Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
το NIKE νομιζω το εχουν καταργισει εχω πολη καιρο να το δω

Οντως δεν πολυκυκλοφορει. Εγω τα βρηκα στον Καλκαντζακο. Παντως στην Ιταλια κυκλοφορουν ηδη 3 τυποι του Β&P ΝΙΚΕ 30, 32 και 34 γρ, ο ενας καλυτερος του αλλου.
 
Οντως δεν πολυκυκλοφορει. Εγω τα βρηκα στον Καλκαντζακο. Παντως στην Ιταλια κυκλοφορουν ηδη 3 τυποι του Β&P ΝΙΚΕ 30, 32 και 34 γρ, ο ενας καλυτερος του αλλου.
το site b&p το εχει αρα βγαινει κανονικα,στην ελλαδα τα τελευταια χρονια χαθηκε.
 
το site b&p το εχει αρα βγαινει κανονικα,στην ελλαδα τα τελευταια χρονια χαθηκε.

Το προβλημα ειναι και η υψηλη λιανικη τιμη του στην Ελλαδα. Ειναι ακριβοτερο και απο το ΜΒ classic 32 αλλα ακομη και απο το F2 classic 34.
 
Εγω φέτος έριξα πρώτη φορά το Λάμπρο Βεργίνα, το αγόρασα απο περιέργεια λογω χαμηλής τιμής και με εξέπληξε, μαλακό για τα 33 γρ που έχει, καθαρά πουλιά και μεγαλη δυναμη κρούσης. Στην πρωινη υγρασία άριστο αλλα και μετα με τη ζέστη δεν ειχε θεμα. Πιστευω οτι και σε μεγαλύτερα θηράματα δεν θα έχει πρόβλημα. Πάντως εμενα με κέρδισε και ηδη ειναι στο μπεκατσογιλεκο μου για οπου χρειάζομαι συγκετρωτηρα.
 
Γιαννη το Βεργινα ηταν απο τα καλυτερα φυσιγγια που εχω βαλει στο οπλο μου... Τα εριχνα σε νουμερα 5 κ 6 σε παπια κ φασσες και σε 7-8 σε τρυγονια κ κατι απογευματινα τσιχλας που περναγαν στο θεο... Απιθανη αποδοση... Τα σταματησα στα ψιλα σκαγια γιατι η τιμη του ανεβηκε υπερβολικα, μετα αρχισα την ιδιογομωση κ τα σταματησα κ στα χοντρα... Η τιμη που τα βρικες ειναι απο αλλη εποχη...
 
Καλησπέρα, αγοάρασα σημερα τα DORKAS HIT 8 ΝΟ 9, και παρατηρησα το εξής. Σε ορισμένα φυσίγγια (5-6) ,στο αστεροειδές κλείσιμο έχει μέσα στις εγκοπές ένα υγρό που γυαλίζει. Η πρώτη σκέψη και χειρότερη ήταν για νερό. Παρατήρησα όμως ότι μυρίζει σαν λάδι.. υπάρχει περιπτωση να ειναι λαδι απο τις μηχανές ρελιάσματος? είναι ασφαλη προς χρήση? πήρα και μερικά express 32 σε νεα συσκευασία.. λέτε να άλλαξε κάτι και στην απόδοση του φυσιγγίου? τι γνώμη έχετε για τα παραπάνω φυσίγγια... κάνουν για κρύο( πρωινό σε ποταμια με -2 -4??
 
