει μέρος αυτής και όχι ολόκληρη.
Eάν η τουφεκιά μας είναι ταχύτατη (~400m/sec) και όπως πρέπει αποτυπωμένη στον πίνακα (αρκετά πυκνή και χωρίς κενά), και εάν ο κυνηγός ξέρει να τουφεκάει σωστά, τότε, όλα τα άλλα έρχονται από μόνα τους...!
 
Last edited:
Eάν η τουφεκιά μας είναι ταχύτατη (~400m/sec) και όπως πρέπει αποτυπωμένη στον πίνακα (αρκετά πυκνή και χωρίς κενά), και εάν ο κυνηγός ξέρει να τουφεκάει σωστά, τότε, όλα τα άλλα έρχονται από μόνα τους...!
Ενδιαφεροντες οι απαντήσεις σου Νικόλα μπράβο, ορίστε να μην λένε και κάποιοι ότι δεν έχουν να μάθουν κάτι από δω μέσα. Με την ατρακτο όμως τι γίνεται αυτή είναι και η μοναδική ένσταση μου προς το τι δείχνει ότι πίνακας.
 
Νομιζω πως ο πινακας σε συνδυασμο με ταχογραφο δινει παρα πολλη πληροφορια. Μονος του ο πινακας ομως οχι. Με την ατρακτο δεν εχω ασχοληθει πολυ γτ ειναι πολυ δυσκολο να την μετρησω με τα εργαλεια που εχω.
 
Νομιζω πως ο πινακας σε συνδυασμο με ταχογραφο δινει παρα πολλη πληροφορια. Μονος του ο πινακας ομως οχι. Με την ατρακτο δεν εχω ασχοληθει πολυ γτ ειναι πολυ δυσκολο να την μετρησω με τα εργαλεια που εχω.
Δυστυχώς Βασίλη απαιτούνται εξειδικευμενα εργαλεία και με υψηλό κόστος, κάμερες που μπορούν να αναλυουν σε αργή κίνηση την πορεία της βολής.
 
Tη διάτρηση τη βλέπεις στο εάν και στο πώς έχουν τρυπήσει τα σκάγια το χαρτόνι (περισσότερο εμπειρικά, παρά μετρήσιμα), αλλά, ούτως ή άλλως, εάν οι αρχικές ταχύτητες των σκαγίων είναι αρκετά υψηλές (~400m/sec), τότε, τα σκάγια είναι ικανά να τρυπήσουν και το θήραμα σε λογικές αποστάσεις σε συνδυασμό πάντα και με το ενδεικνυόμενο νούμερο σκαγιών ανά θήραμα...!
Την άτρακτο μπορείς να τη δεις εάν το χαρτόνι που τουφεκάς δεν είναι σταθερό, αλλά κινείται προσομοιάζοντας μια τραβέρσα...! Εντάξει, αυτό δεν γίνεται εύκολα και δεν είναι και απαραίτητο! Πάντως να ξέρεις ότι σύμφωνα με έρευνες και μελέτες ειδικών του χώρου, όσο πιο μικρή η άτρακτος, τόσο πιο καλά είναι! Και αυτό, διότι το σύννεφο των σκαγιών είναι πιο μικρό και άρα πιο πυκνό σε σκάγια! Κοντές και άρα πυκνές ατράκτους έχουμε κυρίως και συνήθως από φυσίγγια με μικρότερες γομώσεις σκαγιών, δηλαδή κοντότερες στήλες σκαγιών μέσα στο φυσίγγιο, σε συνδυασμό με όχι ιδιαίτερα σφικτά τσοκ , δηλαδή όχι πιο σφικτά από demi τσοκ/3*. Επίσης, κοντότερες ατράκτους έχουμε και από φυσίγγια που περιέχουν πολύ καλά λειασμένα σκάγια, πιο σκληρά σκάγια με περισσότερο αντιμόνιο ή επιχαλκωμένα/επινικελωμένα σκάγια...!
Ρε παιδια να ρωτησω κατι σχετικα με τις ταχυτητες?Στο site του oscar λεει ταχυτητες πχ 340 χιλιομετρα ανα ωρα που με τα δεδομενα σας δεν ειναι ικανοποιητικα σε διατρηση αλλα τα τσιχλοκοτσυφα και τα τρυγονια φασσες τα ριχνει ξερα.Πως το εξηγείτε αυτο?
 
Νομίζω τα νούμερα αναφέρονται σε μετρήσεις στην έξοδο της κάνης και αναφέρονται σε μέτρα, οχι χλμ.....άρα στα 35μ οι ταχύτητες είναι άλλες, μικρότερες...
Η καταβολή όμως δεν έχει σχέση μόνον με την αρχική ταχύτητα των σκαγιών...
 
