Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
.well done..RESPECT.
Στο Χαϊδαρι!
Εχω γραψει για αυτα στα "παλια φυσιγγια"και κανεις δεν ετυχε να τα γνωριζει,Μπραβο Γιαννη!!!
Εδω στο νησι εκανε τρελες πωλησεις..ειδικα το κοκκινο..
Μηπως θυμασε το ονομα του κατασκευαστη??Τα κουτια δεν εγραφαν
Και η διαφημιση που ειχε βαλει καποτε στο "Κυνηγι και σκοποβολη"ειχε μονο τηλεφωνο..
Nαι στο χαιδαρι δυστυχως εχουν περασει πολλα χρονια και δεν θυμαμε,νομιζω παντως οτι αυτα που περναμε ηταν σιελ:)
 
Nαι στο χαιδαρι δυστυχως εχουν περασει πολλα χρονια και δεν θυμαμε,νομιζω παντως οτι αυτα που περναμε ηταν σιελ:)
Δεν πειραζει,Ευχαριστω Γιαννη!
Αν πιστευεις οτι θυμάται κάποιος απο την παρεα σου κανε τον κοπο κ ρωτησε τον γιατι αρχιζω να πιστευω οτι ηταν..αορατος...sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Στο site του Λαμπρο έχει ένα καινούριο Α1 28 άρι σε νούμερα 8-9-10 ενδιαφέρον φαίνεται...

Έχει σχετικά υψηλές πιέσεις για 28άρι (680 bar) και έχει μία κλασσική μονοβασική μπαρούτη, την AS.
Ένα κλασσικό τσιχλοφύσιγγο, που παρά τα 28 του γραμμάρια, είναι αρκετά δυνατό (680 bar)! Μάλλον εφαρμόζει αρκετή πίεση στην πυρίτιδα μέσω της τάπας του συγκεντρωτήρα, γι' αυτό ανεβάζει αρκετές πιέσεις! Αυτό το κάνει σίγουρα για να δουλεύει εντελώς απροβλημάτιστα ακόμη και με τα αυτογεμή...!
Mένει να το τσεκάρουμε και στην πράξη...
 
Last edited:
Δεν πειραζει,Ευχαριστω Γιαννη!
Αν πιστευεις οτι θυμάται κάποιος απο την παρεα σου κανε τον κοπο κ ρωτησε τον γιατι αρχιζω να πιστευω οτι ηταν..αορατος...sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Αορατος δεν ηταν θυμαμε που ειχε το μαγαζι, θα το κοιταξω και θα σου πω:)
 
Νικο πως εισαι σιγουρος;
Σε βιντεο εχω δει οτι το κλεισττο ανοιγει αφου φυγει η γομωση :)

Μην ανησυχείς καθόλου φίλε Κάστορα! Δεν παίζει ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ρόλο στη βλητική απόδοση το αν τουφεκάς με δίκαννο ή με αυτογεμές! Αντιθέτως, αυτά που παίζουν ρόλο στην ποιότητα της ντουφεκιάς είναι η ίδια η κάννη, η σύσφιγξή της και το φυσίγγι φυσικά! Εννοείται, πως και ο κυνηγός ξέρει να σημαδεύει...!
 
Νικο πιστεύεις οτι η καραμπινα δεν κόβει το ίδιο όπως το δίκαννο;


Φιλε πολλοί βγάζουν σπυριά που ο κένταυρος βγάζει οικονομικό και ποιοτικό φυσίγγι..
Το τι έχω ακούσει δεν λέγεται. Τι για τις άδειες του, τι ότι δεν έχει διβασικές μέσα και γι αυτό είναι ακριβό για αυτά που προσφέρει. Τι ότι η κούτα μπορεί να έχει μέσα 499 και όχι 500. Φυσικά και το φυσίγγι του είναι πολύ καλο. Δε ξερω αν η κοστολόγιση που κάνει είναι ακριβή αλλα αυτό που ξέρω είναι ότι έχει απο τις καλύτερες τιμές στην αγορά ( αν οχι την καλύτερη) και το φυσίγγι του δίνει την απόδωση που πρέπει χωρίς να υπολοίπεται έναντι άλλων. Απο εκεί κα πέρα ο καθένας ακούει , δοκιμάζει και έχει την άποψη του.
Εύχομαι να μην του κάνουν αθέμητο πολεμου οι πονηρίδηδες...Καλά έκανες και δεν έδωσες όνομα.Το κύριο ζητούμενο ήταν να πιάσουν μερικοί το νόημα ότι δεν είμαστε μαλάκες και ότι δεν είμαστε στην εποχή των παπούδων μας .
ΗL καριολ@κια ... και ξέρω τι μου γίνεται! ;):p


