Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το express 32 το εχει σε χρωμα μαυρο και είναι σε νεα συσκευασια. Το Hit 8 δεν ξερω αν εχει αλλαξει κάτι μιάς και είναι απο την παλιοτερη παρτιδα αυτο που πηρα και ειναι ακομα σε πορτοκαλι καλυκα... Για την ιδιογόμωση κύριοι θα συμφωνήσω.. πολλές φορές είναι μονόδρομος και το έχω σκεφτει να το κανω καποια στιγμη. Προσπαθώ να βρώ ένα ποιοτικό 30αρι η 32 αρι και ακόμα δεν το εχω καταφέρει. Συν το κόστος 6.30 τα hit8 6.60 τα express 32. στο τέλος θα την κοψουμε την τελείως την τσιχλα...
ΥΓ το express έχει διαφορετική αρχική ταχυτητα απο το παλιότερο . πλέον 405 m/s αντι για 410 μ/σ... μάλλον κατι θ α εχει αλλαξει....no.
Δοκιμασε το tordo cheddite 32gr drago πυριτιδα αψογο σε ολους τους καιρους κ σε ολες τις εποχές για εμενα κ η τιμη του είναι από 6,30-6,60!Επισης mb32 bp στην ιδια τιμη!Δυστυχως μεχρι κ τα τσιχλοφυσιγγα της χωρας μας εχουν χαλασει κ κάθε χρονο θελουν ψαξιμο κ από κοστος μην το συζητάμε οποτε τα εισαγωμενα είναι μονόδρομος, εκτος από παραγγελιες μαζικες μικροτερων Ελληνικων εταιριων που πολλες φορες είναι καλυτερα κ σιγουρα φθηνοτερα από τα επωνυμα!Τα hunting perfection 32gr 8/9 του Καραμανιδη τα εχει δουλεψει κανεις συνάδελφος συστηματικα να μας πει εντυπώσεις?Εχω ακουσει τα καλυτερα κ μιας κ βρήκαμε καλη τιμη παραγγείλαμε μερικα για δοκιμη με έναν συναδελφο!
 
Παιδια θα ηθελα τη γνωμη σας για expres 32 kai jordan 32
καλημερα,προσωπικα μιλωντας το express
λογω συνεχων αλλαγων δεν θα το εμπιστευομουνα.το jordan απ οτι θυμαμαι ειναι μαλακο ωραιο φυσιγγακι για νορμαλ καιρους.για περισσοτερες πληροφοριες ας μας ενημερωσει το about εε συγγνωμη ο τασος ηθελα να πω
 
Εμένα ο πατέρας μου τα τελευταία 5 χρόνια περίπου δουλεύει πάρα πολύ τα Express32 και είναι ευχαριστημένος, χειμώνα-καλοκαίρι (να μη θυμήσω τι έκανε φέτος το καλοκαίρι στα τρυγόνια .yel..shoot..goodboy.) με όλους τους καιρούς. Και τα ΗΙΤ8 σποραδικά τα ρίχνει καλά είναι, μου το ανέφερε φέτος και ένας φίλος επίσης στα τρυγόνια του πήγαν καλά. Για τα Jordan ο ίδιος φίλος που τα έριξε πολύ πέρυσι το χειμώνα μου είπε ότι είχαν θέματα με την υγρασία, πολλά ξεπουπουλιάσματα, με τους άλλους καιρούς ήταν κομπλέ.
 
Σε γενικες γραμμες η καλυτερη και σε βαθος χρονου οικονομικοτερη λυση στο τσιχλοφυσιγγο προσφερονται απο αυτες τις εταιρειες που κρατουν τη συνταγη τους σταθερη σε βαθος χρονου η ακομη καλυτερα ιδιογομωση.

Σταθερη συνταγη κρατουν οι εταιρειες που εχουν back integration, κατασκευαζουν οι ιδιες τα περισσοτερα υλικα του φυσιγγιου και εχουν τον ελεγχο στα χερια τους, πχ B&P, NSI κλπ. Απο αυτες τις εταιρειες τα φυσιγγια εισαγονται, οι τιμες τους ομως σε σχεση παντα με τη ποιοτητα ειναι πολυ καλες.