Καλησπέρα, αγοάρασα σημερα τα DORKAS HIT 8 ΝΟ 9, και παρατηρησα το εξής. Σε ορισμένα φυσίγγια (5-6) ,στο αστεροειδές κλείσιμο έχει μέσα στις εγκοπές ένα υγρό που γυαλίζει. Η πρώτη σκέψη και χειρότερη ήταν για νερό. Παρατήρησα όμως ότι μυρίζει σαν λάδι.. υπάρχει περιπτωση να ειναι λαδι απο τις μηχανές ρελιάσματος? είναι ασφαλη προς χρήση? πήρα και μερικά express 32 σε νεα συσκευασία.. λέτε να άλλαξε κάτι και στην απόδοση του φυσιγγίου? τι γνώμη έχετε για τα παραπάνω φυσίγγια... κάνουν για κρύο( πρωινό σε ποταμια με -2 -4??
το hit 8 το χρησ.κατα κορον πριν 8 χρονια και ητανε καταπληκτικο φυσιγγι οπως και το express 32.μετα δεν ξερω γιατι ο δορκας εχει κανει πολλες αλλαγες στα φυσιγγια του με αποτελεσμα καθε χρονο να εχουνε διαφορετικη αποδοση.αν παρατηρησεις ειδικα τα express σχεδον καθε παρτιδα εχει και διαφορετικο χρωμα καλυκα.στην αρχη ητανε μπλε μετα κοκκινα μετα σκουρο μπλε μετα μαυρο και παεει λεγοντας.εγω πλεον δεν τα εμπιστευομαι.οπως επισης εχει αλλαξει και το φοβερο και τρομερο 3α.δεν ξερω τι ναπω.το hit το γεμιζει σε κιτρινο καλυκα ακομα η το αλλαξε κι αυτο??
 
Καλησπέρα, αγοάρασα σημερα τα DORKAS HIT 8 ΝΟ 9, και παρατηρησα το εξής. Σε ορισμένα φυσίγγια (5-6) ,στο αστεροειδές κλείσιμο έχει μέσα στις εγκοπές ένα υγρό που γυαλίζει. Η πρώτη σκέψη και χειρότερη ήταν για νερό. Παρατήρησα όμως ότι μυρίζει σαν λάδι.. υπάρχει περιπτωση να ειναι λαδι απο τις μηχανές ρελιάσματος? είναι ασφαλη προς χρήση? πήρα και μερικά express 32 σε νεα συσκευασία.. λέτε να άλλαξε κάτι και στην απόδοση του φυσιγγίου? τι γνώμη έχετε για τα παραπάνω φυσίγγια... κάνουν για κρύο( πρωινό σε ποταμια με -2 -4??

To πιθανοτερο ειναι να ειναι λαδι απο τα στροφεια της μηχανης. Θεμα ασφαλειας δεν τιθεται, αν φυσικα δεν εχει πεσει κανα κιλο μεσα σε καθε φυσιγγι ;)

Αυτο που λεει παραπανω ο Ευριπιδης ειναι ενας απο τους λογους που πολλοι στρεφονται στην ιδιογομωση.
 
Το express 32 το εχει σε χρωμα μαυρο και είναι σε νεα συσκευασια. Το Hit 8 δεν ξερω αν εχει αλλαξει κάτι μιάς και είναι απο την παλιοτερη παρτιδα αυτο που πηρα και ειναι ακομα σε πορτοκαλι καλυκα... Για την ιδιογόμωση κύριοι θα συμφωνήσω.. πολλές φορές είναι μονόδρομος και το έχω σκεφτει να το κανω καποια στιγμη. Προσπαθώ να βρώ ένα ποιοτικό 30αρι η 32 αρι και ακόμα δεν το εχω καταφέρει. Συν το κόστος 6.30 τα hit8 6.60 τα express 32. στο τέλος θα την κοψουμε την τελείως την τσιχλα...
ΥΓ το express έχει διαφορετική αρχική ταχυτητα απο το παλιότερο . πλέον 405 m/s αντι για 410 μ/σ... μάλλον κατι θ α εχει αλλαξει....no.
 
Προσπαθώ να βρώ ένα ποιοτικό 30αρι η 32 αρι και ακόμα δεν το εχω καταφέρει.
Δύο πολύ καλά 30άρια δοκιμασμένα και φθηνά είναι το Navaro 30 και το Lambro Tordo 30.
Επίσης ένα πολύ καλό φυσίγγι στα 31 γραμμάρια είναι το Lambro Euromix.
Και στα 32 γραμμάρια έχει πολύ καλά φυσίγγια όπως το B&P Classic,το NSI Tordo,το Lambro Tordo και άλλα πολλά.
Του Δορκά τα φυσίγγια είναι καλά αλλά εγώ δεν τα έχω βολευτεί καθόλου.
 
