Άρβυλα ( Αγορά )

θέλω την γνώμη απο καποιον που εχει δοκιμασει η αν εχει ακουσει καλα λογια για το παρον μποτακι
Salomon X Ultra Trek GTX 378387
το εχουν σε εκπτωση αυτον το καιρο... κυνηγαω σε βουνο μπεκατσα μονο ειναι ανθεκτικο και αδιαβροχο ??
 
τα μποτακια αδιαβροχα ειναι,,

ΑΛΛΑ
τα σαλομον για μενα δεν τα εμπιστεβομαι στους πατους γιατη γληστραναι πολυ στο βρεγμενο..
βαζεις αλλα λιγα γιουρο και περνεις ενα κανονικο ορηβατικο μποτακι για μπεκατσα,,
 
Πήγα και πήρα τα άρβυλα που είχα αφήσει στον Αγάπιο Φούσκα για αλλαγή σόλας. Φαίνεται καλή δουλειά και μένει να δοκιμαστούν στο βουνό! Για την ιστορία τα άρβυλα είναι σχεδόν 14 χρονών! Δυστυχώς δεν έβγαλα φωτογραφία πριν την αλλαγή...




 
Δεν τους φαίνεται η ηλικία τους, προφανώς τα περιποιήσε πολύ. Ακόμα είναι στεγανά;
Έχασαν την στεγανότητα τους πρόπερσι. Ο Αγάπιος προθυμοποιήθηκε να κάνει μια προσπάθεια με λίπος φώκιας. Ελπίζω να το πέτυχε!
 
Last edited:
Έχασαν την στεγανότητα τους πρόπερσι. Ο Αγάπιος προθυμοποιήθηκε να κάνει μια προσπάθεια με λίπος φώκιας. Ελπίζω να το πέτυχε!
Στεγανό δεν θα ξαναγίνει κατά την ταπεινή μου γνώμη... Φρόντιζε να τα αερίζεις καλά μετά από κάθε κυνήγι, να στεγνώνουν τελείως καλά και πριν τη νέα χρήση πέρνα τα απ' έξω βαζελίνη που είναι κι αυτή υδρόφοβη. Την πρωινή υγρασία θα την κρατάνε πιστεύω, τώρα δεν χρειάζεται να πλατσουρίζεις και σε λακκούβες!
 
Last edited by a moderator:
Έχασαν την στεγανότητα τους πρόπερσι. Ο Αγάπιος προθυμοποιήθηκε να κάνει μια προσπάθεια με λίπος φώκιας. Ελπίζω να το πέτυχε!

Την έχασαν πρόπερσι ; που εκει ψηλά στον Υμηττό ;.sarcastic.
Πέρα απο την πλάκα ο Αγάπιος είναι τρομερό παιδί και με με πολύ μεράκι.Ξέρω δουλείες που εκανε και σε άλλους και το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό και με διάρκεια .
Εύχομαι να τα χαρείς και πάλι.
 
Last edited by a moderator:
Την έχασαν πρόπερσι ; που εκει ψηλά στον Υμηττό ;.sarcastic.
Πέρα απο την πλάκα ο Αγάπιος είναι τρομερό παιδί και με με πολύ μεράκι.Ξέρω δουλείες που εκανε και σε άλλους και το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό και με διάρκεια .
Εύχομαι να τα χαρείς και πάλι.
Αλεπουδιαρηηηηη ετοιμάσου για πολλά Πλάτσα πλουτσα εσυ στα σαγιαδας γιατί θα έχουμε καλά νέα μάλλον....
 
Πήγα και πήρα τα άρβυλα που είχα αφήσει στον Αγάπιο Φούσκα για αλλαγή σόλας. Φαίνεται καλή δουλειά και μένει να δοκιμαστούν στο βουνό! Για την ιστορία τα άρβυλα είναι σχεδόν 14 χρονών! Δυστυχώς δεν έβγαλα φωτογραφία πριν την αλλαγή...




Δείχνει καλή δουλειά. Σε πόσο καιρό στα έφτιαξε Βασίλη; Γιατί παλαιότερα είχα ακούσει ότι ψιλοαργει.
 