Ελληνικες εταιρειες με αποκλειστικα συμβολαια παροχης κυριως υλικων απο μεγαλες ξενες εταιρειες πχ Lambro, που κρατουν τη συνταγη τους σταθερη και το εχουν αποδειξει σε βαθος χρονου.

Ελληνες μερακληδες βιοτεχνες με κατευθειαν γραμμη με τον πελατη, που γεμιζουν ποιοτικα και οικονομικα φυσιγγια και ενημερωνουν τον πελατη εγκαιρα για τυχον αλλαγες. Δυστυχως σε ποσοστο επι του συνολου αυτοι ειναι λιγοι.

Ακομη και στη περιπτωση που τα τσιχλοφυσιγγα των κατηγοριων που αναφερα πιο πανω κοστιζουν πχ. 15 με 20% περισσοτερο απο τα οικονομικοτερα της αγορας υπαρχει μεγαλη οικονομια λογω λιγοτερων και ποιοτικοτερων τουφεκιων στο θηραμα και μεγαλυτερων ποσοστων καρπωσης. Περα απο την ηθικη ικανοποιηση και τη σιγουρια που σου παρεχουν οτι εχεις φυσιγγι στο οπλο σου που σιγουρα αποδιδει.
 
.το jordan απ οτι θυμαμαι ειναι μαλακο ωραιο φυσιγγακι για νορμαλ καιρους.
Για τα Jordan ο ίδιος φίλος που τα έριξε πολύ πέρυσι το χειμώνα μου είπε ότι είχαν θέματα με την υγρασία, πολλά ξεπουπουλιάσματα, με τους άλλους καιρούς ήταν κομπλέ.
Εχετε δικιο και οι δυο.Δυο κουτιά σε ν9 που είχα ρίξει παλαιότερα σε τσίχλες στα απογευματινα με πολυ κρύο,το αίμα έτρεχε ποτάμι.(όχι μακρινές βολές..)Τοτε γεμίζονταν με ακουιλα.Τωρα δεν ξέρω..ίσως το ίδιο..
Το express 32 όποτε το έριξα καλά τα πήγε.
 
Last edited:
...έχω φάει φόλα σε τσίχλες και τρυγόνια με διάφορα φυσιγγια. Και όντως φταίγαν τα φυσίγγια , γιατί καθιστά πουλιά στα 30 μέτρα να μαδάνε να πέφτουν και να ποδαρώνουν, η να βγάζουν πουπουλα και να μην σκοτώνονται είναι θέμα φυσιιγίων. τα έχω πάθει σε τσίχλες όπου ποδάρωναν εριχνα ξανά ενώ ήταν στο έδαφος, έβλεπα πάνω τους την τουφεκιά και συνέχιζαν. φετος στα τρυγόνια καθιστά πουλιά και δεν επεφταν μόνο πούπουλα. πολλά πούπουλα και όσα παίρναν στα πόδια σκάγια έμπαιναν στην τσάντα.
ΥΓ ολα τα φυσίγγια με μπαρόυτι GM3 ( κυργιας σπεσιαλ , κυργιας διασπορας gm3 , lambro euromix kai lambro tordo 32 gr. Μου έχουν σπάσει τα νεύρα τα κωλοφύσιγγα .
Φίλε, χωρίς παρεξήγηση, δεν μπορώ να συμφωνήσω σε αυτό. Δεν φταίνε τα φυσίγγια, εξάλλου όλα που αναφέρεις είναι κατά γενική ομολογία καλά φυσίγγια.
Κατά την προσωπική μου γνώμη είναι λάθος να κρίνουμε τα φυσίγγια από την απόδοσή τους σε καθιστά πουλιά. Έχω σχηματίσει αυτή την άποψη γιατί αυτά ακριβώς που περιγράφεις τα έχω πάθει κι εγώ μερικές φορές παλιότερα, και είμαι σίγουρος ότι δεν φταίγανε τα φυσίγγια, και μάλιστα μου συνέβαινε και με μονόκαννα με φούλ τσοκ.
Δεν ξέρω ακριβώς γιατί συμβαίνει αυτό. Κάποιοι λόγοι που μπορώ να υποθέσω είναι:
1. Ότι το πουλί με κλειστές φτερούγες αποτελεί μικρότερο στόχο και τυχαίνει να πέσει σε κάποιο μικρό κενό της τουφεκιάς με αποτέλεσμα να το ξύσουν μερικά σκάγια και να του βγάλουν πούπουλα αλλά να μην το πλήξουν σοβαρά.
2. Οι κλειστές φτερούγες δημιουργούν κάτι σαν «ασπίδα» στις πλευρές του πουλιού, όπου κάποια σκάγια μπορεί ή να εξοστρακιστούν, ή κι αν κτυπήσουν κάθετα και τις διαπεράσουν, να έχουν μειωμένη διάτρηση και να μην προκαλέσουν θανατηφόρο τραύμα.
3. Επίσης όταν κάθεται σε δέντρο, συνήθως παρεμβάλλονται κάποια μικρά κλαδάκια, οπότε κατά «διαβολική σύμπτωση» τα 1-2-3 σκάγια που πιθανόν να το σκότωναν, τυχαίνει να κτυπήσουν σε αυτά τα κλαδάκια, να εξοστρακιστούν κι έτσι να τη γλυτώσει!
Εγώ από πολλά χρόνια έχω πάψει να ρίχνω σε καθιστά πουλιά, αφενός γιατί δεν μου αρέσει, προσωπικά δεν το θεωρώ σωστό, αλλά και γιατί είχα παρατηρήσει αυτές τις εκνευριστικές αποτυχίες στην άμεση καταβολή του πουλιού. Μόνο σε κανένα τραυματισμένο που πάει να ποδαρώσει ρίχνω καμιά φορά, κι όμως μου έχει συμβεί 2-3 φορές και σχετικά πρόσφατα αυτό που λες κι εσύ, δηλαδή παρόλο που φαίνεται να τρώει όλη την τουφεκιά, να τρέχει να χώνεται στα πυκνά και να το χάνω!
ΥΓ 2 τα ναβάρο 30 και 32 μου κάνουν αφλογιστίες συνέχεια.
Κάλυκες και καψούλια FIOCCHI ? ;) Κι εγώ έχω παρατηρήσει αφλογιστίες με τα συγκεκριμένα καψούλια, όχι πολλές, αλλά δεν τα εμπιστεύομαι. Εξαρτάται κι από το όπλο, οπότε η λύση κατά τη γνώμη μου είναι να μην ξαναπάρεις τέτοια φυσίγγια (με καψούλι FIOCCHI εννοώ).
 