Ρε παιδια να ρωτησω κατι σχετικα με τις ταχυτητες?Στο site του oscar λεει ταχυτητες πχ 340 χιλιομετρα ανα ωρα που με τα δεδομενα σας δεν ειναι ικανοποιητικα σε διατρηση αλλα τα τσιχλοκοτσυφα και τα τρυγονια φασσες τα ριχνει ξερα.Πως το εξηγείτε αυτο?
Τα 340m/sec (και όχι χιλιόμετρα) δεν είναι η αρχική ταχύτητα στη μπούκα της κάννης, αλλά μετά από αρκετά μέτρα...! Έτσι λοιπόν, και βέβαια είναι ικανή ταχύτητα να "κεραυνοβολήσει" το θήραμα! Έτσι κι αλλιώς, η αρχική ταχύτητα στο στόμιο της κάννης (π.χ. ~400m/sec) βαίνει όλο και μειούμενη, μέχρι τα σκάγια να χάσουν εντελώς την κινητική τους ενέργεια και ταχύτητα! Αυτό είναι νόμος της φυσικής, δεν νοείται να γίνει αλλιώς...!
 
Ισχυει οτι μπορει να εχω διαφορετικες αρχικες αλλα οι μενουσες να ειναι ιδιες?
Οι διαφορές στις αρχικές ταχύτητες είναι συνήθως τόσο μικρές από φυσίγγι σε φυσίγγι, που, ναι, οι μένουσες θα είναι σχεδόν ίδιες, αλλά, ακόμη και να μην είναι έτσι, οι διαφορές θα είναι ελάχιστες και μάλλον αμελητέες...!

Για να έχουμε μία πιο σαφή εικόνα, αναφέρω τα εξής:
ένα γρήγορο φυσίγγι με αρχική ταχύτητα σκαγιών Νο 7,5 407m/sec, στα 36m θα έχει ταχύτητα 218m/sec,
ένα μέτριας ταχύτητος φυσίγγι Νο 7,5 με αρχική 365m/sec, στα 36m θα διατηρεί ταχύτητα 206 m/sec,
ένα αργό φυσίγγι Νο 7,5 με αρχική ταχύτητα στα σκάγια 345m/sec, στα 36m θα έχει μένουσα ταχύτητα 200m/sec.

Όπως λοιπόν γίνεται αντιληπτό, οι διαφορές στις μένουσες ταχύτητες στα 36m, ανάμεσα σε ένα γρήγορο και σε ένα αργό φυσίγγιο, είναι απλώς απειροελάχιστες και αμελητέες...! Δηλαδή, με την ίδια, σωστή προσκόπευση, είτε έχουμε ένα αργό, είτε έχουμε ένα γρήγορο φυσίγγι, το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο: εξίσου επιτυχημένο!

Ασχοληθείτε, λοιπόν, περισσότερο με τη σωστή (προ)σκόπευση στο στόχο, και όλα τ' άλλα περί ταχυτήτων μάλλον δεν επηρεάζουν το τελικό αποτέλεσμα...!
 
Ολόκληρη !!!!!!!!!!!!!!!!!! Και η δύναμη κρούσησ παει περιπατο η την βλέπουμε στο χαρτονι.xm.
Εάν οι αρχικές ταχύτητες είναι αυτές που πρέπει, δηλαδή από 350m/sec και πάνω τότε και η δύναμη κρούσης είναι αρκετή! Μην σε ανησυχεί αυτό...! Μια τουφεκιά από λειόκαννο, πρώτα "πάσχει" από έλλειψη καλής πυκνότητας και πολύ αργότερα από έλλειψη δυνάμεως κρούσης στο κάθε σκάγι μεμονωμένα...! Με άλλα λόγια, πρώτιστο είναι να έχουμε μία ικανοποιητική ισοκατανομή & πυκνότητα σκαγίων και μετά όλα τα άλλα...! Φυσικά, πάντα σε συνάρτηση με το τσοκ και την απόσταση της βολής!
 
Ωστόσο, σε συνέχεια των προηγούμενων μηνυμάτων μου, σχετικά με την εκτίμηση της διάτρησης των σκαγίων, μπορούμε να τη δούμε κάλλιστα, όταν τουφεκίσουμε σε ειδικό βαλλιστικό τζελ από οποιαδήποτε απόσταση μας ενδιαφέρει ή έχουμε αμφιβολία...! Εάν τα σκάγια εισχωρήσουν αρκετά μέσα στην ειδική ζελατίνη, τότε είναι ικανά υπέρ του δέοντος να προξενήσουν σοβαρότατο πλήγμα στο θήραμα! Για την περίπτωση της τσίχλας (και γενικά μικρομεσαίων θηραμάτων) 2 με 3 εκατοστά είναι υπεραρκετά!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top