Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
στα αγριοπερίστερα Αύγουστο Σεπτέμβριο δύναμη το 7,5 !!! :)

Το 7,5 Μάκη για το αγριοπερίστερο, το οποίο είναι ίσως το σκληρότερο πτηνό θήραμα στην Ελλάδα (αναφέρομαι στο μυοσκελετικό του σύστημα), εγώ το κρίνω εν μέρει ανεπαρκές και λέω "εν μέρει", διότι μας καλύπτει μέχρι τα 30 μέτρα, αλλά από εκεί και πέρα θα έχουμε περισσότερους τραυματισμούς και χαμένα θηράματα, παρά "καθαρά" σκοτώματα...!
Κατά συνέπεια, εγώ προτείνω για το "σιδερένιο" αγριοπερίστερο σκάγια αποκλειστικά Νο 5 & 6! (Τα ίδια χρησιμοποιώ και στα περάσματα της φάσσας τον Οκτώβρη!)
 
Το 7,5 Μάκη για το αγριοπερίστερο, το οποίο είναι ίσως το σκληρότερο πτηνό θήραμα στην Ελλάδα (αναφέρομαι στο μυοσκελετικό του σύστημα), εγώ το κρίνω εν μέρει ανεπαρκές και λέω "εν μέρει", διότι μας καλύπτει μέχρι τα 30 μέτρα, αλλά από εκεί και πέρα θα έχουμε περισσότερους τραυματισμούς και χαμένα θηράματα, παρά "καθαρά" σκοτώματα...!
Κατά συνέπεια, εγώ προτείνω για το "σιδερένιο" αγριοπερίστερο σκάγια αποκλειστικά Νο 5 & 6! (Τα ίδια χρησιμοποιώ και στα περάσματα της φάσσας τον Οκτώβρη!)
Νίκο οι τουφεκιές εκεί που τα κυνηγάμε είναι κοντινές 20 το πολύ 25 μέτρα και δεν έχουμε πρόβλημα με τσοκ 2*
εκεί μετά κυνηγάμε και καρακάξες οι οποίες βγαίνουν πιο κοντά ακόμα και ρίχνουμε ακόμα και 8αρια :)
 
Νίκο οι τουφεκιές εκεί που τα κυνηγάμε είναι κοντινές 20 το πολύ 25 μέτρα και δεν έχουμε πρόβλημα με τσοκ 2*
εκεί μετά κυνηγάμε και καρακάξες οι οποίες βγαίνουν πιο κοντά ακόμα και ρίχνουμε ακόμα και 8αρια :)

...Tότε, αλλάζει το πράμα...
 
το αγριοπερίστερο, το οποίο είναι ίσως το σκληρότερο πτηνό θήραμα στην Ελλάδα (αναφέρομαι στο μυοσκελετικό του σύστημα),
Το σκληρότερο πουλί που επιτρέπεται το κυνήγι του στην Ελλάδα, όπου επιτρέπεται, είναι η αρσενική πρασινοκέφαλη πάπια ;)
 
Μάγκες, την προσοχή σας παρακαλώ!

Πουλάω 2 τσοκς που μου περισσεύουν! Τα στοιχεία τους είναι τα κάτωθι:

2 τσοκς μάρκας Carlson's, μαύρα, από το ανοξείδωτο ατσάλι 17 - 4, έσω - έξω (αγωνιστικά) με porting (οπές εκτόνωσης)!
Προορίζονται για τις κάννες της Browning με τεχνολογία Invector Plus και αυλούς 18,70mm και 18,80mm!

Οι συσφίγξεις τους είναι: (1) Βελτιωμένος κύλινδρος (IC, 4*) με διάμετρο στο στόμιο 18,55mm.
(2) Βελτιωμένο μισό (IM, 2,5*) με διάμετρο στο στόμιο 18,15mm.

Τα τσοκς αυτά είναι ολοκαίνουργια και εντελώς απείραχτα, μέσα στην εργοστασιακή τους συσκευασία!

Tιμή: 120 ευρώ και τα 2 ή 60 ευρώ έκαστο!

Το τηλ. μου είναι: 6947784999.
 
Last edited:
Το σκληρότερο πουλί που επιτρέπεται το κυνήγι του στην Ελλάδα, όπου επιτρέπεται, είναι η αρσενική πρασινοκέφαλη πάπια ;)

Εντάξει βρε Γιώργο...! Τα μεγάλα παπιά και οι χήνες είναι ειδική κατηγορία από μόνα τους...! Υπερβολικά σκληρά και πλούσια σε φτέρωμα θηράματα...!
 
καλησπερα εχω ενα περσυνο κουτι φυσιγγια GM 3 tordo NSI και πανω στο φυσιγγι αναγραφει 1050 Pmax bars. . υπαρχει περιπτωση να εχει τοσες πολλες πιεσεις ενα φυσιγγι που η εταιρια το προτεινει για την τσιχλα?
Για λόγους ασφαλείας γράφει ο κάλυκας 1050 bar συνήθως κινούνται αρκετά πιο κάτω, παρόλα αυτά είναι σκληρό φυσίγγι αυτό και το παλιό ήταν πολύ πιο αποδοτικό (που δεν έγραφε 1050bar).
 
καλησπερα εχω ενα περσυνο κουτι φυσιγγια GM3 tordo NSI και πανω στο φυσιγγι αναγραφει 1050 Pmax bars. . υπαρχει περιπτωση να εχει τοσες πολλες πιεσεις ενα φυσιγγι που η εταιρια το προτεινει για την τσιχλα?

Είναι ΑΠΙΘΑΝΟ αυτό το απλό τσιχλοφύσιγγο - και μάλιστα από έναν πολύ σοβαρό κατασκευαστή - να αναπτύσσει τόσο υπερβολικές πιέσεις...! Αδυνατώ να κατανοήσω τη χρησιμότητα της αναγραφής "1050 bar" σε ένα τσιχλοφύσιγγο με GM3 πυρίτιδα...! Μάλλον πρόκειται για υπερβολή (για να μην πω κάτι βαρύτερο...)!
Ωστόσο, εάν το όπλο σου φέρει σφραγίδες δοκιμής που αντιστοιχούν στα 1320 ή 1370 bar, τότε, ακόμη και 1050 πιέσεις να αναπτύξει το συγκεκριμένο φυσίγγι (που το ξαναλέω, είναι ΑΠΙΘΑΝΟ) δεν θα έχεις ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ θέμα ασφάλειας...!
Τέλος, ΟΛΑ τα 70άρια φυσίγγια είναι υποχρεωτικό, σύμφωνα με τους διεθνείς κανόνες ασφαλείας, να ΜΗΝ υπερβαίνουν τα 740 bar...!
 
καλησπερα εχω ενα περσυνο κουτι φυσιγγια GM3 tordo NSI και πανω στο φυσιγγι αναγραφει 1050 Pmax bars. .

Η ένδειξη max 1050 Bar, πρέπει να αναγράφεται υποχρεωτικά σε κάθε φυσίγγι του οποίου ο μέσος όρος πίεσης υπερβαίνει τα 740 bar βαση κανονων ασφαλείας του C.I.P. Δεν σημαινει οτι θα φτασει απαραιτητα σε τετοια μεγεθη η πιεση...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top