Κατά την προσωπική μου γνώμη είναι λάθος να κρίνουμε τα φυσίγγια από την απόδοσή τους σε καθιστά πουλιά. Έχω σχηματίσει αυτή την άποψη γιατί αυτά ακριβώς που περιγράφεις τα έχω πάθει κι εγώ μερικές φορές παλιότερα, και είμαι σίγουρος ότι δεν φταίγανε τα φυσίγγια, και μάλιστα μου συνέβαινε και με μονόκαννα με φούλ τσοκ.
Δεν ξέρω ακριβώς γιατί συμβαίνει αυτό. Κάποιοι λόγοι που μπορώ να υποθέσω είναι:
1. Ότι το πουλί με κλειστές φτερούγες αποτελεί μικρότερο στόχο και τυχαίνει να πέσει σε κάποιο μικρό κενό της τουφεκιάς με αποτέλεσμα να το ξύσουν μερικά σκάγια και να του βγάλουν πούπουλα αλλά να μην το πλήξουν σοβαρά.
2. Οι κλειστές φτερούγες δημιουργούν κάτι σαν «ασπίδα» στις πλευρές του πουλιού, όπου κάποια σκάγια μπορεί ή να εξοστρακιστούν, ή κι αν κτυπήσουν κάθετα και τις διαπεράσουν, να έχουν μειωμένη διάτρηση και να μην προκαλέσουν θανατηφόρο τραύμα.
3. Επίσης όταν κάθεται σε δέντρο, συνήθως παρεμβάλλονται κάποια μικρά κλαδάκια, οπότε κατά «διαβολική σύμπτωση» τα 1-2-3 σκάγια που πιθανόν να το σκότωναν, τυχαίνει να κτυπήσουν σε αυτά τα κλαδάκια, να εξοστρακιστούν κι έτσι να τη γλυτώσει!
Πολύ σωστος ο Στέλιος. Συμφωνώ.
 