Το θεμα δεν ειναι να ειναι καλο η κακο ενα φυσιγγι, αλλωστε στα 30-35 μετρα λιγο ως πολυ ολα καλα ειναι. Το θεμα ειναι να ειναι σταθερο σε διαφορες συνθηκες και σε βαθος χρονου, ωστε να προλαβει ο κυνηγος (που δεν αλλαζει φυσιγγια για ψυλλου πηδημα) να το συνηθισει τοσο ωστε να ξερει τι να περιμενει σε διαφορες συνθηκες.
 
Το θεμα δεν ειναι να ειναι καλο η κακο ενα φυσιγγι, αλλωστε στα 30-35 μετρα λιγο ως πολυ ολα καλα ειναι. Το θεμα ειναι να ειναι σταθερο σε διαφορες συνθηκες και σε βαθος χρονου, ωστε να προλαβει ο κυνηγος (που δεν αλλαζει φυσιγγια για ψυλλου πηδημα) να το συνηθισει τοσο ωστε να ξερει τι να περιμενει σε διαφορες συνθηκες.
Ακριβός αυτό ψάχνω...έχω φάει φόλα σε τσίχλες και τρυγόνια με διάφορα φυσιγγια. Και όντως φταίγαν τα φυσίγγια , γιατί καθιστά πουλιά στα 30 μέτρα να μαδάνε να πέφτουν και να ποδαρώνουν, η να βγάζουν πουπουλα και να μην σκοτώνονται είναι θέμα φυσιιγίων. τα έχω πάθει σε τσίχλες όπου ποδάρωναν εριχνα ξανά ενώ ήταν στο έδαφος, έβλεπα πάνω τους την τουφεκιά και συνέχιζαν. φετος στα τρυγόνια καθιστά πουλιά και δεν επεφταν μόνο πούπουλα. πολλά πούπουλα και όσα παίρναν στα πόδια σκάγια έμπαιναν στην τσάντα.
ΥΓ ολα τα φυσίγγια με μπαρόυτι GM3 ( κυργιας σπεσιαλ , κυργιας διασπορας gm3 , lambro euromix kai lambro tordo 32 gr. Μου έχουν σπάσει τα νεύρα τα κωλοφύσιγγα .
ΥΓ 2 τα ναβάρο 30 και 32 μου κάνουν αφλογιστίες συνέχεια.
ΕΛΕΟΣ ΝΑ ΠΑΡΩ ΡΕΜΙ?:mad:.kkk.
 
Kαλα λογια ακουω για τα Tordo 30 και τα Μezzo απο παιδια που τα ριχνουν. Προσωπικα με την ιδιογομωση ξενοιασα (εβαλα αλλους μπελαδες στο κεφαλι μου βεβαια....sarcastic.)
 
το hit το γεμιζει σε κιτρινο καλυκα ακομα η το αλλαξε κι αυτο??
Φίλε Ευριπίδη το έχω ξαναγράψει ότι το φυσίγγι αυτό είναι ουράνιο τόξο από άποψη χρωμάτων..Ξεκίνησε σε κίτρινο χρώμα όπως πολύ σωστά λες κ με 8αρι μεταλλο τώρα είναι με 12αρι..Μετά το κίτρινο γεμίζονταν σε μπλε,λαχανι,μαύρο και πορτοκαλι τώρα τελευταία..Μάλιστα θεώρησα τόσο γρήγορα που άλλαζαν τα χρώματα ότι ίσως να πρόκειται και για φυσίγγι μαϊμού..Και πήρα τηλ τον Δορκα όπου μου είπαν ότι αυτο συμβενει γιατί είχαν πέσει πολλές τσίχλες και δεν είχαν κάλυκες..παρεξηγημένο φυσίγγι εδώ στα μέρη μου..Αλλά εγώ όσες φορές και να το έριξα έμεινα ευχαριστημένος και με μακρινές τσιχλοτουφεκιες..
 