Αποστολη πες στους εξυπνακηδες οτι οι υπολοιποι μας εχουν τρελλανει απο τις διβασικες που βαζουν στα τσιχλοφυσιγγα τους. Ενα ελληνικο τσιχλοφυσιγγο ξερω γεμισμενα με S4 και αυτο πανακριβο. Ελληνικα τσιχλοιφυσιγγα 32 γρ σε FIEM καλυκα και οικονομικη ισπανικη μπαρουτι 8 € το πακετο. Επωνυμα ελληνικα φυσιγγια μεγαλες δοξες των κυνηγοτοπων στα 33 γρ και αυτα με ισπανικες πανω απο 8 €. Για 34 και 35 γρ δεν μιλαω καν, η απολυτη ξεφτιλα. Συν του οτι ο μπαρμπα Νικος που γεμιζε τιμια φυσιγγια στην γειτονια οπωσ τον ειχαμε μαθει πεθανε. Μεγαλες εταιρειες του χωρου γεμιζουν γιαυτον και ελεγχουν τις τιμες. Οποιος ακομη γεμιζει μονος του και θελει να μεινει ανεξαρτητος του συνιστω να εισαγει μονος του ολα τα υλικα. Η σωστη αντιδραση του κσταναλωτη ειναι αυτη που ανεφερε ο φιλος Πανουτσος πιο πανω, ψωνισε Κενταυρο και ασε ολα τα υπολοιπα οπως ειναι στα ραφια. Μεχρι εδω η κλεψια. Και επειδη ξερω οτι ο Κενταυρος τους χαλαει τη μανεστρα που λενε στο χωριο μου, η επομενη κινηση τους θα ειναι να του κανουν λαμογειες στις προμηθειες οπου μπορουν. Ευχομαι σαν το Κενταυρο ακομη 2/3 μηπως και δουμε ασπρη μερα.
 
Για να πουλανε ακριβα κ να μην χαμηλωνουν τις τιμες σημαίνει οτι ο κοσμος αγοραζει(δεν το ψαχνουν ολοι με τις τιμες,ουτε ολοι ασχολουνται με ιντερνετ)κ αυτο το βλεπουν κ απο τις παραγγελίες των κυνηγομαγαζων..Πιος ο λογος να ρίξουν τις τιμες?κορόιδα ειναι?
Αν τα φυσιγγια μενουν στα ραφια κ τους πουν δεν θελουμε αλλα γιατι δεν πουλιούνται τοτε θα δειτε που θα πανε οι τιμες..
 
Νικο πως εισαι σιγουρος;
Σε βιντεο εχω δει οτι το κλεισττο ανοιγει αφου φυγει η γομωση :)
Θεωρω οτι απο τα αερια της τουφεκιας γινεται ολη η δουλεια στην καραμπινα αρα χανει καποια ενεργεια. Γνωμη μου. Αν υπαρχει κανενα αρθρο με κατι το διαφορετικο θα ενδιεφερε..xm.
 
Πολλά χρονάκια μάλλον...κεντάγανε!
Ηταν απο τα πρωτα φυσιγγια που εχω ριξει....25 χρονια μπορει και λιγο περισσοτερο.JK6 BOFORS θεοδωριδης,λιγο δυνατο αλλα φυσιγγαρα απ τα λιγα.....παντως εαν υπηρχε σημερα θα ηταν ακριβο,τ αγοραζα αρχες δεκαετιας 90 1200-1400 δραχμες.....φυσιγγαρα παντως...
 
Θεωρω οτι απο τα αερια της τουφεκιας γινεται ολη η δουλεια στην καραμπινα αρα χανει καποια ενεργεια. Γνωμη μου. Αν υπαρχει κανενα αρθρο με κατι το διαφορετικο θα ενδιεφερε..xm.
Νικόλα,από τα αέρια γίνεται μόνο το ξεκλείδωμα του κλειστρου.
Τα υπολοιπα τα κάνει η αδράνεια.
 
Ηταν απο τα πρωτα φυσιγγια που εχω ριξει....25 χρονια μπορει και λιγο περισσοτερο.JK6 BOFORS θεοδωριδης,λιγο δυνατο αλλα φυσιγγαρα απ τα λιγα.....παντως εαν υπηρχε σημερα θα ηταν ακριβο,τ αγοραζα αρχες δεκαετιας 90 1200-1400 δραχμες.....φυσιγγαρα παντως...
Ειχε κι ενα αλλο μαυρο οχι jk6. Πιο φθηνο 33 αρι γλυκια τουφεκια και πολυ φονικο!
 
Τα λεμε και τα ξαναλεμε..και παλι στα ίδια μενουμε τσιχλοφυσηγγα με τιμη πανο απο 6,10/20 στα 32γρ..θα φανε μαυρο τουλάχιστον απο την παρεα μου...και οχι οτι θα είναι τεράστια η διαφορα απο οτι να είχαν 6,80..αλλα για την κοροιδια...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top