Φίλε, χωρίς παρεξήγηση, δεν μπορώ να συμφωνήσω σε αυτό. Δεν φταίνε τα φυσίγγια, εξάλλου όλα που αναφέρεις είναι κατά γενική ομολογία καλά φυσίγγια.
Κατά την προσωπική μου γνώμη είναι λάθος να κρίνουμε τα φυσίγγια από την απόδοσή τους σε καθιστά πουλιά. Έχω σχηματίσει αυτή την άποψη γιατί αυτά ακριβώς που περιγράφεις τα έχω πάθει κι εγώ μερικές φορές παλιότερα, και είμαι σίγουρος ότι δεν φταίγανε τα φυσίγγια, και μάλιστα μου συνέβαινε και με μονόκαννα με φούλ τσοκ.
Δεν ξέρω ακριβώς γιατί συμβαίνει αυτό. Κάποιοι λόγοι που μπορώ να υποθέσω είναι:
1. Ότι το πουλί με κλειστές φτερούγες αποτελεί μικρότερο στόχο και τυχαίνει να πέσει σε κάποιο μικρό κενό της τουφεκιάς με αποτέλεσμα να το ξύσουν μερικά σκάγια και να του βγάλουν πούπουλα αλλά να μην το πλήξουν σοβαρά.
2. Οι κλειστές φτερούγες δημιουργούν κάτι σαν «ασπίδα» στις πλευρές του πουλιού, όπου κάποια σκάγια μπορεί ή να εξοστρακιστούν, ή κι αν κτυπήσουν κάθετα και τις διαπεράσουν, να έχουν μειωμένη διάτρηση και να μην προκαλέσουν θανατηφόρο τραύμα.
3. Επίσης όταν κάθεται σε δέντρο, συνήθως παρεμβάλλονται κάποια μικρά κλαδάκια, οπότε κατά «διαβολική σύμπτωση» τα 1-2-3 σκάγια που πιθανόν να το σκότωναν, τυχαίνει να κτυπήσουν σε αυτά τα κλαδάκια, να εξοστρακιστούν κι έτσι να τη γλυτώσει!
Εγώ από πολλά χρόνια έχω πάψει να ρίχνω σε καθιστά πουλιά, αφενός γιατί δεν μου αρέσει, προσωπικά δεν το θεωρώ σωστό, αλλά και γιατί είχα παρατηρήσει αυτές τις εκνευριστικές αποτυχίες στην άμεση καταβολή του πουλιού. Μόνο σε κανένα τραυματισμένο που πάει να ποδαρώσει ρίχνω καμιά φορά, κι όμως μου έχει συμβεί 2-3 φορές και σχετικά πρόσφατα αυτό που λες κι εσύ, δηλαδή παρόλο που φαίνεται να τρώει όλη την τουφεκιά, να τρέχει να χώνεται στα πυκνά και να το χάνω!

Κάλυκες και καψούλια FIOCCHI ? ;) Κι εγώ έχω παρατηρήσει αφλογιστίες με τα συγκεκριμένα καψούλια, όχι πολλές, αλλά δεν τα εμπιστεύομαι. Εξαρτάται κι από το όπλο, οπότε η λύση κατά τη γνώμη μου είναι να μην ξαναπάρεις τέτοια φυσίγγια (με καψούλι FIOCCHI εννοώ).

Στέλιο, καταρχάς να διευκρινίσω ότι και εγώ είμα κατά του να ρίχνεις σε καθιστά πουλιά γιατί δεν έχουν μηχανισμό άμυνας απέναντί σου. πολλές φορές έχω χάσει θηράματα γτ δεν ήμουν σίγουρος άν είναι επιτρεπόμενο είδος ή οχι (βλ. δεκαοχτούρα και τρυγόνι στο σουρουπο). Επίσης πολλές φορες έχει τύχει να βρώ πολλά πιασμένα κοτσύφια και μολις βαρέσω 10 να φύγω για να μην τα πιέσω υπερβολικά . Ολα αυτα τα αναφέρω γιατι δεν γνωριζόμαστε με τα υπόλοιπα παιδιά του φορουμ και δεν θα ήθελε να γίνονται παρερμηνείες ώς προς το πρόσωπό μου.Ο λόγος που έριξα σε καθιστά ήταν για να δώ τί φταίει( μήπως δεν σκοπεύω καλά εγώ), αλλα και για να είμαι ειληκρινής , για να πάρω ένα δυο πουλιά και να ανέβει η ψυχολογία μου. Νά παίρνει όλος ο κόσμος γύρω σου πουλιά και εσύ να τα μαδάς είναι ότι χειρότερο.