Από όσο ξέρω psb 1..Εξάλλου όλα τα φυσιγγια του Δορκα με ισπανικές γεμίζονται.
Και είναι παράξενο που δεν γεμιζει φυσιγγια με άλλες πυρίτιδες..
Κατά τα άλλα η τιμές του είναι ακριβες πχ 3Α κλπ..
Δεν λέω ότι δεν είναι καλές πυρίτιδες..Κάθε άλλο..Αλλά δεν έχουν και καμιά с7 μέσα..
ΥΓ θυμήθηκα ότι σε τεστ του περιοδικού κυνηγός κ φύση γύρω στο 1998 είχαν βρει στο hit την πυριτιδα lovex Τσεχίας..
 
Last edited:
τιμές του είναι ακριβές πχ 3Α κλπ..

Καλα τα προιοντα του αλλα οι τιμες του φαρμακειο, για τα υλικα που γεμιζει. Πριν πολλα χρονια τα φυσιγγια του Rottweil (R12), NEO VELOX, 3A καταλαμβαναν θεσεις πολυ μπροστα στις πωλησεις στην Ελλαδα. Οι τιμες τους ομως τοτε ηταν ανταγωνιστικες. Απορω ειλικρινα καμμια φορα με τη νοοτροπια τοσο θελω και οποιος το παρει μερικων εταιρειων (και με τη δικη μας νοοτροπια που συνεχιζουμε παρολα αυτα και αγοραζουμε).
 
Ακριβός αυτό ψάχνω...έχω φάει φόλα σε τσίχλες και τρυγόνια με διάφορα φυσιγγια. Και όντως φταίγαν τα φυσίγγια , γιατί καθιστά πουλιά στα 30 μέτρα να μαδάνε να πέφτουν και να ποδαρώνουν, η να βγάζουν πουπουλα και να μην σκοτώνονται είναι θέμα φυσιιγίων. τα έχω πάθει σε τσίχλες όπου ποδάρωναν εριχνα ξανά ενώ ήταν στο έδαφος, έβλεπα πάνω τους την τουφεκιά και συνέχιζαν. φετος στα τρυγόνια καθιστά πουλιά και δεν επεφταν μόνο πούπουλα. πολλά πούπουλα και όσα παίρναν στα πόδια σκάγια έμπαιναν στην τσάντα.
ΥΓ ολα τα φυσίγγια με μπαρόυτι GM3 ( κυργιας σπεσιαλ , κυργιας διασπορας gm3 , lambro euromix kai lambro tordo 32 gr. Μου έχουν σπάσει τα νεύρα τα κωλοφύσιγγα .
ΥΓ 2 τα ναβάρο 30 και 32 μου κάνουν αφλογιστίες συνέχεια.
ΕΛΕΟΣ ΝΑ ΠΑΡΩ ΡΕΜΙ?:mad:.kkk.
οπως σου γραφουνε και τα παιδια παραπανω η πιο αξιοπιστη ελληνικη εταιρεια μετα το κλεισιμο της πυρκαλ ειναι ο λαμπρος.ειδικα το tordo 30 ειναι φοβερο φυσιγγι.εγω τα 2 τελευταια χρονια εχω βολευτει με το ariston με το οποιο δεν εχω ουτε αφλογιστιες ουτε ακαυτες πυριτιδες.παντως ο λαμπρος σου δινει πολλες επιλογες.δοκιμασε τι ταιριαζει σ εσνα και στ οπλο σου
 
θυμήθηκα ότι σε τεστ του περιοδικού κυνηγός κ φύση γύρω στο 1998 είχαν βρει στο hit την πυριτιδα lovex Τσεχίας

Αυτο δεν το θεωρω κακο Τασο. Αλλα το να ειναι σημερα με lovex, αυριο με A1, μεθαυριο με PSB1, την αλλη με CSB-3, την παραλλη με οτι υπαρχει σε προσφορα και συ να ωρυεσαι γιατι δεν κατεβαζεις πουλι παροτι τα φυσιγγια σου ειναι (ηταν) φοβερα. Εκει ειναι το θεμα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top