Όταν λες το σετ εννοείς το παρακάτω Γιώργο;
https://www.hobbi.gr/aporrypantiko-katharismou-adiavroxopoiisis-grangers-300m-p-7538.html
Χρησιμοποίησε ένα από αυτά εδώ.. οποίο ταιριάζει καλύτερα με τον τύπο δέρματος του αρβυλου..
Είχα δει εδώ στον τουρι είχε σετ αποκλειστικά για την αδιαβροχοποιηση, μα βλέπω πως δεν υπάρχει πλέον..
 
Δεν ξερω αν εχει αναφερθει καποιος σε προηγουμενο ποστ αλλα χαζευοντας για κοντες γαλοτσες στο ιντερνετ επεσα πανω σε αυτες:
https://koalaproducts.glopal.com/el...cts.co.uk&utm_medium=wi_osf&utm_content=en_GB
Τις εχει δοκιμασει κανεις?
Κωνσταντίνε γιατί να επιλέξεις αυτή την γαλότσα και όχι την κλασσική?
 
Κωνσταντίνε γιατί να επιλέξεις αυτή την γαλότσα και όχι την κλασσική?
Φίλος συγκυνηγος μου πρότεινε αυτές
https://terramare.com.gr/galotsa-seeland-rainy/
Αλλά είναι πολύ πιο ακριβές και δεν έχει νούμερα.
Μου είπε οτι είναι πολύ πιο άνετες και η αλήθεια είναι ότι είναι και πολύ πιο ελαφριές από τις γαλοτσες κνήμης.
Πάντα μιλάω για απλά νωπά χώματα και σχετικά κοντά τριφύλλια σε συνδυασμό με αδιάβροχο παντελόνι.
Όχι για κάποια πιο ακραία συνθήκη π.χ. ποτάμι,βάλτο κτλ.
 
Last edited:
Για αγροτικές εργασίες και κυνήγι μέχρι πριν 7 μήνες χρησιμοποιούσα μόνο γαλότσα όλο το χρόνο.


Έχω εδώ και 15 χρόνια έχω κάποιες γαλότσες Δορκας που πρακτικά δεν έχουν πάθει το παραμικρό παρόλο που κάθε χρονιά σε καρύδια, κάστανα, ελιές, κηπους και κυνήγια τους πίνω το αίμα... Ικανοποιητική μόνωση το χειμώνα και το πόδι δεν ανάβει το καλοκαίρι.


Φέτος τα Χριστούγεννα μου κάνανε δώρο ένα ζευγάρι άρβυλα lytos vermio και χρησιμοποιώ αυτά πλέον ανελλιπώς μέχρι να πιάσουν σοβαρές βροχές και λάσπες. Δείχνουν πολύ καλά στοιχεία άνεσης (είναι σχετικά ελαφριά θα έλεγα), αντοχής (δεν γδέρνονται εύκολα στο χώμα και τις πέτρες) και απόλυτη στεγανότητα ως τώρα.

Τους έκανα και ένα γερό crash test πριν μια εβδομάδα όταν πήγα για τσάι και ρίγανη με τα πάντα βρεγμένα από δροσιά στα αλπικά μέρη και στις πέτρες και είχα πολύ καλό κράτημα και στεγανότητα. Ερώτημα φυσικά παραμένει η διάρκεια, για την οποία και θα σας ενημερώσω...


 
Παιδια τελικα αγοραστηκαν τα tibet σε διολου ευκαταφρόνητο ποσο. Το πρωτο τεστ στεγανοντητας το περασαν, και αφου ο καιρος σε λιγο θα ειναι για σαγιοναρες, μπηκαν σε λεκανη με νερο ενα διωρο προχτες και ενα τετραωρο χθες. Ουτε σταγονα υγρασιας μεσα..Το επομενο τεστ θα ναι περπατημα σε βρεγμενο χορταρι κανα διωρο αλλα αμα μας κάνει την χαρη ο καιρος...κατα τα αλλα δεν ειναι παπουτσι για ελαφρυ περπατημα, ειναι στιβαρο και δειχνει να αντεχει σε πολυ κοτρωνι...
Είναι πολύ δυνατό αρβυλο ,αλλά η κατηγορία αυτή είναι άκαμπτα ,κυνηγοί με έστω και μικρά προβλήματα στην μέση που κυνηγούν πχ περδικες τα άρβυλα αυτά είναι μαρτύριο για μέση και γόνατα
 
Back
Top