1. Συμφωνώ σε αυτό αλλα όταν γίνεται επανειλημένα και σε αποστάσεις που έχω δοκιμασει τις σφαίρες σε χαρτόνι, εκεί πραγματικά δεν ξερω τι να πιστέψω.
2.Πολύ σωστή παρατήρηση! Και στις συμαβατικές τραβέρσες όμως δεν υπάρχει περίπτωση τα σκάγια να πλήξουν τον στόχο τη στιγμή που αυτός καθώς πετά έχει τα φτερα κατεβασμένα? Παρατηρούμε όμως σκοπευτές που δεν χάνουν πουλί στις τραβέρσες. (βλ. utube)
3. Θα συμφωνήσω, ακόμη και τα μονόβολα παρεκλίνουν της πορείας τους. Στα τρυγόνια όμως τα δέντρα ήταν ξερά με λιγοστά κλαδιά στην κορυφή και έιχα οπτική επαφή μαζί τους.
 
Σημερα μου πρότειναν τα super kill την σειρα hunting perfection το τσιχλα στα 33gr 8-9 αναμεικτα και το ορτυκι στα 32gr 9-10 αναμεικτα μεσοταπο για μαυρες.Εχει κανεις εμπειρια απο δαυτα?6.50 ευρω το κουτι παρακαλω.
 
Σημερα μου πρότειναν τα super kill την σειρα hunting perfection το τσιχλα στα 33gr 8-9 αναμεικτα και το ορτυκι στα 32gr 9-10 αναμεικτα μεσοταπο για μαυρες.Εχει κανεις εμπειρια απο δαυτα?6.50 ευρω το κουτι παρακαλω.

Έχω ρίξει φέτος 6 κουτάκια στα μπασίματα με πολυ καλά αποτελέσματα ... Δεν θυμάμαι να κυνηγάω ζωντανό πουλί , και μερικές τουφεκιές σε ψηλωμένα πουλάκια τις θυμάμαι ακόμα ... ;)Εμείς πήραμε 7-8 κούτες συνολικά απο τον Κένταυρο με 5,5 ευρώ.... Περιμένουμε να τα δούμε και σε πιό κρύο καιρό , αλλά φίλοι που το ξέρουν χρόνια λένε τα καλύτερα και για κρύο πάγο κλπ !!.ha ha ha.
 
Έχω ρίξει φέτος 6 κουτάκια στα μπασίματα με πολυ καλά αποτελέσματα ... Δεν θυμάμαι να κυνηγάω ζωντανό πουλί , και μερικές τουφεκιές σε ψηλωμένα πουλάκια τις θυμάμαι ακόμα ... ;)Εμείς πήραμε 7-8 κούτες συνολικά απο τον Κένταυρο με 5,5 ευρώ.... Περιμένουμε να τα δούμε και σε πιό κρύο καιρό , αλλά φίλοι που το ξέρουν χρόνια λένε τα καλύτερα και για κρύο πάγο κλπ !!.ha ha ha.
Ευχαριστω για τις πληροφοριες!Αν βρουμε πουλια αυριο θα το δοκιμασω!παντως χαοτικη η διαφορα τιμης!οτι να ναι τα χρεωνουν ολοι
 
Καλησπέρα κυνηγοπαρέα,

Μόλις τώρα πρόσεξα ότι στην παλιά συσκευασία των HIT8 αναγράφεται η ένδειξη CIP αλλα και το ISO 9001 ΤΟ οποίο διασφαλίζει ότι κάθε ένα φυσίγγι αυτού του τύπου, παράγεται με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και έχει ακριβώς τα ίδια χαρακτηρηστικά με το προηγούμενο. Αντιθέτως τα express 32 στη νέα συσκευασία( δεν ξερω τι γινόταν με την παλιά) δεν αναγράφει ουτε το CIP αλλά ούτε και το ISO 9001. Επίσης εξεπλάγην όταν είδα ότι iso 9001 δεν είχαν ούτε τα lambro , τα οποία είχαν μόνο CIP. Τέλος, τα valle specialle Της mythos BP έχουν πιστοποίηση CIP αλλά και PSF( με δυό αστεράκια πανω απο τα γράμματα ). Τί σημαίνει αυτό?
 
PSF( με δυό αστεράκια πανω απο τα γράμματα ). Τί σημαίνει αυτό?
Αυτη την σφραγιδα την συναντάμε σε οπλα που έχουν δοκιμαστεί στα 1370bar..Προφανώς εννοεί ότι τα φυσίγγια αυτά πρέπει να ρίχνονται από οπλα που έχουν δοκιμαστεί σε αυτές τις πιέσεις..
 
Αυτη την σφραγιδα την συναντάμε σε οπλα που έχουν δοκιμαστεί στα 1370bar..Προφανώς εννοεί ότι τα φυσίγγια αυτά πρέπει να ρίχνονται από οπλα που έχουν δοκιμαστεί σε αυτές τις πιέσεις..
Τάσο λές να έχω πρόβλημα με το μπαικαλ( είναι μάγκνουμ με δοκιμη στις 900 καθημερινης χρήσεως πιεσεις) ;;
 
Καλο φυσηγγακι ειναι και το diva του καραμανιδη με aquila.τα tsixla και σε μενα και στην παρεα μου δεν μασ αρεσαν περσει που τα δοκιμασαμε.φετοσ μονο oskar &ρουμελιοτι
 
Καλο φυσηγγακι ειναι και το diva του καραμανιδη με aquila.τα tsixla και σε μενα και στην παρεα μου δεν μασ αρεσαν περσει που τα δοκιμασαμε.φετοσ μονο oskar &ρουμελιοτι

Ηλια ειχα ρωτησει μεσω email τον Καραμανιδη τι θα μου προτεινε απο τη γκαμα του για την υγρασια της Κερκυρας και η απαντηση του ηταν.

Καλημέρα, λοιπόν για το κυνηγι της τσίχλας με την μεσόταπα θα σας συνιστούσα το DYNAMIC 32 στα 6,5 ευρώ γεμισμένο με AQUILLA και για το καρτέρι το DIVA PRO 32 πάλι με AQUILLA στα 6 ευρώ.Για οποιαδήποτε απορία η πληροφορία μην διστασετε να επικοινωνήσετε μαζί μας στο τηλ:2682022369 ώρες καταστημάτων.

Το tsihla δεν ειχε κυκλοφορησει ακομη τοτε. Τελικα δεν τα δοκιμασα αυτα τα δυο, αλλα θυμαμαι ειχα δοκιμασει το Superkill μαυρο 33.5 γρ το οποιο ηταν καταπληκτικο. Δεν το ξαναπηρα γιατι ηταν λιγο δυσκολοευρητο στην αγορα της Κερκυρας τοτε.
 
Τα RC32 τα έχεις δοκιμάσει σε κρύο καιρό και δέν σου πήγαιναν;;
Ναι απο οτι ειχα παρατηρησει μειωνονταν η αποδοση τους
Κατα τα αλλα δοκιμασα καποια φυσιγγια στα μπασιματα και εβγαλα καποια συμπερασματα.
rc 32 : Μαλακο και φονικο σε μεσαιες αλλα και πιο μακρινες τουφεκιες οταν εισαι επανω το πουλι πεφτει συνηθως ξερο, μια μικρη πτωση αποδοσης την εχει στην παγωνια αλλα παραμενει γενικα καλο.
Βεργινα 33: Μαλακη και γεματη τουφεκια ορισμενες φορες κοβει τοσο που σηκωνεις το οπλο για πλακα τραβας πολυ μπροστα και ξαφνιαζεσαι βλεποντας το πουλι να πεφτει...Ακριβο φυσιγγι ομως.
Λαμπρο τορντο 30: Ελαφρυ φυσιγγι αλλα οχι ψοφια τουφεκια, με τους καιρους αυτους κοβανε καλα δεν ξερω αργοτερα ομως που θα χει παγωνιες.
Cheddite 32: Σκληρο φυσιγγι, ενιωθα κλοτσημα αρκετο σαν να ηταν 36 αρι πηρα καποια πουλια αλλα δεν εντυπωσιαστηκα κυριως γιατι ηταν πολυ σκληρο και γρηγορο για τα γουστα μου.
Εγω σαν καλυτερα εχω τα βεργινα αλλα λογω τιμης φετος εχω καταληξει στα rc 32.
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top